Marťan

Marťan https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/bmid_martan-3Bs-225946.jpg 5 4247 1064

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

The Martian , 2014

Rinoa18
14.05.2015 5 z 5

A víte co? Já si myslím, že když je někdo opravdu v úzkých a je na tom psychicky špatně, tahle kniha mu hezky spraví náladu. Mark je prostě takový typ člověka, který vás musí rozesmát i ve chvílích, kdy zrovna prohraje váš oblíbený hokejový tým nebo jste třeba právě přišli o deset tisíc. Já toho chlapa prostě žeru. Úžasná kniha, kterou jsem dneska rozhodně nezavřela naposledy. :-)

KleaM
13.05.2015 5 z 5

prostě perfektní a Marka bych vážně jednou chtěla poznat ;-)

petshop
12.05.2015 4 z 5

Sci-fi není můj šálek kávy, ale na základě tolika kladných ohlasů jsem měla chuť si tuto knížku přečíst. Po přečtení ji sice nemůžu zařadit mezi ty absolutní top knihy, jaké jsem kdy četla, ale na druhou stranu to bylo příjemné čtení s tou správnou dávkou humoru, který mi seděl a některé hlášky mi utkvěly v hlavě. Hlavní postava je velký sympaťák, mimořádně schopný botanik a strojní inženýr, trochu chemik, trochu fyzik, který má z pekla (nebo z Marsu?) štěstí a neutuchající morál. Strávila jsem s ním týden na cestách do práce a z práce a bylo to fajn :-)

čuřil
07.05.2015 5 z 5

Já musím dát plný počet bodů. Rád čtu sci-fi, takže jsem byl mile překvapen, jak se tato prvotina povedla. Zkrátka novodobý Robinson to zvládá překvapivě v pohodě a k tomu s humorem.

Skrin
06.05.2015 4 z 5

Vcelku čtivá záležitost. Ale někdy ty technické prvky byly až moc složité na pochopení, to čtení trochu ztěžovalo. Jinak napětí si kniha udržovala po celou dobu a ani poslední stránky nenechají nikoho v klidu.

anais
06.05.2015 5 z 5

Na to, že mě fantasy ani sci-fi moc nebere, mě tahle knížka dostala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Musím dát palec nahoru - super!

Vé-Vé
29.04.2015 4 z 5

Napětí? Check!
Humor? Check!
Mimozemský obyvatel, kterého byste chtěli opíchat? Check!

Pralev
25.04.2015 4 z 5

Jako každou sobotu i tentokrát jsem chtěl strávit dopoledne v kavárně s knížkou. Obvykle tak za přibližně 3 hodiny přečtu průměrně 150-200 stránek - v závislosti na chuti kávy, teplotě vzduchu, atmosferickém tlaku, velikosti stran a velikosti fontu. Marťan má cca 340 stran, takže jsem to naplánoval na 2 sobotní dopoledne. Jenže protože žádný plán nepřežije svou realizaci, dopadlo vše jinak a já v kavárně strávil skoro 7 hodin, vypil asi 600ml kávy a 500ml vody, spotřeboval ani nevím kolik pirát-nindžů a knihu přečetl jedním dechem od začátku až do konce. Přesto podle mého názoru není tahle knížka pro každého. Pokud se vám nelíbilo Apollo 13 nebo třeba Gravitace, nebude se vám asi líbit ani Marťan.

vosatkaj
22.04.2015

Dobrá kniha,snad trochu alespoň prozatím nereálné,ale snad brzy možné.

kyssling
22.04.2015 5 z 5

Přečteno jedním dechem, takže pokud si dobře pamatuji (Nonstop, Den trifidů a pak Martťan). Knize bych snad vytknul jen bramborovou farmu, to bylo přitažené za vlasy. Ale přátelé sci-fi, byla to prvotina Mika Weira, prvotina ! Máme se nač těšit.

czechSpara
21.04.2015 5 z 5

Musím se přiznat, že zhruba u strany 30 jsem si byl jistý tím, co napíšu. U spousty knížek se stává, že Vám je všichni...samozřejmě prodejce nevyjímaje...doporučují...že v případě, že si je nepřečtete, jste úplně out...že jakmile začnete, už se od knihy neodtrhnete atd. Dlužno dodat, že často jsou to kecy! Ne tak v tomto případě. Kniha je tzv. jednodechovka* (*dáte ji jedním dechem a na jeden zátah:-) ), hlavní hrdina je obrovský sympaťák a vy jen doufáte, že to autor nezkazil a že to prostě dobře dopadne.

Blanice
19.04.2015 3 z 5

Nevidím jediný důvod, proč plýtvat hvězdami na světový bestseller. Znám spoustu lepších sci-fi od Bradburyho, Clarka, Lema, Assimova, Součka, Neffa....
Číst se to dá, prvních 100 stran jsem se dost nudila a pak to už šlo, Aspoň že je Mark Watney sympaťák, vzdáleně příbuzný Robinsonovi, který se dokáže neuvěřitelně vyhrabat z jakékoli zdánlivě neřešitelné situace. A když už si čtenář myslí, že je vše, jak má být, zas se najde nějaká potíž a Houston daleko a mimo dosah.
Trochu divné mi bylo, že se všichni členové posádky ARES 3 zasekli kulturně v 70. letech a nic okolo toho. Proti gustu žádnej dišputát

pobijecmuch
17.04.2015 5 z 5

Sci-fi literatura nemá mezi běžnou čtenářskou obcí rozhodně na růžích ustláno. A to hlavně mezi čtenářky, které preferují zejména různé ...odstíny, Cormorany a další růžové dívčí příběhy, které se jen chybně sci-fi označují. Tento žánr je totiž plný technických záležitostí, které některé čtenáře prostě odradí od čtení.
Kniha Marťan je ovšem tak dobře napsaná, že je srozumitelná všem čtenářům. Je plná zvratů, napětí a zábavy. Mně se moc líbila a klidně řeknu, že to byla jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četl.

cace
15.04.2015 3 z 5

Pro mě je to moc technická záležitost. Spíš pánské čtení.

trudoš
14.04.2015 5 z 5

Nejsilnější stránkou netradičně pojaté a přitom klasické robinsonády, je Mark Watney. Postava drobně atypická, ale především veskrze lidská, díky čemuž rychle přiroste k srdci. A i když by se mohlo zdát, že kniha sklouzne do stereotypu, je-li takřka z poloviny tvořena jeho monologem, nestane se tak. Nečekaná změna ve vyprávění, když se příběh rozdělí na dvě linie, tomu dokonale zabrání. Román tak získává na dynamice, což podtrhuje i rychlý vývoj událostí a hlavně humorný podtón.
Fakt je, že Andy Weir není spisovatelem z povolání. Slabiny však využil ve svůj prospěch, když většinu textu přenechal deníkovým zápiskům hlavního hrdiny, botanika a strojního inženýra. Větší problém nastává ve druhé dějové linii, tady mi totiž postavy už drobet splývaly. Poutavost pak spočívá v uvěřitelnosti. Vědecké pozadí působí autenticky a autentické také ve větší míře je. A přitom, což osobně považuji za úplně fantastické, veškeré ty matematické, chemické a fyzikální propočty nenudí. Klobouk dolů.

orson
12.04.2015 5 z 5

Po dlouhé době konečně jedna sci-fi, kterou jsem nemohl v noci odložit. Výborný nápad, skvělé zpracování... tedy začátek byl přímo uchvacující, ke konci už ta akce trochu slábla, ale i přesto skvělé čtení. Nejvíce bych to asi přirovnal k filmu Gravitace.

Sapy
11.04.2015 5 z 5

Obrovské překvapení. Čtivý a poutavý příběh z jiného světa plný zajímavých vědeckých detailů, ale hlavně geniálního humoru člověka, který stojí na pokraji smrti, ale přesto se dokáže na věci dívat optimisticky. Jednoznačně doporučuji, budete mít přečteno za pár dní. Řadím mezi své nejoblíbenější knihy vůbec.

soukroma
08.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha, má vše, co mít má, aby napínala nervy i smysly, poučila i pobavila, dobře se četla a měla báječného hrdinu... ne superhrdinu, ale šikovného, chytrého a optimistického chlapíka, kterého by stálo za to potkat (zejména v krizové situaci)...Výborné vytržení z reality pro čtenáře a zcela jistě báječná zábava/práce pro autora.

Heraldika
08.04.2015 5 z 5

Zábavné a chytré čtení.

zpevSusannah
07.04.2015 5 z 5

Naprosto skvělá a originální knížka, která se od ostatních knih odlišuje v mnohém!
Už samotný začátek mě zcela rozsekal - "Jsem v hajzlu. Tak zní můj kvalifikovaný názor. V hajzlu." ...
A v tomto duchu se nesl celý děj v podobě deníkového záznamu ("..podle všeho smrdím, jako když se skunk vysere na propocené ponožky.") :-D :-D :-D
Navíc musím podotknout, že tolik matematických propočtů a fyzikálních úkonů jsem neabsolvovala od vysoké školy! :-)
Jsem ráda, že jsem mohla okusit červeň a prašnost Marsu spolu s Markem Watneym!