Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem

Marek Dvořák: Mezi nebem a pacientem https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522247/bmid_marek-dvorak-mezi-nebem-a-pacientem-658c43ba648a3.png 5 728 163

Při jeho práci jde o vteřiny. Během nich se musí rozhodnout, vytěsnit emoce a často si i sáhnout na dno. Lékař letecké záchranky Marek Dvořák takové situace zažívá denně a teď i vás vezme do světa, o kterém snil už jako malý kluk. Jak vypadá práce doktora ve vrtulníku? Na které vzlety nikdy nezapomene? Kdy měl při zásahu strach a co už by ve službě nechtěl zažít? Je to vyprávění, při kterém se občas tají dech. Chvílemi je dojemné a jindy vás naopak rozesměje. Taky vás naučí, že při první pomoci se není čeho bát, a možná i přiměje víc přemýšlet nad tím, co v životě děláte. Dvořák je mezi českými doktory svéráz. A to nejen kvůli mnoha tetováním, která má po těle. Pro kontroverzní názor nejde daleko, má osobitý smysl pro humor, ale zároveň je na každé jeho větě znát, jak moc medicínou žije. Když vypráví o pacientce, která ho po několika měsících od těžkého úrazu překvapila návštěvou a u které si myslel, že nemohla přežít, dojde i na slzy.... celý text

Fifineek
02.04.2024 5 z 5

„Vy, pacient a málo času.“

Marek Dvořák, lékař letecké záchranné služby v Hradci Králové, urgentního příjmu v pražském Motole, osoba šířící osvětu z pohledu lékaře na Instagramu a také otec dvou dětí.
V knize se dozvíme, co ho k záchrance vedlo, čím chtěl být jako dítě, jaké úskalí tato práce má nebo kdo to jsou „first respondeři“. Všechny tyto informace jsou proloženy historkami z pracovního ale i osobního života.

Pana Marka Dvořáka sleduji na sociálních sítích již nějaký ten měsíc a že s ním bude vycházet kniha jsem se dozvěděl hned při jejím vydání, kdy jsem ji viděl naprosto všude - na internetu, na sociálních sítích, v obchodních centrech i samotných knihkupectvích, kde mě vždy vítala hned u vstupu (skvěle odvedený marketing!). Tehdy jsem si řekl, že to bude určitě zajímavé čtení a bez přemýšlení si ji pořídil a ke čtení se dostal až teď po několika měsících.
Kniha mi naprosto sedla – jak stylem, tématem tak i čtivostí a během jejího čtení jsem si nedokázal představit usínání bez přečtení alespoň několika desítek stran a věřte mi, že bylo opravdu složité zůstat jen u několika desítek!
Některé historky mě rozesmály, u jiných mi zase ukápla slza ale všechny měly jedno společné – poučily mě a dozvěděl jsem se díky něm opravdu spoustu zajímavých a užitečných informací. Dozvěděl jsem se například jak jednoduše poskytnout první pomoc při nejčastějších úrazech (a že to není žádná věda!), jak se zachovat když se mnou není něco v pořádku, jak to u záchranky a na urgentu funguje, jak o sobě dát vědět před příjezdem sanitky nebo, že existuje něco jako systém vyšetření ABCDE, o kterém jsem doteď nikdy neslyšel.
Po nějaké době opět kniha, kterou budu doporučovat kudy projdu a těším se i na předchozí počiny autora M. Moravce, které doplní moji knihovnu.
Každopádně bych to nebyl já, kdybych knize nevytknul nějaký ten překlep a chybu v i/y, která byla do očí bijící, ale na kvalitě knihy to určitě neubralo, nemusíte se bát!

Marfulka007
02.04.2024 5 z 5

Tak tahle kniha... ta se tak krásně četla od začátku až do konce. Absolutně bez chyby. Doporučuji všem.

roxy9413
01.04.2024 5 z 5

Do každé rodiny jednoho knižního Marka a hned by byl svět krásnějším místem. Kniha je vtipná, dojemná a velmi poučná. Knihy Martina Moravce už vnímám jako záruku kvality a mají čestné místo v mé knihovně. Autor pokládá dobře mířené otázky a nemám během čtení nutkání se doptávat, protože je Martin Moravec zvědavější a doptá se za čtenáře. Už přesně vím co budu všem kupovat místo vína a bonboniéry!

Doubravka1975
28.03.2024 5 z 5

Další vynikající kniha Martina Moravce napsaná formou rozhovoru tentokrát s Markem Dvořákem, lékařem letecké záchranné služby v Hradci Králové a urgentniho příjmu ve fakultní nemocnice Motol.
Urgent jsem doteď vůbec nevěděla co to je:)
Obrovský respekt všem lékařům a záchranářům !
Doporučuji !!!

Michaela91
27.03.2024 5 z 5

opět skvělé počtení, už mi chybí přečíst jen knihu s panem Benešem a pak budu netrpělivě čekat, s kým bude další rozhovor. Bude že jo? :D

lulucinax
24.03.2024 5 z 5

Opět úžasná kniha od Martina Moravce psaná formou rozhovoru. Nyní s lékařem záchranné služby Markem Dvořákem. Marek Dvořák, mimoto že je velký sympaťák, je i skvělý lékař. Skoro celou knihu jsem si říkala, že kdyby mně nebo mé rodině šlo o život, byla bych ráda, kdyby byl v rukou pana Dvořáka. Ale přesto doufám, že ho nepotkám, protože, když už by letěl z Hradce vrtulníkem, asi by to nebylo kvůli odřenému kolenu.
V knize se dočtete o jeho životě, že nelítá jen se záchranářským vrtulníkem a také, jak to chodí na záchranné službě. Rozhodně lepší informace než z Ordinace v růžové zahradě. Takže pokud jste se této knize dosud vyhýbali (nechápu, jak je to možné), rozhodně si ji přečtěte. Minimálně už jenom proto, že si zopakujete, jak dát první pomoc.
Budu se těšit na další knihu MM a mezitím si časem dám Vladimíra Beneše, kterého si šetřím, protože pak už bych je měla všechny přečtené a co pak.
Ještě jedna zajímavost, pan Moravec si vydává knihy sám a je moc fajn vidět, jak se mu to zvrhlo, a že pak musí pracovat celá rodina/vesnice, aby odeslal objednávky - sen každého autora.

kristyna.havlov
24.03.2024 5 z 5

Četla jsem kvůli čtenářské výzvě 2024. Kniha je vedena jako rozhovor mezi moderátorem a záchranářem Markem. Přiznám se, že nemám ráda knihy vedené jako rozhovory, ale tahle byla jiná. Ačkoliv všechny takové knihy odkládám, do této jsem se hned zacetla. Byli tam opravdu zajímavé informace, ale i příběhy Marka (jeho zažité nehody, u kterých byl, jak se vůbec stal záchranářem atp). Na konci knihy je ještě spousta barevných fotografií, kterou celou knihu ještě více zpříjemní. Děkuji a doporučuji. Já si asi přečtu další podobné díly. :)

roso.mak
24.03.2024 5 z 5

Skvěle odvyprávěné, zajímavé a místy silně dojímavé čtení.

Mateo67
22.03.2024 5 z 5

Skvělá kniha. Výborně kladené otázky, odpovědi od srdce. Vtipné, vážné a vždy upřímné. Prošla jsem několika školeními 1. pomoci a po určité době jsem si z nich nic nepamatovala. Po přečtení kapitoly První pomoc mám úplně jiné pocity. Bez vaty a omáčky kolem se dozvíte během pár stran opravdu to potřebné zachraňující. Tady poznáte opravdového profesionála. A srdcaře k tomu. Kniha mě naplnila klidem, že pokud bych někdy (nebo mí blízcí) potřebovala pomoc, tak se nám jí čas dostane. Chci totiž věřit, že Marek Dvořák není jediný a že takové borce máme i v ostatních krajích.
P.S. Zbožňuju černý humor.

iceVS
20.03.2024 5 z 5

Moravec umí, Dvořák je sympaťák, kterého člověk potkat spíš nechce. Vyhlídkový let vrtulníkem bych si ráda nechala ujít.
Zarazilo mě, kolik věcí mám naučeno jinak, umím si představit, že by kluci sepsali nějaký nový rychlokurz první pomoci.

betička
19.03.2024 5 z 5

Opět moc hezky vedený rozhovor s inspirativním člověkem.
Celé dětství mi maminka říkala, že pokud někam jdu, musím mít čisté oblečení, pro případ nehody, aby si doktoři o mě nepomysleli něco nepěkného :-) a tady se teď dozvím, že si toho vlastně nikdo nestihne všimnout :-)

Verrrunka
15.03.2024 5 z 5

S knížkama od Martina Moravce mám zásadní problém, a to ten, že je nechci číst, protože pak je budu mít přečtený a co jako budu dělat dál se životem? :-)
Takže si je dávkuju po troškách, abych s nima mohla být co nejdýl.
Tyhle rozhovory prostě chcete číst!
Chytré otázky, dostatek prostoru pro respondenta, ale není to jen one man show.
Byla jsem na Listování v Trutnově na besedě s autorem (to teda one man show byla :-D), přinesla jsem si samozřejmě podpis v každý knížce a ty historky ze zákulisí byly boží!
Hned člověk vidí tu knížku jinak, a tu s Markem Dvořákem obzvlášť, když vím, kolik je to oba stálo času. ;-)

joanb
15.03.2024 5 z 5

Tak tahle byla top. Sympaťák odpovídá na zajímavé otázky, které jsou spojeny s jeho životním posláním - záchranou životů.

Ivka14
10.03.2024 4 z 5

Zajímavá a poučná kniha, která nás svým příběhem přiblížila životu Marka, který je lékařem letecké záchranné služby, ale také pracuje na urgentním příjmu.

klaraj093
09.03.2024 4 z 5

Skvělé to bylo, hodně poutavé a některé Markovo příběhy tedy uuf. Naskočila mi nejednou husí kůže a 2x bylo do breku. Ale spíš protože tohle téma hodně prožívám. Parádně směřované otázky. Kniha je velmi plynulá a poutavá, přečetla jsem za 12h v práci.

adela2230
09.03.2024 4 z 5

Kniha je dobře napsaná. Rozhovor je plynulý, poučný. Jediné co se opakuje jsou části, které pan Dvořák už třeba použil v rozhovorech, ale to je maličkost.

Peace
08.03.2024 5 z 5

"O záchranu se pokusím vždy. Zažil jsem několik kolegů, kteří se mi smáli za větu: "Jdeme na to, dáme mu šanci". Ale já nejsem ten, kdo má rozhodnout, jestli člověk bude žít, nebo zemře. I když si budu stokrát myslet, že je ošetření zbytečné, udělám vše, co je v mých silách. Nebo zbytečné...
Žádný zásah není zbytečný a ani to není ztráta času. Je to povinnost, na kterou jsem složil lékařský slib".

Kniha nabitá důležitými a poučnými informacemi, které jsou navíc podány zábavnou formou rozhovoru.
Když se sejdou dva sympaťáci dělající, co je baví, vznikne hodně dobrý počin.
Doporučuji!

olca1983
06.03.2024 5 z 5

Před čtením jsem byla udivena, jak je možné, že má nějaká kniha hodnocení 99 %? Tak úžasná kniha přece nemůže ani existovat, ne? A už při prvních stránkách jsem si pokládala otázku, proč sakra nemá procent sto??? Jelikož jsem si knihu šetřila a četla jí po chvilkách (při ní jsem přečetla další dvě jiné), tak jí za tu dobu kleslo hodnocení na 97 % a to nechápu už vůbec! Za mě je BOŽÍ!!!!! A nejradši bych jí dala hvězdiček aspoň patnáct!

Super vedený rozhovor se super chlápkem. Trochu sarkastickým, hodně vtipným a obrovským srdcařem. Jeden z těch, u kterého si je člověk jist, že doktořina je u něj poslání. A on je pro pacienty dar. Navíc borec, který nás nechal nahlédnout i do soukromí (a že není úplně růžové - maminka, dcera).

Jediné, co mi u knihy vadilo, tak zarovnání odstavců vlevo a poloprázdné řádky u otázek. Ale to je asi jen můj (lehce autistický) problém, takže tady si kniha to hodnocení rozhodně nezhoršuje. V celé knize je jen jeden jediný překlep (a to až na 295. straně), čímž chci smeknout před pečlivostí pana Moravce.

Už se těším, až se vrátím zpět k panu Marešovi (nestihla jsem dočíst a musela knihu vrátit) no a pak MUSÍ přijít na řadu pilot a pan profesor. Zatím jsou však páni Marek a Martin nejvíc sexy chlapi, které jsem kdy v posteli měla! :-D ..díky, že jsem s nimi několik úžasných zimních večerů mohla strávit!

Jo, a pokud mě má ještě někdy v životě vézt záchranka - prosím, ať je to v Pardubicích či Hradci a veze mě tenhle frajer! Protože je to frajer nejen profesně, ale i lidsky .. a i vzhledově. :-)

Ála41
05.03.2024 5 z 5

Opravdu fajn čtení, zajímavý a obdivuhodný člověk, skvěle položené otázky....moje druhá kniha této série a opět potěšila.

Květi62
05.03.2024 5 z 5

Kniha vypůjčená z knihovny, kvůli výzvě /hodinky/. Čekací doba byla dlouhá, ale čekání se vyplatilo. Výborně napsaná kniha. Formou rozhovoru a dobře kladených otázek nás Martin Moravec seznamuje s lékařem Markem Dvořákem. Lékařem, který má rád svoji práci. Lékařem, který je vtipný, někdy drsný, ale v každém případě nám všem velmi přiblíží těžkou práci u leteckých záchranářů. Kniha mi dala hodně nových poznatků a také vyvrátila některé mýty. Před Markem Dvořákem smekám. Od Martina Moravce si vypůjčím další knížku.
Všem doporučuji přečíst.