Mama milovala Gabčíka

Mama milovala Gabčíka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389264/bmid_mama-milovala-gabcika-48b-389264.jpg 5 290 114

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“... celý text

Alexxxka
01.10.2019 5 z 5

Uf! Úžasná kniha - inspirovaná skutečnými událostmi plná emocí.... Naděje, láska, utrpení, statečnost, odvaha postavit se zlu, zlyhani, boj za lepší svět... Rozhodně stojí za přečtení a děkuji autorce, že to podala takhle srozumitelně.

petaSk
29.09.2019 5 z 5

Skvělé spojení faktů a beletrie. Ačkoliv měla kniha kolem 500 stran, četla se strašně dobře. Kniha sice napovídá, že se věnuje hlavně Anně Malinové, která skrývala Gabčíka, ale není to tak. Kniha pojednává o odboji, o Josefu Gabčíkovi a dává nahlédnout, jak vypadaly Čechy v době protektorátu. Zmiňuje i Lidice. Nejedna kapitola se mi četla těžce.

knihomolka_elka
23.09.2019

Asi jedna z nejhezčích a nejemotivnějších knih, která se mi letos dostala do rukou. A co víc, popisuje naši ještě nedávnou minulost,která se zaryla do srdce našeho národa a utváří jeho přítomnost i budoucnost. Je to přesně ta kniha, jejíž četba by měla být naše národní povinnost!

Roberta
22.09.2019

Vše už napsáno v komentářích....Četla jsem ve slovenštině, po dlouhé době a nedělalo mi to problémy (jen jsem pak měla tendenci myslet a mluvit ve slovenském jazyce).
Dojímavá kniha.

Termina
21.09.2019 5 z 5

Tak jsem ruku v ruce s knihou prošla minulostí a je mi z nás smutno ... nádherná kniha plná lidského selhání ale především lidské odvahy a touhy žít i umřít za lepší svět. DÍK!

icewind
19.09.2019 5 z 5

Tahle knížka mi udělala obrovskou radost a kombinace fiktivní části příběhu na pozadí reálných a historicky ověřených faktů vyšla paní spisovatelce náramně. A opět ta otázka....jak bych se v té době zachoval já, našel bych v sobě tu sílu a odvahu pomoct, nezradit, obětovat se....máte můj obdiv vy všichni stateční.

PetraGhi
12.09.2019 5 z 5

No teda...nemám slov. Paní spisovatelka je bohyně ;-) celá knížka se naprosto skvěle četla díky krátkým kapitolám. Dějiny mě baví, oceňuji to, jak si dala autorka práci s hledáním detailů. Všechna slova jsem nasákla jako houba vodu. Fiktivní příběh vztahu Aničky s Jozefem byl uvěřitelný a krásně zapadl do celého děje. 100% - nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Už jen kvůli tématu, které mě moc zajímá.

terezarath
31.08.2019 5 z 5

Silná kniha založená na základě hrozné doby a lidském utrpení. Autorka zas a znovu dokázala propojit svou fantazii s fakty. U této knihy jsem plakala snad víc než u Mengeleho děvčete. Opravdu neskutečná kniha!

maryzka
12.08.2019 5 z 5

Jeden ze střípku k atentátu Reinharda Heydricha. Autorka si dala dost práce a nalézání z jiných knih autorů z literatury faktu, ale je to beletristicky zpracované. Také se mě líbili, že jsou tu osudy lidí, kteří byli v jiných knihách, především dcera Anny Malinové, i Karla Čurdy, který bohužel zůstal u pamětníku dost nechvalně zapsán. Jinak jsem si vzpomněla , že se některý jména navazují na knihu ,,Poupata ožehlá nenávisti

vintage_soul
07.08.2019

Kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet. Brečela jsem u ní, ale zároveň jsem byla na ně hrdá, protože v té době bylo málo lidí, kteří by riskovali své životy pro lepší budoucnost. Má v plánu se k ní vrátit

Bet.hy
05.08.2019 5 z 5

Kniha je skvělá. Jsem ráda, že tento důležitý příběh otevře zase pro více lidí. Příběh znám dobře, četla jsem mnoho knih, i těch faktických, ale čtení jsem si přesto užila. Má krátké kapitoly, je čtivá.
Ráda bych zde reagovala na komentář od 8130! Podle profilovky usuzuji že paní asi knihu opravdu nečetla, protože je zde několikrát uvedeno, že milostný vztah mezi Annou a Gabčíkem je autorčinou myšlenkou, nikterak faktem! Dokonce je zde i uvedeno, že Alenka si maminku vůbec nepamatovala. Rozhodně nejde o nějakou cílenou mystifikaci od autorky či paní Aleny. :-)

Sjuzz
21.07.2019 4 z 5

Zo začiatku ma kniha nezaujala, život vojakov, výcvik, prevelenia... Potom ma vytiahla do deja ani neviem ako s ja som bola rada, že som sa k nej dostala.
Príbeh je skutočný a aj skutočne dramatický a koniec koncov krutý. Páčilo sa mi však, že autorka použila fikciu v podobe milostnej zápletky. Príbeh sa tým stal o čosi nežnejším.
Váhala som, či si knihu zaobstarať. Po jej prečítaní mi však konečne dávajú zmysel niektoré udalosti spojené s 2.sv.vojnou.

Radka_p
01.03.2019 4 z 5

Pre mňa kniha nebola len príbehom o vzťahu Anny Malinovej a Jozefa Gabčíka. Ešte viac mi v nej rezonoval príbeh odvahy ľudí z odboja, ktorí chceli lepší svet pre seba a svoje deti, ktorí odmietali trpieť, ticho čakať kým bude lepšie, odmietli si zvyknúť a čušať, keď im druhý národ bral krajinu. Páčilo sa mi, že autorka sa nezamerala len na milostný príbeh, ale že opisovala aj hrdinstvo bežných ľudí, no naopak aj zbabelosť, kolaborantsvo, pohodlný život za cenu cti, ktoré si vybrali tí druhý. Bolo to ťažké čítanie, kníh o holokauste, o hrôzach druhej svetovej vojny som čítala veľa, no vždy ma zaskočí akej krutosti sme schopní. Takéto knihy by mali byť povinnou literatúrou v školách aby sme vedeli, aby sme nezabudli !!!

Gracian1964
30.10.2018 5 z 5

Tak...ešte žiadny komentár? Opäť stíham písať prvý. Verím, že za ním pribudnú aj ďalšie. Kniha sa zameriava na menej známy vzťah Gabčíka a Anny Malinovej, ale i na udalosti a okolnosti okolo. Veľmi zaujímavé čítanie, i keď pre nedostatok preživších svedkov udalostí sa mnohé situácie a fakty museli dotvoriť autorkinou fantáziou. Možno to tak bolo, možno nie. Každopádne, pre človeka, čo sa o danú tému zaujíma, je toto potrebná kniha. Hlavne som sa trochu detailnejšie dozvedel, ako skončili rodiny a pomáhači parašutistov. Smrť fašizmu.