Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2549 730

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Fannibal180
12.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha. A upřímně klobouk dolu ženě, která si tohle vše prožila a dokázala to po tom všem zpublikovat.

Jitkarka
07.02.2020 5 z 5

Co napsat? Tato kniha nemá chybu. Má čestné místo v mé knihovně a rozhodně si jí ještě někdy přečtu.

karolina4534
04.02.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila moc hezky příběh s minulosti

SSTknihy
04.02.2020 5 z 5

Další z neuvěřitelných svědectví o děsivých praktikách likvidace židovského obyvatelstva za druhé světové války. Velkou část knihy tvoří detailní popis života maďarských a slovenských Židů, žijících na nově vzniklém maďarském území. Hlavní hrdinka velmi detailně popisuje postupnou degradaci jejich života, který nakonec pro mnohé skončil za branami koncentračních táborů. Viola měla to štěstí, že jich přežila hned několik. Škoda, že její život po válce je v knize vylíčen v nepoměrně krátké podobě, oproti rozmáchlému úvodu. Určitě by byl neméně zajímavý. Jen ten název knihy je poněkud zavádějící – Viole bylo přes dvacet let, když vystoupila z vlaku v Osvětimi...

TerezaJágrová
02.02.2020 5 z 5

Je těžké ke knihám s tímto tématem něco psát. Byla smutná, ale přesto nádherná. Moc doporučuji.

h.belaiova
31.01.2020 5 z 5

Příběh co dopadl pro ní dobře. Ale i tak zajímavý příběh a ruku na srdce já bych to tam nezvládla...

evvva
30.01.2020 4 z 5

Proč absence hvězdiček? Nějak mně k tomuto typu příběhů nejdou. Co hodnotit? Super knížka, skvělý děj...je to přece jeden lidský osud z těch milionů, které si nikdo z nás neumí a ani nechce umět představit. Tak snad jen fakta...knížka jako taková obsahuje trošku rozvláčný začátek, dějepis Maďarska, trošku "nuda", první láska jako od Vlasty Javořické, potom "akce", konečně spád, aby na konci přišlo rozhřešení a takové to " uf..." Autorka mě dostala dvakrát. S maminkou a dvojčaty. Tečka. Teď se v tom budu chvilku plácat a pak třeba ty hvězdy dodám... nebo taky ne.

lenik284
26.01.2020 5 z 5

Uf, je téžké psát něco o této knize a ke všemu ji hodnotit,nemůžu psát nádhera,protože to je tak silný a dojemný příběh děvčete, která si tím vším prošla a samozřejmě i ostatní.Je k neuvěření jakých zvěrstev byl Mengele a jemu podobní schopni.Tolik knih už jsem na toto téma přečetla a vždy jsem tak šťastná a spokojená, že žiji v této době a když mám nějakou bolístku řeknu si nefňukej jiní na tom byli hůř.Sklaním se před hlavní hrdinkou k zemi za to co si prožila a čím si prošla! Ano knížka je pěkná, měla by to být povinná četba ve školách!!Plakala jsem,ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.Violko, byla jste statečná a ti všichni ostatní co si něco takového prožili!!!!! Hodnotím 5*,tak jako Utekl jsem z Osvětimi i když té bych dala 10*pro mě byl Pavel Vrba neskutečně statečný člověk. DOPORUČUJI!!

Edera
26.01.2020 5 z 5

Vydařená knížka (lehký způsob vyprávění) a přitom je zároveň tak těžká (tématem). Působivej text o pokusech na lidech v koncentračním táboře Osvětim. Jedno z těch nezapomenutelných čtení o válečných hrůzách, které doporučuju všem, co ještě nečetli a váhají.
Spoiler: Hlavní hrdinka V. Fischerová zemřela ve věku úctyhodných 94 let. Navzdory gynekologickým pokusům se stala matkou a vdala se. Slovenské, rodné město Lučenec jí udělilo čestné občanství. Mengele v tomto případě neuspěl a tomu dávám veliký palec nahoru.

Sidonka3
26.01.2020 5 z 5

Kniha je velice dobře napsána a ačkoli je o tak těžkém tématu, má v sobě něco, co nedovolí čtenáři upadnout do úplné melancholie. Snad je to správně nadávkovaný odstup, Violin přístup k životu a autorský přístup k látce? Kniha se nedá odložit a čte se jedním dechem.

Možná budu znít trochu nemístně, ale myslím si, že ty nejtěžší osudy si nikdy nepřečteme. Viola měla ještě svým způsobem štěstí, přežila a nebyla tolik zmrzačena jako někteří jiní. Neklesla na duchu a vybojovala si své místo na slunci i po válce, navzdory předchozím útrapám. Ti "pacienti", co neměli takové štěstí a sadistické pokusy doktora Mengela, nad nimiž zůstává rozum stát, nepřežili, už o nich nemohou vyprávět. Na druhou stranu, asi by to ani nebylo pro čtenáře stravitelné, takže tento příběh je nadávkovaný tak, aby šel ještě přečíst, něco vypověděl a čtenáře nezdrtil bezmocí. V pár větách se o těch nejhorších případech dozvídáme, zběžně a oklikou a vlastně stačilo.
Silně na mě zapůsobil poměrně podrobně sepsaný příběh toho malého chlapečka a nesmyslný pokus, který na něm doktor absolvoval. Zkoumat tak divnými a absurdními cestami, jak je možné, že krásná, zdravá žena porodí krásného, zdravého chlapce, je opravdu až zarážející.
Nechápu, jak mohla vůbec existovat taková cynická zrůda, jako byl tenhle až chorobně morbidní doktor. A chápu, že i jeho kolegové z něho měli strach. Snad si ho nakonec spravedlivá karma našla, snad existuje něco, co nás převyšuje a napravuje nespravedlivosti tohoto někdy tak krutého světa.

M.Bo.
24.01.2020 5 z 5

Je těžké tyto knihy hodnotit hvězdičkami. Silný příběh, velmi dobře zpracovaný. S podobnou tématikou jsem četla mnoho titulů, ovšem tenhle ve mě zanechal největší dojem. Poslední stránky jsem dočítala v slzách. Od přečtení si vždy snažím říkat, že si opravdu nemám na co stěžovat.

Kami072
22.01.2020 5 z 5

Došla mi slova. Neskutečně silný příběh. Moc se mi líbil začátek knihy s popisem jejího života, více mě to vtáhlo do děje a vytvořila jsem si vztah k postavám. Velmi těžce jsem nesla scény s dětmi. A celkově druhá část knihy, kde jsou popisovány Mengeleho hrůzné činy, pro mě byla opravdu těžká. Několikrát jsem musela se čtením přestat a vydýchat to.
I přesto si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý, protože bohužel je to pravda a nemělo by se na to nikdy zapomenout.

Cihalik
19.01.2020 5 z 5

Velmi silný životní příběh s kontextem života před válkou i po válce napsaný tak, že se na další stránky těšíte, a zároveň se bojíte, i když víte, že hrdinka přežije. Na tuhle knihu nelze jen tak zapomenout.

Samar
19.01.2020 5 z 5

Od zacatku do konce silny pribeh. Neumim si predstavit ani hodinu v takovych podminkach, natoz roky. Doprovolne bych tam skocila radsi do plotu.
Moc se mi libila ta cast pred valkou a taky jsem vdecna ze si autorka nakonec vzala toho spravneho ktery si ji skutecne zaslouzil.

Ticiana
13.01.2020 5 z 5

Cetla jsem knihu Mama milovala Gabcika. Mengeleho děvče je v rovnakem stylu. Líbilo se mi, ze autorka zahrnula i jiné části života, toho před i po válce. Ale ty hrůzy ja si nedokážu představit. A jen doufám, ze uz se nic takového nestane.

ivettfox
11.01.2020 5 z 5

Tohle není kniha pro slabé povahy.

Lucinky
11.01.2020 5 z 5

Kniha, která se musí dávkovat.... Několikrát jsem musela některé scény chvilku rozdychat. Další kniha, kterou by si měli všichni přečíst....

Makkys
10.01.2020 5 z 5

Hodně silný příběh, při kterém se mi tajil dech a musela sem si dělat pauzy. Zvěrstva která se v te době děla byla hrozná, pokaždé když něco takového čtu se nestacim divit ze někteří byli něčeho takového schopni. Jen bych řekla ze název knihy je trochu zavádějící.
Jinak kniha je velmi čtive napsána, nečte se nějak těžce a kapitoly nejsou nějak moc dlouhé.

Nikitka62
10.01.2020 5 z 5

Pořád mi stojí rozum nad krutostí a nelidskostí některých osob :(
Mengele, ty zvrácené ho***o.

petrulka
09.01.2020 5 z 5

Dalo by se říct, že tento žánr patří k mým "oblíbeným". Nikdy by se takové knihy neměly přestat psát, číst by je snad mělo být povinné. Velmi těžce zvládám osudy dětí a tahle kniha, ačkoliv je sama o sobě popisem čiročirého šílenství, obsahuje pár stran, na které nezapomenu do smrti.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová