Mazl tov

Mazl tov
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521400/bmid_mazl-tov-59G-521400.jpg 4 194 194

V židovské čtvrti belgických Antverp žije největší komunita ortodoxních Židů po New Yorku a Jeruzalémě. Jejich štrajmly, pejzy, černé kabáty a bílé podkolenky upomínají, že sem kdysi přišli z východní Evropy. Proniknout do jejich zákulisí, tajů a tradic je pro lidi zvenčí těžké, ne-li nemožné. Novinářce a spisovatelce Margot Vanderstraeten se to podařilo.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Garamond

Mazzel Tov , 2017

AlbionFoxyFox
26.09.2020 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala, ani neurazila. Byla na mě příliš povrchní, doufala jsem, že se k židovské kultuře dozvím něco více, což se bohužel nestalo.

milary
31.08.2020 5 z 5

… Jak si poradila ortodoxní židovská rodina s doučovatelkou v minisukni?…

… Belgická královna Mathilde označila tento autobiografický román za jednu z nejdůležitějších knih, které četla…

No, jakkoliv neznám čtenářský vkus belgické panovnice, tuším v těchhle nahodilých dvou větách z přebalu knihy krajně rozdílný náhled na věc. A o tom „Mazl tov“ přesně je. Knížka plná odlišností.
Knížka plná informací. Přísně nestranně předkládaných, to je skvělé. Je napsaná úžasně čtivě, s nadhledem a humorem. Ale ve chvíli, kdy si chcete jenom tak neškodně „voyeuřit“, jak se teda ta zateističtělá katolička v mini (a s perským přítelem navrch) s tématicky chytlavou situací popasovala, ani nemrknete, a už si googlíte pozapomenuté či revidované střípky mezinárodní politické scény uplynulých let, abyste si – kdo vás nutí?! - zodpověděli neodbytně a průběžně nastolovanou otázku: A co si o tom myslíš ty?
Místy je to vlastně celkem až nepříjemně osobní pro naprostou nemožnost konzumovat všechny ty kontrasty, frustrace a střety nejrůznějšího charakteru obvyklým bezpečným, pohodlným, společensky (v nejbližším světě) zažitým způsobem.
Nepříjemně osobní… Jo. Nejvíc je to o odlišnosti; ta nás štve. Zjišťuju, že tolerance je na rozumu závislá jen částečně :).

...Jejich nápadná a hlasitá přítomnost mě rozčilovala.Přála jsem těmhle Židům něco špatného? Ne. Přála jsem těmhle chasidům v daném okamžiku něco dobrého? Ne. Přála jsem si, aby si svět nepřidělával tolik práce.

Nečtěte knihy, které vám říkají, jak to je. Zkuste si na to přijít sami.

Tilte
23.08.2020

zajimave realie, mirne me drazdila uhlazena forma, pro me proste nevhodny format

j287
12.08.2020 5 z 5

Autorka dává nahlédnout nejen do uzavřeného židovského světa, ale také do světa Belgičanů, kde se prolíná mnoho jazyků a kultur. Zamýšlí se nad věcmi, které mě nikdy nenapadly řešit, např. že před synagou nikdy neuvidíte stát rakev jako před kostelem atd.. Při četbě se dozvíte spoustu zajímavých informací, procestujete Antwerpy, Izrael i New York. Seznámíte se s mnoha povahami i náboženstvím. Za mě určitě stojí za to si knihu přečíst. Kdybych měla vše shrnout do jedné věty: "I když jsme každý jiný, všichni jsme lidé."

Verpax
20.07.2020 5 z 5

Výborná ctiva zajimava kniha.

danka13
14.07.2020 5 z 5

Rozhodně 5 hvězdiček, velmi zajímavá kniha, mohu jen doporučit.

sharik
02.07.2020 3 z 5

Nejsem asi správný čtenář tohohle žánru. Na jednu stranu se člověk dozví spoustu zajímavého, na druhou stranu ohledně prózy (a ta je pro mě vždy fikce, nehledě na míru autenticity) mi chyběla větší eskalace konfliktů, katarze a něco, co by táhlo děj kupředu, stejně jako mi po chvíli lezly na nervy všechny problémy, které se vyřešily jako v rodinném seriálu, bez větších zádrhelů.. Avšak věřím (a rozumím proč), že si tato kniha najde spoustu spokojených čtenářů.