Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2551 730

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

Martin1974
03.03.2019 5 z 5

Uff! Tak toto sa mi ešte nestalo... Tento neskutočne strhujúci príbeh, ktorý ma nútil do stále ďalšieho a ďalšieho prevracania strán a viackrát mi vohnal slzy do očí, som prečítal za jednu nedeľu...

Ivka14
01.03.2019 5 z 5

Dojemný příběh ženy,která přežila koncentrační tábory. Nechápu jak někdo mohl být tak surový a dělat lidem to co tam popisovala. Obdivuji ji,že o tomhle dokázala napsat knihu,která je z jejich vzpomínek,které asi nikdy nezmizí. Byla to zlá doba a každý by si tu knížku měl přečíst...

jengibre
01.03.2019 5 z 5

Je neuvěřitelné, co dokáže člověk druhému člověku způsobit. A ještě více neuvěřitelné je to, co dokáže lidská bytost vydržet a přežít. Silný příběh u kterého mrazí. Osudy jednotlivých postav se mi vryly do paměti a ještě dlouhou dobu na ně budu vzpomínat. Slzy, které mi během čtení několikrát tekly, by se nedaly spočítat. Děkuji za tato svědectví. Je třeba, aby se tyto knihy četly. Na toto období se nesmí zapomenout.

kasavubu
01.03.2019 5 z 5

Tuhle knížku by si měl povinně přečíst každý, aby viděl, jak dobře si v dnešní době žijeme. Bylo to něco neskutečného. Jsem maminka dvou malých holčiček a když jsem četla tu část o pokusech na malých dětech, bylo mi z toho hodně, hodně zle. Je neuvěřitelné, jak dokázali být někteří lidé krutí, zejm. dozorci/dozorkyně, kteří byli sami židé. Tohle byl vyloženě sadismus a za normálních okolností by se měli takoví lidé léčit někde v ústavu. Fuj, jsem z toho zhnusená, a to už jsem četla o holocaustu ledacos. Klobouk dolů před každým, komu se podařilo z koncentračního tábora vrátit a žít dál...

Ronnie68
28.02.2019 5 z 5

Tak z téhle knihy me až mrazilo ... bylo to šílené, jak se lidé dokáží chovat ... nebo spíš, jak je dokáže změnit válka ... a zároveň to byl neuvěřitelný příběh ženy, která měla takovou sílu žít a přežila 4 koncentrační tábory ... neuvěřitelné ... doporučuji k přečtení ...

hanka24
26.02.2019 5 z 5

Jako ve všech podobných příbězích, které jsem četla, nepřestává mě překvapovat, jak dokáží lidé zacházet se svým vlastním druhem. Na druhou stranu byla Viola v momentech, které nemusela vůbec přežít, ale našli se tací, kteří ji pomohli, riskovali pro ni. Obdivuji její odvahu i psychiku. Ničí mě to, že i po válce je lidé odmítali, chovali se k nim jako k odpadu. Četla jsem knihu s otevřenou pusou a slzami v očích. Opravdu silný příběh.

Romanka89
24.02.2019 5 z 5

Příběh ženy, která přežila hrůzy koncentračních táborů a nakonec utekla. Kniha je nejen o hrůzách války ale i o životě před válkou, o lásce, o přátelství. Příznám se, že jsem u knihy plakala, je to nepředstavitelné, co lidé museli zažívat, jaké nelidské a zvrácené krutosti. Vždy, když čtu něco s touto tématikou, nutí mě to zamýšlet se nad tím, proč vlastně my si neustále na něco stěžujeme (teda já určitě)? Máme střechu nad hlavou, co jíst, své milované kolem sebe. Všechny naše běžné každodenní problémy, ať už vztahové nebo pracovní jsou naprosto malicherné. Važme si toho, co máme. Lidé co hrůzy války přežili museli být neskutečně silní. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

Čtenářská výzva 2019: Kniha, která má lichý počet stran

Poetika_slov
21.02.2019 5 z 5

Neuvěřitelný příběh ženy, která překonala doslova peklo na zemi. Kniha rozhodně není určena slabším povahám, jelikož jsou tam detailněji uváděny krutosti páchané na Židech. Navzdory všemu, mi tato kniha otevřela skutečnou podobu na to, jak probíhal holocaust. Vyráží mi dech nad nelidskou krutostí a nenávistí, která vůči židovské populaci vznikla. Autorka, která sepsala tyto memoáry je novinářka, proto jsou paměti Violy Sternové prokládány i historickými fakty (židovskými zákony, informace o koncentračních táborech apod.). Z mého pohledu tato kniha zasluhuje i nominaci na Pulitzerovou cenu !

Alena1234
20.02.2019 5 z 5

Co napsat za komentář?Přez slzy jsem neviděla na písmenka,ale přečíst jsem jí musela nedá se odložit.

Teri_xo
19.02.2019 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý, koho toto téma zajímá. Je neskutecna. Prožívate to s nimi a nechápete, jak něco takového mohli lidé dělat lidem... Myslím, ze ještě hodně dlouho si v sobě ponesu “zážitek” z této knihy.

maryland
15.02.2019 5 z 5

Před rokem jsem měla období kdy jsem četla knížky o dětech s psychologickými problémy. Teď jsem se vrhla na četbu o druhé světové válce, myslím, že jsem toho přečetla opravdu dost (Tatér z Osvětimi, Hana, Krvavé jahody, V pekle plynových komor atd) ale Mengeleho děvče ve mně zanechalo něco co zatím žádná kniha nedokázala. Když byla popisována scéna s dvojčaty, která u sebe měl Mengele tak jsem měla slzy v očích. Šel mi mráz po zádech, když se psalo o ženě, které u řeky zešedivěly vlasy, to jsem si dokonce zjištovala, protože nikdy předtím jsem o tom neslyšela a opravdu, pokud jste i v takto krátkém čase vystaveni stresu je možné, že vám zešedivý vlasy. Tahle kniha je prostě nepopsatelná, nejlepší ze všech které se týkají druhé světové války.

Luna7
12.02.2019 5 z 5

Na začátek musím říct, že podle názvu jsem čekala trochu něco jiného. Ale i tak kniha splnila moje očekávání a dozvěděla jsem se zase něco nového o holokaustu. Vlasně i o celkovém vývoji v Maďarsku a na Slovensku, protože kniha místy připomíná dokument. Jak jsem také někde v komentářích pode mnou četla, i mi občas lezly na nervy ty překladatelovy poznámky a říkala jsem si, že by bylo lepší číst originál. Každopádně bych knihu doporučila všem, kteří se o tohle téma a dobu zajímají.

SimiGSXR
12.02.2019 5 z 5

K tomu asi nemam moc co napsat, vse uz zde bylo receno. Precetla jsem nekolik knih o valce a koncentracnich taborech, ale tahle me hloluboce zasahla. Myslim ze diky teto knize si dam chvili od tohoto tematu pauzu. Nejhorsi pro me bylo cist o detech, jelikoz mam sama rocni dite, to bylo opravdu tezke a knihu jsem musela nekolikrat odlozit. Ale jsem rada, ze jsem si ji precetla a rozhodne by si ji mela precist dnesni omladina.

Kamchaa
12.02.2019 3 z 5

Knížek k tématu holokaustu jsem přečetla několik ale tato jedinná mi až tolik nepřirostla k srdci. Nevím proč. Možná proto, že dříve čtené knihy byly "drsnější". Za mně obrovské zklamání. Do dočtení jsem se musela vyloženě nutit.

Tereza99
07.02.2019 5 z 5

Za mě nejsilnější knížka na toto téma..
Tolikrát jsem ji musela odložit a během pár minut se k ní vrátit..

oolinkaa
06.02.2019 5 z 5

Další příběh ženy, která přežila KT Auschwitz, Ravensbruck a jiné. o tomto tématu je už x knih, ale z každého příběhu se vždy dozvíte alespoň zlomek něčeho nového, o čem by jste řekli, že ani není možné, že se stal.. nejkrutější je číst o zvěrstvech, které byly páchány na dětech.. takové kapitoly jsem chtěla i přeskočit..:( ale nakonec jsem to zvládla, jsem ráda, že jsem příběh dočetla a jsem ráda, že takovou dobu a éru hnusu snad já a ani moje rodina nezažije!

lenuskav
06.02.2019 5 z 5

Neskutečně silná knížka a měl by si jí přečíst každý, kdo si věčně stěžuje, že nemá to a tamto, jak nemůže jet tam a tam... buďme rádi,že máme alespoň co jíst a žít alespoň trochu podle našich představ. A měla by si to uvědomit hlavně ta mladší generace. Ti,co jsou si jistí vším

kejty95
06.02.2019 5 z 5

Musím přiznat, že tuto knihu jsem bez slz přečíst nezvládla.. Kapitola věnovaná pouze pokusům mi pak nedala spát a za ten den jsem zvládla přečíst jen ji.. A také jak píší ostatní čtenáři níže, někdy jsem musela knihu i na chvíli odložit a vstřebat to.. opravdu hodně mě to vtáhlo. A když jsem mohla, tak jsem četla a četla. Paní Viola byla bezesporu silná žena, opravdu silný příběh, doporučuji přečíst, ale je třeba počítat s tím, že to člověka rozhodí..

Stani95
05.02.2019 5 z 5

Krasny pribeh, samozrejme velmi hluboky. Libil se mi styl, kterym autorka knihu napsala.

WeryNika
04.02.2019 5 z 5

Kniha mě velice silně, emočně zasáhla. Drsná realita v lágrech je zde tak hodnověrně popsána, že byly momenty, kdy jsem musela knihu na pár minut odložit a vstřebat všechny ty popisované hrůzy. Přečetla jsem ji během jednoho dne, protože děj knihy mě naprosto celou pohltil - nebyla jsem schopna dělat nic jiného, než číst a číst a číst ...

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová