Marie Stuartovna

Marie Stuartovna https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38515/mid_marie-stuartovna-jxu-38515.jpg 4 204 42

V knize je velice poutavě popsán životní příběh Marie Stuartovny (8. prosince 1542 – 8. února 1587) a dopodrobna zobrazena psychologie jejího jednání. Marie Stuartovna byla dcera skotského krále Jakuba V. z rodu Stuartů a francouzské šlechtičny Marie de Guise. Byla francouzskou (1559–1560) a vládnoucí skotskou (1542–1567) královnou. Skotskou královnou se stala už jako šestidenní dítě poté, co její otec zemřel na choleru. Už v prvním roce svého života, 9. září 1543, byla korunována skotskou královnou. Jako šestileté dítě, roku 1548, byla zaslíbena jako budoucí manželka francouzskému dauphinovi Františkovi a téhož roku také do Francie dorazila. Francouzskou královnou se stala jakožto manželka krále Františka II., s nímž jakožto čtrnáctiletým uzavřela 24. dubna 1558 ve věku 15 let plánovaný sňatek. Necelé dva měsíce po tomto sňatku Král Jindřich II. tragicky zemřel a František nastoupil na trůn. V zemi však fakticky vládli strýcové Marie z rodu Guisů. V osmnácti letech ovdověla, opustila svoji milovanou Francii a vrátila se zpět do rodného Skotska. Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala za právoplatnou anglickou královnu její nevlastní sestru Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolena, a sama se začala titulovat také jako anglická královna, neboť byla pravnučkou krále Jindřicha VII. Tudora. O získání londýnského trůnu se však nikterak nesnažila.... celý text

amigo17
28.01.2019 4 z 5

Dobrá a zaujímavá kniha, no podľa mňa (poviem to eufemisticky), o veľmi nerozumnej žene... ale zato hrdej. Neviem, kde autor nabral pre svoju knižnú protagonistku toľko pochopenia, ale z toho ako ju on vykreslil, tak ja som mal poväčšine veľký problém sa s ním stotožniť. Ale kniha je "čtivá" a navyše obohatená o zopár Zweigových bonmotov, slovných hračiek, či nadčasových postrehov.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Oblibeny autor, cetla jsem opakovane. Krasne se cte, podle me jedna z nejzdarilejsich knih o nekolikanasobne kralovne. Doporucuji!

Karcoolka2210
26.07.2018 5 z 5

Vynikajúca kniha! Britská história má nevyčerpateľnú studnicu skvelých príbehov a toto je jeden z nich. Pre milovníkov britskej histórie-povinné čítanie! :)

petramac
05.09.2017 5 z 5

Knížka mě hodně příjemně překvapila. Četla se téměř sama. Dokonalý psychologický obrázek Marie Stuartovny. Moje první knížka od Zweiga a určitě ne poslední.

Gabča17
31.07.2017 5 z 5

Je to moje 1. kniha od tohoto autora a nezklamala . Líbí se mi jak je to psáno jednoduše a čtivě . Co dodat , prostě tuto biografii můžu jen doporučit hlavně pro ty čtenáře ,co milují Marii Stuartovnu , ale samozřejmě i jako první knížku pro lidí kteří se chtějí nenásilně o Marii něco dozvědět. :-)

Pawlisman
28.07.2017 5 z 5

Jak jinak - můj dokonalý miláček Zweig opět nezklamal. jak může být dokumentární životopisná literatura strhující a hluboká, to umí jen Zweig. Marie Stuartovna je hodně historická, ano, jistě, ale jen jsem si připadal tak jako u četby historických románů pro maminky. Je to malinko lehčí, více mě třeba oslovil Fouché, Léčení duchem nebo Kalvín. Ale celkově prostě nenapodobitelný umělec a genius Stefan!

mgeisselreiter
23.05.2017 4 z 5

Byl jsem mile překvapen, jak výborně, čtivě a zajímavě lze napsat životopis. Dovolím si ocitovat část z přebalu knihy, která vyjadřuje i mé mínění:
"Zweig ve své biografii líčí skutečnosti všeobecně známé a v minulosti zpracované, líčí je však s neobyčejným rozhledem, s důkladnými znalostmi faktografickými a s výjimečnou kulturou jazyka a stylu."
Samozřejmě autor musel někdy fabulovat, ale to rozhodně dílu neubírá na hodnotě. Bohužel poměrně odborně podaný doslov historika Josefa Polišenského moc čtivý není a čtenáři žádné "objektivní" objasnění nepřináší.
85%, 23.5.2017.

TipsyChipsy
08.04.2017 5 z 5

Stefan Zweig je skvělý spisovatel a škoda, napsal jen několik knih o historických osobnostech. Překvapilo mě, jak Marie Stuartovna měla akční život, jak byla statečná a přímá a také že se podílela na činu nejohavnějším, za který však pikala. Do kontrastu je postavena Alžběta, lživá, záludná, hrající dvojí hru. Čtenář se musí zamyslet, co hýbalo 16. stoletím: boje o moc maskované jako boje katolíků s protestanty. A protože Marie Stuartovna byla jako katolička a tajný spojenec Španělska a Francie proti Alžbětě, musela Marie s hlavou na špalek.. Pak přišel rozkvět alžbětinský. Díky dobrým historickým románům si člověk rozšíří svoje vědomosti a to se mi líbí.

tess.de.veles
14.01.2017 3 z 5

....poucna :)

Marbo
20.09.2016 4 z 5

Marie Stuartovna jako mýtus, panovnice i žena - to vše se skrývá v této útlé knížce. Jinak se jedná o standartní Zweigův historický "román", plný úvah a zamyšlení

lucmat
13.09.2016 3 z 5

Jako historie, příběh MS dobré, ale jinak ne zrovna můj vkus, první 2/3 v pohodě, ale bohužel přiznávám že poslední třetinu už jsem brala rychločtením...

milunka21
27.05.2016 3 z 5

Miluju historicke knihy a hlavne romany takze jsem si myslela ze Zweig bude sazka na jistotu,ale bohuzel musim rict ze mi jeho styl nesedi :-( Docetla jsem jen proto ze mam Marii rada .....

Muhibbis
31.08.2015 5 z 5

U Zweigových diel si nikdy nie som istá, či sú to historické romány, a teda by som na ne mala aplikovať EHNRS, alebo faktografické diela, ktoré by som mala jednoducho zvoziť za neprofesionálnosť a nepresnosť, prípadne urobiť presný opak. V každom prípade sú to ale knihy z umeleckého hľadiska vynikajúce, a táto z radu príliš nevybočuje - práve naopak, je veľmi inteligentná a pôvabne napísaná. Zweigove biografie (tie tri, čo som čítala) ma z umeleckého hľadiska veľmi ovplyvnili, a už len za ten štýl by som mu mala dať päť hviezdičiek.

Hanka_Bohmova
06.08.2015 4 z 5

Něco mezi 3 a 4 hvězdičkami. Obsahově je ta kniha výborná, velmi přínosná a přesvědčivá, zaujme, ale poněkud mi neseděl způsob vyjadřování.

Kozel
02.07.2015 5 z 5

Stefan Zweig pojal příběh skotské a francouzské královny poněkud jinak než nabízí jiné biografie, a namísto jednoduchých faktů tvoří bezmála výpravný román. S pomocí psychologie a sociologie se snaží prodrat do hloubi duše osobnosti, která se tolik lišila od své blízké příbuzné Alžběty Tudorovny jak povahou, tak životní drahou jako den a noc. Navíc Mariin tragický život staví do konfrontace s díly Shakespeara, díky čemuž podobnosti s Macbeth a Richardem III. vypadají, že nejsou zcela náhodné. Pokud vás jako mě fascinuje toto období dějin Velké Británie, pak věřte, že vás souboj mezi umírajícím romantismem středověku v podobě Marie Stuartovny a nastupujícím střízlivým novověkem v podobě Alžběty I. postavený na pozadí machiavellisticky intrikářského a téměř cynického 16. století opravdu nadchne.

taikatalvi
23.02.2015 5 z 5

Diplomovú prácu som písala o Márii Stuartovej a počas písania som natrafila v antikváriate na túto knihu. Kúpila som si a počas písania čítala. Pomohla mi lepšie pochopiť niektoré historické veci a "pochopiť" Máriu Stuartovú z iného uhla. Vždy mi bude pripomínať tú peknú časť písania diplomovky :)

lusila
02.08.2014 5 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila. Zaujala ma od prvej strany.

slamenka
10.09.2013 5 z 5

Nikdy jsem se tak nezačetla do životopisného románu jako do tohodle.

p.stranska
06.10.2012 5 z 5

miluji stefana zweiga a ani tato kniha mě nezklamala, je čtivá a napínavá. Navíc ty autentické části - mám husinu, když si představím tu bezmoc, napsat dopis a pak čekat čekat měsíce na odpověď... a pořád dokola...

Skip
07.04.2012 5 z 5

Zweig důkladně prostudoval veškerý dostupný materiál, přidal něco z psychoanalýzy (byl žákem Sigmunda Freuda) a k tomu dodal hodně spisovatelského talentu, aby tak vznikl skvělý životopis této skotské královny, která si dokázala život pořádně podělat, ale zemřela jako hrdá žena. Hodně se zde také čtenář dozví o Alžbětě I., o neskutečných intrikách na anglickém i skotském dvoře, o proradnosti skotských lordů a baronů a vůbec celkově o tehdejší době, kdy proti sobě stálo katolictví a protestantství a politické vraždy a popravy se prováděly vskutku rafinovaně. Je jasné, že na mnoha místech musel Zweig fabulovat, mnohé se velmi pravděpodobně neodehrálo přesně tak, jak napsal, ale celkově podává kniha velmi působivý a plastický obraz o všech účastnících tehdejších událostí. A hlavně je kniha napsána tak, že je přístupná všem čtenářům, dnes by se řeklo "user friendly".