Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311508/bmid_mengeleho-dievca-skutocny-pribeh-sl-ldI-311508.jpg 5 2551 730

„Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ To sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

chrastova.m
24.08.2019 5 z 5

Tuto knížku jsem musela několikrát během čtení odložit. Vůbec to nebylo kvůli tomu, že by se četla špatně, ale tento příběh je tak silný a zdrcující, že jsem ho potřebovala postupně vstřebávat... Tolik hrůz v jedné knize. Bylo mi z toho až úzko. Díky za tyto silné lidi, co se nebojí "jít se svou kůží na trh" a nebojí se podělit se o svůj příběh. Je potřeba, aby se o těchto hrůzách mluvilo a vědělo se, právě proto, aby se už nikdy neopakovaly! Doporučuji přečíst.

eva9748
10.08.2019 5 z 5

Drsný příběh, doporučuji.

Burinkacdbd
10.08.2019 5 z 5

"Birkenau - a jsem si jistá, že i jiné koncentrační tábory-bylo peklo. To nebyl drsný tábor s přísným režimem a brutalitou dozorců. Bylo to čiré peklo, které si dokázali navzájem vyrobit lidé pro jiné lidi ještě na Zemi."

Mohla bych popsat tři stránky, citovat desítky odstavců o zverstvech, která prováděli lidé jiným lidem jenom proto, že se cítili nadřazenější a protože prostě mohli. Ale proč bych to dělala, když každý, který si o této etapě dějin něco zjistil a něco načetl, ví, že to jen málokdy dopadlo dobře... Ale právě těch několik, co přežilo, nám ostatním ukázalo nejenom nezlomnou vůli přežít...

Toto není spoiler, toto se skutečně dělo...
Brečela jsem, když jsem dčeři četla nahlas úryvek jak Mengele oddělil kopancem matku s dcerou - jedna do plynu, druhá na pokusy...
Několik dní jsem myslela na umučeného asi 21. letého chlapce, na kterém se fašisté "učili" vyslýchat vězně a jehož tělo ani díky způsobeným zraněním nevrátili rodině... Představte si, že by to byl váš, nedávno plnoletý syn, vnuk, příbuzný...
Hlavní hrdinka se z idylického života a první lásky dostane přímo do válečné nenávisti, vyhnání z domovů, cestě za smrtí... s dovětkem "návrat nežádoucí".

Jedna z mála naprosto perfektních, letos přečtených knih. Taková, co by si zasloužila deset hvězdiček...

Přečteno: srpen 2019

Tvefisto
08.08.2019 5 z 5

Příběh je koncentrací utrpení, bolesti a strachu. Čím více o koncentračních táborech čtu, tím více nedokážu pochopit, jak je možné, že všechno to bezpráví a naprosto všechny negativní "věci", které si umím představit, mohli lidé zvládnout a přežít. Nespravedlnost a zvrácenost do mě prostupovala po celou dobu čtení a asi mě dlouho neopustí.

Lenka4
07.08.2019 5 z 5

Některé události jsou tak drásající, že je těžké přinutit se je číst. Věčný pokoj duším těch, kteří je museli prožívat.

luccil
05.08.2019 5 z 5

Precetla jsem ji za den a pul. Krasne napsane, na konci jsem nemohla prestat brecet. Urcite se k ni vratim

Welinie
04.08.2019 5 z 5

ja nemam slov..

hnilda3
02.08.2019 5 z 5

Nevím, co napsat, aby to neznělo nevhodně. Napsala bych, že kniha byla krásná, ale vzhledem k tomu, čím si Viola prošla, to takto napsat nemůžu. Ale každý, kdo knihu četl, pochopí, jak to myslím.

aralka
31.07.2019 5 z 5

Velký obdiv paní Viole! Její životní příběh je děsivý, ale díky jejímu optimismu a vnitřní síle dokázala přežít nelidská zvěrstva, přenést se přes ty hrůzy, které prožila v několika koncentračních táborech, kde vlastně měla štěstí v neštěští, že neskončila rovnou v plynové komoře, ale "pouze" jako pokusný králík dr. Mengeleho a po válce žít víceméně normální spokojený život.... je to těžká kniha, žádné odpočinkové čtení, vždy jsem si musela dát pauzu u nějaké lehčí knihy, ale jsem ráda, že jsem jí dočetla, člověk si má neustále připomínat, že jeho problémy jsou vlastně úplně nicotné v porovnání s tím, co byli lidé schopni přežít například za války...

DominaCZ
30.07.2019 5 z 5

Zní to divně, ale ukládám ji do složky LÍBILO SE.
Těžko říct, co se na ní vlastně hodnotí kladně - styl vyprávění? Fakt, že se člověku "líbí" popisy hrůz a reálných utrpení? Slovo líbí se je tu asi neadekvátní, ale já bych to tak nazvala.

Četla jsem hodně této tématiky a ne vždy vás vyprávějící pamětník zaujme, ne vždy mu věříte.
Ač mi přijde výběr fotky na přebalu nelichotivý - z Violy to dělá vytlemenýho náctiletýho diblíka a ne mladou slečnu, což mi zprvu příjemný nebylo - nevadila mi a věřila jsem jí.

V tý knize je totiž plno slov, který jsem jinde nečetla. Není to jen suchej výpočet a popis hrůz, ale jsou tam příběhy druhých, jsou tam citový myšlenky, který bolí.

O sterilizačních pokusech na ženách jsem četla už jinou knihu a ač píšete že tam byla jen párkrát takže v tý knize moc pokusů na ní nebylo, stačí už jen ten fakt toho, že
to podstoupila opakovaně.

Prostě jsem ji četla v kuse a možná by bylo dobrý tohle dát číst děckám místo toho, aby se naučili (beztak to vše hned zapomenou ihned co vezmou do pracek placatý mobily) nějaký datumy a pouhej obecnej fakt, že byly tábory "pracovní" a vyhlazovací.

essterkaa
27.07.2019 5 z 5

Velmi drsná kniha popisující předválečnou dobu, průběh války, koncentrační tábor a nastínění poválečného života. Je zde opravdu vše, abyste pochopili absurditu přehnané nenávisti vůči Ž/židům. Kniha je velmi čtivě psaná, takže se dobře čte. Brutalita Mengeleho pokusů je naprosto hrozná a je nepředstavitelné, že se tyto věci opravdu staly. Knihu velmi doporučuji!

NemcovaKN
27.07.2019 5 z 5

Už jsem pár knih s touto tématikou přečetla a musím přiznat, že tato kniha se mi četla nejhůře. Nejhůře v tom smyslu, že jsem i několikrát brečela...
Není to jen příběh, který popisuje hrůzy, které se děly. Můžeme si přečíst i příběh o životě dívky, který žila před válkou. O jejích každodenních starostech, její rodině a také o její první lásce.
Chtěla bych poděkovat za tuto knihu a za to, že v knize jsou i další příběhy lidí...je potřeba tyto příběhy předávat dále.

SimonaM86
26.07.2019 5 z 5

Knihu jsem dočítala s husí kůži. Je až neuvěřitelné, co za zvěrstva dokáží páchat lidé na lidech. A možná ještě neuvěřitelnejši je to, že i když Viole ( a nejen ji,ale všem lidem v koncentracich a pracovních táborech) sebrali veškerou identitu, zbavili lidskosti a sebrali vše milované, dokazala tu hrůzu přežít! Klobouk dolů a modleme se at nás "tohle" nikdy zpátky nepotká.

Nymf
26.07.2019 5 z 5

Jak po tomhle věřit, že existuje Bůh, karma.. Paradoxně i díky této knize, která to tak nedokazuje, věřím.

Nádherná a zároveň hrůzostrašná kniha.

Byly chvíle, kdy jsem si říkala, že ji nedokážu dočíst, ale musela jsem, abych aspoň tak projevila úctu obětem i právem trpícím přeživším, za to co se tenkrát dělo.

Pjater
24.07.2019 4 z 5

Velmi zajímavá a smutná kniha o tom co všechno si lidé museli za války prožít. Knihu bych zařadila jako povinnou četbu do škol a určitě ji doporučím všem známým.

luc-b
22.07.2019

Nejednou se mi chtělo brečet jen při představě, co vše hlavní hrdinka musela zažívat v období druhé světové války. Nádherně napsaná kniha plná naprosto nepochopitelně krutých skutků.

lin3504
14.07.2019 5 z 5

Knizku som si kúpila na letisku v Prahe aby som si skrátila chvíle na slnečnej Sardínii. Vedela som o brutalite v obdobi Holokaustu ale vcítiť sa do niekoho príbehu kto to celé prežil bolo veľmi smutne pre mna. Vždy keď si prečítam nejakú knižku ktorá trhá srdce tak som taká vďačná za svoj život za svoju zdravú rodinu a prestávam riešiť hlúposti ako pár kíl navyše alebo nejakú trapnu vyrazku a aj prestávam súdiť druhých ľudí. Ľahko sa nám na niekoho pozerá na ulici koho môžeme dobre poohovarat ale v skutočnosti je v kazdom človeku živá duša a charakter , osobnosť a nik netuší čím si ten človek v živote prešiel alebo akú životnú situáciu práve prežíva. Troska som odbočila ale takto som to cítila po prečítaní. Sama mám doma dvojičky a nedokážem si predstavit že by im niekto tak ubližoval. Mengele bol naozaj obluda a nedokážem pochopiť ako je možné že ho nikto nezastavil. Pochybujem že by na svete existoval ešte jeden takýto druh človeka. Za mna knižka na 1000 hviezdičiek

Rossel
07.07.2019 5 z 5

Některé momenty knihy se mnou zůstanou ještě hodně dlouho...
Těžko se mi takové příběhy hodnotí. Protože jak chcete hodnotit něco, co nějaký člověk opravdu prožil?
Když se o této historii učíme v dějepise, je to samozřejmě hrozné a nepředstavitelné. Ale teprve když se ta historie stane osobním příběhem, který například prožijeme s děvčetem jako Viola, tehdy se z toho stává transcendentální zážitek.
Někdo moudrý kdysi řekl, že historii bychom si měli připomínat hlavně proto, abychom se z ní poučili. Snad si tedy knihu, jako je tato, přečte každý člověk za život alepoň jednu.

laeela
02.07.2019 5 z 5

Precteno behem dvou dnu, protoze jsem se bala, ze ztratim odvahu knihu docist. Prime svedectvi o tom co dokaze strach a umele vyvolana nenavist. Otazkou zustava, jak by se zachoval kazdy z nas.

helkol
01.07.2019 5 z 5

Neskutečná kniha, měla jsem ji přečtenou za dva dny a ještě hodně dlouho nad ní budu přemýšlet. Je neuvěřitelné, jaké zvěrstva se děla v koncentračních táborech. Jak už zde bylo řečeno, některé pasáže člověk musí rozdýchat, ale podle mě patří do povinné četby. Člověk si po přečtení uvědomí, jak dobře se vlastně má.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová
slovenská, 1922 - 2017

Kniha Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory je v

Přečtených3 774x
Čtenářské výzvě1 159x