Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30397/bmid_mec-osudu-s73-30397.jpg 5 4953 468

Zaklínač série

Sedm příběhů zaklínače Geralta. Meč osudu je několikátou povídkovou sbírkou o Geraltovi, trubadúrovi Marigoldovi čarodějce a Yennefer, kde se jejich osudy všemožně kříží a rozpojují, aby se nakonec všichni opět setkali. Hlavním hrdinou tvorby Andrzeje Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro své zaměstnání. Nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem, a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak mnoho jejich atributů je převzatých ze současnosti. (Dotisk tohoto vydání proběhl v roce 2008.)... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: , Leonardo

Miecz przeznaczenia , 1992

Nočnípták
18.04.2020 5 z 5

Opět jsem nadšena. Miluji Geralta z Rivie - jeho klid, jeho sarkasmus, jeho kodex i jeho "slabší" stránku, kterou je láska.
Poslechla jsem rady, které jsem dostala zde na DK a poslední povídku jsem nečetla. Nechci vědět dopředu, jak vlastně všechno dopadne.
Čtení těchto povídek jsem si opravdu užila. Snad ještě víc, než těch v první knize. Mám ráda pohádky a tady jsem našla všechno, co do pohádek patří.

Ridley
15.04.2020 4 z 5

Další díl dočten....jestli má někdo rád pohádky, tak vřele doporučuji...čarodějové, elfové, trpaslíci, draci, upíři, strigy, kouzla a lektvary....a spostu dalších

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Povídky mi přišly ještě o něco více zajímavější než v prvním díle. Nejvíce se mi líbila s mořskou vílou ta byla fakt super.
Řekla bych že se už i konečně začínám orientovat v postavách. :) Určitě půjdu na další díl.

evik_svistik
11.04.2020 5 z 5

Je to návykové čtení, které by si měl přečíst každý fantasy nadšenec, ale s manželem jsme se shodli, že oba máme občas trochu problém vyznat se v postavách, je jich tam opravdu dost (což ale není chyba knihy, ale spíše nás čtenářů).

elyonka9643
06.04.2020 5 z 5

Pořád je to stejně super jako první kniha. Geralta začínám mít víc a víc ráda. Zato Yennefer mě pěkně štve pokaždé, když se objeví. Snad kromě poslední povídky. Nejvíc mě bavila povídka s Dopplerem a mořskou pannou.^^

Veveerka_123
05.04.2020 4 z 5

“Duettaeánn aef cirrán Cáerme Gláeddyv. Yn á esseáth.”

Kniha mě okouzlila. Nejen svým úžasným prostředím Dark Fantasy (které bezvýhradně miluju) ale také svým vlastním humorem a hláškami. Zaklínače si prostě nejde nezamiloval, nejen díky jeho sakrasmu, ale také díky jeho jakési auře tiché smrti lhostejnosti. Tahle kniha je prostě pecka.

Kyta
31.03.2020 5 z 5

Po bezmála dvou letech jsem se rozhodla vrátit k tomu věhlasnému Zaklínači. Musím zmínit, že mě k dalšímu čtení dost navnadil nový seriál od Netflixu (a myslím, že nejsem sama).

Jsem nadšená! Udělala jsem dobře, že jsem se ke čtení Zaklínače vrátila. Oproti prvnímu povídkovému dílu tam cítím velkou změnu. Možná je to ale také tím, že jsem si Geralta oblíbila více a ten svět mi už cizí jako tomu bylo při čtení prvního dílu. Konečně jsem přišla na to, proč je tato sága tak známá a oblíbená. Při čtení jsem se velmi bavila, kniha mě nadchla svou specifickou atmosférou, v každé povídce díky novým bytostem trochu jinou. Četbu jsem si vážně užívala, byť bylo často těžké číst ten květnatý jazyk, pro Sapkowskiho tak typický. Nejhůře se mi četla první povídka "Hranice možností", který je jako většina knihy hodně stavěn na dialozích. Bylo tam hodně silné nářečí a ty věty jsem musela číst i víckrát, abych jim porozuměla, což snížilo můj zážitek z příběhu. Obdivuji autora za nový vymyšlený jazyk. Dialogy davají logiku, ale občas mi přišly strohé a neuvěřitelné.

Povídky jsou víceméně řazeny chronoogicky a jako celek dávají dohromady cestu Geralta a dalších oblíbených postav. Zaujal mě "Věčný oheň", kde jsme poznali dopplera, který se dokázal přeměnit v kohokoliv. Samozřejmě se mi moc líbily povídky "Meč osudu" a "Něco více", zejména kvůli myšlenkám, které obsahovaly. Jinak všechny příběhy mají něco do sebe a jsou něčím důležité. Autor otevírá mnoho témat k zamyšlení - právo na život, víra v osud, nadřazení člověka nad jinými tvory, rasová otázka...

Této knize nechybí nic, co by správná fantasy měla mít - pořádnou dávku fantastických tvorů, akci, zápletky, magii, v jisté míře i romantiku a hlavně skvělé hlavní postavy. Geralt z Rivie nám ukazuje další své stránky charakteru, hlavně svou nejslabší a tou je láska, přestože si to nechce přiznat a kdyby ho s tím někdo konfrontoval, radši by mlčel, jak ho známe. Marigold je naopak postava, která vše zlehčuje a příběhu dodává ten zábavnější nádech. Yennefer je pro mě zatím taková nemastná neslaná, nějak si k ní nedokážu najít cestu. Jde si za svým cílem a to je dobře, ale nelíbilo se mi, jak občas zacházela s Geraltem. A pak je tu holčička Ciri, kterou si nejde neoblíbit, hlavně pro její tvrdohlavost a lásku ke Geraltovi jakožto svému osudu.

Vzhledem k obrovskému množství postav a zemí bych vůbec nepohrdla mapou, díky které bych se mohla pořádně orientovat. Je to škoda, protože takhle musí čtenáři pořád tápat, kde se co nachází.

Když to shrnu, "Meč osudu" je za mě lepší než "Poslední přání". Povídky jsou pro mě více poutavější a celkově vytváří skvělé prostředí. Musím také pochválit krásné ilustrace. Těším se na další díly, do kterých se jistě pustím již brzy!¨

"...toto není pohádka, ale sám život. Prokletý, zlý život. Ale k čertu, pokusme se ho dobře a slušně prožít."

Chytuš
22.03.2020 5 z 5

Raději jsem neměla ten (povídkový) román
raději jsem neměla ho číst.
Hrdina byl v tom románě schován,
závistí bledne samotný Twist...

Ach, Geralt... Jen ten epilog "Něco končí a něco začíná" - ano, moc bych si přála takový konec, ale vzhledem k tomu, že autor si s námi místy hraje, bude opravdu takový? Nezbývá než se co nejrychleji pustit do samotné ságy o Geraltovi a Ciri...

VilkoLy
22.03.2020 5 z 5

Zaklínačské povídky jsou příjemné a pohodové čtení, člověk se občas zasměje a snadno pronikne do tajů bájného světa plného nestvůr s Geraltovým kodexem a jeho "spravedlností." Každá postava je svérázná - sympatická a zároveň něčím odpudivá...A ten konec, sentimentální oko nezůstane suché, ale u oddechového počtení je to žádoucí a radost je dvojnásobná když je to neočekávané.

Arcee
21.03.2020 5 z 5

Jsem velký fanda celého zaklínačského universa včetně her a momentálně i seriálu, takže moje ohodnocení by určitě nebylo objektivní :)

kachnat
18.03.2020 5 z 5

Za mě nej nej nej fantasy. Myslím, že nemusím ani nic psát. Je to prostě nej. :-)

EduardVlach
17.03.2020 5 z 5

Opět super přečteno jedním dechem. Nejlepší povídka pro mě byly Věčný oheň a Střípek ledu

Petzar
16.03.2020

Úžasný díl. Propracované vlastnosti každé postavy a dozvídáme se i více a více o Geraltovi. Co mě, ale celkem dost naštvalo, tak poslední povídka Něco končí a něco začíná, kde defakto vyzradí, jak to s Geraltem dopadne a nebudu pak tak moc napnuta při čtení ságy, když už vím, jak to všechno skončí. Tuhle povídku bych dala až nakonec všech dílů.

Lamanai
05.03.2020 4 z 5

Nejvíc se mi líbí, že je to víc o nás lidech, než o nadpřirozených silách. Postavy mají své slabosti i slabiny, reagují přirozeně spíš než nadpřirozeně, do toho stíhají hlásit nesmrtelný štípy, prostě paráda. U četby se mi vybavuje podobný pocit jako u starších věcí Raye Bradburyho - okouzlení, pohlcení dobrodružstvím, pocit sounáležitosti, pochopení nějakých hlubších věcí, které jsou pojmenované s lehkostí. Čte se to samo.

martivan
05.03.2020

Jedna z mých nejoblíbenějších knih série. Jako někdo Yennefer nesnáší, tak já ji miluju. Je to klasická románová potvora, a přitom velmi uvěřitelně odůvodněná. Jednotlivé povídky jsou dobře vystavěné, napínavé i vtipné. Čtu knihu už poněkolikáté, a přestože už nějakou dobu nejsem cílovkou (young adult), pořád mě baví.

MinaHawke
03.03.2020 5 z 5

Druhá kniha s povídkami o Geraltovi a starých známých a nebo i nových známých se mi moc líbila.

Áža707
01.03.2020 4 z 5

Další skvělé příběhy o Geraltovi. Už se těším na další knihu. Kniha se dobře čte a vtáhne vás do děje.

Jessybelle
01.03.2020 5 z 5

Formě a fantazy světu nemůžu říct nic jiného, že to bylo super. I ty jednotlivé povídky mi vyhovovaly.
Ale jelikož jsem četla až po čtyřech dílech následujících po tomto, chybí mi ten poslední, tak jsem trochu, no naštvaná přímo ne, ale prostě mě mrzí, že to zjevně předpovědělo, jak to celé dopadne...
Holt jsem udělala asi chybu a měla to číst až na konec... Protože tam by mi to doplnilo lichá místa z již přečtených knih... Ale stejně si ten poslední díl přečtu!

andrejci
28.02.2020 5 z 5

U když to je druhý díl tak i ten ne opět nadchl. Povídky mám ráda a ty hor byly skvělé. Jediné co mě trošku štve je to že jsme si nenašla jak správně číst knížky ze série za sebou protože jsme si to vyspoilerovala. Ale jinak super. Těším se na další díl.

mekkejla
27.02.2020 5 z 5

Mě prostě Zaklínač baví. Hotovo.