Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30767/bmid_mechanicky-pomeranc-a5f-30767.jpg 4 2278 369

Hlavní hrdina knihy, vůdce mladých násilníků Alex, tráví většinu svého času konzumací drog, přepadání a znásilňováním bezbranných obětí a – paradoxně – poslechem Beethovenovy hudby... Pak je však zatčen a donucen podstoupit „terapeutický“ experiment, který si v mnohém nezadá s krutostí jeho chuligánské minulosti.

Literatura světová Romány
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

A Clockwork Orange , 1962

little_bastard2
30.11.-0001 4 z 5

Kult. Nič viac, nič menej. Silne preceňovaný fanúšikmi, ale nie zlý kus literatúry. A každopádne dodnes vplyvný.

holubTN
30.11.-0001 5 z 5

Kubrik natočil na svoju dobu brilantný film, ale kto ho može porovnávať s knihou? Veď vo filme vypustil aj niektoré kľúčové state, napríklad aj tú, prečo sa príbeh volá Mechanický pomaranč...

pe3czech
30.11.-0001 5 z 5

Knížka, která absolutně předběhla dobu... a stále je před náma kus napřed. Vím, že existuje i film, ale když jsem viděl jeho screenshoty, netroufl jsem jej dosud shlédnout, protože mám v hlavě natolik konkrétní a vlastní představu jak která postava vypadá, jak která budova vypadá, a vyloženě s filmem a režisérovou představou nekorespondují, že se obávám, že by se mi film právě kvůli tomu moc nelíbil, a snad by mi pokazil dojem i z knihy?

Mimochodem, podle mě, výborná práce překladatelů(!) - řeč je o vlastním slangu hlavních postav... viz koment Xeelee

Yötua
30.11.-0001 5 z 5

Jednoznačně nejpůsobivější kniha jakou jsem kdy četl. Tak silný dojem ve mě žádné jiné lit. dílo nedovedlo vyvolat.

O mechanickém pomeranči se nedá mluvit. Ten se musí přečíst na vlastní kůži.

Komnenos
30.11.-0001 5 z 5

Málokedy sa podarí, aby bola knižná predloha aj v film v takej excelentnej symbióze.

Xeelee
30.11.-0001 5 z 5

Tohle je naprosto chorošná kniha, bratři a sestry. Mechanickej pomeranč vás sežvejká a vyplivne do gražnýho totalitního světa, kde je jedinou radostí mladejch bajatů tolčokování, kartáčování, skrímování ouldanejch drunkardů, jinejch po najtech se potulujících hjumaníků, a tak vůbec chorošný supernásilí. Nic se ale nevyrovná lukování jak z nepřátel cáká blažka a jak maj najfem odhalenou kišku. Snad kromě hírování Deváté Ludwiga vana v houmu na stereu. Milicjanti nic nezmůžou a vy se jim můžete chorošně láfat, stoulovat a dělat všechny ty buče, co máte tak rádi. Musíte mít ale alibi a nesmí vás při tom chytnout. Pak to všechno stojí za físíz, frendíci moji.

Rentigo naprosto neponímá.

Rentigo
30.11.-0001 2 z 5

Co dokáže Alexe změnit? Poctiví rodiče, vychovatel, vězení, Bible, či obludný vědecký pokus? Nic z toho. Ale nakonec se přeci jen změní. Dvě hvězdičky za konec, kdy Alex sám objeví nutnost změny.
Jinak v porci násilí a absurdity nenacházím příliš mnoho zajímavého.

joehot
30.11.-0001 4 z 5

Syrový a surový román, který člověku vnutí otázky typu: Co jsme to vlastně za lidi?

Mirabelka
30.11.-0001

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Donutí nás zamyslet se nad otázkou, za jakou cenu je pro nás reálné konat dobro, či zlo a co dělá skutečně člověka člověkem.Položme si otázku, Jsme ještě lidé, když naše dobré činění, je podmíněno, fyzickým pocitem?
Ocenila bych, že Burgess využil dúmyslných prosdřeků- rusismů a anglismů, dokonalé to spojení...
Prostě úžasná kniha!