Mach a Šebestová

Mach a Šebestová https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94726/bmid_mach-a-sebestova-94726.JPG 5 282 56

Příběhy oblíbených postaviček Macha, Šebestové a psa Jonatána. Dvanáct humorných kapitol se hlavní postavy pomocí kouzelného sluchátka podívají do doby ledové, přemění psa Jonatána na kluka a vezmou ho na školní výlet nebo pomohou spolužákovi Kropáčkovi s angínou. V epizodách plných komických peripetií, v nichž se mísí skutečnost s bujarým výmyslem uplatnil básník , pohádkář a scénárista Miloš Macourek svůj originální situační i slovní humor, svou hravost a fantazii. Malíř Adolf Born okořenil jeho vyprávění jedinečnými výtvarnými představami.... celý text

iskovsky
14.06.2020 3 z 5

Viem, že som si to v detstve čítal tak, akoby to čítal Nárožný... takže asi až forma urobila z obsahu legendu

Zdeniczka
12.06.2020 5 z 5

Mach a Šebestová, Jonatán, paní Kadrnožková, Horáček s Pažoutem, to je jeden z evergreenů, na který se nezapomíná. Své místo má stále i ve školní literatuře. Je pravda, že styl psaní s nekonečnými souvětími je pro malé děti na čtení trochu náročný, ale kdo by neznal i večerníček? Hlas Petra Nárožného slyším v hlavě dodnes... :)

m_martina
04.06.2020 5 z 5

Tuhle knihu si moje děti četly samy, už byly v té době dost velké. A protože Mach a Šebestová se líbí všem bez rozdílu věku, přečetla jsem knihu už i nejstarší vnučce.

Osice
13.02.2020 5 z 5

O tuto českou nesmrtelnou klasiku, která vznikla díky autorskému duu M. Macourek a A. Born, projevila zájem před dvěma dny i naše dcera. Vlastníme vyřazenou z knihovny. Čtení Macha a Šebestové jsme si s dcerou neskutečně užily. Barča hltala každé slovo, oblíbila si zejména Jonatána a Micinku a nejvíc ji oslovil asi příběh o vzorném chování. „…, tak si tedy pamatuj, Horáčku, že muž se k ženě nikdy nechová neurvale jako nějaký Kanaďan při hokeji, ale vždycky jemně, ušlechtile a galantně, za což mu žena odplácí čím? No Čermáková? No přece svou roztomilostí.“ (s. 127) … Miluju jazyk, kterým jsou příběhy žáků 3. B napsané. Dlouhé věty, v nichž se klidně několikrát změní osoba mluvčího, krásně zní, bylo potěšením je předčítat. Ale bez Bornových obrázků by to samozřejmě nebylo ono, ty k textu neodmyslitelně patří.

Při čtení jsem zavzpomínala na naše knihovnické herecké listování touto knihou určené sice dětem, ale nejvíc jsme se u něho vyblbli samozřejmě my knihovníci… Já si zahrála Šebestovou a manžel Macha:-)

ddkk
11.02.2020 5 z 5

Kdo by neznal Macha a Šebestovou! Provázeli dětská léta mého syna a dcery, bavili jsme se nad jejich příběhy i my, rodiče. Geniální spojení Macourek-Born-Nárožný je v televizním zpracování nesmrtelnou klasikou...a teď žasne nad jejich tak normálními a přitom fantastickými příběhy i můj vnuk! A stejně jako jeho táta i on už definitivně převzal hlášku "doba ledová je doba ledová"...

Mimochodem, jaká byla vlastně křestní jména Macha, Šebestové, Pažouta nebo Kropáčka?

Samozřejmě plný počet a doporučuji.

jprst
06.09.2019 5 z 5

Knižní zpracování mě jaksi asi vzhledem k mému věku minulo, televizní i filmové zpracování jsem absolvoval se svými dětmi a napadá mě jen samá chvála. A vnoučata? Přestože jejich jednička byl a je Harry Potter, tak Macha a Šebestovou ovládají překvapivě dobře, což svědčí tom, že se to panu Macourkovi opravdu povedlo a dokázal upoutat děti napříč generacemi. A za sebe? Některé hlášky si pamatuji i já a k tomu hlas pana Nárožného, ne to prostě nemá chybu.

1amu
17.05.2019 5 z 5

Skoro vše zde již krásně popsali Ryon Mathrin a Metla, včetně národního "sqostu", ve 2.polovině 70-tých let a kulturní bídy. Šlo o zázrak vytvořený autorem,ilustrátorem a spíkrem. Dnešní generace 40-50-níků byla odchována Machem, Šebestovou - ti horší - novodobé Bratrstvo kočičí pracky- myšleni Horáček a Pažout. K tomu neskutečný psík Jonatán paní Kadrnožkové a kouzelné sluchátko, jehož zásluhou mohli M+Š vyléčit angínu spolužáka Kropáčka. Žádný doktor ! Pouhé kladivo a buch-buch do palic bacilů ! A samozřejmě z toho kvanta dobrých skutků, ještě uvedení pračlověka pana Humla do tehdejší současnosti. Školník nebyl špatný flek a k tomu služební bejvák. Žádná ledová jeskyně .
Je mi divné, že zasloužilé a národní umělce rozdávali "souzi" mnohým nýmandům a panové Macourek, Born a Nárožný byli jaksi opomenuti.

RyonMathrin
16.05.2019 5 z 5

Tenhle skvost jsem naordinoval dětem schválně. Říkal jsem si: tohle prostě musíte znát, to je pecka, jeden z top večerníčků a zároveň knižních pohádek. Kdo tohle nezná, ten jakoby nebyl... prostě tak. No řekněte, z kolika pohádek zlidovělo tolik hlášek jako z Macha a Šebestové: Doba ledová je doba ledová... Haló, haló, proč je koček málo... Napij se pořádně, takové cucání nemá smysl... atd.
A víte co? Dobré zboží se chválí samo, ani jsem je nemusel moc přesvědčovat. A podle komentáře Metly zjišťuji, že nejsem sám, kdo instinktivně při čtení napodobuje dikci pana Nárožného, protože to k tomu prostě sedí jako máslo ke chlebu nebo skořice ke štrůdlu (nebo zvolte podobnou neoddělitelnou libou kombinaci). Rozhodně kvalitě dost přispívají i nádherné obrázky pana Borna. Díly jako Kropáček má angínu nebo M. a Š. mezi piráty jsou samozřejmě nejoblíbenější, ale překvapilo mě, že si potomstvo oblíbilo i příběh o slušném chování, a to právě díky dvoustránkové ilustraci, kde je zobrazeno co je správně a co ne.
A teď se to vše pokusím shrnout dvěma slovy: Národní poklad.
Takže za mě plná palba, tehdy i dnes.
PS: a z večerníčku bych ještě vypíchl Žlababu a její nepřekonatelné: "Ahoj"...

Metla
01.05.2019 5 z 5

Domácí knihovna ani obecní knihovna nezvládají plnit normu každý večer nový příběh a tak jsem sáhla do vyšší police pro malinko náročnější pohádky. Doufala jsem, že alespoň bohaté ilustrace cácorku obměkčí, pokud ji zatím nezaujmou peripetie Macha a Šebestové. Přilepila jsem pár uvolněných listů v kdysi hojně užívané knize a pustila se do předčítání. Neskutečně dlouhé věty plné spojek, v tom přímá řeč bez uvozovek, svatá makrelo, co to je? Ale ono to fungovalo... Přistihla jsem se, jak se zápalem napodobuji Petra Nárožného a po nějaké obvyklé větné skladbě jsem ani nevzdechla. A hlavně dcerku to také docela bavilo, i když ještě nedosáhla správného věku, aby trampoty Macha, Šebestové, Jonatána a vůbec všech okolo plně docenila.
Mohla bych zaremcat nad zcestnou logikou, vždyť problémy způsobené praštěnými nápady žáků 3.B byly přece snadno a ihned řešitelné právě tím všemocným sluchátkem. Ale uplatněním prosté logiky by se vytratila veškerá sranda a zábava. Tady není o čem: haló, haló, haló, proč je tu hvězd málo, a tak štěkám jako hrom, dala bych hvězd milión!

Covenant
11.04.2019 5 z 5

Mám radost, že se příběhy líbí dětem i dnes a žádají si další knihy s Machem a Šebestovou. Ilustrace Adolfa Borna a humor Miloše Macourka milují. Je to správně ujetý a pořád zábavný, takže to nezestárlo ani po tolika letech. No a mně to baví číst (samozřejmě to nejde číst normálně a Nárožný se hlásí o slovo). Líbí se mi ta dlouhá souvětí, kde věta nekončí, stále pokračuje a Mach říká něco jako, člověče Šebestová, to je bezvadnej nápad, vytáhl sluchátko, hned s ním všechno zařídil a než bys řekl švec, byli s Šebestovou někde na opačném konci vesmíru. Jo a do 3.B jsem taky chodil, aby bylo jasno!

knihomolkajanca
17.03.2019 5 z 5

Jako malá jsem knihu milovala. Předčítala jsem z ní mamce, když vařila, pořád dokola a dokola. Nedávno jsem po ní nostalgicky sáhla na návštěvě u rodičů a trochu si příhody připomněla. No co si budeme povídat, je to prostě skvělé, vtipné a v hlavě se mi u toho vybavovaly vzpomínky na večerníček. :-)

Hoshi
27.11.2018 5 z 5

Po letech jsem se rozhodla, že se znovu vrátím k Machovi a Šebestové a celou dobu mi při četbě v hlavě zněl hlas pana Náročného :) Kdo by jej neznal. Krásné ilustrace, příjemná četba a úžasný návrat do dětství :)

MOu598
16.08.2018 5 z 5

Skoro víc obrázkú než textu. Příběhy mám nerozlučně spjaty díky Večerníčku s panem Nárožným.
Večerníčky super, knížka také super.

SSTknihy
15.06.2018 5 z 5

Tak dokonalé! Tak skvělé! Tak zábavné! Ať už kniha nebo kreslený seriál v nezapomenutelném podání Petra Nárožného, příběhy těhle dvou školáků jsou prostě neskutečně originální, vtipné a na 100% úžasné.

DancerJaneBooks
01.03.2018 5 z 5

Moc mě tyto příběhy dvou spolužáků bavily...nádherné ilustrace

Lessana
02.06.2017 5 z 5

Mach a Šebestová - to sú nezabudnuteľné spomienky na detstvo! Kúzelné príbehy Miloša Macourka s nádhernými, tak charakteristickými ilustráciami Adolfa Borna :).

Elulilinka1
12.05.2017 5 z 5

Povedená kniha, místy je i veršovaná - což se mi na ní velice líbí. Super děj a tuhle knihu zbožňuju jako Večerníček. Miloš Macourek je super spisovatel.

RichardvonT.
23.02.2017 5 z 5

To víte, doba ledová je doba ledová:-))
Jedna z nejlepších českých dětských knížek, navíc podpořená podařeným Večerníčkem.
Již od roku 1982 všichni víme, že Horáček prostě nemůže být prezidentem:-)))
Taky jsem chodil do III. B., takže plný počet!

Greengrass
29.01.2017 5 z 5

Ač jsem absolvovala všech 8 tříd základní školy s vyznamenáním, nejraději bych navždy propadla do té třetí, do béčka. Za Machem, Šebestovou, Kropáčkem, Horáčkem, Pažoutem a dokonce i souškou, v dalších dílech díkybohu paní, učitelkou.

Mach a Šebestová navždy!

tatafa
07.01.2017 4 z 5

Krásný, jedinečný příběh, který ovlivnil mé dětství.

pro děti zfilmováno Večerníček pro děti od 6 let pro děti od 4 let

Miloš Macourek