Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti

Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254615/bmid_dievca-ktore-uviazlo-v-pavucej-siet-SMs-254615.jpg 4 2172 2172

Milénium / Millennium série

Časopis Millennium má nových vlastníkov. Zlé jazyky tvrdia, že éra Mikaela Blomkvista sa skončila, aj sám Blomkvist zvažuje zmenu zamestnania. Lisbeth Salanderová sa zdanlivo bezdôvodne zapojí do hackerského útoku. Berie na seba riziká, ktorým sa doteraz vyhýbala. Toto sa na ňu nepodobá. Špičkový odborník na výskum umelej inteligencie profesor Frans Balder zavolá uprostred noci Blomkvistovi, aby ho informoval, že disponuje šokujúcimi informáciami o amerických tajných službách. Prezradí mu, že bol v kontakte s mladou geniálnou hackerkou. Blomkvist tuší, o koho ide. V Blomkvistovi skrsne nádej na senzačné odhalenie, ktoré on aj časopis Millennium zúfalo potrebujú. Ako zvyčajne, Lisbeth Salanderová sleduje svoje vlastné ciele. Nadišiel čas, aby sa ich životné cesty opäť stretli. Román Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti z pera Davida Lagercrantza je štvrtým dielom fenomenálnej série Millennium Stiega Larssona, autora prvých troch častí (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Vzdušný zámok, ktorý vybuchol).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Det som inte dödar oss , 2015

Bublinka.
24.03.2016 3 z 5

Určitě je k tomu potřeba přistupovat, že to není Larsson a určitě to nebyl ani záměr.

Od doby, kdy jsem milenium četla už uplynula poměrně dlouhá doba, takže jsem neměla (naštěstí) moc prostor srovnávat styl psaní. Ale dojmy a děj v paměti ještě mám. Řekla bych, že tohle bylo více ploché, kdybychom s Lisbeth a Mikaelem "nestrávili tolik času" (rozuměj tři díly), tady bychom je a jejich pohnutky nepochopili tolik do hloubky. Jasně postavy už známe, ale tady mi přišly nějak moc ploché. Jinak to bylo čtivé, bavilo mě to a určitě to bylo napínavé. Ale...bohužel jsem za všechno to napětí a hltání každého slova nedostala nakonec to, co jsem čekala a chtěla a kazí mi to celkový dojem z knihy.

SPOILER:
Čekala jsem rozzuzlení sakumprásk. Nakonec mi buď něco uniklo a nebo jsem se vážně všechny souvislosti nedozvěděla. Všude ta nitka nějaká byla, ale chybí mi ta provázanost, chybí mi ta část, kde do celé špionážní hry zapadne nenávist mezi dvojčaty, co se mělo dále dít s tím, co se pokusili ukrást prof. Balderovi?
A hodně mi vadí ten otevřený konec, kde právě čekám to vysvětlení. Řekla bych, že samotné Milénium vypadalo ukončeně, nečekala jsem, že by to mělo mít pokračování a nevadilo mi to (samozřejmě, kdyby Larsson stihl napsat další, jásala bych). Tohle "volné" pokračování bylo čtivé, člověk se musel odpoutat od srovnávání s Larssonem. Ale myslím, že mělo být jasně ukončené. To by bylo důstojné "ukončení," "rozloučení" etc., ale jestli se otevírají tímto dveře pro další pokračování, to jako důstojné nepovažuji, naopak jsem z toho rozčarovaná, vidím v tom umělé prodlužování a přiživování se na odkaze Larssona.

martinkaLLL
22.03.2016 2 z 5

Nebylo to ono. Věděla jsem, že nikdo nemůže psát stejně, ale až takový rozdíl jsem nečekala. Škoda.

haluz
18.03.2016 4 z 5

Koukám, tábor je rozdělen na ty co tuto knihu vychvalují a na ty co jí zatracují... takže kam se přidat?? Podle mě to autor zvládl dobře, sice jsem ze začátku měla problém s odborým ajťáckými termíny ale nakonec jsem hltala a hltala a nemohla se odtrhnout ... i když jednu hvězdičku ubírám kvůli skoro nadpřirozeným schopnostem Lisbeth - to už byla opravdu "marvelova Wasp" :D :D

petshop
15.03.2016 4 z 5

Je jasné, že když se někdo pustí do dokončování rozdělané práce někoho jiného, pak to nikdy nebude totéž. A bylo opravdu těžké vyrovnat se tak vysoko nastavené laťce. A podle mě to mohlo dopadnout hůř. Já jsem si užila shledání s mými oblíbenými hrdiny a ačkoli to bylo trochu planější než Larssonovy díly, stejně mě to bavilo.

Blanka1964
15.03.2016

Málokdy vzdávám rozečtenou knihu....byla jsem statečná do strany 160 a pak jsem usoudila, že je mnoho knih, které si zaslouží moji pozornost, tak proč ztrácet čas nad touhle.....a to jsem původní Milénium přímo zhltala a doporučila a půjčila mnoha známým....velké zklamání.....

Plútarchos
14.03.2016 5 z 5

Stará dobrá Lisbeth je zpět a vůbec nevypadá špatně. I když... Nejdůležitější fakta a informace nemá ani policie ani tajné služby, ale dva obyčejní staří lidé z Lisbethiny minulosti, ke kterým se samozřejmě dostane Mikael Blomkvist. A to ještě jako slepý k houslím.

Příběh má spád, vyprávění je děleno mezi jednotlivé aktéry, takže čtenář přepíná pozornost od jedné postavy ke druhé. Ten, kdo četl předchozí díly si s úsměvem připomene známé momenty z Lisbethina pohnutého života. Wasp je naprosto dokonalá hackerka, matematička a znalkyně gravitační singularity černých děr, eliptických křivek a prvočíselné faktorizace. Přes tyto mírně superhrdinské schopnosti hrdinky a normální neschopnosti policie, je kniha důstojným pokračováním Larssonova Milénia. Takže pokud jsem od toho očekával to, co jsem očekával, má očekávání byla nad očekávání naplněna.

----------
"Ten, kdo šmíruje lidi, musí počítat s tím, že lidi začnou šmírovat jeho. To je fundamentální demokratická logika."
---------
"Gabriellu však více než líčení špinavé politické hry zaujalo lidské drama a děsivé zjištění, že žijeme ve zvráceném světě, kde je člověk víceméně neustále pod dohledem a kde jsou lidé pro mrzký zisk schopni zneužít prakticky cokoli. Právě v tom Blomkvist ukázal svou velikost."
---------
Něco pro komunitu DK:

"Za celý víkend však Mikael Blomkvist nepřišel na nic konstruktivnějšího než polehávat a zabývat se četbou beletrie a do nevlídného deštivého pondělního rána stačil zhltat jednu a půl detektivky od Elizabeth Georgeové a navrch tři stará čísla časopisu New Yorker, která se mu povalovala na nočním stolku. Namlouval si, že to není jen obyčejný únik. Někdy se ty nejlepší nápady vynoří právě tehdy, když člověk odpočívá - alespoň podle jeho zkušenosti. Jakmile se začne zabývat něčím jiným, kousky skládanky do sebe náhle zapadnou."

"Lisbeth si ovázala ránu ručníkem, popošla ke knihovně a vytáhla z ní novou studii princetonské fyzičky Julie Tammetové, popisující zhroucení velké hvězdy a její následné smrštění do černé díry. S knihou v ruce se odvlekla k červené pohovce pod oknem, odkud byl výhled na Stavidlo a Rytířský průliv. Jakmile se dala do čtení, hned se cítila o poznání lépe.

asterixka
14.03.2016

Na stopadesáté straně jsem knihu zavřela a několikadenní trápení ukončila. Tohle si Stieg Larsson nezasloužil...

spedula
13.03.2016 3 z 5

Mám z toho smíšené pocity. Hrozně jsem se těšila na pokračování a byla jsem zvědavá jak to autor zvládl. Ze začátku jsem četla s nadšením a hltala každé slovo, ale jak jsem se blížila ke konci mě nadšení nějak upadalo a už mi to nepřipadalo tak senzační. Řekla bych takový průměr nic hrozného,ale ani nic suprového. :)

Kakajko
13.03.2016 4 z 5

Přečteno jedním dechem! První půlku jsem se sice moce nechytala (IT hantýrka), ale podle mého napsáno skvělě.

Gracian1964
12.03.2016 3 z 5

neviem, čo si mám o tom myslieť...chcel by som vedieť, aký by som mal z knihy pocit, keby som nevedel, že ju nenapísal Larsson...či by mi pripadala podozrivá...hm...takto som už vedel, že ju Larsson nenapísal a tak som k nej aj pristupoval...nemal som priveľké očakávania...ale v podstate som sa bavil...berme to ako oddychové čítanie...ale vôbec nič by sa nestalo, keby som si ju neprečítal...na druhej strane, prečítal som už oveľa väčšie blbosti a bol som spokojný, tak čo? tak nič...ako už spomenul predo mnou Klarinet, tá hviezda v poslednej vete to zabila...Bukowski spomenul, že keď vidí v básni slovo hviezda, chce sa mu dáviť...mne skoro tiež...toto síce báseň nebola, ale to na dojme nič nemení...

Klarinet
12.03.2016 1 z 5

Sice čtivé a napínavé (místy), ale na druhou stranu amatérské, věty, které zbytečně prozrazují další děj, výrazy jako Ricky, prvotřídní prdelka by Larsson nikdy nenapsal ani v jeho genialitě by nikdy nepublikoval. Podle mého literární brak a ten konec...vyšla hvězda?! Lizbeth se v čtenářském nebi musí obracet v hrobě. Nekažte si dojem z Milénia.

Elea
12.03.2016 3 z 5

Celkem zajímavě napsaná knížka, ale není to Larsson.

PetraBery
08.03.2016 4 z 5

Knihu považuji za důstojné pokračování trilogie "Milenium". Ano, Stieg Larsson to úplně není, přesto si myslím, že se toho autor zhostil velice dobře. Další osud Lisbeth a Mikaela se mi líbil, takže za mě určitě spokojenost.

simona5r
07.03.2016 4 z 5

Posloucháno jako AUDIOKNIHA. Možná to bylo i díky tomu, že knihu opět fantasticky namluvil Martin Stránský, ale jsem s pokračováním knihy velmi spokojená. 1 hvězdičku ubírám za pro mě někdy náročnou terminologii v oblasti počítačů, ve které jsem se chvilkami ztrácela.

JIC
03.03.2016 5 z 5

Skvela kniha, nemohl jsm se od knihy odtrhnout, doporucuji k precteni vsem pratelum Liesbeth Salanderove!:-))

zuzi1162
03.03.2016 3 z 5

Hezky psaná kniha, ale má-li si to hrát na pokračování Milenia, tak to ouha, to moc ne. Oproti Larssonovi je propracovanost děje plytká, některé postavy dost utpěly, chudák Lisbeth a to zakončení (???). Mám pocit, že z něčeho takového by nebylo Larssonovi moc dobře od žaludku.

evalan
03.03.2016 5 z 5

Perfektně napsaná kniha - nemohla jsem se odtrhnout :-)))

skocka
01.03.2016 3 z 5

Fajn rozsirenie Salanderovej a Blomkvistovho pribehu, ale chybalo mi tam viac larssonovskeho napatia. Kniha fanusikov Milenia snad potesi, ale ak chcete riadne napinave krimi/thriller, radsej siahnite po niecom inom.

Janin
28.02.2016 5 z 5

Myslím si,že se autorovi podařilo navázat na předchodzí trilogii.Čtivá,napínavá,adrenalinem a zápletkami nabitá kniha.Dočetla jsem s napětím do poslední stránky.Snad jen začátek byl na můj vkus velmi zdlouhavý a těžkopádnější.Určitě doporučuji těm,které zajímá další osud Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové.

cialexa
22.02.2016 4 z 5

Jedná se o "4. díl" Milénia, ale už je to jiné, už to není Stieg Larsson. Občas mi některé dějové momenty připadaly jak přitažené za vlasy, prvních 100 stránek nebylo moc záživných. Ale postupně to nabralo na napínavosti, jen závěr je dost neukončený, jakoby se očekávalo, že by snad mohl být další díl série... Nevím, jestli by to bylo ku prospěchu věci.