1793: Vlk a dráb

1793: Vlk a dráb https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402174/bmid_1793-gHq-402174.jpg 4 349 108

Michael Cardell série

Stockholm, 1793. Od smrti krále Gustava III. uběhl víc než rok a po městě se šíří dusivá atmosféra podezíravosti a zvěsti o spiknutí. V páchnoucích vodách jezera se najde mrtvola bez rukou a nohou, zohavená k nepoznání. Přestože Cecila Wingeho od stockholmské policie samotného čeká brzká smrt, neboť trpí souchotinami, ujme se případu. Brzy se zamotá do sítě temných tajemství a bezedného zla, do sítě, jejíž vlákna sahají až do nejvyšších vrstev stockholmské společnosti. Očima čtyř vypravěčů nahlédneme pod napudrovaný a omalovaný povrch Stockholmu na konci 18. století, pod nímž se objeví děsivá, temná a fascinující realita.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Argo

1793 , 2017

Regger
27.02.2020 5 z 5

Začátek nezaujme, ale stojí za to vydržet. Po prvních padesáti stránkách jsem nebyla schopná přestat číst ????.

Felidae
09.02.2020 5 z 5

Začátek knihy je neslaný - nemastný, naturalistické scény někdy až odporné. Moje vřelé doporučení - vydržet - čím jste dále v příběhu, stává se lepším a lepším a nejde od ní odejít až do skvěle zkonstruovaného konce. Těším se na další dílo švédského aristokrata.

jaroiva
30.01.2020 5 z 5

Zpočátku mi to připadalo celkem rozvleklé, pak mě zmátl skok zpět v čase, vlastně tak nějak všechno špatně... vůbec nevím, co se mi na tom líbilo, jednotlivě si vzpomínám jen na samá negativa. Ale přitom se mi to líbilo po celou dobu. Možná ta skvěle popsaná bezútěšná atmosféra... nevím.
Doporučuji.

Katulan
26.01.2020 4 z 5

Vlk a dráb nadchl a vzápětí zklamal. Skvělé vykreslení reálií, má to atmosféru, ale drsný čin působí ke konci zbytečně, neúplně, neuvěřitelně.

mosem
25.01.2020 4 z 5

Nejsem častým čtenářem historických detektivek, ale pozitivní recenze v tisku, FB, webu...mně přiměly k tomu, si tuhle přečíst. Pocit bych popsal stručně slovy "slaný karamel". Kniha má něco přes 400 stran, podle mne by jí stačilo o třetinu míň. Má čtyři části, z nichž tři první spolu na první pohled nesouvisí, a teprve čtvrtá část je spojuje. Musím uznat, že to spojení je výborné. Nicméně v prvních třech částech na mne bylo poněkud hodně naturalismu, který by snad v některých momentech obstál u povídání markýze de Sade, ale na druhou stranu i ty nejdrsnější scény jsou popisovány kultivovaně, nevulgárně. Tady je asi výrazný vliv překladu. V celkovém pojetí kniha začne relativně brzy odrazovat, máte chuť ji odložit. Ale ve stejném okamžiku vás téměř magicky přitahuje, nedokážete ji odložit. Prostě kontrast chutí - jako slaný karamel. Někomu se nelíbí, jiný právě takový kontrast miluje. Za mne - je to příjemná změna, ale jsou i větší lahůdky.

medialstar
12.01.2020 4 z 5

Kniha mi dala docela zabrat, neboť historické romány nejsou zrovna to, co bych vyhledávala. Anotace mě ovšem přesvědčila pozměnit žánr. A nebylo to vůbec marné. Pomalu se rozplétající klubko jedné vraždy, která je sice stěžejním tématem, ale cesta k vyřešení vede přes více vrstev příběhu. Spíše než detektivka je kniha temnou a drsnou sondou do švédské historie, lidských pohnutek a osudů. Místy hodně upovídané a rozvláčné, nicméně zanechává ve mně dojem zdařilé prvotiny zajímavého autora. Přidanou hodnotou je, dle mého smělého úsudku, výborný překlad. Tady si budete češtinu užívat.

Joges
06.01.2020 5 z 5

Po celou dobu četby jsem zažíval nechuť a zmar. Zprvu jsem se do příběhu (napůl detektivky, napůl románu) nemohl začíst. Vadil mi způsob vyjadřování i detailní popis reálií. Někde mezi třetí a pátou kapitolou nastal ale zlom. Konečně jsem se začetl. Najednou mi nic nevadilo. Zároveň se dostavil neklid, podivné napětí a obava o hlavní postavy. Po přečtení mi pak děj knihy ještě několik dnů rezonoval v hlavě. Příběhy, které zalezou až pod kůži, mám rád. Smekám před autorem, který dokázal tak mistrně pojmout a vytvořit příběh z dějin Švédska.

orinka3
06.01.2020 5 z 5

Velké překvapení. Mladý autor, který neusíná na vavřínech, ale slibuje pokračování v podobném duchu. Ti, co si knihu přečetli přede mnou a zaujala je, v podstatě napsali všechno, co bych napsala i já. Pochmurná historická detektivka, která plně vystihuje temné stránky člověka. Nepochopitelně zohavená mrtvola na začátku, 4 části knihy vysvětlují, jak došla ke svému hroznému konci a kdo to způsobil. Všechny jednotlivé části jsou vyvážené, v té druhé vidím paralelu se současnou dluhovou pastí se stejnými následky. Bezpráví a zkorumpovanost provází lidstvo patrně od věků. I tady kraluje. No, a naší detektivové pátrači - bezruký dráb a jeho na smrt nemocný intelektuální kolega, který prosazuje lidskost a spravedlnost, nás přivedou k rozuzlení. I když je kniha vysloveně naturalistická a depresivní, přesto je hodnotná a přínosná. Přečetla jsem pozorně i doslov! Další díly doufám brzy vyjdou.

a.k
03.01.2020 4 z 5

Netradiční historická detektivka ze Stockholmu konce 18. století. Co se knížce nedá upřít, je celá řada nechutných popisů, ať už přímo dotýkající se způsobu vraždy mladíka, tak i chování a výčet situací okolo hlavních aktérů. Příběh má specifickou atmosféru zvrácenosti, hrůznosti a temnoty. Na pozadí odráží méně i více známé místní historické souvislosti v širším kontextu s evropskými dějinami.
Kniha je rozdělená na čtyři části, kdy každá ukrývá příběh jiné postavy. V závěru se vše důmyslně pospojuje.
Zhruba čtvrtinu knihy jsem se sžívala s příběhem, než jsem se naplno začetla. Pak už to byla jízda až do konce. Kniha nebude pro každého, ale za mě má doporučení.

Igor1311
31.12.2019 3 z 5

Z každej strany sa mi hrnuli na knihu vynikajúce recenzie. Detektívkam sa vyhýbam /jedinou výnimkou je séria Barbarič a Stein od Červenáka, a že je to poriadny náklad krimi a histórie/ a tak som sa pre 1793 rozhodol.
Veľmi zvláštna je koncipácia celého príbehu. Má štyri časti a vyšetrovaniu prípadu sa v podstate venuje len prvá a posledná časť, zvyšné dve sa venujú zisteniu totožnosti zavraždeného. Samotný dej ma nie príliš pohltil, ale na obranu príbehu musím potvrdiť, že opis mesta a spoločnosti je vynikajúci. Neviem či všetky krimi sú písané takto /asi nie/, ale ozaj mi chýbalo hlbšie vyšetrovanie prípadu.
Celkovo som však viac sklamaný, najmä na základe recenzii.

lenka.g
26.12.2019 2 z 5

Tak já jsem asi divná, ale mne tedy knížka nejen že nenadchla, ale otrávila natolik, že jsem ji nedočetla. Zvládla jsem to cca po stranu 150, kdy jsem se definitivně rozhodla, že stačilo. Netvrdím, že zápletka nebyla zajímavá, ale jednak na mne kniha působila velmi temně (což byl patrně autorův záměr a musím uznat, že prostředí vykreslil dokonale) a to mi nedělá dobře, ale především nemám dojem, že bych potřebovala znát přesnou konzistenci ranní stolice některé z postav.

Dandy1
11.12.2019 5 z 5

Tahle detektivka je úplně jiného ražení. Nepřemýšlíte s detektivem kdo je vrah. Místo toho, přemýšlíte, jak byste se zachovali sami na místě některých postav.

SNEZENA
28.11.2019 5 z 5

Je to perfektně napsaná detektivka. Nikdy to nedělám,ale tentokrát jsem musela při dočtení pár kapitol se podívat dozadu jak to dopadne s hl.hrdinou či hrdinkou.
Dík za vynikající překlad Romaně Švachové. Po řečtení jsem byla velmi ráda,že žiju v téhle době.

Boboking
26.11.2019 4 z 5

Podařená historická detektivka. Možná moc místopisná, když tedy nejste stockholmský rodák, ale příběh má hlavu a patu, dokáže překvapit a Wingeho filozofie lásky a termínu "spravedlnost" byla originální. Prostě skandinávský thriller se vším všudy zasazený do starých "ponurých" časů...

soupik2012
24.11.2019 5 z 5

Nádherná, hrozná kniha. Hrozná detailním popisem opravdu místy jenom těžko stravitelných situací. Nádherná, způsobem vyprávění. Kniha je rozdělena do čtyř částí. A je až neuvěřitelné, jak je každá část úplně jiná. Kniha zaujme od samotného začátku, kdy se ve vodě najde torzo mužského těla. Hlavní vyšetřovatel který pomalu umírá na souchotiny a jeho pomocník dráb, který v sobě nese stopy hrůz z právě prožité války. Druhá část vypráví příběh muže, jenž byl přinucen spáchat tento nelidský zločin. Ve třetí části se od hlavního příběhu odkloníme a sledujeme příběh hodného a milého děvčete, které doplatí na dobu ve které žije. Závěrečná část nám očekávaně všechny tyto příběhy propojí. Není to tak dávno, kdy jsem tady napsala, že román Chirurg od paní Dvořákové bude patrně nejlepší audioknihou, kterou si v letošním roce poslechnu. Nakonec si myslím, že tato kniha je ještě o fous lepší. Zpracování audioknihy, modulace hlasů v podání pana Daniela Bambase a také hudební podkres této audioknihy je na takové úrovni, že patří vůbec k tomu nejlepšímu co jsem měl možnost kdy poslouchat. Ale jedno varování. Tato kniha opravdu není pro žádné citlivky.

85098211
19.11.2019 5 z 5

Výborně napsaná a definitivně čtivá kniha, která ale není ani náhodou vhodná pro slabší povahy. Sestává ze čtyř částí, jak je již uvedeno v anotaci. Absolutně nejdrastičtější a nejbrutálnější je právě druhá část, ve které autor naprosto syrově a drsně popisuje, jak ke zmrzačení později nalezené mrtvoly přesně došlo. Z toho se mi fakt dělalo hodně špatně - a můj žaludek to (málem) nedal, přestože se považuji za celkem otrlou čtenářku - mám toho už dost načteno, takže mne jen tak rychle nic neskolí ;-). Ale tady jsem z popisovaných scén měla skoro noční můry... Ostatní tři části nejsou o moc lepší, pokud jde o styl života (nej)nižších vrstev, v 18. století a k tomu ve Švédsku to nejenže nebyl žádný med, ale podle mého názoru spíš neskutečná a nikdy nekončící hrůza. V samotném závěru se všechno, co bylo do té doby nejasné, spojí a vysvětlí. A myslím, že i čtenář se dočká nejednoho překvapení. Knihu bohužel doporučit nemohu, i když autor píše výborně, protože rozhodně není pro každého, a ani já se k ní hned tak brzy vracet nebudu.

reddwarf358
15.11.2019 4 z 5

Knihu mi vnutil (čti doporučil) můj oblíbený knihkupec a nelitoval jsem. Středověk, znetvořené tělo, kniha přepečlivě rozdělená na dějové linie jednotlivých postav, které se setkají (linie, ne postavy) až na konci - to mi kdysi říkala žena, že je znak kvalitní literatury a já marně oponoval Švandrlíkem a jeho Říkali mu Terazky. Ale vážně, můžu doporučit.

mabell
08.11.2019 3 z 5

Čekala jsem, že nadchne víc. Nejsem vyloženě zklamaná, příběh i rozuzlení bylo super, ale místy jsem se knihou musela hrozně prokousávat. Opravdu bavit mě začala až od poloviny třetí části.

SgtTračník
05.11.2019 5 z 5

Velmi dobrá historická detektivka.

Trpaslici-zena1
24.10.2019 5 z 5

Ano, drsné, velmi drsné. Ale také velmi dobré. Napínavý příběh a zajímavé prostředí. Švédsko je mi úplně neznámé a pokud se s ním budu seznamovat takhle, to beru.