Manon Lescaut

Manon Lescaut
https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71861/manon-lescaut-71861.jpg 4 1471 1471

Z románové předlohy abbé Prévosta vytvořil Nezval poetický příběh lásky a v postavě Manon symbol ženské proměnlivosti. Podává ho slovy básníka, opěvovatele francouzské poezie, jehož zpěvné verše bohatostí dodnes okouzlují každou mladou generaci. Je náhoda, že čtenář záhy po novém vydání Prévostovy Manon dostává do rukou Nezvalovo přebásnění. Výsledek srovnání obou textů mluví jednoznačně ve prospěch básníka.... celý text

sarekaslukova
18.11.2015 5 z 5

Nádherná hra! Opravdu jsem se nad chováním Manon velmi bavila. Prostě se chovala jako šestnáctiletá puberťačka- což ona i byla :-). Emočně to byl pro mě krásný zážitek a občas mi bylo opravdu líto naivního rytíře, který opravdu často působil jako "zmoklá slepice".

MartinkaSku
06.10.2015 5 z 5

musím říct, že to byl skvělej veršovej zážitek,,, :.))))

Scatnach
31.08.2015 5 z 5

Na "básničky" moc nejsem, ale tuto knihu si přečtu vždy ráda. Jedná se o krásný příběh, tragický konec, co víc by si mohl čtenář přát..?

12kája34
15.05.2015

Básně moc nemusím, ale Manon Lescaut jsem hltal jedním dechem

Pawlisman
12.05.2015 5 z 5

Moc hezké romantické dílo plné poetiky a milostných citů a vyznání.

Makoves
06.05.2015 5 z 5

Neskutečně skvělé.

Sandik
21.04.2015 5 z 5

Manon je první a poslední můj hřích
nepoznat Manon, nemiloval bych
Manon je motýl, Manon je plavovláska
Manon je první a poslední má láska...

Alexander1918
12.03.2015 4 z 5

Tož Vítězslav Nezval vytvořil opravdu krásné dílo. Verše jsou jemné, citlivé, láskyplné, smutné ... Těch adjektiv by bylo opravdu moc. :) Co se týče epické části, no ... Manon promiň, ale byla jsi opravdu až moc naivní a lehkomyslná ...

katerina9455
17.12.2014 2 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli povinné četbě, ale opravdu mě moc nebavila. Divadelní verze, kterou jsem viděla mě bavila mnohem víc :)

Filda
25.11.2014 4 z 5

Poetický útěk z Protektorátu.

warca
28.09.2014 5 z 5

Opravdu dojemný tragický příběh...
Kniha se mi skutečně velmi líbila a konec mě dohnal k slzám.
A to to byla povinná četba!
Se spolužačkami jsme dokonce toto veršované drama zahrály při vyučování.
Prostě srdcovka ♡

goldiex
31.07.2014 5 z 5

V okamžiku, kdy jsem jako dítě viděla v televizi inscenaci Manon Lescaut, jsem se zamilovala do Nezvala. A tato láska je věčná :-)

Filatov
26.06.2014 3 z 5

Poezie nikdy nebyla zas až takový můj šálek čaje, ale Manon Lescaut se celkem dobře čte, i když mi vadily doplňky popisující scénu, které mě rušily od čtení samotných veršů. Tuto poezii určitě ocení slečny, ženy a dámy. :)

ladyfromskye
15.06.2014 3 z 5

Je mi líto, ale zdejší nadšení z knihy nesdílím. Naopak, stala se pro mě velkým zklamáním. Snad proto, že jsem už četla takové knihy, jakými jsou Puškinův Evžen Oněgin, Rostandův Cyrano z Bergeracu, či, chcete-li české zástupce, Dykova Krysaře, Vančurovu Marketu Lazarovou. Ty a ještě několik málo dalších knih s podobnou tematikou nešťastné či alespoň složité lásky jsou pro mě docela jiný level. A to, promiňte mi, pane Nezvale, i po jazykové stránce. Zatímco k nim se ráda vracím, k Manon se už nevrátím (pokud tedy nepočítám plánové přečtení předlohy). Dvě a půl *.

Abekara
04.04.2014 5 z 5

Dílo je nádherně napsáno, byla jsem okouzlena.

kiková
03.04.2014

Manon.Moje milovana Manon.Nelze popsat,je to krasne.. jako duse spisovatele.Kniha na kterou nedam dopustit a navzdycky ji budu mit v srdci..

Šárka_D
08.02.2014 5 z 5

"Ať žije krása kocoviny!" Moje srdcovka, poprvé jsem četla jako sedmnáctiletá a velmi zamilovaná, v takovém duševním rozpoložení kniha krásně rezonuje :) Svou krásu neztrácí ani po vícerém přečtení.

fruitbueno
24.01.2014 5 z 5

Básník Nezval v nejlepší formě. To je tak krásné zpracování, dojemné, jemné, tklivé, smutné, plné nádherných obratů a formulací, že u každého rozboru člověk by nejraději zaplesal. Nádhera!

LucillaPeters
24.01.2014 5 z 5

Po dočtení verše "Manon je moje umřít pro krásu" mám pravidelně slzy na krajíčku. Jedno z nejcitlivějších vyznání a překrásné verše. Pan Nezval povýšil češtinu o pár příček výš :-)

LibriProhibiti
10.01.2014 5 z 5