Matka

Matka
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508113/bmid_matka-63da07496712a.jpg 4 2090 2090

Matka, drama o třech dějstvích, je jedním s protiválečných antifašistických děl Karla Čapka z roku 1938. Hra měla premiéru 12. února 1938 v Národním divadle v Praze, ale v září byla zakázána. Obnovené premiéry se dočkala ve Stavovském divadle v jeden z nejvýznamnějších dnů české historie - 28. říjan 1945, nicméně krátce po komunistickém puči v únoru 1948 se opět stala nepohodlnou.... celý text

Divadelní hry Literatura česká
Vydáno: , Omega

Matka , 1938

budíček
08.06.2013 5 z 5

„JIŘÍ (nad svým sešitem): Víte, ono se řekne... umřít za něco velkého: za vědu, za vlast, za víru, za spásu lidstva nebo co; ale když je člověk v tom —
ONDRA: — tak to vypadá jinak, já vím. Kdyby si lidé dovedli představit, jak při tom člověku je, tak by se... snad... míň oháněli tím, jak je krásné... za něco umřít. Krásné! Já jsem moc krásného na své smrti nenašel.
PETR: Já taky ne, člověče.“

Tomuto dramatu jsem se celkem dlouho vyhýbala, ale po přečtení jsem litovala, že jsem ho nečetla už mnohem dřív. Tato hra mě dostala. První mrazení v zádech mě přepadlo v okamžiku, kdy se na scéně objevil mrtvý Jiří a závěrečný odstavec jsem četla opět s mrazením v zádech a navíc bez dechu. Ano, pan Čapek umí zapůsobit na čtenáře. Dokázal přesně vystihnout postavy. Bylo to jako střet dvou odlišných světů, které existují vedle sebe a každý z nich se snaží obhájit své hodnoty. Muži sveřepě hájili své ideály a matka stála osamoceně proti nim a hájila důležitost rodiny a lásky. Jediné co mi celkem vadilo, jak jí neustále opakovali to jejich – „tomu nerozumíš…“ a přitom mi přišlo, že byť svou matku a manželku milovali tak se nepokoušeli porozumět oni jí… Snažili se ji chránit tím, že před ní zlehčovali svůj konec, jako by smrt byla něco banálního a všedního a jednoduchého, ale jejich vzájemný rozhovor, který vedli mezi sebou dokázal, že i oni byli schopní poté pochybovat, zda jim obětování života za ideály vlastně stálo. Tato hra je plná emocí, argumentů jedné a druhé strany a úvah o tom, za co stojí položit život, popisuje důležitost a sílu rodiny a lásky proti nesmyslným bojům a ztrátám a také se samozřejmě zabývá osudem ženy, matky, která ztratí své blízké a stojí před nelehkým rozhodnutím, zda se má vzdát ve prospěch jiných hodnot i svého posledního syna. Jednoznačně 5 hvězdiček a jednoznačně doporučuju…

zapina
27.05.2013 5 z 5

Já nemám slov. Příběh mě neskutečně uchvátil... smutné, dojemné, ale krásné..

pakoshka
22.05.2013 5 z 5

Jako jedno z mála Čapkových děl mě tato kniha velmi oslovila – a to ani nejsem matka :).

Hendrychova.K
14.04.2013 4 z 5

Toto dílo se mi velmi líbilo. I přesto, že nejsem moc emotivní člověk, tak mě hluboce dojalo a zasáhlo. Chvílemi jsem stála na straně matky, chvílemi jsem přebíhala na mužskou stranu. Můj názor se tak postupem čtení měnil. Nakonec si myslím, že otcova strana i strana matky byly vlastně stejné strany – oba chtěli chránit to, co vytvořili, i když si to každý představoval trochu jinak.

J.angel
22.03.2013 5 z 5

Velmi krásné drama..:) Matka ztrácí své milované, kteří se k ní jako mrtvý vracejí! Silný příběh, stručně - bez zbytečné omáčky napsáno. Za mě 5*. Čapek si to zaslouží..:)

hajna
07.02.2013 5 z 5

Přečteno za pár hodin, více citově propracovanější dílo.

kazecha
20.01.2013 4 z 5

Když jsem chodila na gympl - "byli jsme nuceni" shlédnout toto dílo v kině jako představení. Bylo to fenomenální. Po letech jsem se k této hře vrátila a přečetla jsem si ji, no nic moc. Ale to "živé" představení ve mě doznívá dodnes (i po 20ti letech).

BarushS
19.01.2013 5 z 5

Nádherná hra, pouze čekám, kdy ji naše divadlo zpracuje. Moc ráda Čapka čtu a tato hra je jedna z mých nejoblíbenějších.

Kate.S
03.12.2012 5 z 5

Další pěkná Čapkova hra. Líbila se mi, i když Bílá nemoc mi přijde o něco lepší.

Es.
16.11.2012 4 z 5

Bylo mi matky líto, že postupně přicházela o všechny nejbližší, ale přece na celém díle bylo krásné, jak se k ní vraceli :-)

Addie
29.10.2012 4 z 5

Že za Čapka a jeho přínos pro českou literaturu můžeme být jedině rádi, víme.A já teď nejspíš vím, že i když si vezme do rukou svým způsobem jednoduchý (ale současně velmi vážný) motiv, umí z něj vytvořit mnohé. Matka totiž čtenáře skličuje i ve své útlé podobě. A možná lepší nehádat, o co horší pocity vyvolávala, kdyby K. Č. zažil i druhou světovou válku...

wiksi3
03.09.2012 5 z 5

Knížka je velice zajímavá a zároveň smutná. Tuhle knížku však nikdo nepochopí pokud to neprožije.

Pájice
22.08.2012

Cítím, že mi nepřísluší toto dílo hodnotit. Nebo alespoň ne teď. Bylo v tom cosi obrovsky odzbrojujícího, ale v mém věku drama matky, abych pravdu řekla, nejsem s to zcela pochopit. Určitě se k této hře vrátím, až budu starší (aspoň o něco).

kniholka
01.06.2012 3 z 5

Celek vyznívá lépe než jeho části, z nichž některé mi přišly trošku zbytečné...

chamyl
11.05.2012 5 z 5

Podnět ke hře dala sice autorova manželka Olga, nicméně v matce je podle mého názoru ze všech postav této hry Čapka nejvíce. Obrovské dilema ženy, která již ztratila tolik, kolik jen může manželka a matka ztratit. Mám pocit, že jejím prostřednictvím se pacifista Karel Čapek vypořádává s otázkou vojenské obrany se zbraní v ruce proti okupaci, aroganci a bezpráví agresora i za cenu osobních utrpení a ztrát. Matka zde promlouvá řečí obyčejných žen - matek - lidí a její "přízemní" pohled na svět je přitom v kontextu "velkých věcí" jí nejbližších plný moudrosti, pochopení, lásky, ale i hrdosti a odvahy. Je to smutné až zoufalé, dramatické a přitom napsané s obvyklou Čapkovou lehkostí. Vynikající dílo!

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Výborná knížka, zatím nejlepší, co jsem od K. Čapka četla a jedna z nejlepších knih dle mého názoru vůbec :-)

Darf...
06.03.2012 4 z 5

Jedno z nejlepších Čapkových dramat. Velmi silné téma. Četla jsem i viděla na divadelních prknech. Nevím, co z toho bylo lepší. Stojí za přečtení a určitě i za vidění v divadle.

Ay.Le
06.02.2012 5 z 5

malokdy se mi stane ze mam z knihy husi kuzi ale matka zapusobila obrovsky silne..z capkovych (mnou dosud prectenych) dramat pro me nejlepsi

Jiitush
14.01.2012 5 z 5

Asi nejlepší Čapkovo drama!

MatheF
10.01.2012 4 z 5

Obdivuji tu přirozenost s jakou matka mluví s mrtvými, které milovala a miluje..