Pět neděl v balóně

Pět neděl v balóně https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93643/pet-nedel-v-balone-93643.JPG 4 1030 1030

Román vypráví o dobrodružné výpravě doktora Fergussona, který se svým přítelem Richardem Kennedym a sluhou Joem Wilsonem podnikl výzkumnou cestu řiditelným balónem Viktoria (balón byl vybaven zařízením umožňujícím libovolný vzestup a sestup, a tak mohl vzduchoplavec využívat větrů vanoucích v různých výškách rozdílným směrem) nad pevninou tehdy ještě neprobádané Afriky. Po startu ze Zanzibaru prožili mnohá dobrodružství s africkým obyvatelstvem, bojovali se zvířaty i s přírodními živly, prozkoumali prameny Nilu a po překonání mnohých dalších obtíží šťastně přistáli na řece Senegal u Gouinských vodopádů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Cinq semaines en ballon , 1863

Damato
23.10.2016 5 z 5

Takový příjemný návrat do dětství, připomnělo mně to kdysi , kdesi, čtenou myšlenku- knihy nás dokáží alespoň na chvilku posadit na loď a vydat se na cestu, která nás dokáže odpoutat od všedních starostí. S touhle verneovkou to byla moc fajn cesta a příjemně strávený noční čas. I když jsem ji četla v dětství a věděla, jak to všechno bude, znovu jsem se ponořila do čtení a svět kolem mě na chvíli zmizel, málem jsem měla k ránu vztek na zvonící budík -- tak hop do 21 století :-)

radusak9806
19.07.2016 5 z 5

Pro mě tohle hodnocení je 5+3, jsou ovšem knihy, které mě semlely mnohem více :) Ale každopádně skvělý příběh :)

TheRaven
30.06.2016 5 z 5

Pět neděl v balónu je prvním příběhem vydaným v rámci Podivuhodných cest a je zároveň knihou předznamenávající celé další směřování Vernova díla - ať se už se jedná o jeho typické postavy, tak o dobrodružství plné neznámých krajů, doplněné spoustou místopisných, historických i přírodopisných informací. Není divu, že „Pět neděl“ se stalo jedním z nejznámějších a nejčtenějších románů Julese Verna. Kniha je nabitá dobrodružnou akcí, která je vyváženě prokládána informacemi zeměpisného i přírodovědného charakteru, jež jsou pro čtenáře všech věkových kategorií nesmírně přínosné i dnes. Román má také určitou historickou hodnotu, minimálně v tom, že ukazuje rozdíly v tom, co v době jeho napsání bylo zcela přirozené, a co by dnes už bylo minimálně trochu zarážející. Celkově vynikající kniha. O výše popsaných aspektech si můžete v rozšířené verzi komentáře přečíst zde:

zylla
12.01.2016 3 z 5

Kniha byla napsaná opět výborně a cestu balónem jsem si užívala, jen mi prostě opravdu vadilo to popisování střílení zvířat.

mira.l
24.11.2015 4 z 5

Dneska už klasika, první Vernův román, kterým jasně ukázal, kam se bude jeho dílo ubírat. Po letech jsem si znovu rád přečet.

lubomirkosom
26.09.2015 4 z 5

po viac ako dvoch desatrociach som sa rozhodol opät citat knihy J.Verna,bola to vynikajuca idea.Kniha je velmi putava,zivy dej a -moznost rozsirit znalosti o Afrike a historii objavovania tohto kontinentu
Apropo,kazda Verneovka je malou encyklopediou ... vzdy niecoho..:)

Gold351
10.09.2015 4 z 5

Vyrůstala jsem na verneovkách a mám je ráda dodnes.

woodward
18.08.2015 5 z 5

Přátelé, smekněte, tohle je příběh, který odstartoval sérii Podivuhodných cest a do Čech ho jako první Verneovo dílo přivezl osobně Jan Neruda.

Christo
09.08.2015 3 z 5

Nedosahuje kvalit,napětí a čtenářského požitku jako u Tajuplného ostrova ani z poloviny...

Rup
13.04.2015 5 z 5

A já dávám 100%. Autor osvědčuje obrovské znalosti (samozřejmě vzhledem k době vzniku románu) a dokáže je podat veskrze čtivou, dobrodružnou formou. Sem patří i veškeré níže kritizované seznamy a nacionále. Potud populárně naučný pohled. No a co vědět nemůže, to si domyslí, či vymyslí - tedy sci-fi. Nemohu si pomoct, ale všechny ty mluvící hlavy, vydávané v současnosti na různých kanálech (kam ostatně patří) za dokumenty, mu nesahají ani po kotníky.

mulderka
02.04.2015 4 z 5

Až na nezáživné seznamy cestovatelů, objevů a dat, kvůli kterým ubírám jednu hvězdičku, tahle verneovka nemá chybu. A navíc byla první, kterou jsem od JV přečetla, takže tak trochu "srdcovka".
Tak tedy za 4, Mistře...

vitek.sk
17.11.2014 3 z 5

Podobně jako Dvacet tisíc mil pod mořem je to v podstatě učebnice pro děti. Verne popisuje let balonem a současně to co cestovatelé vidí. Pokud jde o technickou stránku věci, pak říkám, že Wells se v mnoha věcech trefil daleko lépe než Verne. Za více než tři hvězdičky to tedy není.

vlkodlaq
06.11.2014 5 z 5

Když jsem poporostl ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Společně s patnáctiletým kapitánem, dva roky prázdnin a cesta do středu země nejoblíbenější Verneovka.

Kapis
05.11.2014 4 z 5

Jako děcko jsem zhltal jako malinu, třbea se k tomu ještě někdy zase dostanu.

Sejber
18.08.2014 4 z 5

První anticipační román od Julese Verna. Chvilkami klasicky možná až zdlouhavě popisný, avšak ve chvílích, kdy Vám připadá, že se delší dobu nic závažného neděje, začne děj rychle gradovat a strhne Vás do sebe. Ostatně tak jako i v jeho dalších románech :-).

bondula
22.04.2014 5 z 5

Prvá verneovka, ktorá vlastne predznamenáva všetky nasledujúce. Kombinácia cestopisu a použitia fantastických technických vynálezov. Tu však hranica fantázie nekončí na balóne, s ohľadom na vtedajšie zemepisné znalosti musel Verne fabulovať aj v oblasti geografie územia, ponad ktoré balón prelieta. Netrafil sa až tak strašne mimo... Hoci sledovať cestu troch letiacich hrdinov s podrobnou mapou Afriky pri ruke, pridáva čítaniu ďalší (skôr veselý) rozmer.

petka-2007
28.03.2014 4 z 5

Jedna z knih mého dětství - příjemná vzpomínka...

Kmotr99
05.02.2014 5 z 5

Z knihy je přímo cítit atmosféra cestovatelů do neznámých končin černého kontinentu. Především pokud čtete staré vydání s původními ilustracemi.

adelinka
26.11.2013 5 z 5

moja druhá verneovka....úplne iná ako prvá.....ale na prekvapenie sa mi páčila....príbeh troch cestovateľov, ktorí sa vyberú Afrikou v balóne.....čo všetko sa im cestou prihodí a ako zvládnu situáciu a či vôbec prídu až do konca si prečítajte....

Ivan F
26.09.2013 5 z 5

Najlepšia verneovka, nikdy ju už žiadnym iným svojím dielom nepredčil. Čítal som ju každoročne celé štvrťstoročie, až som ju poznal takmer od slova do slova naspamäť.

cestování balóny vzduchoplavba objevitelské cesty

Autoři knihy

Jules Verne