Vila na Sadové

Vila na Sadové https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246758/bmid_vila-na-sadove-ULK-246758.jpg 4 345 141

Makléřka Bo série

Každý starý dům má svá tajemství... Román, který přináší dva nezávislé, ale prolínající se příběhy, odehrávající se ve vile na Sadové ulici v Ostravě v minulosti a přítomnosti. Zčásti román fiktivní, zčásti skutečný. 1941 Reinhard Heydrich nastupuje do úřadu zastupujícího říšského protektora a Johann Proske začíná v pohodlí luxusní vily na Sadové ulici psát svůj deník. Muž na prahu šedesátky, přední úředník kanceláře starosty Moravské Ostravy. Na první pohled ustrašený byrokrat však hraje dvojí hru. Původního majitele vily, celou jeho rodinu i cennou sbírku uměleckých předmětů ukrývá… 2013 Realitní agentka Roberta, přáteli nazývaná Bo. Životem protřelá padesátnice, které nechybí vtip, inteligence a skvělý úsudek. Se svým bývalým manželem vlastní úspěšnou firmu. Jejich společná minulost sahá ale mnohem dál. Do Bosny, kde před 20 lety pracovali jako elitní agenti Ministerstva vnitra. Tuto dobrodružnou část života už ale mají dávno za sebou. Alespoň si to mysleli… O vilu na Sadové, kterou jejich společnost prodává, se začne zajímat tajemný kupec. Při pátrání po jeho identitě odhalí podezřele mnoho indicií souvisejících s jejich bosenskou minulostí. Někdo krutý a chladnokrevný se je rozhodl najít a pomstít se. Hra "kdo s koho" začíná... Dva příběhy, dva osudy, minulost a současnost. A tajemství, které všechno spojuje… Skvěle namíchaný koktejl napětí, literární fikce, historických událostí a skutečných postav protektorátní Ostravy.... celý text

ondras666
11.02.2019 2 z 5

Tuhle knihu jsem si vybral do knižní výzvy jako knihu odehrávající se v Ostravě. A i přes ne zrovna vysoké hodnocení zde, mě zaujala anotace. Leč musím uznat, že hodnocení předchozích čtenářů je zcela opodstatněné.
Nejsem si zcela jist, co vlastně autor hodlal napsat. Zda knihu o makléřce, která je bývalá elitní policistka a nebo knihu o druhé světové válce? Ano, na konci se obě části spojí v jedno, ale celkově mi to nesedí a spíše se měl autor zaměřit na jeden žánr.
Zápletka vcelku dobrá, ale místy až absurdní a utažená za vlasy. Bo je něco jako super hrdinka od Marvelu, která je nesmrtelná a každé zranění ihned vyřeší. Ke konci už mi byla tak nějak nesympatická, obzvláště její neustálý problém s močením. Nevím zda autor sám má nějakou obsesi, kde musí neustále na daný problém upozorňovat, ale opravdu neustále dokola číst to samé je fakt až trapné.
Co se týče dějové linky z doby války, tak pasáže jsou krátké, spíš útržkovité. Ano, je to forma zápisků v deníku, ale tak nějak to mohl autor více dotáhnout...
Abych zase nehanil vše, tak velice oceňuji popis Ostravy a okolí a vykreslení charakteristiky tohoto kraje.
PS: jen toho MI tam fakt mohlo být méně, i když Ostrava, Baník p...!

Ticiana
08.02.2019 4 z 5

Knihu jsem cetla docela dlouho. Ma dve dejove linky, to by bylo celkem v pohode. Ale... mne to prislo, jako bych cetla 2 knihy, ktere maji hodne kratke kapitoly a stale si je stridala. Nakonec se dejove linky pretnou. Proto mozna ma vic lidi problem knihu precist. Mne se ale libila. Bo byla skvela. Ano byli tam i docela neuveritelne casti, ale to nepokladam za dulezite. U severskych kriminalek detektivove preziji jeste vice :D Tesim se na Andela smrti.

Ellen16
04.02.2019 1 z 5

Bohužel jsem nedočetla, kniha mě nezaujala.

Lennas
02.12.2018

Velké zklamání, překombinované. Na jednu stranu autor přesně popisuje reálie Ostravy, které neumím ověřit. Na druhou stranu vybájil supermanku a její protivníky, kteří odřezávají lidem hlavy, mají peníze na ostřelovače a super drahé vybaveni. Paralelní příběh z 2.světové války taky nevalný.

Lucek
06.11.2018 5 z 5

Povedené, čtivé. Historická linka super, Kostějka-Bo-Nesmrtelná vtipná baba. Tuž fajne...

radomir6871
31.10.2018

Dočteno při tripu po Itálii. Zajímavé jsou dvě dějové zápletky. Pro ostraváka jsou navíc plus ostravské reálie.

annie9553
24.09.2018

Podařilo se dočíst, ke konci už úplně přetažené až absurdní. Velmi mě rušil jazyk, hlavně to příšerné Mi na začátku věty.

jarin58
14.09.2018 4 z 5

Pro ty kteří mají rádi detektivky a zápisky z let minulých dobře naroubováno dokupy.Těším se na Anděla smrti.

misa_k
03.09.2018 1 z 5

Jedna hvězda za historickou část. Nafrněná nesmrtelná Bo si nezaslouží ani tu jednu. Bohužel.

Rade
20.08.2018 4 z 5

Nic moc jsem nečekala, knížku mám výjimečně z volného výběru v knihovně, snad i proto celkem pozitivní překvapení.
Skutečná ostravská vila a dvě dějové linie – protektorátní a současná - se dobře doplňovaly.
Bo, svérázná statečná agentka v.v. s mnoha podrobně popsanými vlastnostmi a libůstkami mě docela bavila, včetně ostravské mluvy; jasně, její eskapády jsou trochu přepálené, na druhou stranu stejně přehnaný mi např. připadá Harry Hole, a jaké slaví úspěchy… Tak proč ne v Ostravě? Ke konci se mi ale zdálo, že krve bylo až moc, pokračující dobrodružná akce byla již moc natahovaná, sekaná na krátké kapitoly, takže už to trochu ztrácelo dech.
Protektorátní linka působivá, deník uvěřitelný, i s přihlédnutím ke snaze vystihnout tehdejší psaný projev.
Možné náznaky SPOILERŮ:
Závěr, který spojil obě dějové linie, malinko zklamání, čekala jsem víc. I co se týká vlastnictví vily; od počátku je zřejmé, že vlastník vily, který nabízí prodej, je realitce známý, po prozrazení pointy není vůbec jasné, proč se vila již celá léta prodává, nedořešené jsou i hrátky okolo obrazů, atd. (Když pominu ten nesmysl hned z úvodu, že na přání skutečného, leč utajeného vlastníka je v katastru nemovitostí zapsána realitka…).
Váhám mezi tři - čtyři, nakonec hodnocení zvedám na slabší čtyři, snad i proto, že mám ráda knihy, které vycházejí ze skutečných reálií, oceňuji i ten originální nápad, nakonec i plus za to, že jde o našeho autora.

Nifredil
20.08.2018 2 z 5

Takový česky pokus o špionážní román až skoro thriller na jedné straně a epistolarní román o válečné Ostravě na straně druhé. Obě linky dlouho zůstávají samostatné a potkají se až na konci. Ta protektorátní mě bavila, pro mě osobně byla i cenným zdrojem historických informací o Ostravě v období 2. sv. války, proto taky ty 3 hvězdičky. Bohužel špionážní linka je dost přitažená za vlasy. Spojení obou je pak založeno vyloženě na náhodě, zůstávají i další otazníky a řada nevyřešených věcí hlavně v té současné době. Je to Škoda, námět měl velký potenciál.

Toffee
21.07.2018 3 z 5

Dočteno a jsem trochu rozpačitá, jak knihu hodnotit. Nebyla špatná. Námět dobrý - dvě časové roviny propojené osudem prvorepublikové vily. Líbilo se mi, že autor obě linie odlišil i tempem vyprávění. Válečný příběh v podobě deníkových zápisů plyne pomalu a tísnivě, zatímco ten současný je rychlý a akční. Bohužel právě příběh ze současnosti vnímám jako slabinu, protože román čím dál víc strhával do béčkového akčňáku, navíc s hrdinkou, která sama zvládne a přežije cokoli. Jednu chvíli se mi vybavil film Monty Python a Svatý Grál, scéna s rytířem s useknutou rukou a jeho hláškou "To je jen povrchové zranění." Prostě, co je moc, je moc. Nemluvě o tom, že právě tahle část románu je doslova zaplevelená podrobnými popisy všeho možného (od banálních myšlenkových pochodů, přes značky výrobků, popisy jídel až po všechna čůrání za den). Naopak se mi líbila ta válečná deníková část reflektující skutečné události. Celkově tedy knihu hodnotím jako lehce nadprůměrnou.

Deniska147
18.06.2018 5 z 5

Ať jsem byla částečně v půlce třeba i zklamaná a přemýšlela jsem o odložení (mohlo to být způsobeno i tím, že jsem ji četla více než měsíc) jsem nakonec dočetla a jsem nadšená! Dvě dějové linky se nakonec spojí, což jsem nečekala a tak skvělým způsobem kniha skončí, že jsem si okamžitě objednala Anděla smrti, neboť chci další čtení o Bo, která neustále potřebuje čůrat (:D) a o Říďovi, který je neskutečný sympaťák.
Rozhodně doporučuji pro milovníky detektivek i pro ty, kteří rádi čtou deníkové zápisky. Plus je i skutečný dům na Sadové 41, který v knize hraje důležitou roli.

Danago
13.06.2018 4 z 5

Knížka mě dost překvapila.
Popisuje dva příběhy, dva osudy, minulost a současnost. A tajemství, které všechno spojuje… SKnížka je směsí literární fikce, historických událostí a skutečných postav protektorátní Ostravy.
Linka minulosti byla pro mě zajímavější. Současná linka mi připadala trochu překombinovaná, ale přesto nebyla špatná. Bo mně přišla sympatická, i když měla i své slabiny vždycky se jí podaří všechno překonat, což je asi mírně přehnané, ale zase mi to tolik nevadilo.
Další díl si určitě přečtu.

hurwajz
11.06.2018 5 z 5

Pecka. Baví mě při čtění se zastavit a vybavovat si popisované známé místa, a vidět v nich postavy z knihy, a prolínání děje z dob protektorátu je super.

gallovl
02.06.2018 4 z 5

Paráda, konečně děj v pro mě známých místech! Bo, její nesmrtelnost a všecko značkové a nejlepší mi šli na nervy od prvních stránek, ale nakonec jsem to hodila za hlavu a držela jí palce. Díky autorovi za super přiblížení válečné Ostravy!

spackova.p
29.05.2018 3 z 5

Mám z toho docela rozporuplné pocity. Ze začátku mě realitní makléřka Bo bavila a naopak nudily zápisy z deníku. Po pár stránkách se to otočilo, děj ze současnosti mi připadal místy "přitažený za vlasy", ale deníkové zápisky mě hrozně chytly. Závěr byl překvapivý, ale taky hrozně smutný. Na autora určitě nezanevřu a dám šanci další z jeho knih.

harvan69
14.05.2018 4 z 5

Mám rád Bo, jejího roztomilého vnuka (i v pokračování Anděl smrti), Vila na Sadové se mi zdá akčnější, dobrodružnější než Anděl smrti, ale obě knihy mě nadchly, četly se samy.

mynamail
14.05.2018 4 z 5

Vilu na Sadové jsem četla až po přečtení Anděla smrti. Obě knížky s emi líbily, možná i proto, že Ostrava je i moje město. Reálie mi byly tak blízké. Vilu na Sadové jsem si samozřejmě šla okouknout. Všem místním doporučuji. Z toho starého zanedbaného domu dýchá tajemno, fantazie začne běžet na plné obrátky. Jak to asi vypadá uvnitř doopravdy?
Jak píší i ostatní - pasáže v knize věnované minulosti jsem četla jedním dechem (možná i proto, že léta válečná jsou jedním z mála historických témat, která mě vždy plně pohltí).
Ale současná linie příběhu mi připadla už hodně, ale opravdu hodně přitažená za vlasy. Bo je asi Terminátor a Spiderman v jednom. Nezničitelná. A všichni ostatní jsou jen upatlaní pitomci, co si hrají na hrdiny. Autorova fantazie pracovala skutečně na plné obrátky a své fantazii ne že povolil uzdu, ale zcela ji odhodil. Takže někdy jsem si musela klepat na čelo, že to snad ani nemohl myslet vážně, dělat z čtenáře takového naivku?
Přesto ale knihu chválím za její čtivost,za místo, kam je příběh zasazen. Bo to bylo fakt fajne čtení.

denisa7638
03.05.2018 5 z 5

kniha byla zajimava a ostrava k tomu jako bonus .ted jeste vic mne zajima kde a jak se ostrava meni a pasaze z valky ?necekala jsem ,ze budou tak top a tak dobre se budou cist