Germanicus

Germanicus https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330/bmid_germanicus-ZUR-330.jpg 4 25 4

Marcus Corvinus série

Pokračování románu Ovidius. Tentokrát je Marcus Corvinus opět zapleten do politiky. Musí vyřešit smrt Germanica. Tímto úkolem ho pověří samotná císařovna Livia, Germanicova babička.

wooloong
29.03.2021 3 z 5

Další detektivní příběh Marka Corvina, tentokrát je obětí Vříďův adoptivní syn Germanicus. Kdybych předtím nečetla (asi tak třikrát) knížku Já, Claudius, absolutně bych se neorientovala v postavách. I tak mi čtení zabralo spoustu času. Tento díl mi nepřišel zdaleka tak čtivý jako Ovidius, nebyl ani zdaleka tak vtipný, a stejně jako Cori mi vadila hromada anachronismů, k již jmenovaným bych ještě přidala třeba papír. A stejně jako braunerové mi vadilo časté opakování slov, nejvíc mě vytáčelo oslovení "kamaráde". Asi si dám od Marka Corvina na nějaký čas pohov.

elizabeth_ba
11.12.2019 5 z 5

Máme tady druhý případ, který řeší M. Valerius Corvinus, mně velmi sympatický "rudý lemoun". Záhadná smrt Germanica patří jednoznačně k tomu nejzajímavějšímu a nejznámějšímu z tajemstvím opředených smrtí ve starém Římě. (No na přirozené smrti Augusta toho mnoho nenajdeme a na profláknuté vraždě Julka Caesara už vůbec ne). A já samou radostí nad touto povedenou sérii, načala hned její další díl (Pekařku z Lydie, i když si nejsem jistá, zda to neměl být spíše Seianus).

"Jo. To sedělo. Vysvětlovalo to teatrální chování v Germánii a jeho návštěvu na místě Varova masakru, kde podle všech předpokladů miláček Říma doslova ronil slzy nad zbytky zmasakrovaných legií, než z nich posbíral to, co zůstalo, aby je mohli pohřbít. Bohabojný a jemnocitný. Chápal jsem, jak to Secundus myslí; z Germanika sálalo tolik upřímnosti, že jste jí měli plné zuby. Ani já jsem neměl bohabojné hrdiny příliš v lásce. Vergiliova Aenea jsem z duše nenáviděl už ve škole; a stejně jako Aenea i Germanika bych považoval za sympatičtější osobnost, kdyby jenom jedinkrát v životě šel na zajíce, a střelil kočku."

braunerova
04.02.2018 4 z 5

Tahle detektivka rozhodně není odpočinkové čtení. Čtenář bez předchozích znalostí římských dějin se musí v příběhu nutně ztrácet. Vyšetřování skutečné události, podezřelého úmrtí Germanika, je postavené historických faktech. Všechny osobnosti včetně detektiva Marca Corvina jsou reálné osoby. Hypotézy našeho detektiva jsou hodnověrné a klidně se to tak mohlo stát. Nechybí slovníček osob a historická poznámka. Vřele přitom souhlasím s autorovým názorem o rozdílu mezi historikem a autorem historického románu:

"Povinností obou je být přesný, pokud se jedná o líčení skutečných událostí, ale v ostatním se rozcházejí."

Marcus mluví jako Phillip Marlowe, třeba scéna z obchodu:
"Chlápek za pultem byl Germán: primitivně vyhlížející čahoun s rezavými vlasy, na nose bradavici, která by nedělala hanbu ani císaři a která mi znechutila cizrnu tak na měsíc... Žena přede mnou odešla s čtvrtkilem cizrny."

Musím ale říct, že mi dost vadily jeho neustále opakované výrazy, ty jeho "Kamaráde", "Uhm", "Doprdele", "É...", "Ach Jupitere" a to "mravenčení v týle". Lindsey Davis to prostě není.

cori
08.04.2015 3 z 5

Marcus Corvinus pátrá po tom, kdo otrávil prince Germanica. Vyšetřování ho zavede i do Antiochie, kde poznává nejen místní památky. Vyprávění mě místy nudilo, hlavně pasáže, kde se stále ptal kdo a proč a odpovídal si a o pět stránek později znovu a zase jiné varianty. Málo akce, málo vtipu, rušily mě i anachronismy (práce překladatele?) - viz oslovování císařovny excelence, sebevražda šavlí v Římě, litr piva nebo tkaničky do bot.

starověký Řím Tiberius historické detektivky

David Wishart