Martin Eden

Martin Eden https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/132/bmid_martin-eden-EPe-132.jpg 4 524 76

Románový příběh se silně autobiografickými prvky vypráví o prostém námořníkovi, který nesmírnou houževnatostí dosáhne vzdělání a začne tvořivě pracovat, aby nakonec získal bohatství a uznání svého talentu. Současně se však dočká krutého rozčarování když zjistí, že příslušníci tzv. vyšší společnosti – včetně dívky, kterou miluje – jsou malicherní, plní přetvářky a klamu...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Martin Eden , 1909

DuncanIdaho
12.08.2020 5 z 5

Martin Eden je životní příběh člověka, který nezapadl do své doby. Lidé kolem něj se mu ve většině případů hnusili a oni ho nechápali. Byl to takový rebel, který nedělal problémy, je si žil tak, jak jiní nechápali a nepřijali. V jistém směru ho chápu, ale v nějakých detailech jeho života zase ne. Kniha se četla dobře, byla plná nepochopených myšlenek a pocitů nepochopeného mladíka. Martin byl zklamaný a pak i zhnusený společností a podle toho to dopadlo.

petrarka72
28.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Rest z mládí - a přišel v pravý čas... Martina Edena přiřazuji k Tulákovi po hvězdách mezi oblíbené příběhy jako silnou a skvěle napsanou osobní výpověď. Martinovo seznámení s Ruth, jeho úporné studium a psaní jako prostředek, aby vydělal peníze, dobral se pravdy o existenci a hlavně byl hoden své lásky; zasnoubení, vzdalování se své společnosti i sestrám, boj s malostí kupců a redaktorů, ztráta iluzí o intelektuální nadřazenosti těch, kteří mají peníze (Morseovi, Blunt...), a setkání s několika filozofickými a tvůrčími veleduchy (Brissender je skvělá postava!); ztráta Ruth, úspěch, bohatství, sebevražda (na popsání poslední části románu stačí pět slov - a přitom je tak působivá a barevná!). Ta úporná žízeň po životě, neukojitelný hlad po vědění, láska jako inspirace a pád do deprese - všechno zprostředkováno takovými slovy, že člověk nehodnotí, ale cítí a prožívá; a obdivuje vůli, která přemůže všechno - i život... Paráda neuvěřitelná.

Evaho73
16.05.2020 5 z 5

Martin Eden je pre mňa literárny skvost.
Prvá kniha, po prečítaní ktorej nemám chuť začať čítať ďalšiu, ale nie preto žeby ma nezaujala, práve naopak....pri jej čítaní som pociťovala úžasný čitateľský zážitok !!!
Autobiografický román, kde hlavná postava pragmatický a cieľavedomý Martin Eden musel bojovať o svoju existenciu. Zastavál názor, že život človeka má zmysel len vtedy, ak musí bojovať o určitý cieľ. Tomuto cieľu obetoval všetko a paradoxne vtedy, keď dosiahol to po čom vždy túžil, nevedel si to vychutnať a stratil lásku, záujem, motiváciu, vôľu žiť...
Kniha plná nadčasových posolstiev, ktoré budú už navždy podávané iba týmto, pre mňa úžasným staromodným jazykom.

intelektuálka
04.05.2020 5 z 5

Velmi dobře napsaný příběh - o touze po splnění snů - a posléze o zklamání, které přichází ....

Martin Eden si uvědomuje, že opuštěním svých kořenů přijde k osamění :

" na horní palubě nikdo nestál o Martina Edena kvůli němu samému .... a ke své vlastní třídě se již vrátit nemohl ...."

Ale i v tomto případě mi připadá neuvěřitelné, že by muž s takovou životní silou byl smířený se svým koncem....

"... Jeden z motivů Martina Edena je právě útok na individualismus /Jack London/ "

Pokud by hrdinu knihy nechal pokračovat , musel by změnit jeho náhled na společnost ....

danielpernik
13.12.2019 5 z 5

Strhující příběh plný čtivé filosofie a vývoje osobnosti Martina Edena. Načasování, ve kterém mě tato kniha navštívila, nemohlo být lepší. Právě se nacházím ve stavu, kdy nabízím svou prvotinu k vydání. Snad to ponesu lépe, než Martin! Docela se mi k němu hodí jeden můj oblíbený citát. "Moudřejší řekl moudrému: nepřeháněj to s tou moudrostí."

gubesh
17.09.2019 5 z 5

Veskrze inspirativní román, jenž pojednává o (téměř) nadlidské vytrvalosti hlavního hrdiny – Martina Edena. Nadčasový popis pokrytectví ve společnosti. Mistrný naturalismus.

Martin veden láskou k dívce z vyšší společenské sféry se odvrací od svých starých přátel a života. Láska k ní je jeho nejvyšším cílem a hnacím motorem. Jeho denním chlebem se stanou stovky přečtených knih, litry prolité tuše, stohy popsaných papírů a úmorná práce od brzkého rána do pozdního večera, kterou vyměnil za svůj někdejší rozverný život námořníka. Jen tak se totiž může stát dostatečně hodným slečně, do níž se zamiloval. Jen tak se vyrovná její společenské vrstvě.

Toliko o první, romantičtější, části knihy. Problém nastává, když hrdina svého cíle dosáhne a svými zkušenostmi i znalostmi lidi, jež byli jeho vzorem, přeroste. Jeho ideály se promění. Začne nenávidět to, co dříve obdivoval. Všechna motivace se vytratí. Neschopen srovnat se s realitou a postavit nové duchovní základy svému životu, ovlivněn filosofií Nietzeho, má jeho osud již jen jediný neodvratitelný konec.

Smutný lidský příběh o střetu s realitou, jenž by ve vás měl hlodat, porodit myšlenky a následně povznést nad veškeré lidské pokrytectví.

martineden
07.06.2019 5 z 5

Londonův Martin Eden je moje srdcovka. Hlavní hrdina se vypracuje díky své píli i náhodě, ale příliš štěstí mu to nepřinese... Jedna z knih, které jsou pro mě zásadní.

Badger
14.04.2019 5 z 5

Krásně napsaná kniha, která by snad bez jejího prožití ani nešla napsat.
Moc se mi líbil vývoj postavy Martina, obdivoval jsem dřinu, kterou svému snu věnoval a kolikrát i jeho zachování klidu, když se karta otočila. Tenhle člověk je pro mě synonymem obrovské dříče, kterého nezlomí ani když se od něj odvrátí jak obě vrstvy společnosti tak i vlastní rodina.
Neb dál nepřestane přemýšlet, vzpouzet se módním většinovým názorům a hlavně nezapomene, jací k němu byli ti stejní před jeho úspěchem, kdy díla jak říká byla již napsána.
:KNIHA JE JISTĚ NĚKDE POVINNOU ČETBOU A BÝT BY JÍ MĚLA.
Učila by mladé lidi nevěřit všemu co jim kdo řekne, avšak samotné se zajímat a udělat si svůj vlastní názor - tím pádem nebýt ovcí...

Sariinka
12.02.2019 4 z 5

Je to příběh veliké lasky

Mijagi
05.02.2019 4 z 5

Za vyzdvihnutí stojí provedení románu. Oproti současné (často až moc akční) tvorbě tepe tenhle příběh opravdu pomalu. Má několik dobře načasovaných zvratů, ale aby při tomto tempu fungoval, musí především zaujmout postavy, a ty se Jacku Londonovi podařilo vykreslit mistrovsky. Martin Eden je velkým dílem klasické literatury, které ale v mém osobním hodnocení lehce snižuje poslední třetina knihy. Martinova láska k Ruth, touha po vzdělanosti, radost z četby, snaha uspět jako spisovatel, popis San Francisca starých dob, porovnání prostředí chudiny s bohatými měšťany, dřina na moři nebo v prádelně… to vše se četlo pěkně, ale Martinův vnitřní přerod v závěru mi přišel málo uvěřitelný.

Sikosikocka
21.01.2019 3 z 5

Ráda se k ní vracím ale musím mít na to náladu to celé unést a přečíst aniž by mě to zasáhlo znovu a znovu.. Znám takové lidi jako je Martin Eden..

F-l-p
08.01.2019 5 z 5

Žongloval jsem v hlavě s hvězdami, přece jen tento popisný styl á la americká literatura mi dával zabrat (o to víc v angličtině), ale ty myšlenky, se kterými se nelze neztotožnit, a které u mě občas vyvolávaly záblesky souznění a spojení s "pravdou," ač to může znít jakkoliv metafyzicky, byly skvělé. Jsem rád, že ne veškeré prvky byly autobiografické (viz konec), i když, kdo ví..

mgeisselreiter
14.12.2018 4 z 5

Román se čte dobře, i když hlavně v první cca půli knihy jsou dost dlouhé pasáže úvah a filozofování, což trochu nudí, brzdí spád a děj. Z toho též plyne, že kniha je částečně nevyrovnaná, proto jsem z počátku četby nebyl nijak nadšený. Postupně jsem se ale do děje dostával a začínal být tak trochu pohlcen. Příběh je velmi zajímavý a určitě stále aktuální - zjednodušeně jak chudák svou neutuchající pílí a vytrvalostí úspěchu dosáhl. Nejlepší na tom však je, že jde vlastně o spisovatelův životopis a většina děje je skutečný příběh. Mně se líbil i samotný závěr a zakončení, i když odborná kritika se na to dívá jinak.
Vydání z roku 1987 je bohatě ilustrováno a doplněno doslovem Ondřeje Neffa o 40 stranách, který přibližuje nejen život Londona a pozadí vzniku románu, ale i velmi podrobný popis života v Kalifornii druhé poloviny 19. století.
Celkově 80%, 14.12.2018.

ziriant
26.11.2018 4 z 5

Nevím proč, ale Jacka Londona jsem měla vždy podvědomě zaškatulkovaného tak, že to asi bude trochu přízemní nuda. Nyní doufám, že mi tento rychlý soud bez důvodu odpustí. Rozhodně to nebyla nuda a už vůbec ne přízemní. Myslím, že mnozí z nás se s Martinem Edenem, potažmo právě autorem, rádi ztotožní. Že si při čtení u mnohých pasáží řekneme "jo, to je přesně ono". Co nás štve, co nás pohání. Toužit, překonat dlouhou a kostrbatou cestu plnou trýzně, cestu za štěstím - v menší míře to opět jistě všichni známe. Krásná cesta končící okamžikem dosažení cíle, kdy všechno ztratí smysl. Konec mě dostal, opravdu parádní. Dočítat takové knihy před spaním ale vážně nedoporučuji... Už se rozhlížím po dalších autorových dílech. A neposlední řadě děkuji za motivaci. Nezbývá než sednout a psát, dokud nebude dílo vykonané.

Taťka Hraboš
17.08.2018 4 z 5

Naposledy jsem Londona četl jako teenager, a to ještě jeho zvířecí příběhy. Proto mě docela překvapilo, jak mnohomluvný a patetický dokáže být. O jeho životě toho už moc nevím, ale je-li Martin Eden jeho alter ego, pak mu není co závidět. Kombinace vysoké inteligence a citlivosti je často vražedná (či spíše sebevražedná). A pokud k tomu přistoupí i notná dávka egocentrismu až narcismu (z Edena jeho pocit nadřazenosti nad - téměř - všemi ostatními přímo čiší), nelze se takovému konci divit. Pro mě je tahle knížka i působivou ukázkou toho, že člověk sám sobě nemůže být dostačujícím životním cílem a programem.

špulo
23.07.2018 5 z 5

Pekný príbeh z dobového života. Určite nie pre deti. 90%...

jan6775
31.01.2018 5 z 5

Martin Eden je kniha vyprávějící o životě mladého muže který si věří. Čtivá kniha plná odhodlání, lásky, lhostejnosti a nicoty.

Adhara
18.01.2018 5 z 5

Výborne podané nadšenie mladého človeka z nádhery sveta, jeho fanatická túžba písať narážajúca na tvrdý odpor jeho okolia, a napokon vyhorenie s temnotou depresie. Táto kniha mi ukázala, že hoci sa od čias, kedy sa odohráva, zmenilo mnohé, redaktori zostávajú stále rovnakí.

Valdora
13.01.2018 5 z 5

Toto je kniha mého dětství. Příběh, který mi vyhnal slzy do očí a ještě dlouhou dobu ve mně rezonoval. Příběh, ke kterému se budu vracet. Hořký jako někdy život sám. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Paulus.1987
09.01.2018 5 z 5

Londonova nemilosrdná kritika povrchnosti a pokrytectví "lepší" společnosti. Podle mého názoru spočívá odkaz tohoto románu v tom, že když se člověk chce někomu zalíbit a snaží se být někým jiným, přestává být sám sebou. Prozření a pocit marnosti se dostavují v okamžiku, kdy již není cesty zpět... Osud Martina Edena mě velmi zasáhl a hluboce jsem s ním soucítil. Moudrá kniha pro lidi hledající své místo v životě.