Miesta, čo nie sú na mape

Miesta, čo nie sú na mape https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360253/bmid_miesta-co-nie-su-na-mape-tD9-360253.jpg 4 13 4

Kým Marek a Natália študujú v Olomouci, vyzerá to na celkom obyčajný život slovenských vysokoškolákov v blízkom zahraničí. Možno sú občas nezdravo intelektuálni a inokedy príliš naivní, ale v podstate sú ešte normálni. Potom však prídu prázdninovať na rodné Slovensko a ich vzťah je čoraz komplikovanejší. Ako jedovaté plyny sa uvoľňujú Marekove traumy z detstva a čoraz upnutejšia Natália nechce hľadať cestu na ich prekonanie. Lenže kto z nich viac klame a kto si lepšie vymýšľa? Rozprávanie sa mení ako chameleón uväznený medzi krivými zrkadlami. Pred štvrťstoročím Rankov vstúpil do slovenskej literatúry záhadnými a iracionálnymi poviedkami, teraz na románovej ploche rozohráva podivný príbeh, v ktorom nič nie je také, ako by malo byť, lebo možno ani nič nie je.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Miesta, čo nie sú na mape , 2017

bookcase
03.09.2020 4 z 5

Hodně zajímavý příběh, autor umí upoutat.

Marek.Sc
25.04.2020 5 z 5

(SPOILER) Thalia-Natália. Sprievodca traumami hlavného hrdinu, ktorý prežíva svoj "flashback" nočnej mory z detstva. Malá dedinka Skalka, ani Orava ani Kysuce, stvorená pre výjavy, ktoré sa post-traumatickým syndrómom nederú na povrch jednoducho. Vracajúc sa so svojou partnerkou z Olomouca na Slovensko sa rozhodnú navštíviť jej rodinu. Avšak aká to bola trauma, na ktorú si nepamätá? Čo je skryté, kto vlastne zomrel a kto žije, čo je pravda a čo vymyslené jeho fantáziou? Hlavná postava spoznáva, že ani jeho brat nie je taký, aký si myslel, že by mal byť. Jeho sprievodkyňa a partnerka je s ním až do konca...alebo nie? Odpovede sú len na čitateľovi, ale pri knihe sa nudiť nebudete

čika
15.08.2018 5 z 5

mne sa to pacilo moc, obsahovo aj formalne dost aktualne, ta nejednoznacnost pribehu a bezostysne pohravanie si s citatelom, myslim, stale sa mi vracali asociacie s bloggerstvom (mozno niekde naznacene, uz ani neviem), s "virtualnou realitou" pribehu. super

freejazz
19.05.2018 5 z 5

kto si prečíta anotáciu a začne čítať, nadobudne pocit, že sa ocitol v inej knihe.
našťastie, čím dlhšie som čítal, tým viac príbehov sa predo mnou otváralo a nakoniec som sa od knihy nevedel odtrhnúť.
vynikajúca próza a svojím spôsobom čosi ako učebnica písania, najmä ak sa zaoberáte stvárnením príbehu v príbehu.
vďaka.

Pavol Rankov
slovenská, 1964
2010  84%Stalo se prvního září
2013  86%Matky
2018  84%Legenda o jazyku
2011  60%Farby strachu
2001  74%My a oni / Oni a my

Kniha Miesta, čo nie sú na mape je v