Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2551 730

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

K_knihomolka_K
07.01.2020 5 z 5

Bylo to skvělý! Strašně silná kniha..

bookshelf
07.01.2020

Tuto knihu nečtete kvůli prožitku z jejího literárního zpracování. Nečtete ji ovšem ani aby vás dojala a vy jste se po dočtení mohli na pět minut zamyslet nad tím, že se vlastně nemáte zase až tak špatně. Ne. Čtete ji z toho důvodu, že ani jeden z jejích příběhů by neměl být zapomenut. Kvůli tomu byla také napsána.

Knihu hvězdami nehodnotím - přijde mi to nemístné. Musela bych dát velmi nízký počet za její provedení a zároveň vysoký za sílu sdělení.

luckomar
06.01.2020 5 z 5

Je to pravda, je to mazec a člověk si zase trochu rozšíří vědomosti a hlavně prohloubí vděčnost za to, že žijeme ve svobodě.

kubula_booky
05.01.2020 5 z 5

Přečteno za 1 den, ale ještě dlouho budu nad knihou přemýšlet a v myšlenkách se k ní vracet. Jedna z mých prvních knih o holokaustu, ale určitě ne poslední. Opravdu silný příběh, doporučuji všemi deseti.

LenkaGonn
04.01.2020 5 z 5

Velice silný příběh. K postavám jsem si vytvořila vztah a právě to bude asi tím začátkem, kdy máme možnost poznat rodinu hlavní hrdinky. Tento příběh je rozhodně nezapomenutelný.

petra5449
04.01.2020 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem

Safinka

velmi silný příběh

LivB
03.01.2020 5 z 5

Jedním dechem, hrůzy, které si lze jen těžko představit.

Laduš94
03.01.2020 5 z 5

Myslím si o sobě, že mě toho moc nerozhází, ale tohle jsem musela pořád odkládat a vydýchávat. Neskutečně silný příběh. U takových knih mi vždy dojde, jaké neskutečné štěstí máme my všichni, kteří jsme nic podobného nezažili. I když čtení to není lehké, tak je potřeba nezapomínat.

85prcek
02.01.2020 5 z 5

Srdce mě bolí z toho jak člověk dokáže být bezohledný k lidskému neštěstí. A o tom jak se tyhle zrůdy byli schopný chovat, ani nemluvím. Neskutečně silný příběh. Budu nejspíš patřit k těm, kteří chvíli nebudou mít bezesné noci.

Rohy89
02.01.2020 3 z 5

Kniha za mě dobrá, ale než se dostanete k hlavnímu ději, tak se musíte prokousat 150 stranami podobného popisu jak žila ,jejího města a situace , která v té době panovala .Hlavni děj je již nezapomenutelný a nechá ve vás stopu.

petrapruh
02.01.2020 5 z 5

Tuhle knihu v sobě budu mít hodně dlouho... Neskutečný, silný a plný bolesti, zvěrstva... Tohle by měla být povinná četba.

Lucka11
30.12.2019 3 z 5

Veľmi silný a smutný príbeh. Kniha, ktorá prináša ďalšie desivé svedectvo o 2.svetovej vojne. Nechcem sa tu rozpisovať aké to bolo zlé, pýtať sa prečo si ľudia navzájom tak ubližovali a tak ďalej.... Týmto nechcem nijako znevážiť príbeh pani Violy, ale bohužiaľ za mňa osobne to bolo miestami upravené až príliš "pekne a ružovo" Aj názov - ak to porovnám s obsahom knihy mi príde ako marketingový ťah...
Napriek tomu knihu budem odporúčať ďalším čitateľom.

KatkaK13
30.12.2019 5 z 5

Knížka, u které si budete muset dávat pauzu, abyste rozdýchali, co jste právě přečetli.
Líbilo se mi, že příběh začal před omezováním svobody židů a tedy v knize vidíme srovnání normálního života a to co postupně přicházelo.
Válka posunula medicínu hodně kupředu, ale rozhodně metody výzkumu byly nelidské. Pro mě to v knize nebylo ještě to nejhorší... Doporučuji přečíst, ale je dobré vědět, co má člověk od knihy čekat.

Petja
30.12.2019 5 z 5

Zrušte povinnou četbu Jiráska a nahraďte ji Mengeleho děvčetem! Tuto knihu by si měl však přečíst úplně každý, nejen středoškoláci. Lehkým srozumitelným jazykem popisuje hrůzy, které museli Židé prožít (a často nepřežít) v koncentračních táborech za druhé světové války. Vzhledem k tomu, že se jedná o vzpomínky hlavní postavy a jedné z autorek, Violy Stern Fischerové, obsahuje kniha opravdu hrůzostrašné detaily o životě v lágrech, takže si je člověk může daleko lépe představit, než když se o nich obecně dozvídá jen v hodinách dějepisu (ať už jde o konkrétní Mengeleho pokusy, nebo o to, že chleba v Birkenau byl výlučně pilinový a že se spalo jen na hliněné zemi v řadách, ve kterých se člověk nemohl ani pohnout. Všechny hrůzy pak podtrhují autorčiny plesové šaty, které musela nosit místo pracovního mundúru). Velmi smutná je také informace, že ty, co přežili, zbývající společnost po válce nevybíravě vytěsnila. Osobní vzpomínky jsou doplněny dobovými fotografiemi a dalšími materiály (např. identifikační karty autorky jako vězenkyně atd.)
V knize je dále velmi silný kontrast mezi autorčiným klidným idylickým životem před válkou, životem v ghettu a lágru za války a po ní. Po přečtení kapitoly o poválečném setkání s Arturem na nádraží a s Baby v restauraci si říkám, že se jedná o tak neuvěřitelné náhody, že autorčin osud byl snad předem nalinkován.
Musela to být neuvěřitelně silná žena, které patří nejen obdiv za to, že přežila a dokázala jít dál, ale i velké díky za to, že nám vše společně s druhou autorkou, Veronikou Homolovou Tóthovou, zprostředkovala, i když oživování takových vzpomínek pro ni muselo být velmi těžké.

LaCoccinelle
28.12.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, dobře se četla, i když nejednou v slzách. Silný příběh, který donutí člověka zamyslet se nad životem. Nad životem ženy, která ho prožila tenkrát ve své době, tak nad životem vlastním, v době současné. Doporučuji k přečtení. Je to zlá minulost, která však nesmí být nikdy zapomenuta.

KáťaM.
28.12.2019 5 z 5

Další silné čtení popisující hrůzy 2. světové války. Tahle mezi všemi vyniká dobovými fotografiemi, ale i kartotéčními lístky vypravěčky. Oceňuji styl psaní, jde o válečný román, který ale nerušivým způsobem (poznámkami pod čarou) přinesl i spoustu faktů, knížka byla tak pěkně vyvážená. Líbil se mi popis i té vztahové linky, v tomto případě oceňuji, že vypravěčka nezacházela až do úplných podrobností (které bych v jiných knihách určitě ocenila) a kniha tak určitě plní naznačený účel - vynést na světlo příběhy těch, které si pamatuje možná už jen Viola Stern Fischerová.
Jediné, co bych knize vytkla, tak občas uspořádání kapitol, na druhou stranu chápu, že takový příběh asi nejde vyprávět úplně souvisle a chronologicky.
Za mě velké doporučení a moc se dnes těším na stream s těmi, co knížku teď také četli.

432830
20.12.2019 5 z 5

Fakty nabitý, ale přitom čtivý a skvěle odvyprávěný příběh. Z pokusů běhal mráz po zádech...

Red_Fox
17.12.2019 5 z 5

Ač se o 2. světové válce učíme od základní školy, až v dospělém věku si skutečně uvědomuju ty hrůzy a krutosti, kterých byli lidé schopni vůči jiným. Tuto černou část naší historie si musíme neustále připomínat. Přestože se svět od té doby posunul hodně dopředu (No, z globálního hlediska to ještě není dokonalý.), stále jsou mezi námi ti, kteří si to prožili na vlastní kůži. Ono to totiž není zase tak dávno...

TessaJean
17.12.2019 5 z 5

Když už si myslíte, že v koncentráku se nic horšího nemohlo dít, po přečtení této knihy zjistíte, že mohlo. Kniha je plná hrůz a utrpení. Navzdory k tomu, že je hrozně čtivá a vy neustále chcete vědět jak to bude dál, je také velice těžká pro slabé povahy. Já sama jsem chtěla číst dál a dál ale prostě každý den jsem přečetla maximálně pár stránek a musela jsem knihu zavřít jak mi bylo nevolno. Za mě naprosto bravurní dílo a úcta paní, která tohle musela prožít.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová
slovenská, 1922 - 2017

Kniha Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory je v

Přečtených3 774x
Čtenářské výzvě1 159x