Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1048 216

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

věrapodpěra
26.09.2023 3 z 5

V knize bylo plno chyb, překlepů, kostrbatých souvětí a nelogicky uspořádané informace!!! To si po sobě autorka nemohla ani přečíst?

Marekh
25.09.2023 5 z 5

Od autorky jsem už četl knihu SVĚDĚCTVÍ O ŽIVOTĚ V KLDR, která se mi líbila. Kniha MEZI DVĚMA KIMY /NA STUDIÍCH V KLDR/ se mi také líbila.

Autorka vystudovala koreanistiku a jako jedna z mála na světe se zúčastnila studijních pobytů v Severní Koreji na KIM IL-SONGOVĚ UNIVERZITĚ za vlády posledních vůdců KIM ČONG-ILA a KIM ČONG-UNA.

Musím se přiznat, že se mi pletou jména vůdců (Kim Il-song, Kim Čong-il a Kim Čong-un). Myslím si, že se jedná o zdařilou publikaci, pokud se chcete dozvědět nezkreslené informace o Severní Koreji. Život v Severní Koreji je velmi těžký a složitý po všech stránkách. Hlavním městem Severní Koreje je PCHJONGJANG, ve kterém je soustředěno veškeré bohatství země (moderní mrakodrapy, luxusní restaurace a obchody, drahá osvětlení, nablýskané ulice). Ostatní města a vesnice jsou na tom mnohem hůře (ošuntělé paneláky, místo asfaltových silnic je udusaná hlína). V 90. letech postihl Severní Koreu hladomor, což bylo hrozné.

Zajímavé byly také informace o historii Severní Koreje - o okupaci Koreje Japonci (1910 1945) a korejské válce (1950 1953).

Kniha obsahuje PROLOG a je rozdělena do 4 částí: Kolejní život, Každodenní život, Cesta z města a Propaganda a historie. V závěru knihy se nachází VÝKLAD POJMŮ, POZNÁMKY a LITERATURA. Určitě jsem rád za kapitolu Výklad pojmů a Poznámky. Autorka čerpala z hodně pramenů (Archivní prameny, Monografie, Internetové zdroje). Kniha obsahuje černobílé a barevné fotografie.

kayu
18.09.2023 4 z 5

Kniha je méně čtivá než populární Svědectví o životě v KLDR, ale i tak bych ji doporučila všem, kteří se o toto téma zajímají.

anezka4353
17.09.2023 5 z 5

Kniha mě uvedla do světa, který jsem doteď neznala. Nina Špitálníková dobře popsala různé oblasti života tamních obyvatel, jak funguje jejich režim a propaganda. Poslední část knihy je zaměřená na krajinu a přírodní památky. Kniha obsahuje i tematické fotografie.
Kniha se mi dobře četla a poskytuje veškeré informace potřebné pro čtení autorčiny následující knihy - Svědectví o životě v KLDR. Doporučuji přečíst obojí.
Jediné, co bych vytkla, jsou občasné pravopisné chyby.

Krabat78
30.08.2023 1 z 5

Zajímavý materiál, který se dal myslím vytěžit lépe. Předpokládám, že osobní zkušenosti a zážitky z obou studijních pobytů autorky jsou bohatší než to, co se dostalo do knihy. Pokud jde o zpracování, v několika případech mi vyprávění přišlo strohé a neúplné. Btw, kniha zjevně neprošla jazykovou korekturou...

Crozz
16.08.2023 4 z 5

Velmi dobře napsáno, zajímavý jako vše o Severní Koreji

pohoda58
15.08.2023 3 z 5

Kniha se četla celkem dobře, život v KLDR je pro nás neskutečný a také neuvěřitelný. Doporučuji si přečíst.

katka_dv
13.08.2023 3 z 5

Řekla bych, že v hodnocení této knihy docela zaleží, jestli jste ji četli před, nebo po "Svědectví o životě v KLDR". Já jsem ji četla až po a mám dojem, že jsem se vlastně z této knihy nic moc nového nedozvěděla. Některé myšlenky a komentáře se dokonce opakují. Vadilo mi množství poznámek, kdy jsem neustále listovala na konec knihy, aniž bych věděla, jestli tam najdu nějaký podrobnější komentář k textu, nebo pouze odkaz na zdroj informací. Celkově mě přišlo, že kniha balancovala někde mezi deníčkem z cest, diplomovou prací, učebnicí dějepisu a turistickým průvodcem. Nározně ale ukazuje, že i když do KLDR přijedete vícekrát, tak se vždy o této zemi a lidech dozvíte jen to, co vám režim dovolí.

Ivana.Ka
27.07.2023 4 z 5

Achjo, tak jsem maličko zhodnotila knížku ve Svědectví o životě v KLDR a zradil mě autocorect :D No nic, jak jsem zmínila, doporučovala bych pořadí Svědectví o životě v KLDR a pak teprve Mezi dvěma Kimy. Svědectví je živější, tato je spíš na dokreslení, doplnění.

martinka.cz1
17.07.2023 4 z 5

Zajímavý pohled na život v KLDR, který jen tak někdo nezazije. Knížka mě bavila, nejvíce zážitky autorky, které se jí během studijních pobytů staly.
Knížku bych určitě doporučila každému, aby asi uvědomil, jak dobře se tu v Čechách máme.

Nemám.jméno
07.07.2023 5 z 5

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Dynastie Kimů škodí Vašemu zdraví.

alsha
04.07.2023 4 z 5

Pro mě až ta druhá knížka po neuvěřitelné knize rozhovorů Svědectví o životě v KLDR. Díky převzetí několika pasáží ze severokorejské propagandistické rétoriky byla četba klouzáním mezi exotickým bedekrem a "učebnicí VUMLu". Za dva večery bylo po všem, faktograficky obohacující, děkuji!

DejSemTuKnihu
01.07.2023 4 z 5

Čtenářsky ne tak zajímavá kniha jako Svědectví o životě v KLDR, ale i tak se četla dobře a dozvěděla jsem se z ní plno nových informací. Ideální pro ty, kteří se o Severní Koreu zajímají.

mazlak
01.07.2023 4 z 5

Po předchozím dílu, to již není tak neznámá země, ale i tak je stále co objasňovat. Každopádně stále udivuje, jak se dokáže separovat od okolního světa. Moc mě také pobavili některé vtipné odpovědi na různé otázky.
Každopádně mě tato kniha motivovala, abych vyhledal "arirang" (něco jako naše spartakiáda). A můžu říct, že nic hezčího jsem neviděl. Doporučuji jak knihu tak samotné vystoupení cvičenců.

Leblanc8
25.06.2023 3 z 5

Zajímavý pohled na život v Severní Korei. Člověk si pak uvědomí, že se má dobře Bavily mě zážitky spisovatelky, konec knihy už tak zábavný nebyl.

Kopta
23.06.2023 5 z 5

Audio ČRo: Velice autentické, dobře odvyprávěné, děsivě poutavé. Skoro mi přišlo, že ukončeno strašně brzy, což se nedá vyčítat, ale pointa je, že takový obsah by se dal poslouchat neustále.

Simirekdudkovic
20.06.2023 5 z 5

Musím říct, že s touhle knihou jsem udělala dobře. Mám ráda všeobecně knihy podle pravdivý životních zkušenosti a tahle je jednou z nich. I když v zeměpise se moc nevyznám, tak toto bylo úžasné a poutavé místy až strašidelné okénko do tajuplné světa KLDR. Netušila jsem, až jak moc může být režim přísný. Moc doporučuji rozšířit si takto obzory.

bernadeta9876
15.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Áno, Severná Kórea je veľmi zložitá a problémová krajina a normálny človek by tam nechcel žiť.
Preto sa čudujem autorke, že si na štúdium koreanistiky vybrala skôr Severnú než Južnú Kóreu.
Ale ako jedna z mála osôb to tak urobila a mala určite jedinečnú (aj keď určite nie zavideniahodnú) skúsenosť.
A práve preto by mohla z tejto skúsenosti aj oveľa viac vyťažiť než také stručné kapitoly, kde príbehy ani len neodpovedali názvu.
Nehovorí viac o príbehoch ľudí a o nich samotných, trochu sa opakuje a v niektorých situáciách ani len neprináša nič nové čo by sme zatiaľ nevedeli, respektíve netušili.
A trochu teda aj mám pochybnosti o tom, že keď tam tá propaganda funguje tak ako funguje a ona bola vlastne "turistika", že by tie poznatky mala z prvej ruky.
Skôr asi doštudované a doplnené o veci, ktoré zažila, "videla a počula".
Ale napriek tomu je to veľmi desivé a téma Severnej Kórey je veľmi zaujímavá na to, aby potiahla celú knihu, aj keď škoda, že príliš skratkovito.
To všetko ale prevyšuje záver, ktorý mi prišiel beznádejný a akosi nenachádza cestu von z takto zvráteného režimu, ktorý funguje zrejme len preto, že po páde by sa nikto nechcel starať o 26 miliónov zdevastovaných a podvyživených ľudí,ktorých by viac ako nejaký prevrat záujimalo skôr prístup k potrave.
Veľmi, veľmi smutné a ja len ďakujem, že som sa narodila v Európe!
3,5 z 5.

Lalina3
30.05.2023 3 z 5

To byl zmatek, autorka přeskakovala z jedné věci na druhou a hrozně jsem se ztrácela. Už jsem od ní četla Svědectví a tam se nic takového neobjevovalo. Takže kniha jako taková se mi nečetla dobře, ale samozřejmě informace byly přínosné, Nina je výborná koreanistka, to bez pochyb.

betička
25.05.2023 5 z 5

Četla jsem již knihu Svědectví ..., takže tato kniha mě už neohromila tak jako kniha Svědectví. V každém případě je nutné tyto knihy číst a moc děkuju autorce, že se životem a osudy lidí v Severní Korei stále zabývá a my máme možnost si uvědomovat jak se máme prima.
Vždy mě dostanou takové detaily jako je např. sekání trávy, které vlastně není sekáním ... a jak sama autorka píše, vždy mě překvapí s jakou samozřejmostí najdou a uvedou důvod proč na to nemají mechanizaci (po ručním trhání je prý tráva hustější).

Severní Korea totalitní režimy Japonská okupace Koreje

2020  96%Svědectví o životě v KLDR