Města

Města https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420946/bmid_mesta-H63-420946.jpg 4 65 22

Vypravěč knihy slíbí manželce svého dávného přítele Štěpána, že se ve Stockholmu pokusí najít záhadný fialový flash disk, který Štěpána podivnou hrou náhody uvrhl do stavu duševní trýzně a který je zároveň jedinou věcí na světě, jež může jeho zoufalství utišit. Flash disk už ve Stockholmu není, vypravěč se vydává po jeho stopách dál a jeho pátrání se nakonec mění v cestu kolem světa: ze Švédska jej zavede do Norska a pak do Nizozemska, Irska, Francie, na východní a západní pobřeží Spojených států, do Japonska a Polska. Na své cestě se setkává s mnoha lidmi a poznává jejich osudy, naslouchá vyprávění o proměňující se soše a o jedlé mozaice, o součástkách ze záhadného stroje, o zrodu románu z jedné věty v knize zakoupené na trhu v Soulu a o hudební skladbě, která vznikla jako doprovod tance stínu na zdi, o tragickém konci francouzské oceánoložky, o literárním díle výstředního bavorského starosty, o cestě firmy Blue Pegasus na západ, o náboženství, které se zrodilo v internetu…... celý text

dvojkadvacet
11.11.2019 5 z 5

Jedna z autorových knih, které jsou spíš meditativní, než bouřlivě fantastické. Číst Ajvaze je jako pozorovat vlnící se záclony ve zvuku šumění pobřeží za cikání mořského hmyzu. Nebo pozorování rozpitých světel přes orosené okno z pohodlí válendy. Pro čtenáře, který přistoupí na záři vět této sedmisetstránkové bichle, se otevře svět plný tajemství a dobrodružství, ale hlavně tichého smíření, které připomíná klid místnosti osvětlené svíčkami.

gersie
03.11.2019 2 z 5

Tak je to na mně, abych to začal. Je to smutné , že musím začít tím, že kniha je pro mně zklamáním.
Pokud by to byla moje první kniha od autora, řekl bych že ti lidé co mu dávají různá ocenění se snad zbláznili. Je to však již moje několikátá kniha, mého původně velmi oblíbeného autora, a proto to spíš vypadá že se asi trochu pomátl autor.
Snad mu sláva stoupla do hlavy, snad mu peníze zastřely mysl či zatoužil rozšířit svoji původně dosti specifickou čtenářskou základnu - nevím , ale rozhodně to mělo dosti neblahý dopad.
Tak se tedy sám spisovatel začíná podobat svým postavám z knihy.
Svým dílem mi připomíná Olívii ,která svým neuváženým počínáním způsobila mnoho škod. Nebo také Štěpána, původně zosobňujícího velký vzor a velkou naději pro svého přítele a nakonec působící jako rozmazlené dítě, neschopného rozumně posoudit realitu.
Nikdy jsem nepronikal do tajů vydávání knih , ale zbytečně navršený počet stran až dle mého názoru na dvojnásobek (zřejmě bude mít co do činění s honorářem) dílu moc neprospívá.
Pro mně nepochopitelné , nesmyslné doplnění scény s únikem pomocí sousoší knihu těžce znehodnocuje. Řadí ji tím do dnes naprosto trapného průměrného braku zaplňujícího naprostou většinu amerických filmů a tuctových knih plnících pulty knihkupectví pro řadové čtenáře odmítající přemýšlet a toužící po další a další přihlouplé AKČNÍ scéně.
Opravdu jsem autora řadil velmi vysoko na svém žebříčku a rozhodně mne ani ve snu nenapadlo , že by mohl zrovna on tak hloupě poklesnout. Zdálo se mi že jeho rozumná a tvořivá mysl by tohle nikdy nedopustila ....... no zřejmě mám velice špatný odhad na lidi.
Nezbývá mi , než mu popřát řadu takových čtenářů co nechtějí přemýšlet a proto jim to , že se autor zpronevěřuje sám sobě a zabíjí svou osobitost a svůj styl, nevadí.