Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2562 2562

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

lenuskav
06.02.2019 5 z 5

Neskutečně silná knížka a měl by si jí přečíst každý, kdo si věčně stěžuje, že nemá to a tamto, jak nemůže jet tam a tam... buďme rádi,že máme alespoň co jíst a žít alespoň trochu podle našich představ. A měla by si to uvědomit hlavně ta mladší generace. Ti,co jsou si jistí vším

kejty95
06.02.2019 5 z 5

Musím přiznat, že tuto knihu jsem bez slz přečíst nezvládla.. Kapitola věnovaná pouze pokusům mi pak nedala spát a za ten den jsem zvládla přečíst jen ji.. A také jak píší ostatní čtenáři níže, někdy jsem musela knihu i na chvíli odložit a vstřebat to.. opravdu hodně mě to vtáhlo. A když jsem mohla, tak jsem četla a četla. Paní Viola byla bezesporu silná žena, opravdu silný příběh, doporučuji přečíst, ale je třeba počítat s tím, že to člověka rozhodí..

Stani95
05.02.2019 5 z 5

Krasny pribeh, samozrejme velmi hluboky. Libil se mi styl, kterym autorka knihu napsala.

WeryNika
04.02.2019 5 z 5

Kniha mě velice silně, emočně zasáhla. Drsná realita v lágrech je zde tak hodnověrně popsána, že byly momenty, kdy jsem musela knihu na pár minut odložit a vstřebat všechny ty popisované hrůzy. Přečetla jsem ji během jednoho dne, protože děj knihy mě naprosto celou pohltil - nebyla jsem schopna dělat nic jiného, než číst a číst a číst ...

anna_gun
04.02.2019

Ze jsem precetla mraky a mraky knih s tematikou holokaustu, tak tato kniha byla jedna z nejkrutejsich. Musela jsem casto odkladat. Az budu mit dospivajici dite, tak tohle bude jedna kniha, kterou ho donutim precist. Jsem ohromena, smutna, zhnusena. 5*, ale na dovolenkove cteni to opravdu neni.

Elinka14
29.01.2019

Tady tato knížka by měla být povinnou četbou ve školách...

kimby
25.01.2019

Kniha, která mne opět vtáhla do doby, která tu před několika desetiletími byla a o to je to více nepochopitelné. Doporučuji!

hanka8827
25.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha

JarmilaNovotna
25.01.2019 5 z 5

Z téhle knihy mě ještě mrazí.

Jarmila97
24.01.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha splnila všechny mé představy ač sem knihu četla s hrůzou a občas i s pláčem zanechala ve mě hodně pocitů ohledně války takže moc doporučuji

booklaboratory
23.01.2019 5 z 5

Ocakavania boli vysoke a kniha ich naplnila. Rozpravanie zivotneho pribehu hlavnej postavy od detskych cias, prve lasky po zverstva ktore musela si zazit, byt svedkom v tabore, nenecha nikoho chladnym. Zaver knihy a zaroven tohto zivotneho pribehu nam dokazuje, ze zverstva vzdy vyjdu na povrch, bude za ne treba niest nasledky. Jedinym minus tejto knihy je gramaticka uprava (velke mnozstvo chyb).

Veřenka13
22.01.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem o válce a Mengeleovi četla. Kniha je výborně napsaná. Velice čtivá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kniha není výpověď jen o všem zlém co se v životě autorky odehrávalo, ale i o lásce a porozumění. Pokud neuroníte slzu během čtení, tak věřím, že konec knihy dojme každého. Rozhodně doporučuji přečíst.

Chemiczka
21.01.2019 5 z 5

Kniha s obrovskou výpovědní hodnotou. Setkáváme se s hlavní hrdinkou Violou, která barvitě a živě popisuje svůj život před válkou. Její nádherná první láska ve mně vyvolávala příjemný pocit a úsměv na rtech. Vznik samostatného Slovenského státu je doprovázen již prvními represemi vůči Židům a posléze i Maďarsko vydává protižidovské zákony. A tak s rodinou Sternových prožíváme první vyhnání z domova, "život" v ghettu a první transport. Ještě naivní Viola ve společnosti rodičů přijíždí do Osvětim. V ten den, při své první selekci, která ji zachránila život se stává dospělou, během chvíle ztratila rodiče a stává se pokusným objektem. Viola nám postupně odkrývá příběh jí samotné, ale také dalších žen, které během svých pobytů v KT potkala. A tak prožijeme srdcervoucí příběhy matek, které se dívaly na umírající děti, nemohly udělat nic pro jejich záchranu a celý zbytek života zůstaly v zajetí svých výčitek.
Konec knihy a emotivní setkání Violy a Artura už mi vehnalo slzy do očí. Tragický, krásný, dech beroucí a obdivuhodný příběh. Dlouho jsem nečetla knihu z období II. sv. války a holokaustu, která by se mi tak zaryla pod kůži a do duše.

Jirinamac
20.01.2019 5 z 5

Přečetla jsem dost knížek na téma holokaust, ale tato mi přijde nejkrutější. Často čtu před spaním nebo v mhd, ale toto jsem nedávala. Hrůzy byly popsané tak, že jsem místy musela knížku odložit a nemohla dočíst ani stránku. U této knížky mě mrzí, že životní příběh nepokračuje i dále a končí docela pohodově, ale jejich život v komunistické době byl také těžký. Četla jsem ve slovenštině, tak nevím, jestli se překlad do češtiny hodně lišil.

Veronique6677
20.01.2019 4 z 5

Kniha zajímavá, bolestná, často se mi sviralo srdce při čtení hrůz, které se skutečně staly. Moc se mi nelíbilo, ze to bylo psáno jako dokument a ne jako příběh. Také se mi nelíbily komentáře překladatele pod čarou, který např. psal, ze se autorka v něčem mýlila. Myslím, ze překladatel ma překládat a ne opravovat autora. Určitě knihu doporučuji k přečtení, ale téma bylo dost těžké a často mi bylo hodně smutno.

konicekbily
16.01.2019 5 z 5

Knihu beru jako velice zdařilou fikci na základě životopisu jedné dívky, která své mládí prožila ve složité době s nepříznivým osudem. Oceňuji, že se autorky snažily podat pokud možno nepřibarvený příběh hlavní hrdinky a jejího okolí v souvislosti s děním v celé Evropě v předvečer a průběhu druhé světové války.

Viria
15.01.2019 5 z 5

Krásne napísaná kniha o tých najodpornejších veciach, ale i o ľudskej sile, odvahe, láske a schopnosti obetovať sa. Príbeh vo mne zanechal stopu a určite ju odporúčam.

Raszkulce
13.01.2019 4 z 5

Nikdy nepochopím tak krutý osud a tak hrozné chování lidí. Velice čtivá knížka, která ve Vás často vyvolá pocit beznaděje. Zároveň dobré memento k zapamatování, že něco takového se klidně může i opakovat ..

Medunka22
13.01.2019 5 z 5

Jsem ráda, že Viola Stern svůj příběh stihla říct a její smutný osud zůstane navždy zachován. Po přečtení knihy se ve mne mísí vztek, smutek a obrovská lítost nad osudy nevinných lidí, kteří byli tak bezmocní.Co se týká Violky, divím se, že se z těch hrůz a ponížení nezbláznila. Byla to velmi silná žena s velkou dávkou štěstí, že přežila Osvětim-Březinku.Samotnou kapitolou byly děti. Moje bujná fantazie se předvedla v plné parádě a do smrti budu vidět obraz malé Judy. Dohledala jsem informace o Violce, která se dožila 94 let a zemřela v květnu 2017.

Banelsa
12.01.2019 5 z 5

Moje první knížka na toto téma, chytlo mě to tak, že jsem začala hned nakupovat knihy domu na téma holocaust atd.
Neuvěřitelné drsný přitom i krásný příběh, jak z krásné mladé slečny se během chvíle stane silná žena, která udělá cokoliv, aby nepřišla o život.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová