Mama milovala Gabčíka

Mama milovala Gabčíka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389264/bmid_mama-milovala-gabcika-48b-389264.jpg 5 290 114

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa. Veronika Homolová Tóthová sa rozhodla pri¬pomenúť tento príbeh aj kvôli Anninej dcére – Alene Voštovej. Prišla o mamu, keď mala tri roky, a dlho netušila, kto sú jej skutoční rodičia. Anna sa zapojila do odboja, čím vystavila svoju dcéru mnohým útrapám. Pani Alena sa však na ňu nehnevá: „Som na mamičku hrdá, bola to veľmi statočná žena.“... celý text

eva3992
22.05.2022 4 z 5

Příběh Jozefa Gabčíka, Anny Malinové a její dcery Alenky. Poznáváme jejich životy a připomeneme si důležitý okamžik naší historie – atentát na Heydricha, u kterého byl právě Jozef Gabčík. Dozvíme se jaký byl Jozef, kdo vůbec byla Anna Malinová, která mu pomáhala. A co připravil osud její dceři Alence, která musela vyrůstat sama, bez rodičů.

Po přečtení autorčiny knihy Mengeleho děvče, která byla naprosto skvělá, byla tato kniha jasná volba a opět jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Obdivuji, kolik práce si musela autorka dát, než sesbírala veškeré důležité informace, aby dokázala sepsat takto ucelený příběh.

Čtení to rozhodně není jednoduché, ale hlavně drsné. Tím, že je to podle skutečných událostí, a při čtení si uvědomíte, že se to takhle skutečně dělo, běhá Vám mráz po zádech. Navíc v dnešní situaci, kdy zuří válka blízko našich hranic a ti lidé se tam musí cítit úplně stejně, je to opravdu moc smutné čtení.

Knížka je velice dobře napsána, jasně, přehledně, čtivě. Nenásilně je tu zkombinovaná literatura faktu a beletrie. V některých knihách mě tato kombinace ruší, tady mně to skvěle pasovalo. V knize najdete i fotografie a různé dokumenty.

Díky knize Dva proti říši, kterou jsem četla docela nedávno, mám ještě v živé paměti spoustu informací ohledně atentátu. Mohla jsem si tak propojit určitě situace a při čtení jsem byla ráda, že už o tématu něco vím. Možná však díky tomu mi kniha přišla trošku zdlouhavější. Ale to jen někdy, protože většinu času byla hlavně napínavá a velmi zajímavá a dozvěděla jsem se tu další nové informace.

Pro všechny, kdo máte rádi příběhy z druhé světové války, Vám tuto knihu mohu jen a jen doporučit.

4,5*/5*

Arkagas
31.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Spojení literatury faktu a románu je v tomto případě naprosto skvostné. Kdo by neznal příběh parašutistů a atentátu na Heydricha. Kdo z nás znal ale příběh Anny Malinové a její tříleté dcery Alenky? Anna Malinová se nikdy nesmířila s okupací Němci a svůj postoj dávala hrdě najevo například Němkám v obchodech, kde odmítala čekat až si nakoupí ony, jak bylo nařízeno. Její první muž Antonín ale tvrdil, že se vlastně nic nezměnilo a má být ráda, že se má dobře. Jenže Antonín zemřel, Anna zůstala sama s malou dcerkou a o jejím uvažování věděli lidé z odboje, kteří ji následně oslovili. Anna samozřejmě souhlasila, protože pro svou malou dcerku chtěla zpět vlastní zem. A tak se u ní ocitl Jozef Gabčík. Jejich vztah z přátelství brzy přerostl v lásku a i když oba věděli, že jednoho dne nejspíše zemřou, šli do všeho s odhodláním.   Jak to dopadlo s Gabčíkem a jeho kolegy všichni víme. Po smrti je Anna Malinová zadržena, musí identifikovat Gabčíka podle jeho uříznuté hlavy naložené ve formaldehydu a následně je odvezena do Mauthausenu, kde je pod záminkou vstupní lékařské prohlídky zastřelena kulkou do týla, stejně jako dalších 291 spolupracovníků odboje.
Knížka mapuje nejen vymyšlený příběh lásky Anny a Jozefa, ale především detailně popisuje výcvik parašutistů v Anglii, působení Gabčíka a Kubiše v cizinecké legiii, samotný atentát, i všechny události po něm. Kniha je plná historických fotografií, novinových článků a faktů.
Jako celek je to za mě jedna z nejlepších knih na téma atentátu na Heydricha, co se beletristického zpracování týká. Za přečtení rozhodně stojí. Jen Vám po jejím dočtení bude hodně těžko na duši a na srdci.
Moje hodnocení: 10/10

Landys
22.03.2022 5 z 5

Kdyz jsem knizku zacala cist, byla jsem trochu skepiticka. Jelikoz jsem predtim cetla Dva proti risi (Povazuji za nejlepsi knihu na toto tema.), rekla jsem si, ze uz me nemuze vlastne nic prekvapit. Ale naopak kniha me uplne dostala. Milostny vztah mi tam proste skvele zapadnul. A cast kdy se dovidame, co se deje s lidmi, kteri pomahali parasutistum, me dohnala k slzam. Smekam opravdu!

Květ
26.02.2022 5 z 5

Tato knížka mě stála spoustu slz, nevím, co říct... Dobové fotografie, výstřižky z novin, osobní korespondence, historická fakta jemně smísená s románovou fikcí vytvořila naprosto přesvědčivý příběh statečných lidí v těžké době... Strhující kniha o odvážných lidech milujících naši vlast a ochotných pro ni zemřít.

Louisareading
21.02.2022 5 z 5

Krása!

tittanie
13.02.2022 5 z 5

Jsem nadšená. Ke knize jsem se vlastně dostala díky čtenářské výzvě. Ne že bych o knize nevěděla už dřív, ale odradila mě nějaká recenze. A jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Četla se sama. Čtení odsýpalo. Krása. Ke konci jsem brečela.
Jestli si to dobře vybavuju, tak kromě komiksu Článek II., který taky můžu doporučit, jsem vlastně nic jiného o tématu atentátu nečetla.

Kortez
11.02.2022 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih posledního období. Určitě tomu napomohlo spojení literatury faktu a románového pojetí. Od knihy se nedalo odtrhnout, konec jsem četl do půl čtvrté ráno a v půl šesté jsem vstával. Silné emoce působili jako kofein.

Kniho_holka
19.12.2021 5 z 5

Kdo by neznal čin Josefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších jejich spolupracovníků a pomocníků. Jakou roli v tom však sehrála Gabčíkova milá Anna Malinová a její dcera Alenka? To se nám ve své knize autorka pokusila přiblížit.

Od knihy jsem nebyla schopná se odtrhnout, samozřejmě autorce pomáhá čin Gabčíka a Kubiše a samotná historie, která nás nikdy nepřestane fascinovat, překvapovat a znechucovat, paní Tothové se však nedá upřít spisovatelský um, díky kterému dokázala skvěle zachytit atmosféru doby.

Při čtení scén z výslechů mi bylo vážně zle, hlavně, když jsem si celou dobu uvědomovala, že takto to opravdu probíhalo a gestapo nemělo s nikým slitování, ať už to byly ženy nebo děti.

Děkuji moc paní autorce za zprostředkování tak silného zážitku, který ve mně bude ještě dlouho rezonovat.

jan.para
24.11.2021 5 z 5

Úžasná knížka. Přečteno jedním dechem.

juliesze
22.09.2021 4 z 5

Líbilo se mi spojení literatury faktu, zajímavostí, románu a fotografií. Autorce se skutečně podařilo krásně vystihnout možnou verzi příběhu, i když se tato teorie trochu tluče s podáním filmu s Aňou Gaislerovou v hlavní roli. Tedy že Gabčík miloval právě Lenku Fafkovou, jednu ze dvou slečen, které ho doprovázely. Asi z toho důvodu jsem to Anně Malinové tak nějak neuvěřila. A to i přes to, že to tak mohlo skutečně být. Ale to už se bohužel nikdo nedozvíme. Proto jednu hvězdu dolů, i když forma podání historického příběhu byla skutečně brilantní!

Iki1
28.07.2021 5 z 5

Pro mě výhodou, pro jiného nevýhodou je, že se kniha blíží literatuře faktu. Ale to, že autorka zapracovala do knihy románový příběh, ji podle mého soudu povýšilo na jiný level. Do příběhu jsem se začetl na první dobrou a zároveň získával při čtení informace o této době, mnohdy v drsnější formě, a víc mě zasahující, než kdybych je čerpal obvyklou formou. I když příběh lásky je fiktivní, lze snadno rozeznat hranice autorčiny licence.
Kniha je čtivá, dá se říct, že mě nehodlala pustit, dokud jsem ji nepřečetl. Je fajn, že zde najdeme fotografie, které děj více přiblíží.

Valeyman
22.06.2021 5 z 5

Velmi silné, velmi silné čtení. Kolikrát jsem se pozastavil nad odvahou a statečností těch lidí, kteří denně koukali smrti do očí ? Snad na každé straně.
Líbil se mi tam i románový prvek, který tam vkusně zakomponovala autorka. Díky tomu to bylo takové " stravitelnější ".
Materiálu o samotném atentátu a následné Heydrichiádě je vcelku hodně, ale tady díky této knize jsem konečně mohl nahlédnout pod pokličku Gabčíkova dětství, mládí a vojenského výcviku a celkově všeho co tomu předcházelo.
Jednoznačně velké doporučení všem.

Kerberos
06.06.2021 5 z 5

I když se jedná o literaturu faktu je velmi poutavě napsaná, doplněná fotodokumentací, novinovými články. Život Josefa Gabčíka i Anny Malinové popisuje v době kdy se ještě neznali. Atentát na Heydricha byl zpracován v hodně knihách i filmech, ale stejně jsem se dozvěděla něco nového, určitě doporučuji.

Misha224
21.04.2021 4 z 5

Byla to hodně čtivá a dechberouci kniha. Je až neuvěřitelné kolik hrůzy museli zažít ti, kteří pomáhali nebo byli příbuzní s parašutisty.. Za život jednoho vyhladit celou vesnici a ještě pozabíjet další..Smutně čtení je doplněno autentickými fotografiemi..

chrudas
07.03.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Kniha je čtivá, smutná, místy krutá, ale potřebná ......

Zuzkanka
15.02.2021 5 z 5

Bylo to silný kafe a do čtení jsem se musela nutit, byť se kniha četla sama, ale to téma.. Bohužel je to součást nás všech a je potřeba o tom mluvit a připomínat si to. Příšerná zvěrstva vykonali němečtí nacisti na nejen českém lidu a odvaha parašutistů je obdivuhodná. Naše společnost by potřebovala hodně těchto Mužů, kteří bojují za svobodu a za to, čemu věří. Bohužel dnes to vypadá na jednu "modelku" vedle druhé a bylo by asi potřeba, abychom zase poznali těžké časy a probudili se ze své věčné nespokojenosti a rozmařilosti. Ovšem obávám se, že do bojů by spíš nastoupily ženy, protože dnešní chlap je je slaboch.. Čest výjimkám.

SilviiM
09.02.2021 5 z 5

Silný a čtivý příběh. Četla jsem mnoho příběhů z koncentračních táborů, ale zde jsem musela ke konci knihu odkládat. Nemohla jsem přijmout tolik utrpení a mučení na pár stránkách.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Vynikající. Stojí za přečtení. Myslím, že by si ji měl přečíst každý, aby pochopil naši historii. Protože ač příběh není zcela podoben pravdě, fakta zůstávají.

prochajda
09.01.2021 5 z 5

Naprosto perfektní a strhující čtení o obrovské odvaze a oběti, která skončila tragicky, avšak posílila naše vlastenectví.
"Nemysleli si, že postavit se zlu je zbytečné. Zbytečně je to jen pro ty, kteří nevěří, že zlo se dá porazit. "

Lejčís
04.01.2021 5 z 5

Přenádherná kniha! Krásně napsáno a autentičnost podtrhuje i obrovské množství dobových fotografií.