1793: Vlk a dráb

1793: Vlk a dráb https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402174/bmid_1793-gHq-402174.jpg 4 349 108

Michael Cardell série

Stockholm, 1793. Od smrti krále Gustava III. uběhl víc než rok a po městě se šíří dusivá atmosféra podezíravosti a zvěsti o spiknutí. V páchnoucích vodách jezera se najde mrtvola bez rukou a nohou, zohavená k nepoznání. Přestože Cecila Wingeho od stockholmské policie samotného čeká brzká smrt, neboť trpí souchotinami, ujme se případu. Brzy se zamotá do sítě temných tajemství a bezedného zla, do sítě, jejíž vlákna sahají až do nejvyšších vrstev stockholmské společnosti. Očima čtyř vypravěčů nahlédneme pod napudrovaný a omalovaný povrch Stockholmu na konci 18. století, pod nímž se objeví děsivá, temná a fascinující realita.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Argo

1793 , 2017

mikika
21.10.2019 5 z 5

no tedy.. kdybych dopředu tušila, jak krutá a brutální tahle kniha bude... obvykle se těmhle "jen pro silné nervy" vyhýbám, ale tady to tak nějak doplňovalo příběh, bez těch strašných vedlejších dějů by kniha neměla tak silný dopad.. ale jestli fakt napíše ještě 1794 a 5, tak ty už nedám...

ondras666
17.10.2019 3 z 5

Na knihu jsem narazil zcela náhodně, přečetl si anotaci a řekl si, že to bude jistě dobrá kniha a půjčil si ji. Jenže...
Kniha je rozdělena na několik částí, každá jiná, ale celkově dávají jasný obraz. A dohromady ladí a běží tak nějak vedle sebe a zároveň spolu.
První část je spíše dle mého zaměřená na popis města a celkového prostředí v 18. století. Při čtení si až říkáte, že to snad ani nemohlo být možné. Za mě tahle část bohužel byla nejslabší.
Další části už byly lepší, za mě nejlépe hodnocená část věnovaná Anně.
Kniha se čte dobře, ale pro mě nebyla nějak strhující. Dle komentářů a hodnocení jsem čekal knihu, která mi vyrazí dech, žel není tomu to tak.

Dela111
29.09.2019 4 z 5

Kniha zachycuje jedinečným způsobem atmosféru doby, o které vypráví, věrně a barvitě líčí život lidí na konci 18. století ve Švédsku. Do vyšších pater společnosti mezi zkorumpované politiky nakoukneme jen lehce, zato se dobře seznámíme s obyvateli těch nižších, i s těmi z úplného okraje společnosti.
Příběh má čtyři části, přičemž druhá a třetí část nepůsobí jako detektivka, dokonce je jiné obsazení a děj. V závěrečné části se vše spojí a dochází k rozuzlení.
Toto není jednoduchá historická detektivka. Je to velmi dobře propracovaný román zachycující život ve Švédsku na konci roku 1793.

pankaplan
25.09.2019 5 z 5

Wow. Páni. Tyjo! Už ani nevím, kdy jsem četl historický román, to bude pěkná řádka let. Tady mě nalákalo prostředí a doba – moc toho o Švédsku 18. století nevím a říkal jsem si, že by nebylo marné nějakou takovou knihu zkusit. Ale takový uragán jsem nečekal. 1793 - Vlk a dráb je kniha, která mě absolutně pohltila a která mě teleportovala do oné nehostinné doby. Všechno bylo přesně takové, jaké mělo být. Prostředí, postavy, příběh... Vše do sebe zapadalo a vše bylo skvělé. Kniha otevírá určité morální otázky, ale především: na konci je hrozně dojemná.

Takže, pokud máte rádi detektivky, ale chcete zkusit něco nového, tohle je kniha přesně pro vás. Budete si zakrývat nos, až ucítíte smrad ze Stodelce. A pokud budete chtít knihu číst u oběda, rozmyslete si to.

Dávám plný hodnocení, protože se mi to skvěle četlo, příběh nebyl vůbec banální (naopak), postavy zajímavé a celé to prostě sedlo jak prdel na hrnec.

cirruska
20.09.2019 5 z 5

Přitáhla mě obálka (vím, je to povrchní, ale co už), ani jsem nečetla anotaci, žádný recenze, nic (po dočtení napravila) a rovnou se do toho pustila s tím, že se nechám překvapit (knihomol dobrodruh). Překvapená jsem tedy byla, velice převelice. Dostalo se mi skvělého propracovaného příběhu. Děj rozdělen do 4 částí, kdy následně vše dává smysl a posléze do sebe zapadne. Bravurně popsaná doba a atmosféra, ten pocit bezmoci a lidské zkaženosti. Emoce, zážitky, až z toho někdy mrazí. Zajímavé hlavní postavy, kdy nešlo si některé neoblíbit a vše s nimi prožívat. Čtení mě vskutku bavilo.

Fuckenbrau
20.09.2019 4 z 5

Uf! Ve stojate vode plne splasek a odpadu z manufaktur se najde brutalne zohavene torzo tela. Vysetrovanim vyjde najevo, ze odrezavani udu bylo provadeno odborne a postupne, tak, aby ubozak zil co nejdele a co nejvic trpel. Rozbehne se vysetrovani naprosto nesourode dvojice vysetrovatelu. A neni cas. Neni cas z politickych duvodu, kdy bude brzo jmenovan novy nacelnik policie. Neni cas take z jednoho prozaickeho duvodu, jeden z vysetrovatelu je na pokraji smrti, umira na souchotiny.
To co nasleduje pak, je historicka jizda plna napeti, ponurosti, zoufalstvi a hnusu. Naprosto verne vykresleni zvyklosti, neprava a nabozenske pomatenosti. Ac je vypraveni hodne drsne, obcas opravdu drasticke, nejedna se o zadna lacina jatka. S mrtvolama se zde celkem setri. Ale kdyz uz na to prijde, jde o dost emotivni situace.
Zaroven se ctenar docka v deji jistych prekvapeni, sledujeme situaci z ruznych pohledu. A ta skladanka do sebe dost ponure a mrazive zapada, az nahle prozrime.
Excelentni, dal bych 4 a pul hvezdicky, ale to nejde. Takze nedam plny pocet kuli konci, kdy si myslim, ze z toho slo vymacknout jeste neco vic.
Na to, ze to byla autorova prvotina.. nemuzu se dockat liceni zlocinu v dalsich letech.

Sirius
01.09.2019 5 z 5

1793: Vlk a dráb - ty brďo, to byla jízda. Obrovská jízda. Ze začátku jsem si musel zvykat na přítomnej čas vyprávění, ale když jsem si zvykl, tak to fakt stálo za to. Je tu Špinavej zablešenej Stockholm jedoucí po hraně makabróznosti, která jako kdyby vypadla z filmu, kterej spolu natočili Scorsese a Fincher. Je tu jedna zohavená mrtvola a do toho dva pátrači - intelektuál/filozof umírající na souchotiny a jednorukej drsňák a absolvent válečný vřavy, jehož nejlepší kámoška je láhev režný. Temná atmosféra, drsná káznice, puch, smrt na každým rohu. Jeden vyšinutej magor. Silná pointa. Naprosto úžasná dobová atmosféra. Těch 400 stran jsem smlsnul jako malinu. Niklas Natt och Dag se mi tímhle dost zapsal pod kůži a doufám, že to není jeho první (a zároveň poslední) knížka vydaná u nás. Doufám, že do pár let koupí práva na seriál Netflix nebo HBO. A doufám, že Scorsese, Fincher, případně Fukunaga mají volno v diáři.

Lester555
12.08.2019 4 z 5

Líbilo se mi atmosferické vyobrazení Stockholmu roku 1793 a popis života různých vrstev lidí, i flashbacky z bitev.
Čekal jsem, že to bude historická detektivka a bude se vyšetřovat, takže jsem cca v půlce knihy byl zklamaný, protože příběh sledujeme z pohledu různých osob, nejen vyšetřovatelů, ale ke konci už jsem zklamaný zase nebyl, protože právě díky pohledům různých osob začnete chápat jejich motivy.
Je to temný a syrový příběh se sympatickými hlavními hrdiny, jen je možná škoda, že kniha víc nesledovala linku "Vlka" a jeho pomocníka "Drába".