Magický prazdroj ekniha

Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný mág, jenž chce zachránit svět, nebo alespoň tu část, na které se právě sám nachází.

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196063/big_magicky-prazdroj-QPN-196063.jpg 4.21473

Kniha Magický prazdroj

Zelený_Drak

(+ SPOILER) Magický prazdroj patří k prvním Zeměplochám, které jsem četla. Možná to byl úplně první Mrakoplaš (buď tohle nebo Zajímavé časy) a určitě se mi dostal do rukou dřív než první 4 Zempělochy. Bez znalosti předchozích (i většiny pozdějších) dílů se mi Magický prazdroj ve 12 letech moc líbil. Tehdy mi tam nic nechybělo.

O 19 let později jsem byla poněkud zklamaná. Mám raději Neviditelnou univerzitu s ustálenějším osazenstvem pod vedením Vzoromila Výsměška.

Taky je potřeba si přiznat, že Pratchett byl mimo jiné mistr ve vykrádání sama sebe. I když jsem vždy obdivovala schopnost vzít (svůj vlastní!) starý a už publikovaný nápad a odpublikovat ho znovu (což dělá velmi mnoha autorů) natolik obměněný, aby to čtenář spolknul i s navijákem (a to už je vzácnější), tak tentokrát mi to přeci jen vadilo, protože Lehké fantastično a Čaroprávnost jsem četla nedávno.

Obracení se na čtenáře je tady víc, než obvykle, a ty velmi dobré pasáže jsou na sebe našroubované mnohem násilněji a s mnohem nucenějším humorem, než je u Zeměplochy zvykem. Zároveň ještě chybí větší práce s postavami (která ale už byla v Mortovi). Conina a Nielt, to je spousta promarněného potenciálu. Jako kdyby si Pratchett někdy krátce po jejich seznámení řekl, že o nich už nikdy psát nebude (a taky to dodržel).

Samotná zápletka se věnuje vysvětlení, proč musí žít mágové v tom "nelíbátu". Aneb proč ve fantasy světech, kde funguje magie, nikdy nemůže být všemocná. Jakmile je všemocná, stává se otázka: "A proč mágové nevládnou světu?" velmi naléhavou a jakýkoliv autor, který se jí nezabývá, trochu směšným. Je to přímočará parodie na fantasy meče a magie (hlavně té magie), a to dokonce i na ty, které v době vydání ještě ani nebyly napsány (jako Dragonrealm), což zase dokážu ocenit. A dělá si legraci i z dračáku, což ale asi značnou část českých čtenářů mine.

V první čtvrtině knihy jsem si také užila rýpání do akademiků.

A Kantůrek přejmenoval Ipslorema na Faktradice :)

***

Arcikancléř Neviditelné univerzity byl oficiální hlavou všech mágů Zeměplochy. Kdysi to znamenalo, že musel být skutečně i nejlepším a nejmocnějším mágem, ale teď byly časy mnohem klidnější a abychom už přiznali vše, starší a staří mágové shlíželi na magii jako na něco, co je už tak trochu pod jejich úroveň. Předstírali, že se raději zabývají administrativní stránkou věci, což je bezpečnější a skoro stejně zábavné, a pak ještě velkými služebními obědy a večeřemi.

***

„Dnes nám patří jenom město, zítra celý svět,“ vykřikl někdo v pozadí skupiny.
Mykadlo přikývl. „Zítra svět a –“ v duchu rychle počítal, „v pátek vesmír!“
To znamená, že víkend bude volný, pomyslel si Pozinkl.

***

„Vy jste ale taky mág,“ řekl s obviněním v hlase.
„Jo, jenže úplně jinej druh než oni,“ odsekl mu Mrakoplaš.
„A jaký druh tedy jste?“
„Neškodnej.“

***

Situace začínala být krajně kritická. Magie se trhala ze řetězu. Sbohem, Univerzito, úrovně a řády; každý mág hluboko v srdci cítil, že přirozená jednotka magie je jeden mág. Věže se ještě rozmnoží a bude se bojovat, dokud nezůstane jediná z nich, a pak začnou bojovat mezi sebou zbylí mágové, až přežije jen ten nejsilnější.
A ten se pak pravděpodobně pustí do boje sám se sebou.

***

Mrakoplaš vyrostl v Morporku. Každý obyvatel Morporku měl rád na své straně, došlo-li k boji, přesilu alespoň dvacet ku jedné, ale všichni se drželi rčení, že lepší ponožka s polovinou cihly v ruce a temná ulička na číhání než kouzelný meč, který nemůžete vytáhnout z kamene.

***

„On vám přece pomohl,“ obrátil se najednou Mrakoplaš k ostatním mágům. „Všem. Dal vám všechno, co jste chtěli, nebo snad ne?“
„To mu nikdy nebudeme moci odpustit,“ odpověděl Zovce.

Hor89
08.12.2022

Návrat "mága" Mrakoplaše se zavazadlem v pátém díle zeměplošské série. Kniha je velice zábavná, ale má bohužel několik hluchých míst - hodnocení 5 hvězd zachraňují hlavně části s Knihovníkem, barbarem Nijelem a džinem.

Johny_H.
02.12.2022

Moc jsem si oblíbil postavu smrtě doufám, že v předchozí knize byl víc už se na ní moc těším. Akorát byla zrovna v knihovně rozpůjčovaná, tak jsem si přečetl nejdřív tento příběh co jsem pochopil není důležité tyto knihy číst vždy po popořadě.

Meda77
24.10.2022

První kniha od autora, které dávám 4hvězdy.Příběhy Mrakoplaše a Zavazadla, stejně jako knihy o Hlídce jsou o level výš než o Bábi. Tato kniha má solidní děj i dobře dávkovaný humor. Zatím asi nejlepší co jsem od autora četl. Tento díl můžu doporučit.

Bubo19
27.09.2022

Mám ráda Zeměplochu a taky suchý humor autora i překladatele, například "Jako rektus musím vykonat poslední rektovní čin", to prostě v jiné knize nenajdete. Příběhy s Mrakoplašem, který zoufale touží po nudě a hrášku, a zachraňování Zeměplochy by rád konečně nechal na někom jiném, to je jízda, běh, let, plavba, kde Mrakoplaš, Zavazadlo, jejich nesourodí spoluzachránci, ale i čtenář nemají na chvíli klid, jedna nebezpečná a často hodně neobvyklá akce střídá druhou.
Mé oblíbené čarodějky sice stále vedou, ale u knihy jsem se dobře bavila a nejvíc, když se na scéně objevil knihovník.Oook.

JointlieKat94
30.04.2022

Dávám 5* za úžasnou scénu Knihovníka, při operaci s knihami. :D to je prostě to nejvíc, co mě v téhle knize dostalo! :) musela jsem to předčítat přítelovi, ale ten to samozřejmě úplně nepochopil.. :D

Kniha je zase super, napínací, vtipná, akční. Mák Mrakoplaš je mým oblíbencem, Zavazadlo a kabelka.. taky super. Povídání opilého Moru a Války, nemělo chybu.. :D

Hezké, moc hezké. Těším se na další díl. :)

kaffa
21.03.2022

(+ SPOILER) mám mrakoplaše ráda, i zavazadlo a jejich peripetie.... ale prostě nějak to nemělo pro mě ten správný spád.... začínám se obávat, že nejsem zeměplochá, nebo spíš pratchettovská.... nedokážu se do těch knih položit, nechť mi příznivci prominou.... čekám, kdy se to prolomí s dalšími díly, ale možná to nikdy nepřijde....

děj samotný otevírá skrytě neskrytě další vážné otázky k zamyšlení, což mám ráda.... ale nestačí mi to.... a chudák zmatené a odvržené zavazadlo (nakopnutí kabelky mě poprvé vážně rozesmálo u téhle série :-)

freejazz
11.02.2022

Mrakoplaš nemá chybu. typický nehrdina své doby, který je hoden obdivu a uznání.

a co říct na Pratchettovo konstatování:
„Není nic horšího než člověk, který se rozhodne, že spasí svět.“ kolika spasitelů jsme si v našich zemích užili jenom v posledním století...