Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2551 730

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

viva71
17.12.2019 5 z 5

Ikdyž je hodně knih o holocaustu, tak jich stále není dost. Hlavní hrdinka si prošla peklem koncentráků a další ji čekalo po návratu domů. Tohle si dnes nikdo neumí představit.

vikyna9
13.12.2019 4 z 5

Konečně kniha s tímto tématem, kde jsme se dozvěděli i jak pokračoval život i po válce. Příjemné čtení bylo i v začátku, kavárny, láska, randění. Kniha se četla příjemně, styl psaní mi seděl.

lucifess
12.12.2019 5 z 5

Na téma koncentračních táborů jsem přečetla již řadu knih, hlavně z Osvětimi a tento příběh mi určitě nezapadne.
Kniha je skvěle psaná, čte se sama. Nemohla jsem přestat číst, využívala jsem každou volnou minutu.
V poměru celé knihy se ale přiznám, že jsem čekala větší část z koncentračního tábora nebo gheta. První část, kdy popisuje svůj život předtím - je sice krásné číst, jak randí mladé dívky na kolonádě za účasti obou rodičů, jaké bylo dvoření a první zamilování, ale čekala jsem více zaměření na toto téma. Poprvé zde jsem četla, že Osvětim měla dokonce 3 tábory.

Luca91984
01.12.2019 5 z 5

Tahle knizka je napsana tak, ze se nemuzete odtrhnou. Doslova vas vtahne do deje, jste tam a ten osud zijete. Kdyby slo o jakykoliv jiny pribeh, tak si ho uzijete, udelate si pohodli a vychutnate si tu neskutecnou ctivost... Ja jsem ji precetla za dva dny. Ne kvuli tomu, ze jsem se tesila na dalsi a dalsi radky. Nemohla jsem se odtrhnout, ale duvod byl, ze jsem tomu mohla jen tezce uverit a tak nejak jsem to chtela Viole a ostatnim rychle ukoncit. Nekolikrat jsem musela prestat cist, jit se projit, vydychat se a az pak pokracovat. Presto by si tuhle knizku mel precist kazdy. Ta brutalita a bezcitnost, zlo, fanatismus a krutost, to by se nemelo zapomenout. Nikdy... Budete brecet, pujde vam mraz po zadech a ucitite zvlastni bezmoc nad tim, jak je mozne, ze na svete existuje tak silna nenavist a k jakym zvracenostem muze vest. Ale zaprete se a prectete si tenhle pribeh. Pro me je to za poslednich par let TOP knizka.

Noname007
01.12.2019 5 z 5

Nesmírně silný a dojemný příběh. Výborně se celá kniha četla. I dobové fotografie dokreslily skvěle atmosféru. Místy bylo čtení tak silné a dané činy tak strašné, že jsem ji musela na chvíli odložit. Ale skvělé, jeden z velmi dojemných příběhů.

martulkat
27.11.2019 5 z 5

Celá kniha je skvěle napsaná, hlavně začátek jsem četla a říkala si, to je tak krásně psané, randit v 30. letech minulého století... v jiné části jsem musela knihu zavřít a jít ven, to byla síla. A kniha měla i konec, za což jsem vždy nesmírně ráda, neboť když kniha tohoto typu končí rokem 1945, tak hned vyvstane otázka, jak žili dál? Tato kniha mi to zodpověděla.

dark.ma93
22.11.2019 5 z 5

Knihu budu vydýchávat ještě dlouho. A je to můj klenot mezi knihami, ovšem i vedlejší postavy stály za to. Měla jsem a mám co dělat v sobě vnitřně uchopit ono zlo.

Burák
19.11.2019 5 z 5

Na hrůzy holocaustu se nesmí nikdy zapomenout!!! Takže jakýkoli počin, který tyhle temné stránky minulosti připomíná, vítám s nadšením. Mengeleho děvče podle mě aspiruje na to, aby se stal povinnou četbou k maturitě. Vyprávění je velmi čtivé, byť popisuje těžko uvěřitelná zvěrstva a lidská utrpení. Tím, že kniha zachycuje životní etapu mladé dívky, se s příběhem mladá generace určitě líp ztotožní. Navíc vyprávění začíná ještě několik let před tím, než začaly transporty, takže se čtenář může dozvědět i to, jak vlastně vypadal život před vypuknutím války.
Za sebe můžu říci, že to opravdu není pěkné čtení, tedy, určitě si u toho neodpočinete. Na druhou stranu už teď jsem si jistá, že příběh paní Violy budu mít v paměti pěkně dlouho, ne-li navždy. Je pravda, že pokud vás nalákal název odkazující na morbidní experiment, můžete být překvapeni, že tomu je vyčleněno jen pár kapitol. Myslím, že je to ale i tak dostačující, protože ten sadismus je vážně otřesný.

kiki11
16.11.2019 5 z 5

Pár knih o holokaustu jsem už četla. Byly skvělé, strhující, ale žádná nebyla tak neuvěřitelně silná jako tato. Pocit, že všechny ty hrůzy byly skutečné, že je někdo zažil na vlastní kůži, je naprosto šílený. Nepamatuji si, že bych někdy u nějaké knihy brečela tolikrát jako u této. Že bych tolikrát přemýšlela, jestli vůbec číst dál. Mnohdy mi bylo do slova na zvracení. Jsem ale strašně ráda, že jsem si ji přečetla. Je to jedna z mála knih, kde pět hvězd nestačí.

-Pečivo-
16.11.2019 2 z 5

Čau čau! Teď trochu z jiného soudku - přečetl jsem totiž strašlivou blbost, ale je to o holokaustu a ta stará pani, která ten příběh vypráví prožila strašlivý peklo. Takže nemůžu jen tak napsat, že je to blbost. Teda vlastně můžu.

Kdyby jakákoli romantická písnička Richarda Krajča byla kniha o holokaustu, tak by to byla tadle kniha.

Tak já zase jdu. 4/10. Jo a Mengele byl jen clickbait, vyskytuje se v příběhu totiž stejně dlouho jako český fotbalový kluby v lize mistrů.

DraXitko
14.11.2019 5 z 5

Velmi silný příběh... těžko pochopit, že lidé umějí být tak krutí. A nejen ta krutost je děsivá, ale i ten přístup okolí...

i_vanička
12.11.2019 5 z 5

Jsem vděčná za existenci takovýchto knih, nedovolí tak zapomenout na příběhy a osudy lidí, které naštěstí nemusíme zažívat. Velmi citlivě a srozumitelně napsané. Já to vnímám i jako odkaz a výpověď toho, jací my lidé opravdu jsme.

faraod
10.11.2019 5 z 5

Silný příběh..kniha byla pro mě čtivá... Ač v některých pasážích jsem ji musela odložit, zejména týrání dětí... Za mě plný počet hvězd a řadím do jedné z nejlepších knížek na toto téma.

Knihomolkaholka
06.11.2019 5 z 5

Tolikrát jsem u knihy ještě neplakala, tolikrát jsem ještě knihu nemusela odložit, abych to co jsem právě četla rozdýchala. Přečetla jsem hodně knih s touto tématikou, ale TAHLE!!! To je vážně síla! Proč? Jak se něco takového mohlo stát? Jak tohle mohl dělat člověk, člověku? Strašně bolestné, smutné čtení, ale zároveň krásné, pro mě je tahle kniha opravdu neskutečně dobře napsaná, je v ní tolik krutosti, ale i tolik lásky. Děkuji Violko, že jsi nám vyprávěla svůj příběh, nikdy nezapomenu! Nikdo z nás nesmí zapomenout...

VěraČamková
27.10.2019 5 z 5

Kniha mě přivedla do drsné reality. Nutí k zamyšlení, jak je možné, že to, co se odehrávalo, dokázal dělat člověk člověku. Neskonale smutné a poučné vyprávění..

francouz
22.10.2019 5 z 5

je to opět ten příběh, kdy si člověk říká, že to snad ani nemůže být pravda.
Ale pak, když to vidí na vlastní oči a začne si promítat tu ponurou atmosféru, umocněnou jasným výběrem, pak je to opravdu něco, na co v žádném případě nesmíme zapomenout.
je to opět příběh dívky, která mohla žít krásný a spokojený život, dky potkala lásku, o které se většině lidí může jenom zdát, nebo jí znají pouze z filmů či knížek.
Ale pak přišlo něco, co zamíchalo s kartami osudu úplně jinak.
Je možná škoda, že i když knížka napovídá, že se dozvíme něco více o jedné z největších zrůd, které kdy chodili po tomto světě, tak je vlastně na scéně velmi minimálně.
Na druhou stranu, je to možná dobře, protože to co napáchala, snad někdy ani není předsatavitelné, viz příběh malého chlapečka...
Ano je to opět velmi silný příběh a je dobře, že nekončí za branou Birkenau, ale že pokračuje dál, až do návratu do vlasti....
Jen houš´t takových příběhů a´t máme před sebou obrázky, které nechceme , aby se opakovaly.

KAJAMA
21.10.2019

Ano, kniha byla velmi silná. Taky jsem váhala, jestli ji mám číst... Viola nakonec přežila koncentrák a pokusy, které na ní dělali a stala se šťastnou matkou. Dnes s odstupem tolika let se zdá, že se to nemohlo stát. Ale jsem přesvědčena, že je dobře, že tyto knihy vycházejí, že se čtou...je třeba, abychom nezapomněli...naše děti aby nezapomněly...

Denisa232623
16.10.2019 5 z 5

Tak tohle byl hodně silný příběh. Tahle kniha je přesně taková ta, kterou přečtete a už na ni nikdy nezapomenete..
Je hrozné myslet na to všechno co se tam stalo. Některé věci jsou až neskutečné. Ještě teď malém slzy v očích.
Chtěla bych k tomu napsat více, ale to snad ani nejde. To si člověk musí alespoň přečíst.

EvaSkořepová
12.10.2019 5 z 5

Kniha se četla skvěle. Četla jsem dost knih s touto tématikou, ale tato kniha se mi vryla asi nejvíc do srdíčka.. To co se dělo a odehrávalo během války bylo hrozné a děsné. Lidé byli chudáci vzít jim všechno identitu a ještě hrozné bylo děti, rodinu a přátelé, domovy a vše co měli. :( ale jediné co jim nevzali je síla a láska a to je důležité..
Obdivuji všechny co přežili a i ty co bojovali do poslední chvíle..

Lusie
09.10.2019 5 z 5

O této knize budete dlouho přemýšlet...neskutečně silný příběh.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová
slovenská, 1922 - 2017

Kniha Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory je v

Přečtených3 774x
Čtenářské výzvě1 159x