Máj

Máj https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1151/maj-1151.jpg 4 5934 635

Vrcholné dílo průkopníka novodobé poezie K. H. Máchy, lyricko-epická báseň, v níž autor oslavuje krásu přírody a ústy hrdiny pronáší svoje odvážné myšlenky o tajemství smrti a věčnosti. Doprovozená ilustracemi Jana Zrzavého a portréty K. H. Máchy od dalších autorů.

Literatura česká Poezie
Vydáno: , Academia

Máj , 1836

LucyDvorska
24.08.2017 5 z 5

Česká klasika, kterou si velmi ráda přečtu vždy jednou do roka a to přesně na 1. Máje. Už se z toho stala taková má tradice. A rok od roku knihu vnímám jinak.

NaiTenshi
13.08.2017 3 z 5

Klasika, ale já jsem víc na Kytici. :)

Jacck
10.08.2017 5 z 5

vrchol české poezie, nádherný jazyk, nádherné obrazy přírody, romantický děj.

ALadin1905
03.08.2017 5 z 5

„... na tváří lehký smích, hluboký v srdci žal ...“
Ryzí romantismus se všemi svými rozpory a kontrasty: pomíjivý čas lásky, jež je pouhou iluzí, mající však svůj smysl; taky hněv, ale hlavně Smrt a bolest v období zrození a rozpuku - toť hluboké tajemství přírodního koloběhu ...
Nádherný jazyk.
Kdo poznal tajuplný Máchův kraj na severu Čech, musí rozumět jeho dílu ještě o něco hlouběji ...:)

Atanone
28.07.2017 5 z 5

Na škole ani krátce po ní mě na Máj nikdo neukecal. Zkoušela jsem to číst a snažila jsem se to i dočíst,ale nakonec jsem to vždy vzdala. Ale protože si vážně myslím,že by takováto díla měl znát každý Čech,vymyslela jsem na sebe fintu a zaposlouchala jsem se do krásného hlasu pana Hrušínského,který si s básní,se svým hlasem, se svým věkem a též se mnou dělal,co chtěl. Za což mu tam nahoru děkuji a k těm spoustám hvězd,které mu jistě dělají společnost,přidávám svých ušmudlaných *****
Pan Mácha promine,že se musí dělit,ale pravidla jsou holt pravidla.

Aileena
19.07.2017 2 z 5

Poezie není zrovna mým šálkem kávy, ale existují výjimky. Při čtenářské výzvě jsem si řekla, že klasika by člověk měl znát více, než jen z "profláknutých" úryvků. Po přečtení bych dílo shrnula snad jen jednou větou: Některé mezery ve vzdělání by měly zůstat nezaplněny.
Co mi nejvíce vadilo: hned v úvodní části se dozvím, co se vlastně stalo - očekávala jsem spíše postupné odhalení příběhu. Intermezzo I. jsem vůbec nepochopila - proč proboha zvolil autor tuto formu?! (Napíšu, kdo větu říká a pod to ji uvedu do závorek.) Stejně tak mohl přece mluvícího zakomponovat do textu např.:
Krtek mu pod zemí hrob vyryje, čas ho poté náhrobkem přikryje.
Naštěstí, stejně jako ve všem v životě, co člověk - to názor. Za mě bohužel velké zklamání a hodně slabé dvě hvězdy.

intelektuálka
17.07.2017 5 z 5

Kudy plynete u dlouhém dálném běhu, i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj.
Zem jedinou i v dědictví mi danou, širou tu zemi, zemi jedinou.

Krásné vyznání lásky k rodné zemi, pro mě klasik české poezie.

Aríka
08.07.2017 4 z 5

Karel Hynek Mácha je řazen mezi autory obrozenecké literatury, který svá díla psal ve stylu romantismu. Tato kniha je povinnou četbou snad na všech školách a tímto způsobem jsem se k ní dostala i já. Ihned jsem si ji oblíbila ačkoliv se jedná o smutné téma. Obdivuji autora , že za tak mladého veku dokázal sepsat něco tak úžasného. Tolik přirovnání, epifor, anafor či oxymóronů jen tak někde nenajdete, samozřejmě tam můžeme najít spoustu dalších jazykových i uměleckých prostředků. Na tuto knížku můžu pět samou chválu, a proto ji rozhodně doporučuji.

veronika4918
04.07.2017 4 z 5

Četla jsem dobrovolně již dříve, než jsme ji dostali jako povinnou četbu. V obdoví, kdy jsem se o tuto literaturu začala zajímat. Líbilo se.

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Povinná četba.

krevetinka
02.07.2017 5 z 5

Vždycky jsem k tomuto dílu měla averzi, už jen proto, že je v povinné četbě na střední škole. Což vlastně byl důvod, proč jsem ji musela číst. Překvapilo mě ale, že jsem místo nuceného čtení příběh opravdu hltala. Miluju poezii obecně a tohle je jedna z mých nejoblíbenějších.

Devil-Ivet
29.06.2017 3 z 5

Pro českou literaturu je to určitě skvost. Báseň, která má co říci. Pro mě je to báseň, která příliš nenadchla.

kami16
11.06.2017 2 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a upřímně mě moc neoslovila. Začátek samozřejmě dobrý, ale uprostřed knihy a ke konci jsem knize nevěnovala tolik pozornosti. Mácha opravdu není spisovatel, ke kterému bych se vracela.

SnoopyMa
10.06.2017 4 z 5

Máj s sebou přináší nejen tragický konec nešťastné lásky či poeticky vykreslenou májovou přírodu, ale jde i do hloubky, kde zavadí o metafyziku. Pochopitelně je nutné se na text více soustředit, ale stojí to za to, já osobně nejvíc zbožňuju Máchovy oxymórony.

DeniseMarini
08.06.2017 5 z 5

Nejsem velký fanoušek poezie, ale Máj mě oslovil.

whiolet
17.05.2017 4 z 5

Klasika...

BaS1972
04.05.2017 odpad!

Prostě NE! Nemám ráda Máchu coby básníka, Máj se nedá čist v dnešní době a patrně se nedal číst nikdy. Jsem pevně přesvědčená, že dosud z čítanek a povinné četby nevymizel pouze proto, že nemáme jiného romantického básníka.

Ketesh
20.04.2017 4 z 5

Klasika, která si mi líbila, ale asi už ji nikdy číst nebudu.

Lucik100
11.04.2017 5 z 5

Když jsem to začínala jako povinnou četbu, tak jsem tu knížku nenáviděla. Když jsem však četla dál, knížku jsem si dokonce oblíbila a myslím, že si jí určitě ještě někdy přečtu.

EvikU.
09.04.2017 5 z 5

Opět působivá kniha k povinné četbě.