Mama milovala Gabčíka

Mama milovala Gabčíka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389264/bmid_mama-milovala-gabcika-48b-389264.jpg 5 290 114

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“... celý text

Lizard
27.05.2020 4 z 5

Zpočátku jsem měla dost problém se do knihy začíst, vadily mi fikce a začátek mě spíš nudil a tak nějak jsem se na knihu musela víc soustředit. Druhá polovina se mi ale už četla moc dobře, faktům propojených s fikcemi jsem dala šanci a knihu jsem nemohla odložit.... Předchozí kniha autorky Mengeleho děvče ale pro mě měla čtivější formu. Každopádně, knihy jako takové nelze srovnávat, každá z nich je založena na jiném příběhu vycházejícího ze skutečnosti, který čtenáře vezme za srdce.... Máma milovala Gabčíka - rozhodně nelituji, že jsem knihu přečetla. Kniha ve mě doznívala ještě dlouho po přečtení. Pro mě to bylo první seznámení s průběhem atentátu na Heydricha a žasla jsem. Doporučuji k přečtení, velmi dobrý román.

knihomolka999
18.05.2020 5 z 5

Mně kniha zasáhla dokonce ještě víc než Mengeleho děvče. Měla jsem pocit, že na mě přímo dopadá síla toho, čemu byly některé postavy vystaveny. I já jsem knížku místy musela na chvíli odložit a tzv. rozdýchat, co jsem přečetla!
A to mi události tohoto období jsou dobře známy a mohla jsem být připravena na to, co mám čekat. Myslím, že takovéto knihy by měl číst každý.
Autorce patří uznání a čtenářům vřelé doporučení.

certik003
15.05.2020 5 z 5

Knížka je zvláštní kombinací literatury faktu s románovou fikcí a mně se to moc dobře četlo. Přestože jsem o uvedených událostech nějaké znalosti měla, autorka je dokázala podat tak sugestivně, že jsem občas musela knížku zavřít, občas jsem měla slzy v očích. Tuhle knížku rozhodně doporučuju a vůbec by mi nevadilo, kdyby byla rozsáhlejší a věnovala se ještě trochu podrobněji o osudech Alenky, protože děti si na rozdíl od dospělých nemohly vybrat, jestli se zapojí do odboje a jejich osud mi přijde jako nejsmutnější a nejtragičtější.

Veronika33
13.05.2020 4 z 5

Kniha bola trochu slabšia ako Mengeleho dievča, najmä kvôli pasážam ako postupovala vojenská kariéra Gabčíka. Ďalej už bola kniha záživnejšia aj poučnejšia, dozvedela som sa niektoré zaujímavé informácie. Celkovo je kniha pútavá,ale veľmi smutná svojou témou, určite by som si rada prečítala ďalšie knihy od autorky, ak nejaké napíše.

VladkaBU
12.05.2020 5 z 5

... krásně napsaný příběh, jak fakta, tak i fikce, ale všechno spolu ladí. Od poloviny knihy jsem řádky doslova hltala, konec obrečela, doporučuju.

Gabi13
01.05.2020 5 z 5

Smutné, tak jako celá válka. Ale v této knize je velká naděje. Paní spisovatelka velmi precizně popsala dění při atentátu na Heydricha s odkazem na všechny skutečnosti a k tomu vložila příběh, který se mohl i nemusel stát. Pokud mu věříme, naděje žene děj i smysl celé akce.

MiškaČíta19
30.04.2020 5 z 5

Ďalší strhujúci príbeh autorky Veroniky Homolovej Tóthovej, ktorý vás určite nenechá chladnými. Podobne ako pri Mengeleho dievčati, bola prvá polovica knihy jemná, príjemná a pohodová, no potom sa to všetko začalo. Počnúc stresovou situáciu, ktorej bola vystavená malá Jindřiška až po samotné vyústenie príbehu v podobe popravy hlavne hrdinky, Anny Malinovej. je potrebné tiež vyzdvihnúť, že kniha nielen obohatí vašu knižnicu, no zároveň je plná reálií a nových informácií, ktoré doplnia vedomosti z onoho obdobia a rovnako tak celkový obraz vojnového Slovenského štátu i Protektorátu Čechy a Morava. Viac takej literatúry prosím!

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Príbeh, ktorý by sme si mali stále pripomínať. Je to aj príbeh ženy, ktorá zohral nemalú úlohu v živote Jozefa Gabčíka. Milostný príbeh je fikciou, avšak prelínanie so skutočnými udalosťami je pravdivé aj na základe dochovaných spisov gestapa a skutočných fotografií. Kniha je aj satisfakciu pre dcéru Anny Malinovej. Mohlo to takto medzi nimi byť? Áno, mohlo. Historické udalosti z besnenia nacistov v bývalom Československu, len podčiarkujú vážnosť vojny a účel, pre ktorý bol atentát vykonaný. Kniha, je zo značnej časti kniha pravdivá. Pre niekoho hrdina, pre niekoho Gabčík s Kubišom tí, ktorí boli zodpovední za útok na Lidice. Ale je to naozaj tak? Keby nebolo ich a operácie Antropoid, možno by sme tu dnes neboli. Ale aká je výška obety? Títo dvaja sa nebáli položiť svoj život za nás a taká bola aj Anna Malinová s ostatnými, ktorých popravili a nevyzradili nič aj po strašnom mučení a výsluchu v koncentračnom tábore. A ako dopadla jej dcéra? To sa bez servítky dozviete.

Richisa
20.04.2020 5 z 5

Kniha uvěřitelně mísí historická fakta s literární fikcí za vzniku velmi čtivého románu, který obvzláště čtenářkám přiblíží události okolo atentátu na Heydricha.

Oproti knize 2 proti říši je výrazně méně vojenská, přidává prvek lásky a emocí obecně. Je doplněna fotografiemi a životy rodin hlavních protagonistů.

Doporučuji.

ErikaJ
18.04.2020 5 z 5

Již jsem četla více knížek na téma atentátu na Reinharda Heydricha, takže jsem čekala, že už vím všechno a že si knížkou atentát v paměti jen prostě kapku oživím...Nestává se mi často, že se mi při čtení stáhne hrdlo lítostí, a tak knížku musím na pár vteřin odložit, rozdýchat to a opět začíst číst...U této knihy to bylo často, neboť autorka píše tak neskutečně věrohodně a silně...Nejvíc mě dojala pasáž, kde popisuje, co se asi muselo odvíjet v myšlenkách mladých lidických chlapců, když na ně mířili zbraněmi a jim se chtělo ještě tolik, tolik žít. Mám doma i autorčinu prvotinu na kterou se těším, ale musím si čtení teď proložit něčím veselejším. Nicméně, kniha je úžasná a doporučuji
ji všem, kterým je toto téma blízké.

kniznimaniak03
29.03.2020

Kniha byla skvělá,velice dobře napsaná,děj plný napětí a samozřejmě velice emotivní,předvším v závěru knihy.
Doporučuji a stejně tak i knihu od stejné autorky,což je Mengeleho děvcě

PéEm
28.03.2020 5 z 5

Opravdu dobře napsaný román. Člověk ví, jak to skončí,ale i tak napětím skoro nedýchá.Moc se mi líbila, i slza ukápla.

adela2316
18.03.2020 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě bych doporučila všem, které tato tematika zajímá.

ZoeChaya
12.03.2020 5 z 5

První polovina knihy je příjemným čtením, druhá nabírá dramatický spád a líčí hrůzy nacistické zrůdnosti až přejde do líčení života malé pozůstalé Alenky. Plakala jsem hodně, nedokázala jsem knihu odložit a tak jsem ji dočítala k páté hodině ranní. Díky za další skvělou knihu, patří k těm, které by měly patřit do četby každého člověka. Abychom se poučili, abychom měli naději a dokázali říci ve správnou chvíli ano. I přes ochromující strach.

radka1397
04.03.2020 5 z 5

Úžasná kniha, přečtená jedním dechem

Leniii
01.03.2020 5 z 5

Skvělé! Tleskám! Já nemohla přestat číst. Nevěřila jsem, že by mě to mohlo bavit, ale že mě to až takhle vtáhne do děje? To jsem vážně nečekala.
Všichni ti, kteří byli ochotni nasadit svůj život, mají můj obdiv.. Na tohle se nikdy nesmí zapomenout. Díky za tuhle knihu!

Barča9
06.02.2020 4 z 5

Příběh hrdinů,který je vkusně doplněný o milostný příběh.
Smekám před všemi,kteří byli ochotni nasadit holé životy i když netušili,jak vše dopadne...

Danka22
06.02.2020 4 z 5

Příběh je to moc hezký. Sice, jak sama autorka říká, něco si domyslela. Zato pro čtenáře, kteří nečetli žádnou knihu o Anthropoidu může být přínosem, protože v mnohém je kniha pravdivá. ????

Skřítek77
23.01.2020 4 z 5

Přestože samotný vztah Anny a Josefa je románovou fikcí, spousta ostatních událostí v knize není. Kniha se dobře čte a pokud toho o atentátu na Heydricha a o tom, co mu předcházelo, či naopak, jaké důsledky přinesl, mnoho nevíte, je kniha určitě dobrým a "nenásilným" způsobem, jak si mezery doplnit.

Jirinamac
20.01.2020 5 z 5

To je zase dávka emocí. Knížka je z velké části fikce, ale dá lidem víc, než jen přečtená fakta. Autorka je výborná spisovatelka, jak už jsme mohli poznat z její knížky Mengeleho děvče. Kryptu a kostel jsem navštívila už dříve a vyslechla jsem si informace od průvodkyně,ale po přečtení této knížky, bych to tam možná vnímala jinak. Mám úctu k odvaze všech těch lidí a nikdo si nedovedl představit, co fašisti dokážou napáchat za zlo, aby se pomstili. Doporučuji i knížku ,,Dva proti říši,,