Stín

Stín https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510518/bmid_stin-5zQ-510518.jpg 5 101 25

Materia Prima série

< 3. díl

Varšavská republika se snaží udržet neutralitu, balancuje mezi dvěma silami – Němci a Rusy –, ale mladý stát má čím dál více potíží. V enklávách se objevují přímí vyslanci Šeptajících, a slovo moci, které Polákům dalo vítězství, je už známo všem stranám konfliktu. Samarin a Rudnicki jsou vtaženi do víru politických a společenských intrik, jenomže to není ani jediné, ani největší nebezpečí. Někdo přísahal, že je zabije. Že zabije všechny, jako jsou oni. K tomu jak v Berlíně, tak v Sankt Petěrburku sílí přesvědčení, že nastal čas zaútočit. Polská armáda se chystá na rozhodující střet, ale velitelství si uvědomuje, že žádná strategie neumožní porazit nepřítele, který má dvacetinásobnou početní převahu. Jen čas ukáže, kdo zemře a kdo přežije...... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Fobos

Cień

chumaj001
13.07.2023 5 z 5

Opět skvělé. Čtení jedním dechem. Konec možná trochu uspěchaný.

M.C.SMITH
08.07.2023 4 z 5

Můžu s klidem říci, že mne tato série bavila.
Zhltla jsem ji jako malinu a ač si myslím, že je určena spíše mužům, klidně se do ní mohou pustit i ženy.
Knihy byly skvěle napsané a plné akce a děj čtenáře jen tak nepustí.
Bylo to příjemné počtení, které mohu jen doporučit.

xbenakk
04.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Pokud jste přečetli předchozí dva díly, je tento díl nutnost, protože se uzavírá cesta Polska k vlastní republice díky alchymistovi Rudnickému. Třetí díl se čte opravdu svižně, děj odsýpá rychlým tempem až k závěrečnému odchodu Rudnického z Polska a jeho rozloučení s hrabětem Samarinem. V knize je několik velmi zajímavých nápadů a situací, které vás donutí číst a číst. A přečteno budete mít poměrně rychle. V porovnání s přechozími díly mi tento přišel méně komplikovaný a jednodušší, ale chápu, že na počátku bylo nutné vybudovat alternativní svět.
Co mi na knize trošku vadilo? Rudnickému i Samarinovi vše dobře vychází a docela se jim daří. Peníze pro ně nejsou problém, ženy jsou krásné a naprosto oddané, car má k oběma hrdinům takřka bezmeznou důvěru, et cetera, et cetera, et cetera. Tedy "spoiler", Samarin přijde o ruku, ale ta mu časem doroste. Jo a Rudnicki oslepne, ale časem začne vidět obrysy.
Co se mi sakra líbilo? Skvělý popis dvorské etikety na carském dvoře a polské společenské smetánky. A vůbec, celý ten svět se panu Przechrztovi opravdu povedl.
Děkuji nakladatelství Fobos, že tuto sérii vydal, po dlouhé době něco, co jsem si s chutí přečetl.
PS: Na youtube jsem olajkoval rozhovor s panem Filipem Jančíkem nad audioknihou Adept z nakladatelství Kanopa. Ozval se mi správce nakladatelství, předpokládám že buď pan Václav Knop, nebo jeho syn Kryštof a sdělil mi, že by rádi namluvili i sérii Materia Secunda.

maja8148
13.06.2023 4 z 5

Celá série je neskutečně čtivá a zábavná, svět a fungování magie propracovaný a líbí se mi historické pozadí. Ovšem kniha se mi zdá o něco slabší než minulý díl, který mě naprosto uchvátil. Nejvíce mi asi vadilo opravdu velké množství menších a pro děj nepodstatných vedlejších linek, které sice děj ozvláštňovali, ale také občas rozbíjely tempo knihy. Nejvíc to bylo znát na konci knihy, který se mi celkem vlek a upřímně se mi nelíbil. Jako vyvrcholení mi přišel strašně... jednoduchej - nevím, jak jinak to popsat.

Kjube
19.05.2023 4 z 5

Důstojné zakončení celé trilogie. Pokud bych měl knihy seřadit od nejlepší po nejslabší, na prvním místě bude druhý díl (Místodržící) a na druhém místě první díl (Adept), z čehož vyplývá, že Stín je z celé série nejslabší. Ukončení všech dějových linek je uspokojivé, ale místy jsem čekal víc. Série jako celek funguje a doporučuji k přečtení.

alternativní historie magie polská literatura alchymie fantasy

Adam Przechrzta
polská, 1965