Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522247/bmid_marek-dvorak-mezi-nebem-a-pacientem-658c43ba648a3.png 5 728 163

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy.... celý text

Banni37
30.01.2024 5 z 5

V dnešní době je poměrně těžké setkat se s lidmi, kteří svou práci dělají srdcem. A nebo taky přijde překvapení a je to rovnou v dvojitém balení. A s takovou láskou k pomoci druhým a k psaní, jako v této knize, se jen tak nesetkáte. Díky za skvělý zážitek a nespočet informací, které potřebujeme!

KerrKnock
29.01.2024 5 z 5

Jsem si jistá, že spisovatele Martina Moravce nemusím nějak dlouze představovat. Tato jeho nová, již čtvrtá kniha v řadě, mě naprosto pohltila. Asi stejně, jako před pár lety jeho rozhovor s neurochirurgiem Benešem. Nemocnice, operace a celkově vše kolem zdravotnictví může být pro mnoho lidí velmi stresující téma. Moc se o péči doktoru a záchranářů ve společnosti nemluví, a když už, tak většinou jen v negativním. Jsem proto ráda, že vznikla další kniha z prostředí zdravotnictví, díky které se člověk mimo tento obor může dozvědět více informací. Kniha je celá napsána formou rozhovoru, čtení utíká velmi rychle a stihne se probrat jak markův pracovní, tak i osobní život. Zároveň bych chtěla při této recenzi zmínit i samotnou práci pana doktora Dvořáka zde na Instagramu, kde často sdílí s lidmi bližší pohled do jeho zaměstnání. Ačkoliv to často nebývají příběhy pozitivní, připadá mi velmi dobré o tom mluvit/psát, protože čím víc lidi budou vědět o tom, jak se v jakých situacích chovat, tím více můžou být třeba jednou nápomocní - nikdo z nás neví, zda se neobjeví u nějaké autonehody, nebo jiné situace, která bude vyžadovat pomoc při záchraně lidských životů.
Pan doktor Dvořák se mi navíc zdá jako ideální představitel svého zaměstnání, který prostě svoji práci miluje a dává do ní všechno.

Mišutamyš
28.01.2024 5 z 5

Naprosto strhující čtení.
Knížku jsem četla jedním dechem. I když jsem věděla, kdo je Marek Dvořák a o čem kniha bude, tak mě tohle čtení posadilo na zadek.
Všichni by si tuhle knihu měli povinně přečíst, protože každému má co nabídnout.
Já dávám 100%

PetraBery
28.01.2024 5 z 5

Doktora Dvořáka sleduji již delší dobu, s panem Moravcem to bylo mé první setkání. A určitě ne poslední. Svižný rozhovor, úsměvné i smutné historky a jako bonus základy první pomoci podané velmi příjemnou formou.

ivetdos
26.01.2024 5 z 5

Knihy Martina Moravce jsou sázka na jistotu. Neznám nikoho, komu by se nelíbily, a naopak znám hodně těch, kteří jsou nadšenými čtenáři. Pokud mám doporučit jen jednu knihu komukoliv, bude to tato (a nebo Mluví k vám kapitán s Davidem Heclem).

Bylo o ní řečeno už tolik, že nevím co víc bych dodala, takže se asi budu opakovat. Je neskutečně čtivá, nabitá informacemi, podmanivá, emotivní, vtipná, nechce se vám od čtení odcházet. Má vše, co by kniha měla mít. Martin má neuvěřitelně lidský přístup, ptá se na otázky, které bych se zeptala i já a nic mi v knize nechybí, s čímž se jindy často setkávám, ještě něco bych se zeptala. Jen jednu chybu ale má, o Markovi se dozvíte všechno a ostatní rozhovory s ním už vám nic moc nového nepředají :-) S tím se ale dá žít. Dobré pro knihu, horší pro Marka. Minimálně se ale zasmějete. Nejlepší ovšem je, když jsou v rozhovorech oba, mají skvělou chemii mezi sebou a to jejich špičkování mě baví.

Měla jsem ji v nejlepších knihách za loňský rok a je mi jasné, že pokud Martinovi vyjde něco i letos, opět bude jedna z těch nejlepších. Obrovské doporučení!

xxtom
25.01.2024 5 z 5

Opět úžasná knížka, jak je u pana Moravce zvykem. Skvělé otázky, skvělé odpovědi a velmi zajímavý host.

Ditulez
25.01.2024 4 z 5

Skvěle napsané, poučné, chvílemi dojemné, smutné i zábavné. Ale nejvíc je příběh pana doktora, který pan Moravec dokázal skvěle vystihnout. Díky za to.

LaCoccinelle
25.01.2024 5 z 5

Super náhled do práce lékaře nejen na zachránce. Čtivé a ještě poučné!

AnnaPanulis
22.01.2024 5 z 5

Na knihu jsem se neuvěřitelně těšila a opravdu se moc povedla. Je plná emocí a zajímavostí ze života pořádného doktora.
Při čtení jsem se bavila a uteklo to, až moc rychle.

Merynkaw
22.01.2024 5 z 5

Čtivé, to se musí nechat.

Magrata15
22.01.2024 5 z 5

Zajímavý náhled do práce lékaře letecké záchranky a urgentního příjmu. Dozvěděla jsem se i spoustu praktických věcí, co se týká první pomoci. To se rozhodně neztratí.
Moc pěkně napsané.

Lupis
21.01.2024 4 z 5

Pan Moravec se skvele pta, pan Dvorak skvele odpovida. V knize se stridaji pasaze, kdy jsem se uprimne smala, s pasazemi, kdy jsem mela v slzy v ocich. Knihu by si mel precist kazdy, mozna by nas pak na svete bylo vic. S panem Dvorakem jsem mela moznost se setkat a je stejnym sympatakem jako v knize.

artep1605
21.01.2024 5 z 5

Rozhodně nejlepší kniha, kterou jsem za poslední týdny četla. U některých pasáží jsem se smála nahlas (hlavně u kapitoly První pomoc), u jiných jsem neměla daleko k slzám. Oceňuju opakování první pomoci a spoustu užitečných informací, které jsem se při čtení dozvěděla. Kdyby šlo dát více hvězdiček, rozhodně dám. Už teď se těším na další knihu pana Moravce.

Pogy
20.01.2024 5 z 5

Na další knihu pana Moravce jsem se těšila a to, že byla s panem doktorem Dvořákem, kterého sleduju na IG, bylo úžasné. Rozhodně doporučuji všem :-)

Didi15
19.01.2024 4 z 5

Fajn kniha u které se poučíte a může to zachránit život vám nebo někomu jinému.:)

dasha0306
16.01.2024 5 z 5

Toto opravdu patří do každé rodiny. Nejlepší způsob, jak si zapamatovat první pomoc na praktických příkladech, ale celé je to tak dobře napsané a vedené, že jsem knihu koupila všem k Vánocům a nadšení jsou do jednoho.

Vladísek
15.01.2024 5 z 5

Pana doktora Dvořáka sleduji na IG, mám ráda jeho příspěvky a celkově styl, kterým se nám - laikům - snaží přiblížit svoji práci. Bylo tedy logické, že po zjištění, že vyjde kniha rozhovorů s ním, ji budu chtít. Moc se mi líbila a je vidět, že pro pana doktora je práce opravdu posláním. Kdybych náhodou zkolabovala, bylo by fajn, kdyby se ochomýtal zrovna on někde poblíž ;). Doufám, že další kniha rozhovorů s panem Moravcem bude stejně skvělá jako tato (předchozí nevyjímaje).

Whobey
14.01.2024 5 z 5

Už jsem to tu psala u jiné z knih pana Moravce - já jsem jeho fanda, moc mi sedí jeho styl psaní, jeho otázky jsou dobře pokládány, celky jsou skvěle rozvrženy a výběr jeho zpovídaných osobností mě moc baví.
Tahle kniha má ale ještě něco navíc - mimo naprosto skvělých historek, poutavého povídání a zajímavostí ze světa zdravotnictví, je zde ještě přidaná hodnota v podobě osvěžení si první pomoci. Pan Dvořák velmi srozumitelně popisuje, jak by měla vypadat první pomoc v základních oblastech, což je něco, co si vždycky zopakuji ráda. Skvělé čtení, rozhodně doporučuji. :)

Maky78
14.01.2024 4 z 5

Nádherná kniha. Čtení, které poučí, zaujme, vzdělá. A naopak nementoruje a nenudí. Blbý humor mám ráda.

Sisssi
14.01.2024

Velice zajímavé, stejně jako ostatní knihy z této edice.