Mezinárodní pravidla zoologické nomenklatury

Mezinárodní pravidla zoologické nomenklatury https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462557/mid_mezinarodni-pravidla-zoologicke-nom-nRt-462557.jpg 5 2 1

Popis knihy zde zatím bohužel není...

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Česká společnost entomologická

International Code of Zoological Nomenclature / Code international de nomenclature zoologique , 1985

HTO
04.06.2012 5 z 5

Nevěřili byste možná, jak napínavé a báječné čtení tohle je. Vřele doporučuji! Pokud byste chtěli důkaz, dovoluji si vložit odkaz na český překlad článku Karla Shukera o nezvyklých vědeckých jménech živočichů – ten vám ukáže, jak úžasné věci lze v oboru zdánlivě tak sucharském, jakým se taxonomie zdá být, najít. I když, sucharském: vzpomeňte si na Conseila z Dvaceti tisíc mil pod mořem! http://www.databazeknih.cz/blog/copak-je-po-jmene-140

Z mého pohledu je ta kniha zajímavá kvůli několika osobním věcem: Karl Shuker, s nímž mám tu čest si tykat, je mezi mými přáteli jediný, po němž je pojmenován zvířecí druh (konkrétně korzetka Pliciloricus shukeri). Kdybych chtěl pojmenovat nějaké zvíře po sobě – což se nesmí – mám tak zvláštní příjmení, že by mi nikdo nevěřil, že je to po jiném F. (neměnil bych, ale v tomto případě bych si na chvíli poplakal, že se nejmenuji Smith): jeden broukopravec takto dokázal pojmenovat jednoho brouka po sobě, ač tvrdí, že to není po něm, ale po známém vlastenci bretaňském. A konečně – což dokazuje, že šílení jsou úplně všichni – nevěřili byste, jak lítý boj zuří mezi těmi, kteří se hádají, zda druhové jméno vorvaně je catodon nebo macrocephalus – teď někdy se bude kvůli rozřešení této otázky, jež zaplavila diskusi anglické Wikipedie slovy, při nichž by se rděl i dělník z doků, konat mezinárodní kongres.