Mexiko je v Americe

Mexiko je v Americe https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92049/bmid_mexiko-je-v-americe-Epy-92049.jpg 4 1 2

Poznatky a zážitky autora, které načerpal a zapsal při cestách po Mexiku a Americe.

prof.chrobak
07.12.2023 4 z 5

Norbert Frýd se nedávno vrátil z čtyřletého pobytu v Mexiku.
Procestoval města a vesnice, pralesy a horstva. Viděl Indiány bojovat o snesitelnější život, sledoval bouře a stávky dělníků, nahlédl do chat a do hrnců nad ohništi, pozoroval lidi při práci a úděl snědých žen a okatých dětí. Ale všímal si také boháčů, kteří měni krásnou a bohatou zem v bídnou a vydrancovanou kolonii. Hledal v dějinách i v dnešním hospodářském životě klíč k americké politice, ukázal na chapadla wallstreetského fašismu a hollywoodské pakultury.
Prohlédl jejich nenávistným útokem proti národně osvobozeneckému a sociálnímu hnuti pokrokových Mexičanů. Tak jako se za zdánlivě rozmarným názvem „Mexiko je v Americe" objeví brzy vážný záměr autorův, tak je i každé slovo jeho knihy, zdánlivě lehce a zábavně vyřčené, ve skutečnosti prosáklé hlubokou a důkladnou zkušeností. Norbert Frýd, jak vědí také posluchači našeho rozhlasu - je dobrý vypravěč a vtipný průvodce. Cesta, na niž nás tentokrát bere s sebou, vede k samému jádru problémů Latinské Ameriky. Život utlačovaných milionů, jejich zápas o větší krajíc chleba a o mír mezi národy je tu vylíčen srozumitelně, napínavě a s velkou láskou k prostému lidu.
- anotace z přebalu -

WEIL
16.10.2011

Reportáže a cestopisné črty.

cestopisné příběhy Mexiko cestopisy

Norbert Frýd