Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3036 3036

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

el-zbych
28.10.2020 5 z 5

Kniha skvela. Nemohl jsem se od ni odtrhnout. Napinave jako od Larse Keplera, trochu mene soku, ale vice rozvunuty pribeh. Za me super pecka.

Vabowime
25.10.2020 5 z 5

Skvělé, výborný autor, těším se na další díly.

orinka3
19.10.2020 5 z 5

Na začátku toho všeho je kůň bez hlavy. Visící na lanovce. Nepochopitelný zločin nebo vzkaz...komu? Jak už je u Miniera zvykem, příběh se větví a zavádí nás do různých prostředí. V přísně střeženém ústavu pro nejtěžší zločince se Servaz poprvé setkává s Julianem Hirtmanem. Ač je to k nevíře, spojuje je láska k hudbě, tedy hlavně k Mahlerovi. J.H. je mimořádně krutý a mimořádně inteligentní člověk, který vyniká schopností zmanipulovat kohokoliv. Do ústavu nastupuje Diana, psycholožka, která je teprve na začátku své profesní kariéry. Netrvá dlouho a poměry v ústavu jí nepřipadají docela v pořádku. Sama se o tom později přesvědčí. Vyšetřování vraždy koně dovádí Servaze k jeho majiteli, vlivnému boháči, který je zvyklý mít co si zamane. A tak nutí Servaze, aby se plně věnoval jeho případu, i za cenu toho, že bude zanedbávat jiné. To se mu ale nezdaří a Martin Servaz, za podpory svých kolegů, začíná odkrývat staré hříchy úctyhodných mužů města. Výborná detektivka, jen mě trošku mrzí, že jsem začala od konce a vím už předem, co je kdo zač.

Kachlička
14.10.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Od této knihy je Minier mým oblíbeným spisovatelem.

lencin
30.09.2020 5 z 5

První díl.
Příběh pomsty starého zločinu.
Velmi drsné, ale výborně napsané.
(2016)

Keika
27.09.2020 5 z 5

Dlouhá kniha, místy živější, místy odpočinek. Líbí se mi pasáže, kde si říkám, proč to tam autor vůbec zmiňuje a o X stránek dál zjišťuji, že má daná věc svůj význam. Rozhodně udělala dojem, už čtu Kruh a čekají na mě i další díly.

Jolina
19.09.2020 5 z 5

Bavily mě především obrazy hlavních scén, ponurost, ticho, plachost...

Hedviga
13.09.2020 4 z 5

Ale hej, dobré to bolo. Tak trocha na severský spôsob, ale oceňujem fakt, že vyšetrovateľ nebol žiaden depresívny autista ani alkoholik, len normálny chlap. Aj keď tá desivo traumatizujúca udalosť z detstva...(neodpustil si to). SPOILER ! Bod dole za prekombinovaný, zmätočny a nevierohodný záver (starý pán a detinsky naivné konanie Diany).

janina66
12.09.2020 5 z 5

Výborné, napínavé čtení. Záhadná zápletka, zvláštní, mrazivé prostředí, zima a mráz. Celá tato až depresivní atmosféra dělá knihu velmi čtivou. Ač má hodně stránek, tak otáčíte stranu za stranou a najednou je konec.

maximus13
09.09.2020 5 z 5

Ta zima a depresivní nálada z knihy přímo stříkají. Čtení je však naprosto úžasné. Takto napsaná detektivka se čte sama a i přes vysoký počet stran vám bude líto, že už je konec.

ydnac
02.09.2020 5 z 5

Minier je famózní autor. Má to příběh, napětí až do konce. Všechny jeho knihy zbožňuji.

radkanin
19.08.2020 4 z 5

Hrůza, provází vás celou knihou..Kdo má rád napínavé a drastické thrillery, tak to je přesně kniha pro vás. Ještě po dočtení jsem se musela oklépavat zimou a děsem.

Metroušek
18.08.2020 4 z 5

Zajímavý případ, tenhle Minier. Umí psát, ale tohle už je jeho třetí knížka ze tří, které jsem četl, kde nezvládl zakončení, přepálil je, překombinoval, zakončil nevěrohodně, a prostě podělal. Nechápu, proč si spisovatelé jako on myslí, že v závěru musí zařadit turbo rychlost. Přesto mu dám ještě šanci, protože v té bídě nevěrohodných, schématických thrillerů, psaných jenom na efekt a pro peníze, které se v posledních dvou desetiletích vyrojily, a podobají se sobě jako vejce vejci, se tohle dá číst.

pazdy15
09.08.2020 5 z 5

TOP !! Nejlepší detektivka, co jsem zatím četl. Ten námět, prostředí a atmosféra, dokonalý. Nesnáším už předem na obalu knihy napsáno "nestyděl by se", nebo "vyrovnal by se" i Stephenu Kingovi... Kinga miluju a mám načteno plno jeho knih a vím, že je to znalec a mistr co se týče psychologie a vykreslení postav a děje. No a že by se nějakej doposud pro mně neznámej Minier měl vyrovnat Kingovi ?? ANO vyrovnal ! Velice kvalitní detektivka a narozdíl od severských i příjemná změna, co se týče prostředí. DOPORUČUJI a těším se na další díly... 5 z 5.

Metla
05.08.2020 3 z 5

Sakrrrblééé, to je ten nejfrancouzstější román, jaký jsem kdy četla! Ve dnech veder mě k “Mrazu” přivedl příjemně chladivý název, leč kromě skučení větru v zasněžených Alpách jsem obdržela jako “bonus” výrazný závan revolucionářského ducha. Štědrou porcí socialistického moralizování jsem se chvílemi div neudávila, už chybělo jen propašovat do textu Internacionálu a více lidskoprávních či ekologických neziskovek. Jsem sice odkojena “Krkonošskými pohádkami” a Trautenberk je samozřejmě fujtajbl, ale já měla chuť na napínavý thriller z izolovaného horského prostředí, nikoliv na rozhořčené výlevy o vykořisťujících kapitalistech, rozevírajících se nůžkách mezi chudými a bohatými, škodlivém vlivu peněz a počítačových her etc. pořád dokola. Většinu života disponuji takřka holou p*delí, raději bych si však ukousla jazyk, než fňukat nad nespravedlivým systémem a hledat chyby všude jinde, jen ne u sebe. No jasně, hvězda dolů - a to jsem ještě hodná.
Tááák, kde budeme odečítat teď? Postavy. Tady jsou snad všichni (včetně psychologů) zralí na psychiatra, nebo se mohou pochlubit alespoň nějakou sexuální anomálií. Martin Servaz je fyzicky i duševně neskutečně křehký: v nevalné fyzické kondici, střílí mizerně a kromě traumat z dětství má rovněž slušnou zásobu nevysvětlených fobií. Smysl pro humor se mu obloukem vyhnul, coby kolega a přítel stojí za flatus, zraněného psa by nechal chcípnout, jeho chování i uvažování se občas vyznačuje absentující logikou (není v tom zdaleka sám), imrvére je něčím šokovaný. Správně, nezahořela jsem sympatiemi. Půl hvězdy pryč.
Vyšetřování připomíná spíše sled ne vždy věrohodných náhod a kotrmelců v pravděpodobnosti, málo práce se stopami, hodně “instinktivního cítění”. Vraha jsem odhadla hned ze startu (viz. první odstavec mého komentáře), se spolupachateli to bylo složitější - přitažlivost a schopnost manipulace jedné z osob mi zůstala naprostou záhadou.
Škrtám další půlku hvězdy.
Na prvotinu nebyl “Mráz” špatný, akorát by mu neškodilo vynechat zbytečné podrobnosti s nulovým významem pro zápletku (např. seznam toho, jakou hudbu právě kdo poslouchá) a nijak mě nepřekvapilo, že poděkování je plné kámošů a známých, ovšem chybí sebemenší zmínka o konzultacích s odborníky z řad kriminalistů a psychologů, případně psychiatrů. Kašírovaný dojem “takhle si to autor představuje, ovšem reálně o daných profesích nemá ánunk” mě provázel od úvodní do závěrečné strany. Starší příbuzné “Purpurové řeky” zůstaly nepřekonány. 55%

Ehwaz
05.08.2020 4 z 5

Snad se Agatha neurazí, když si dovolím přidat knihu do své knihovničky těsně vedle těch jejich :-)

KatkaK13
03.08.2020 4 z 5

Knihu jsem tahala i přes její tloušťku pořád s sebou, opravdu mě bavila. Má přes 600 stran, ale díky tomu nemáte v příběhu prostě mezery. Pochopíte hlavní hrdiny, atmosféru, děj dává to smysl, je to čtivé a téma bylo pro mě taky netradiční. Střídají se tam dějové linie, ale ne příliš, stačíte to uhlídat a postupně se to vše spojuje. Už vyhlížím další díly ze série od spisovatele. Doporučuji si přečíst.

pavla.ba
02.08.2020 5 z 5

Výborná detektivka. Je pravda, že prvních pár desítek stran jsem jen mechanicky četla a nijak mě to neoslovilo, ale pak začala pro mě detektivní jízda, plná překvapivých zvratů. Určitě si chci přečíst další díly.

knihomolka78
25.07.2020 3 z 5

Na prvotinu to nebylo špatné, ale zase ani žádná bomba. Děj se na začátku strašně táhne a je to zbytečně komplikované. Zpočátku se mi zdálo, že se jedná o 2 možná i 3 příběhy v jedné knize, protože se pořád přeskakovalo od jednoho děje k jinému (díky tomu se mi taky pletla jména), ale asi po 200 stranách se to konečně sjednotilo do jednoho příběhu. Začátek se dal rozhodně minimálně o polovinu zkrátit. Nějaký posun ve vyšetřování nastal až po půlce knihy, což je podle mého škoda. Konec to ale vylepšil, najednou se všem rozsvítilo a střípky informací z jednotlivých příběhů do sebe zapadly. Vadilo mi také, že kapitoly byly strašně dlouhé. Připadalo mi, že v jedné kapitole bylo vlastně několik kapitol, protože se psalo o nějakém situaci a za chvíli o nějaké jiné, takže to mohlo být rozloženo do samostatných kapitol, ne jen do dalších odstavců. Slyšela jsem na tuhle sérii chválu a taky má vysoké hodnocení, tak jsem si koupila hned box 5 dílů, tak snad jsem neudělala chybu... Ale je to prvotina, tak dám autorovi ještě šanci, snad budou další díly lepší.

kokrokr
13.07.2020 3 z 5

Já se nudil, teprve v závěru se to dostalo trochu do tempa. Zbytečně překombinované, suché a nezáživné vyprávění bez jiskry živočišnosti a vtipu.