Měsíc zapadá

od:


KoupitKoupit eknihu

Městečko obsadí okupanti a vyvolají svým chováním silnou nenávist tamějších obyvatel, podpořenou vědomím, že půdu pro invazi připravil místní zrádce. Velící štáb se nastěhuje k starostovi, který se snaží spolu se zdejším lékařem občany chránit. Okupanti vystupují neomaleně a panovačně, rozhodují o životech lidí a cítí se už jako vítězové, ale brzy poznají, jaké to je, být izolován v cizí zemi, nenáviděn - a mít stále strach. Obyvatelům totiž dojde trpělivost......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30605/mesic-zapada-30605.jpg 459
Orig. název:

The Moon is Down (1942)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Kvasnička a Hampl
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Přidat komentář
helenkan
29.12.2018

Kniha sice ,,hubená" na počet stránek,ale o to víc vás zasáhne. Opět skvělé dílo.

bruntal
02.12.2018

Poměrně krátká, ale velmi silná kniha. Stejně jako ve svých dalších dílech ukázal Steinbeck jak moc rozumí lidským charakterům a lidské psychice.

Izu
03.07.2018

Těžko se mi opouštěly postavy z okupovaného městečka....

niki-chan
16.04.2017

Kniha se mi moc líbila, jak líčením děje, tak popisem postav. Při celkem nenáročném vyprávění autor skvěle vystihnul situaci i pohnutky postav.

jiri77
16.01.2015

Mě se kniha hodně líbila,jak mistrně autor popsal ''vztah'' mezi okupanty a obyvateli obsazeného městečka. Kniha jasně ukazuje že násilím člověk dlouhodobě nic nezíská a že pokud je okupované obyvatelstvo jednotné tak je neporazitelné. Jedna z nejlepších Steibeckových knih.

rasputin
14.03.2014

Tak tady jsem se se Steinbeckem úplně nepotkal.

Sisi11
02.08.2013

Příběh bohužel neumím tolik ocenit, protože jsem o podobných hrůzách pouze slyšela z vyprávění prababiček. Při čtení jsem cítila postupné šílenství a podezírání poznamenávající všechny postavy. Musím říct, že tento pocit, který mě provázel od půlky čtení, byl senzační a dokázala jsem si představit, jak se z člověka postupně, ale jistě, stane psychicky vyčerpaná troska. Zažít tento pocit reálně, si nedokáži představit, proto před lidmi, kteří zažili válku, smekám.

Skjaninka
08.06.2013

Krátka, ale veľmi výstižná kniha, v ktorej autor popisuje okupáciu malého mestečka a perfektne vystihuje atmosféru, ktorá počas okupácie panuje medzi obyvateľstvom, aj samotnými vojakmi.
Starosta Orden je postavou, ktorá drží so svojim ľudom, chráni ho a bojuje za ich slobodu. Na druhú stranu sú tu okupanti, ktorí aj keď zvíťazili, stali sa porazenými, pretože život medzi ľuďmi, ktorí ich nenávidia nie je zrovna najšťastnejší.
Niekde som čítala, že sám Steinbeck túto krátku novelu považuje za jedno z najlepších diel, ktoré napísal.

St. Jimmy
14.06.2012

Tato novela byla vydána za druhé světové války a toho času vzbudila velký ohlas. Především pak díky tomu, že se zabývá nejen tehdy velmi aktuálním problémem okupace, ale také duševní silou okupovaného obyvatelstva a schopností postavit se svému nepříteli i za cenu ztráty vlastních životů. Jsem si jistý, že ve válečných dobách měl tento příběh vyšší „cenu“, než je tomu dnes, ale i tak je to příjemné a v lecčems poučné počtení na jedno deštivé odpoledne.

Jiitush
14.01.2012

Mě se to náhodou líbilo. Příběh o obyvatelích vesnice a jejich tiché a nenásilné vzpouře proti okupantům, která je dovede až k šílenství. Zajímavý námět podtrhnutý Steinbeckovým stylem - co víc si přát? :)

panjan
24.10.2011

V předmluvě jsem se dočetl, že Steinbeck považuje tuto knihu za svou nejlepší. Nevím, jestli mohu vůbec oponovat, nebo jen sklopit oči a přiznat, že ji nemohu docenit. Nicméně možná je to podobné jako když zpěvák píše píseň, také nemůže vědět jestli píše hit. Na to, aby tento příběh byl paralelou druhé světové války a válek vůbec je příliš zjednodušen. Nicméně vůbec to nemusí být paralela a potom autor napsal svým typickým stylem hezkou, čtivou knihu.