Mengeleho děvče

Mengeleho děvče https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352046/bmid_mengeleho-devce-650155410a05b.jpg 5 2551 730

Skutečné osudy mladé židovské Slovenky, která byla svědkem nejhorších osvětimských hrůz. Kniha popisuje její život v prvorepublikovém Lučenci, anexi Maďarskem a stále se zhoršující situaci Židů. Nakonec je Viola se svou rodinou poslána na transport. Na rozdíl od jejích příbuzných si jí všimne nechvalně známý dr. Mengele a Viola se stává jedním z jeho „děvčat“ – skupiny žen a dívek, na kterých byly prováděny nejrůznější experimenty. Její vítězství nakonec nespočívá „pouze“ ve skutečnosti, že přežila, ale i v tom, že navzdory všemu dokázala založit rodinu a mít děti.... celý text

Literatura světová Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Texas-Sized Secret / One Night wit the Texan , 2016

monika3838
08.04.2019 5 z 5

Zacatek trochu ,,nudny “ oproti cele knize,ale jednim slovem bomba.. sice uz ji sdi znovu cist nebudu,ale jsem rada,ze jsem to docetla,ikdyz s nespocetnym mnozstvim kapesniku

elenai
07.04.2019 5 z 5

Toto nejde hodnotit jinak než pěti hvězdami... I když byl konec uspěchaný a jak z červené knihovny, i když jsem "naletěla" na nálepku Mengele a nedozvěděla se o něm téměř nic, tak je to velký příběh. Nevím, co bych víc měla dodat. Nad Violou i těmi ostatními ženami jsem musela plakat. Mám dvě krásné dcery a bylo pro mě místy ukrutné mučení číst ty tragické příběhy. Nemyslete si, nejsem masochistka, ale nikdy nechci zapomenout, co bylo.

lištička123
05.04.2019 5 z 5

Zajímavě a čtivě napsaná kniha. Jsem ráda, že jsem se k jejímu přečtení konečně dostala. Pravda, místy jsem musela knížku odložit, protože toho lidského utrpení bylo na mě trochu moc, ale za mě opravdu super. Kdy z nás by v dnešní době, a které z našich dětí, by něco takového snesl a vydržel?

Romcha
03.04.2019 5 z 5

I když se jedná o výborně pojatou autobiografii napsanou novinářkou - velmi silně se přibližuje literatuře faktu.

Knihu jsem dočetl již před nějakým časem. Jen je to jedna z těch u níž, abyste byli dostatečně objektivní v hodnocení kvality literatury si musíte ponechat odstup mezi četbou a hodnocením.

Přesto po měsících zanechává velmi silný dojem o příběhu, který skutečně napsal sám život. Od knihy se téměř i přes její neveselý obsah nedalo odtrhnout.

Moc bych si přál, aby takové příběhy neupadaly v zapomnění a přes životní i osobní zkušenosti, které bych rozhodně nikomu nepřál je to VELICE kvalitní podkladový materiál pro filmové zpracování.

S trochou nadsázky se mi chce říct, že by toto dílo mělo patřit do povinné četby někdy na střední školy zvláště do řad šíření neonacismu a neofašismu, kteří si myslí, že po tzv. podřadných rasách by nepřišly na řadu další národy i oni samotní jako Slovani.

eliska2126
31.03.2019 4 z 5

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst už fakt hrozně dlouho, ale nějak jsem k tomu nedokázala najít odvahu.
Píšu to ke každé knize o holocaustu. Já to prostě nechápu, nechápu tu krutost s jakou jsou lidé schopni se chovat k jiným. Několikrát jsem knihu musela odložit, protože jsem prostě nemohla dál. Když víte, že ty věci, co čtete se fakt staly. Tento příběh je silný, bolestivý a je plný emocí. Velký respekt Viole Sternové Fischerové. Za to, že to všechno vydržela a přežila a ještě větší za to, že o tom dokázala mluvit.
Viola to vše popisuje tak barvitě a úplně mě vtáhla tam, kam jsem určitě nechtěla, za ní. Velmi jsem ocenila doplňkové poznámky pod čarou od překladatele, které mi doplňovaly historický kontext.
Akorát název je maličko zavádějící, protože o Mengelem tam toho moc nebylo. Ano, Viola byla vybrána na pokusy ale Mengele sám, na ní nikdy pokusy nedělal (což samozřejmě díky bohu!). Konečné vyprávění Juraje Fischera mi přišlo spíše jako výklad dějepisu, ale i pro něj velký obdiv, že bojoval a přežil!

Roberta
31.03.2019 5 z 5

Přinutilo k zamyšlení. A nechala jsem tu knihu na stole u mámy, aby si ji přečetla a přestala si neustále stěžovat na nepodstatné trable. A i mě to v tomhletom směru pomohlo.

TerezzL
26.03.2019 5 z 5

Veľmi silný príbeh...

S.Nicole93
26.03.2019 5 z 5

Tuto knihu vřele doporučuji všem. Je potřeba stále informovat o tom, jaké hrůzy se děly a právě tyto zpovědi přeživších mají možnost dotknout se spousty lidí - čtenářů. Nejedná se o klasickou "Dokumentární" knihu plnou letopočtů a čísel. Je to surová zpověď dívky, která byla silná a dokázala přežít v pekle.
Kdokoliv si tuto knihu přečte neprohloupí, ač ho třeba vyloženě nechytne, bude alespon zase o něco chytřejší a informovanější.

Emily82
21.03.2019 5 z 5

Kdosi tady napsal, že je kniha málo drsná...
Nevím, co si dotyčný představuje, ale silných a naprosto hrozných okamžiků tam bylo tolik, že mi mnohokrát při čtení tekly slzy - jak je možné, že tohle dopustil člověk vůči člověku?
Utrpení milionů lidí na celém světě bylo popsané realisticky a ač jsem o tomto tématu četla mnoho, při popisu Mengeleho pokusů se mi chtělo i zvracet. Co to muselo být za magora, že tohle dopustil, a proč se mu nikdo nepostavil? To zoufalství, když matce vzali děti a před očima ho usmrtili, či naopak?

Síla této knihy ve mne zůstane asi hodně dlouho.

Několik lidí mi říkalo, že něco takového by nikdy nečetli. Naopak: Takovou knihu by si měl přečíst každý. Ne proto, aby se mu dělalo nevolno, ale proto, aby se podobné události, kdy si určitá skupina lidí myslí, že je nějak víc, jaksi hodnotnější než druhá, nikdy neopakovaly.

Kaldí
21.03.2019 5 z 5

Knížka mě velice zaujala. Přečtené za 4 večery, nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Doporučuji tomu, kdo tento žánr vyhledává.

Gedzi
19.03.2019 5 z 5

Kniha, která se dotkne i těch nejtemnějších koutů ve Vašem srdci.

Val
17.03.2019 5 z 5

Za poslední dobu jsem přečetla o válce docela dost knih . Všechny se mi líbily, u všech mi ukápla slza. Mengeleho děvče mě dostalo ze všech nejvíc. Skutečný příběh s vámi vždy zamává víc , než příběh smyšlený. Dovedeme si vůbec představit ty hrůzy ? Dovedeme si představit, že nás odvlečou, odtrhnou od rodičů, partnerů, dětí .... Lze přežít a nezbláznit se, když vám vezmou dítě z náruče a hodí ho do Dunaje ??? A pokud ano, lze pak žít alespoň zdánlivě normální život? Každá stránka této knihy je nabitá emocemi. Když vás kniha pohltí, nejde přestat číst. A přečíst by si ji měl každý. Už jen proto, abychom si vážili toho, co máme a nekazili si život banalitami. Doporučuji ... a skláním se hluboce před Violou Sternovou ...

Fazolecek
17.03.2019 5 z 5

Co na to říct? Kniha skvělá, ale skvělejší by bylo, kdyby nemusela vzniknout, kdyby se ony události nestaly. Nerozumím lidem, kteří napíši "málo drsná". Co bylo málo drsné? To utrpení, které prožily milióny lidí po celém světě? ...

aleza1
16.03.2019 5 z 5

Knih s touto tématikou jsem už četla několik. Toto je další, kterou je po přečtení potřeba "vstřebat"... Trochu mi chybělo víc stránek o životě po tom všem...Ale jinak maximálně doporučuji, je to brutální, smutné plné hrůzy a beznaděje. Trochu mi připomněla Narodily se, aby přežily...

misowi84
14.03.2019 5 z 5

Ještě teď mám z těch zvěrstev husí kůži. A to už jsem něco málo přečetl.
Je mi úzko z toho, jak může uvnitř člověka vyrůst tohle absurdní
psychopatické násilí. Je mi zle, že spousta těchto '' lidí '' dožila spokojeného
stáří bez toho, aniž by byla odsouzena a potrestána..

Kniha by měla být povinností. Protože před historií nesmíme zavírat oči.

alois.randa
08.03.2019 5 z 5

Čekal bych, že mě už nepřekvapí, jak dokázal člověk jiného týrat a ubližovat mu, ale opak je pravdou. Při čtení této knihy si říkám, že toto ani nemůže být pravda. Bohužel je. Je to smutné a depresivní čtení, ale je jen dobře, že tato kniha byla sepsána a měla by být povinnou četbou.

LusSyNDA
07.03.2019 5 z 5

Knih s válečnou tématikou jsem četla docela dost, ale tato kniha byla jedinečná. Hrozně mě zaujalo, že v knize byly zmíněné všechny možné události, která znám (např.: lidice, přistání parašutistů + atentát na R.H., ...). Kniha byla napsaná opravdu beze studu, jsou v ní popsané nepředstavitelné události ktere se stali jak Violce, tak jejím blízkým. A ta láska kterou Viola ve svém životě nalezla je tak krásná, že je těžké neplakat. Doporučuji přečíst úplně každému!!!

oskli
07.03.2019 5 z 5

Opravdu silná kniha, krásně napsaná. Je to o tom, co dokáže člověk vydržet, když má velkou dávku vůle a ještě větší dávku štěstí. Část věnovaná Mengeleho pokusům na dětech pro mě byla strašná, ale celkově knihu hodnotím jako výbornou a doporučila bych ji k přečtení všem svým známým. Hodně by mě zajímalo i období po válce, to jak se rodině a Violčině bratrovi žilo za komunismu a její popis toho, jak se v poválečných letech vzpamatovávalo město a vyvíjely mezilidské vztahy.

Lena79
06.03.2019 5 z 5

Zprvu jsem se nemohla vůbec začíst, ale asi v polovině knihy mě to chytlo a už jsem číst nepřestala. Knihu doporučuji.

ufounek17
05.03.2019 5 z 5

Uffff....není to pro slabé povahy ... obdivuhodná žena.

Autoři knihy

Viola Stern Fischerová