Malé ženy

Malé ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34665/bmid_male-zeny-ajs-34665.png 4 1488 298

Malé ženy série

Meg, Jo, Beth a malá Amy čekají s napětím i steskem na tatínka. Přesto jejich život není složen jen z trpného čekání. Naopak, děvčata prožívají mnohá dobrodružství, čelí i nástrahám, které pramení z dospívání. Jejich cesty se na čas rozdělí, aby se opětovně sešly v rodinném kruhu. Slavný americký román, který vychází v Čechách poprvé kompletní, vypráví příběh čtyř sester. Román se odehrává během občanské války (Severu proti Jihu)... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Little Women , 1868

martina.culik
09.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla v době, kdy jsem holdovala sestrám Bronteovým a Malé ženy jsou z podobného soudku.
Je to jednoduchý příběh, který v sobě ale ukrývá i jistou hloubku. Každý si tam může najít to své. Já se zasmála i jsem si poplakala - prostě tak jak to má u správné knížky být.

Aggie.
04.03.2021 4 z 5

Knihu jsem četla velmi dlouho a celou dobu jsem k ní i k postavám měla takový neutrální vztah, proto jsem byla sama překvapená, jak jsem se u posledních 100 stránek do knihy začetla a prožívala ji. Myslím, že i dnes se z příběhů sester dá mnohé odnést a rozhodně tedy nebyla zklamáním.

katerina.marko
19.02.2021 5 z 5

Krásný příběh silných a zajímavých mladých žen. Ty jejich pestré a rozdílné povahy dodávaly knize čtivost.

verindela1
13.02.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem měla číst v pubertě. Kniha je o mravní výchově. Čtivá. Líbila se mi. Dokonce jsem našla par zajímavých myšlenek. Dám jednou přečíst dětem.

dominika8192
13.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Revoltující Jo, jemnocitná Beth, zhýčkaná Amy a něžně půvabná Meg - to jsou čtyři sestry Marchovy, které snad nemohou být rozdílnější a které na každičké stránce předvádějí, jak má vypadat sesterská láska. Přiznám se, jsem už cynik, takže mi některé pasáže, které už byly až příliš okatě citlivé, připadaly lehce trapné ("Ode dneška už budu jenom hodná, pracovitá a nikdy, nikdy nebudu chtít nic nového. Všechno si poctivě vydělám a dám mamince!"). Ale chápu, že to má být i mravokárná četba, určená spíše pro odrostlejší děti než pro dospělé. Narazila jsem na vydání, které končilo návratem pana Marche domů a zasnoubením Meg s panem Brookem, takže o dospěláckých peripetiích si budu muset přečíst až v pokračování.

HeleHo.
12.02.2021 5 z 5

Další z mých oblíbených knih, které čtu opakovaně. Vždy mě pohladí svým něžným, milým a tak trochu naivním stylem vyprávění. Je poznat, že je to psané v jiné době, která navíc není úplně přátelská a přesto mladé ženy zůstávají laskavé a plné nadějí. A to se mi na knize právě tak líbí.

AngeliS
02.02.2021 odpad!

Vím, že to je klasika... ale nedokážu to. Zdálo se mi to jako roky, co jsem to četla, ale konec v nedohlednu. Nikdy to už ani dočíst nechci. Jednak je to pro mě příliš moralizující a druhak mi to přátelé vyspoilerovali. Je to moje největší nenávist knihy, jaká může být.

katallinka
25.01.2021 4 z 5

Do knihy jsem se nemohla vůbec začíst, ale po přečtení, každé kapitoly jsem z ní měla velmi dobrý pocit, takto jsem se knihou prokousávala skoro měsíc. I když nesouhlasím s názory hlavních hrdinek a s tehdejším fungováním společnosti, je kniha velmi milá a plná laskavosti a dobroty obyčejných lidí. Druhá polovina byla za mě lepší, ale myslím, že první polovina sedne více mladším čtenářům. Teď se těším i na filmové zpracování, které jsem kvůli knize dlouho odkládala.

Knihomolka223
20.01.2021 5 z 5

Laskavé, milé, pěkné a oddechové čtení. Oblíbila jsem si všechny malé ženy. Starostlivou a hodnou Meg, nezkrotnou a bláznivou Jo, nenápadnou a oddanou Beth i elegantní a romanticky smýšlející Amy. Řekla bych, že autorka své vlastnosti rozdělila do těchto sester. A my můžeme najít kus sebe v každé z nich. Za mě rozhodně 5* a kdybych mohla, dám i víc.

kirkous
03.01.2021 3 z 5

Náhodou jsem se díval na film, a tak jsem bezprostředně po něm sáhl i na knihu. Byl jsem trochu překvapený, že je to četba vlastně spíše pro dospívající dívky a pro ženy, čímž myslím prostě vymezení žánru a přijde mi, že to je takto velmi dobře napsané a čtivé. Přestože to není zrovna něco, v čem bych si liboval.
Do knihy jsem ale začal nahlížet trochu z jiných důvodů. Vlastně mě zaujalo, že se to odehrává v 19. století v Concordu v Massachusetts. Pátrám dám a ejhle, autorčin otec byl blízkým přítelem Emersonovým. Do skupiny patřil i Harthorne a Thoreau. Vždyť Walden je blízko Concordu! Nejsem amerikanista a znalec americké literatury, tak to pro mě bylo poněkud překvapivé zjištění. Do románu se toto pozadí specifické americké filosofie promítá jen zdálky, hlavně v oné svobodomyslnosti a v sociálním cítění (filosofické pozadí enviromentálních experimentů se vlastně neobjevuje ani ve filmu, který jsem viděl jako první). I když knížku bych bez těchto okolností asi nečetl, tak mi v každém případě rozšířila obzory a jsem za ni vděčný.

katushah
03.01.2021 2 z 5

Není to můj šálek kávy, jen jsem to chtěla mít přečtený. Tato doba mně strašně vytáčí, jak si furt hledaji manžele a nemůžou žít sami, to je hrozný. Taková závislost na mužích! Ještě, že už je to dneska jinak. Nechtěla bych se ve 14 vdávat jen kvůli penězům.

TyttoMetsasta
30.12.2020 5 z 5

Laskavý příběh, klasika, která se neomrzí. Když jsem se ponořila do děje, připadala jsem si jako Josefína z knihy, nemohla jsem se odtrhnout! Odpočinkové, klasické a milé čtení.

barca9312
21.12.2020 3 z 5

Prvni puvodni cast krasna. Druha ta novější me moc nebavila

zuzana4291
13.12.2020 4 z 5

Velmi krásné příběhy malých žen z jedné domácnosti. Knížka se, až na nějaké výjimečné pasáže, dobře čte. Příběhy jsou to zajímavé, v určitých chvílích i smutné a romantické.

vercas945
10.12.2020 4 z 5

Pro mě příjemné překvapení, nebýt nového filmového zpracování, asi bych o této knize stále nevěděla, a byla by to škoda. Vážně se divím, že na střední škole o ní není v literatuře ani zmínka. Myslím, že jako doporučenou četbu bych si ji přečetla s nadšením. Nebyla to tedy knížka, kterou bych zhltla za pár dnů, někdy jsem se nemohla dočkat, až budu pokračovat se čtením a v některých fázích mě to až tak nelákalo, ale i tak se četla dobře. První část byla o trochu lepší, v druhé části jsem občas měla trochu problém s časovou orientací, kolik je zrovna komu let a podobně a konec byl takový hodně zidealizovaný, ale i tak rozhodně doporučuji.

rencovav
28.11.2020 5 z 5

Bylo to nesmírně silné a čtivé, ačkoliv jsem potřebovala dva měsíce a spoustu pauziček. Všechny charaktery mi připadaly tak živé! Je to až k neuvěření. Pořád mě některá ze sester štvala, neustále jsem měla chuť zaklapnout knihu a už se s tím Laurencem nebo jinými lidmi nerozčilovat. Ale samozřejmě jsem se vždycky vrátila k příběhům plným lidskosti - lásky, chyb, silných slov, usmiřování a odpouštění. Moc se mi líbil kontrast mezi těmi dvěma knihami (částmi), mezi dětstvím a dospělostí. A přesto nedokážu říct, která část byla "lepší", protože byly prostě každá trochu jiná. Nakonec jsem ale měla radost, že vše dopadlo tak, jak mělo.
Určitě bych mohla napsat ještě spoustu pocitů - a měla bych, abych je nezapomněla! Jenže jak je mým špatným zvykem, dnes jsem dočítala téměř celý den a jsem už unavená. Na film se nejspíš jen tak nepodívám, i když jsem to samozřejmě měla nejdřív v plánu. Kniha se mi líbila a já ji chci mít v hlavě, včetně Jo, Meg, Amy a Beth, tak, jak je autorka vykreslila a jak si je já představuji. :)

Veveruška320
17.11.2020 4 z 5

Knížka mi z počátku vůbec nešla číst...odkládala jsem ji a četla jiné,až jsem ji nakonec dočetla....Přiznávám,že i přesto byla knížka půvabná,četla se moc hezky a chvílema mě dojímala,jakou láskou oplívala celá rodina...:o)))Moc hezké.

zdenaR
14.11.2020 4 z 5

Tak tato kniha je klasika.
Krásný, dojemný, sentimentální román, který se vám dostane pod kůži.

NADEI
14.11.2020 3 z 5

Tento žánr není nic pro mě, ale přečetla jsem a musím uznat, že nakonec nebyla knížka špatná. Jiná doba a jiné mravy, možná ,že by bylo dobré kdyby si dnešní děti a mládež něco málo z toho osvojili.

Remus Hroozley
08.11.2020 5 z 5

Laskavé čtení, až pohádkově.