Mandľovník

Mandľovník https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/254517/bmid_mandlovnik-254517.jpg 4 135 52

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého. Počas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu. Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Právu tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. Mandľovník je inšpiratívny a dojímavý príbeh o odvahe snívať o mieri a práve všetkých detí na vzdelanie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Almond Tree , 2012

FoxFox
29.05.2023 4 z 5

Kniha odehrávající se v pro mě neznámém prostředí Palestiny, která popisuje život Ahmeda a jeho rodiny, a taky velkou rasovou nesnášenlivost. Ahmed se musel již v jeho 12 letech starat o matku a svoje sourozence, kterým nezbyla ani střecha nad hlavou. On jediný přinášel do domu peníze na jídlo, které se sestávalo z rýže a mandlí. Díky jeho učiteli, který v něm objeví geniálního matematika, však získá stipendium na univerzitě a stane se velkým vědcem.
Nějakou dobu jsem si myslela, že se jedná o reálný příběh, ale zdál se mi až moc neuvěřitelný.

Zlatinka.Emilly
18.09.2022 5 z 5

Příběh z Palestiny, který mi rozšířil obzory co se týká této země a Izraele. Hrdinové příběhu, kteří nelpěli na mamonu, nýbrž bylo pro ně důležité, aby rodina držela pospolu, aby nečinili projevy nenávisti z důvodů rasy druhých. Zaujala mě reakce Ahmedova otce, kdy nelitoval, kdy nezuřil, kdy nechlácholil " tak neměla být". Brát věci tak jak jsou, to je to, co bychom se měli naučit.

cérka
07.09.2022 3 z 5

Mandlovník je knihou, z mého předlouhého seznamu knih, které mě něčím upoutaly a já se je rozhodla někdy v budoucnu přečíst. Onu chvilku mi opět naplánoval Klub milovníků knih a já tak byla "donucena" si knihu konečně přečíst.

Nemůžu říci, že by mě kniha nezaujala. Je to velmi poutavý příběh, který mě vůbec nenechával chladnou. Samotné čtení nebylo vždy jednoduché, nutilo mě k zamyšlení, mnohdy i k pláči. Nicméně jsem si po čase uvědomila, že mě autorka svým příběhem uvádí ve velký omyl a až moc tlačí na mé emoce.
Celý palestinsko-izraelský konflikt je zde podán pouze jednostranně, očima Palestinců. Kniha se navíc po celou dobu tváří jako by byla psána dle skutečných událostí, což není pravda. Tuto skutečnost navíc spousta lidí nedokáže vůbec rozlišit. Což samotnému konfliktu moc nepomůže. No a časové skoky v příběhu byly někdy téměř nad mé síly. Jakoby si autorka najednou s některými situacemi nevěděla rady a řešením bylo mlčení.
No a asi mám i za čtvrté, což je takový malý spoiler. Bratr Abbás, těžce nalomené zdraví, neschopen takřka ničeho a nakonec jej z něj takový bojovník. No nevím, nevím.

Překlad nic moc, ale na to jsem zde byla upozorněna.

Hodnocení 3,5*

Schary
13.03.2022 5 z 5

Kniha, která zanechá dojem. O Palestinu, Izrael a Pásmo Gaza jsem se vůbec nezajímala, tahle kniha mě donutila si o této oblasti něco zjistit. My máme potřebu stranit Izraeli, protože je nám blíže kulturně. Ale svět není černobílý. Tahle kniha dá člověku možnost se na tuto problematiku podívat z pohledu utlačovaného Palestince a není to pěkný pohled, přestože příběh dává naději...

intueri
20.02.2022 4 z 5

Tak tentokrát o izraelsko-palestinském konfliktu z té palestinské stránky.. Hamidův příběh je až neuvěřitelně přeplněn palestinskými tragédiemi, ale na druhé straně i šťastnou akademickou příležitosti a poznáním multikulturního života.. Tohle vše atakuje čtenáře k nečerno-bílým náhledům a soudům..

Vilma232
07.02.2022 4 z 5

Pohled na izraelsko - palestinský problém za posledních více než padesát let, který je více soustředěn na život arabské komunity. Hlavní hrdina vyrůstá ve velmi tradiční rodině a díky konfliktům a následnému obvinění a uvěznění otce je celá rodina uvržena do nepředstavitelné chudoby. Ahmed vyniká svou inteligencí a touhou po vzdělání a jeho otec ho v tom podporuje za každou cenu. Únik z tradičního prostředí, studium, soužití s "nepřáteli", pomoc blízkým, podpora myšlenky, že nelze na vše reagovat jen násilím a nenávistí, to vše lze nalézt v tomto příběhu, ke kterému jsem se dostala díky letošní Čtenářské výzvě.

Balenka
25.01.2022 5 z 5

Ďakujem za čtenársku výzvu, ktorá ma priviedla k tejto knihe. Nádherný, dojímavý príbeh, ktorý sa odohráva v prostredí konflikru v Palestíne. Veľmi ma kniha zaujala, určite odporúčam každému.

petra5588
08.01.2022 5 z 5

Nic nelze vnímat černobíle a vždy je třeba situaci vidět i z druhé strany. Přesně o tom pro mě tahle kniha je. Zvlášť v případě dlouho trvajícího izraelsko-palestinského konfliktu je dobré si uvědomit, že ani jedna ze stran není bez viny, na což u nás máme (dost možná i kvůli historické kolektivní vině na osudu evropských Židů) bohužel poměrně jednostranný názor.

Sarriii
14.09.2021 5 z 5

Kniha čtivá. Příběh hodně silný, plný dramatických a velmi smutných částí, ale také odvahy, touhy bojovat s nepříznivým osudem a něco v životě dokázat.Celý děj prolíná láska a oddanost rodině a touha pomocí jejím členům. Vztahy a násilí mezi Palestinci a Izraelci se mi ani nechce komentovat, to bylo a bohužel asi i nyní je něco příšerného. Měli bychom být rádi, že žijeme svobodně v relativně velkém bezpečí a ve světě plném příležitostí

Palorizek85
22.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Velmi silný příběh a popis palestinsko-izraelských problémů. Výborná práce s vykreslením dané situace z pohledu Palestinců odsunutých a odsouzených k životu na okraji společnosti.

I na tomto příběhu si více uvědomuji, jaká zvěrstva byla spácháná ve 20.století (a jsou i nadále tolerována) a vše jen proto, že se někdo "nahoře" rozhodl, že by bylo fajn, trochu to geopolitické uspořádání změnit a zahrát ši škalutala na území dnes paradoxně nazývaném "Izrael".

denisa7430
26.06.2021 5 z 5

Překrásná kniha...

Maevie
11.05.2021 4 z 5

Mandlovník je dojemný příběh o lásce k rodině a své zemi na pozadí bouřlivého izraelsko-palestinského konfliktu. Autorce se podařilo čtivě vykreslit arabské tradice, důležitost rodinných vztahů i komplikovanost vztahů mezi Palestinci a Židy. Přestože je příběh vyprávěn z pohledu arabského chlapce, není podáván černobíle a nenávist a nespravedlnost najdeme na obou stranách.

akcive11
04.03.2021 5 z 5

Krásný, dojemný, citlivý příběh o Palestinsko-izraelských vztazích, o lásce a naději, víře v lepší svět, v budoucnost.
Podoba s autorem Khaledem Hosseini a jeho dílem Lovec draků.

Arsi
04.11.2020 5 z 5

Po přečtení prvních pár stránek jsem to skoro vzdala. Naštěstí jen skoro. Nádherná kniha, ale drsná. Příběh, který chytne za srdce. Jsem ráda, že jsem to nevzdala a rozhodně stojí za přečtení.

Katka2382
28.10.2020 5 z 5

Když jsem si tuhle knihu přinesla z knihovny vůbec jsem netušila co mě čeká.Dočkala jsem se úžasného příběhu,drsného,syrového,ale i hluboce lidského.
Někdo knize vyčítá jednostrannost,ale ruku na srdce jde to v tomto případě jinak?
Kniha se čte jedním dechem,velmi doporučuji k přečtení.

haki34
31.07.2020 4 z 5

(SPOILER) !!!SPOILERY !!!
dočteno..dlouho mi čekala v poličce na přečtení..ale stálo to za to. Drsný úvod okamžitě praštil mezi oči....říkam si : cože ?? co se tady dějě ? okamžitě vhozena na scénu a svírána bezmocí, násilím, bolestí a strachem. A o podobné scény nebyla nouze ani v průběhu dalšího dějě.... izraelsko-palestinský konflikt. Nic bližšího jsem o něm nikdy nestudovala, nevyhledávala, nečetla. A Mandlovníkem nám ho autorka přiblížila. Pravda, spíše z arabského pohledu...a zejména z té "praktické" stránky...jak to probíhá, samozřejmě veškeré negativa dopadají na ty nejslabší a nejbezmocnější...a že na AHmeda Hamída toho dopadlo požehnaně (akorát jsem místy měla pocit, že tomu chyběli větší grády, víc emocí, postava Ahmeda podávala informace celkem suše - včetně úmrtí obou sestřiček... třeba autorka chtěla naznačit, že museli být odosobněni, aby byli schopni přežít, nebo ??)
Ahmedovi se otevírá cesta díky studiu, díky talentu na matematiku a přírodní vědy.. a také díky skvělému otci, umělci a bohémovi, který je zároveň pacifistou. (DLouhou dobu jsem se obávala, že ve vězení nepřežije, ale povedlo se...i když mě to potěšilo, v koutku duše cítím, že to bylo tak trochu moc "happyendové a sluníčkové").
Ahmed studuje na izraelské univerzitě a opět hmatatelně cítíme jeho obavy mezi židovskými spolužáky. Ale ne všichni jsou stejní...potká šikanu, ale i přátelé na celý život. Opět možná až trochu neuvěřitelný happyend, ale já si z roho beru ty Ahmedovy obavy, pocity nedůvěry, strachu a zároveň touhu zbořit hranice mezi lidmi a naději, s kterou se nakonec spolupráci a přátelství otevře. Knížka je plná zajímavých srovnání a střetů světů - chudoba vs. bohatství (sice oba Arabi, ale Džamil a Ahmed nemohli být rozdílnější), židovská a arabská kultura, Palestina vs. Izrael...
Ahmed dospívá, zmítá se mezi spoustou dilemat, nakonec ale díky podpoře otce nastupuje mezinárodní vědeckou dráhu. Potkává Noru, aktivistku, která už nemohla být jeho větším protikladem..ale zkusí to spolu...nečekala jsem však tak rychlý konec této epizody. Nořina část s sebou přináší i zamyšlení nad našimi postoji - "vodu káže, víno pije" - Nořini rodiče, pacifisti, aktivisti, vstřícní a pomáhající všem nuzným, ovšem když dcera do židovské domácnosti přinese araba, je to pro ně jako rána mezi oči...a příliš hořká pilulka...útok na naše svědomí - co by jsme dělali my ??? (a nemuselo by se jednat nutně o araba, dosaďte si libovolné etnikum, rasu, národnost, které pro vás nejsou běžné a tradiční ;))....
Zajímavé je pak srovnání Ahmedovy první a druhé svatby, motiv tradice v.s. svobodné volby..kdy čas dá zapravdu tradici...
Kontrastem k Ahmedovi je jeho bratr Abbás...zatrpklý, neschopný odpuštění, volící radikální cestu..Abbásův syn, zoufalý kluk vězněný ve světě, kde vlastně vůbec být nechtěl..pásmo Gazy a jeho vlastní svět.
Trochu mě mrzelo, že nebyl třeba větší prostor pro život žen - třeba Ahmedova sestra Nadia - jen skonstatováno, že si vzala vdovce se 7děti, ale už nebylo řečeno, jestli byla spokojená, šťastná, prostě něco víc...jen že nakonec s ním měla 10dětí, díky Ahmedovi studovaných...její příběh by mě zaujímal taky. Nebo prostě celý "mandlovník" otočit a podat z jejího pohledu. Co se týká závěru knížky, jasně, Jak už píše někdo předemnou - moc happyendové...ale, proč by to tak občas nemohlo být ???

velmi zajímavá knížka. Možná místy prvoplánovitě hrající na emoce, a něco hlubšího mi tam často chybělo...rozhodně však čtivá, nutící k zamyšlení (zejména v době uprchlických krizí) a doporučuji.

Elmo
24.07.2020 3 z 5

Zaujala mě, četl jsem ji i po půlnoci a neusínal, což už něco znamená. :-)
Trochu jednostranný pohled na palestinsko-izraelský konflikt, ačkoliv celkem asi čtyři Židé tam jsou i kladné postavy. Začetl jsem se do knihy proto, abych dal šanci arabské straně po tom, co jsem byl nadšený z knihy Exodus od Leona Urise. Mandlovník byl slabší, ale taky bavil. Druhá část knihy, kdy se přeskakují roky mě trochu mátla. A taky bych vypíchl, že se kniha tváří jako podle skutečných událostí (ale neříkám, že přímo lže, jen se tak trochu tváří), SPOILER! ale o žádné takové dvojici fyziků, kteří by získali nobelovku, záznamy nemluví.
Nakladatelství Omega dostálo své pověsti a nechalo v knize nějaké ty chyby. Přesto marná není.

Yaruschka
15.07.2020 5 z 5

Nádherná knížka. Začátek nekompromisně drsný. Za plný počet hvězdiček ❤️

Karimah
07.03.2020 5 z 5

Dávám pět hvězdiček za příběh, i když mám sto chutí nějaké ubrat za překlad ... škoda, že to vydala Omega.

JFK117
30.01.2020 4 z 5

Blízký pro mě představuje něco známého, příjemného. Vůbec to ale neplatí o Blízkém východě. Tolik zla, nenávisti a příkoří na obou stranách. Kniha končí lehce optimisticky - spolupráce nepřátel je možná. Přesto bych spíš sázela na mandlovnik jako jediné jistotě v rozbouřené zemi.