Kult

Kult https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523971/bmid_kult-65239b734f1f8.jpg 4 112 41

Za slunečného letního dne se z mateřské školy ve Stockholmu ztratí pětiletý chlapec. Všechny stopy nasvědčují únosu. Policistka Mina Dabiriová i její kolegové vědí, že jim jde o čas. Brzy zjišťují souvislost s dřívějším zmizením stejně staré dívky, které skončilo tragédií. Zdá se, že nebezpečí hrozí i dalším dětem. Zločiny jsou pečlivě naplánované a nesou rituální znaky. Je možné, že v pozadí stojí nějaká tajemná sekta? Mina se opět rozhodne do případu zapojit mentalistu Vincenta Waldera. Od dramatických událostí před dvěma lety se neviděli, ale stále je pojí zvláštní pouto. Mina však ještě neví, že tentokrát se vyšetřování velmi úzce dotkne i jí. Čas se krátí, pachatel rozehrává ďábelskou šachovou partii a hledá si oběti mezi těmi nejzranitelnějšími Podaří se Mině a Vincentovi zakročit včas?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Kult , 2022

Áňa 998
30.01.2024 5 z 5

Druhý díl série Mentalista je tady. První díl, Iluze, byl úžasný. Napínavý, akční, mrazivý a překvapivý. Dost dobře jsem si nedokázala představit, jak to může být trumfnuto. Ale víte co? U Kultu se to povedlo! Rovnou říkám, že jsem z téhle knihy strašně nadšená a asi dost těžce by se mi to nadšení v recenzi skrývalo až do hvězdičkového hodnocení!
Kult není žádná hubená kniha. Její tahání mi dost ušetřil @bookport_cz, kde je kniha dostupná. Formu knihy jsem tedy střídala podle situace.
Jsou zpátky i známé postavy, Mina a Vincent. Mina, ač zvláštní prostě umí vzbudit zájem. A Vincent? To je prostě Vincent, neskutečně chytrý, zahloubaný. Vlastně si ho vzhledově představuju jako mentalistu se stejnojmenného seriálu. Svádí to!
Mezi Minou a Vincentem je neskutečné pouto, které musíte vnímat na každé stránce knihy. I to mě moc bavilo.
Hlavním tématem je tady hledání únosce dětí, který se asi neštítí ničeho. Zároveň se tu dozvíme něco o sektách a minulosti Miny, která pěkně překvapí! Co se týká překvapení, těch tu pár je. A více se nám otevírají i další postavy. Takže linek je tu opravdu hodně.
Kult je neskutečně čtivá, návyková kniha, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Musela jsem číst až do konce, abych se k příběhu pořád v myšlenkách nevracela. Už teď doufám, že se brzy dočkáme pokračování.
Co ale nedoporučuji je toto čtení pro rodiče dětí. Sama rodič nejsem, ale děj je místy dost drsný, mohlo by Vás to celkem rozhodit.

sd1992
29.01.2024 5 z 5

Kdyz Mina dostane pripad zmizeleho ditete, ktere je o 3 dny pozdeji nalezeno mrtve, musi udelat neco, ceho se posledni 2 roky obavala.. ale zaroven doufala, ze tato prilezitost nastane :)) Je na case opet kontaktovat mentalistu Vincenta a pozadat ho o pomoc pri vysetrovani. K tomuto rozhodnuti ji donuti fakt, ze vypluje na povrch podezreni, ze nejde o prvni ani posledni unesene dite. Vsechny prvky napovidaji, ze jde o radeni serioveho vraha ci dokonce skupiny a Mina potrebuje pochopit psychologicky obraz pachatele a rozlustit rebus, ktery skryva motiv, postup i samotnou identitu pachatele.. s tim ji muze pomoct jen Vincent Walder a i ten se setsakramentsky zapoti nez po boku Miny a jejiho tymu vylusti vsechny hadanky, ve kterych se skryvaji desitky let zrady a touhy po pomste..
- tak v prvni rade musim doporucit!! Jak tento dil, tak ten predchozi!
- nicmene je treba upozornit, ze v tomto dilu je pomaly rozjezd; dukazy jsou odhalovany dost pozvolne, nez kniha nabere strmy spad (treba cca 200 stran)
- ale i samotny uvod je skvely, ackoliv chudsi na akci
- v prvni tretine muzete spis ocekavat nahlednuti do osobniho zivota mimo vysetrovani vsech postav, i tech vedlejsich.. za me velke plus, doda to pribehu smrnc, kdyz kazda z postav ma sve radosti, sve problemy, svuj pribeh
- o napeti a zvraty neni nouze; chvili si myslite, ze to zacinate chapat a pak je vse vzhuru nohama :D
- namet je originalni a nechapu jak to muze nekdo vymyslet :D Jeden z autoru se tez venuje iluzim a kouzlum, ale ty myslenkove pochody a videni souvislosti ve vzorcich je TOP STROP!!
- tesim se na treti dil (posledni :-( )

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s @grada.cz takže velký dík !! :))

Rosse
28.01.2024 4 z 5

Pokračování s legendárním mentalistou - Vincentem a nezapomenutelnou Minou, která má strach z bakterií. Za mě dokonalá dvojka, která si k sobě snad někdy najde i bližší cestu. (Mé tajné přání <3)

Rozjezd byl pomalý, ale pro vývoj postav to bylo potřeba. Ačkoliv má kniha skoro 600 stran, neměla jsem pocit, že by zde byly zbytečné vycpávky. Čtenář je po celou dobu v napětí.

Vztah mezi Minou a Vincentem je komplikovaný. Ale chemie mezi nimi je “cítit na míle daleko. Sledujeme zde životy i ostatních detektivů, ke kterým máme s každým dílem blíž a blíž.

Více se zde setkáváme i s Vincentovou rodinou, zejména s jeho synem Benjaminem, který se čím dál tím víc začíná podobat svému otci.

Závěr knihy nám dává najevo, že nás, neboli Vincenta, čeká minimálně ještě jeden hlavolam. Já tajně doufám, že nás jich bude čekat více, protože věřím, že se vývoj vztahu mezi Minou a Vincentem dobere k tomu co si přeji, někdy za 3-4 další bichličky. :D

I když jsem odhadla, jakým směrem se kniha bude ubírat a jak se bude případ vyvíjet (aspoň částečně), i tak jsem si čtení užila.

Camilla a Henrik odvedli skvělou práci a já už se teď těším na třetí díl, který v zahraničí vyšel minulý rok. :-)

Christie2020
26.01.2024 3 z 5

Tento díl mi přišel slabší než ten první. Asi 200 stran bylo úplně zdlouhavých a řešících vše jiné, jen ne případ. Pak to bylo lepší, ale vyřešení případu mi moc nesedělo.
Takže spíš zklamání.

EvikU.
26.01.2024 5 z 5

Kult je druhý díl mentalisty Vincenta a policistky Miny. Jestli jsem byla z prvního dílu nadšená a dobře se mi četl, tak druhý díl jsem jenom vdechla.

Někoho možná odrazuje tloušťka knih této série. Jenže ve výsledku jí čtete mnohem rychleji než jakoukoliv jinou knihu s méně stránkami. Co stále nechápu, jak takhle dokonalé dílo mohou napsat dva autoři. Každý přece máme jiné myšlenky, jindy nás to motivuje psát. A pokud nepsali ve stejnou dobu, jak to pak dávali dohromady, aby to byla taková jízda?

Za celou dobu jsem neměla pocit, že bych chtěla knihu odložit. Nebylo tam žádné hluché místo vyplněné omáčkou, která by šla proškrtat. Mina má stále svojí fobii a Vincent také. Ale společně ji zvládají líp.

Tentokrát jsou unášený děti a nalezené mrtvé mají u sebe různé symboly, které nejlépe rozlouskne Vincent, který miluje hádanky a rébusy a už v prvním díle byl policii užitečný. Druhá linka je o Nathalii, dcera policistky Miny a o matce Miny, Ines. Ines vtáhne Natku do sekty, které se účastní. Jejich heslo: “Vše je utrpení. Bolest očišťuje.

Vyšetřování je skvělý, myšlenkové pochody jsou promyšlený. Ostatní postavy policejního týmu jsem si taky oblíbila. Úseky se sektou byli mrazivé. Uff. A konec byla prostě paráda. Vždycky to nějak souvisí s dětstvím. Nikdo se nerodí zlým. Zlým ho udělají lidé a okolnosti. Četla se moc dobře. V druhé polovině už jsem ji nedala z ruky. Doufám, že vyjde třetí díl a já už se teď na tu bichličku těším.

magic11
18.01.2024 5 z 5

Super počtení. Opravdu poutavě napsané. Nenapadlo by mě, že pár posledních řádků mě přiměje soucítit s vrahem dětí....

13werka
16.01.2024 3 z 5

V druhé knize ze série Mentalista tentokrát Mina s Vincentem řeší případ únosů malých dětí. Navíc se tu dozvíme i něco ze soukromí všech vyšetřovatelů a zejména tajemství z minulosti Miny. A i přesto, že jsem trochu tušila, kdo by mohl za případem stál, dokázali mne autoři na konci i překvapit. Ale knize by slušel větší spád, zejména popisy toho, jak Mina vše dezinfikuje, Vincent rozkládá na čísla a jak se všichni vyšetřovatelé v parném létě potí, jsou poněkud otravné.

spencer
16.01.2024 4 z 5

Po dvou letech, co s vyšetřováním jednoho z případu pomohl mentalista Vincent, je stockholmská policie opět nucena se na něj obrátit s žádostí o pomoc. Z mateřské školy je beze stopy uneseno dítě a když je o pár dní později nalezeno mrtvé, vyjde najevo, že by za podobnými zmizeními dětí mohlo být něco víc. Tragické události otřásají společností a mentalista je zdá se jediný, kdo by mohl pomoci je pochopit.

Zápletka se může zdát jednoduchá, ale určité souvislosti ji trochu zkomplikují. Důležitou roli hrají mimo jiné samotné postavy, jejich osobní životy, vztahy a problémy je doprovázející. Jen těžko se dá odhadnout, co je vlastně v příběhu tím nejdůležitějším, zda to jsou protagonisté či zločiny.
Máte-li rádi psychologické dějové linky, přijdete si v tomto případě na své. Jak už název napovídá, určitou roli bude hrát i kult, jehož zpracování je zajímavé. Kniha navíc obsahuje plno informací na toto téma a přiměje vás se o tuto tématiku o něco víc zajímat.

Druhý díl této série si zachoval stejnou laťku jako ten předchozí. Avšak si myslím, že kdyby byl o pár stránek kratší, rozhodně by mu to přidalo na dynamičnosti. Ve zkratce jsem se bavila a budu se těšit na další případ.

Evule *
16.01.2024 4 z 5

Čtivé a napínavé, ale na mě místy zbytečně zdlouhavé. Závěr překvapivý, sekty nejsou můj styl, takže mě se určitě více líbil první díl. Další díl si samozřejmě nenechám ujít i při tomhle počtu stránek.

eva3992
14.01.2024 3 z 5

Ve Stockholmu zmizel přímo ze školky malý chlapec, policie zjišťuje, že to nebyl „obyčejný“ únos, ale pachatel rozehrává vyšší hru. Proto vyšetřovatelka Mina opět povolá na pomoc mentalistu Vincenta, aby pomohl pátrat po někom, kdo po sobě zanechává podivné indicie.

Toto je druhý díl série Mentalista. Ten první, Iluze, byl naprosto skvělý. Bavilo mě, jak umí Vincent odhadnout lidi, jejich další chování, jak je dokáže prokouknout. „Úchylky“ obou hlavních hrdinů byly zvláštní, každopádně mě moc bavily.

V knize Kult vás hned zaujme první kapitola. Je to noční můra všech rodičů, kdy zmizí dítě ze školky, jako by se po něm slehla zem. V tu chvíli chcete číst dál, jak to bude pokračovat a jak se to celé vyřeší, ale najednou tu byl problém. V příběhu se věnujeme vzpomínkám Vincenta a Miny, jak spolu spolupracovali minule a ke zmizelému chlapci se dostaneme až docela za dlouho. Tím chci říct, že to na mě bylo zdlouhavé a pomalé. Na to, že má kniha 600 stran je zbytečně vyplněna řečmi, které se navíc opakují. Já bych škrtala a ve výsledku si myslím, že 400 stran by bylo skvělých.

Navíc je příběh vyprávěn pohledem spousty postav, kolikrát jsem tak na začátku kapitoly nevěděla, kde se zrovna ocitáme a kdo jej zrovna vypráví.

Konec byl každopádně napínavý, odhalení vraha nebylo až tak překvapivé, ale důvod, proč to všechno dělal, byl nečekaný.

Je mi líto, že po nadšení z prvního dílu mi Kult přinesl zklamání, možná, že kdybych oba díly četla dříve po sobě, bylo by to lepší.

Awča
11.01.2024 4 z 5

Předchozí díl jsem četla před časem, takže jsem již lehce pozapomněla návaznosti, kdybych měla lepší paměť, možná bych byla zpočátku více vtažena do děje :-)
Případ byl velmi zajímavý, bylo zde spousta odboček a slepých uliček, které mi ale nevadily. Oblíbila jsem si všechny postavy, nejvíce možná Rubena, jehož příběhu byl věnován velký prostor. Pasáže s Minou a Vincentem byly takové... odtažité, divné až nudné. Zrovna tak popis všudypřítomného vedra, potu a Míniných obsesí.
Ke konci kniha dostala spád, četla jsem jedním dechem až do noci, napínavé, propletené, překvapivý konec.

Jane2016
07.01.2024 3 z 5

Kult, druhý díl ze série s Minou Dabiri a Vincentem. Po přečtení předchozího dílu s názvem „Iluze“ jsem se na pokračování této pozoruhodné dvojky – vyšetřovatelky a mentalisty, velmi těšila! Iluze totiž byla parádní – čtivá a zajímavá! Nebýt nových knih, které jsem dostala pod stromečkem, bývala bych začala druhý díl číst okamžitě po tom prvním!

A po dočtení musím říci, že druhý díl byl taky skvělý a čtivý, každopádně místy mi už přišel opravdu až moc natažený. Kniha má téměř 600 stran a některé kapitoly se mi zdály navíc, jen aby se natáhl děj. To mě během čtení trochu iritovalo. Každopádně nebýt těchto vycpávek, hodnotila bych tento díl podobně jako „Iluzi“.

Konec celého příběhu byl pro mě velkým překvapením, vůbec jsem takovýto závěr nečekala! Jsem velmi zvědavá na co se můžeme těšit příště.

zuzana2599
07.01.2024 5 z 5

KULT je super severská detektivka. Je to tedy pořádná bichle, která se četla poměrně rychle a bylo to čtení chytré, zábavné a hlavně napínavé. Zejména se mi líbil závěr, ten se povedl. Mentalista Vincent a vyšetřovatelka Mina se opět dají dohromady, když se vrah zaměřuje na ty nejmenší a nezranitelnější, na děti. Detektivka je velmi rozsáhlá i dějově, autoři píší hodně i o osudech a životních útrapách ostatních z týmu vyšetřovatelů, občas je to možná i na úkor nosného příběhu. A pak to neskutečné vedro, které ve Švédsku udeřilo... !
Vincentovi i Mině fandím, mám je ráda i s jejich obscesemi a problémy !

ddkk
06.01.2024 5 z 5

Je to zvláštní dvojka, ta Mina a Vincent. Samozřejmě, že s realitou moc společného asi nemají a tak trochu se vezou na vlně divných a lehce nekorektních policistů a vyšetřovatelů a jejich pomocníků jak je známe i od jiných autorů. Ani přesložitý příběh sekty, vražd a šachových partií se s téměř stoprocentní určitostí vlastně nemůže v běžném životě odehrát, což může leckdy leckoho iritovat.

Jenže o to v detektivkách ani thrillerech přece vůbec nejde.

Vůbec mi nevadila neustále zpocená parta stockholmských kriminalistů, logické hádanky, s nimiž zápolil Vincent jsem si ani náhodou nehodlala ověřovat (proč taky!) a ani jsem se moc nepozastavovala nad těžko pochopitelným způsobem vyšetřování (snad s jednou výjimkou - to když se schůzky policejního týmu, kde se mluvilo o vraždách dětí, klidně mohla zúčastnit desetiletá Astrid)...Kult mě bavil, i když má 560 stránek (a jedna z nich se dokonce omylem tiskaře? opakuje).

Ani chvíli jsem se nenudila a i když se dalo leccos z řešení zápletky vytušit, stejně to bylo napínavé a překvapivé až do konce. Už 1. díl série se mi líbil a jak jsem napsala už tehdy, Camille Läckbergové spolupráce s Henrikem Fexeusem jen prospívá. Kdo čeká hlubokomyslný román neb dokonce literaturu faktu, bude zklamán. Kult je čistokrevná severská detektivka, která má ambice pobavit. A to činí velmi profesionálně.

Doporučuji.

kneslova
03.01.2024 5 z 5

Nejlepší na této sérii jsou ti dva úžasni hlavní hrdinové . Jo , velmi slušná detektivka

Didi15
27.12.2023 5 z 5

Mě to baví ,takže se rozhodně těším na další díl ,jen některé popisy jsou zbytečně rozvleklé

Danago
23.12.2023 4 z 5

Líbil se mi první díl a těšila jsem se na pokračování. Příběh je zajímavě vymyšlený, ale hodně komplikovaný. Navíc je tu popsána spousta osudů až je děj místy málo přehledný . Kniha má určitě zbytečně moc stran. Vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka příběh zjednodušila a nepopisovala pořád dokola všechny fóbie a obsese hlavních postav. Tady chybělo trochu kritiky nebo sebekritiky autorů. Jinak nosný příběh je velmi zajímavý a napínavý. Koncec byl opravdu velké překvapení , vůbec jsem motiv pachatele neodhadla.
Dvojici hlavních hrdinů mám moc ráda, líbí se mi zajímavé myšlení Vincenta.

mikika
18.12.2023 5 z 5

druhý díl série o partě kapku zvláštních policajtů plus jejich ještě praštěnějšího konzultanta. i přes děsivý počet stránek kniha ubíhá, ani chvíli se nenudíte, šílené vzorce a šifry holt musíte Vincentovi věřit, protože ověřovat si to fakt nehodlám. je tu humor, napětí i doják, já si čtení užila.

JustWomen
13.12.2023 1 z 5

Tak tady byl někdo placený podle počtu stránek! Neustálé detailní popisy horka a toho, kdo se kde zpotil a kolikrát si Mína vyměnila zpocené kalhotky i vedlejší popisy, jako kam si sedla včela a kam přeletěla, mi přišly zbytečné. Vyšetřování se táhlo, policajti kňourali a Mína a Vincent se bavili jako děti ze základky. Tato kniha byla vleklá nuda a totální zklamání.

Jenny46
22.11.2023 5 z 5

Tak jak píše adzedan13 stejné pocity jsem prožívala a knihu si moc užila. Kult je druhý díl a je dobré si přečíst knihu Iluze.
Naši staří známí Mina a Vincent opět v akci, oba prožívají po traumatech následky v osobním životě , ohledně vztahů, postavy se vyvíjí...
Samostatný příběh je složitější, tajemný až mrazivý, ale knihu jsem nedokázala odložit, i když je to zase pořádná bichle.
Kdo má rád magii, iluze a mentalisty určitě si zamiluje tuto sérii