Lovkyně informací

Lovkyně informací https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124186/lovkyne-informaci.jpg 4 372 89

Lovkyně informací série

Vanessa Michael Munroeová má mimořádný talent pro jazyky (ovládá jich dvaadvacet) a za sebou tvrdý výcvik v zacházení s nožem. Obstarává informace, většinou v zemích třetího světa, pro firmy, vlády i jednotlivce. I proto, že se narodila v Kamerunu (manželům-misionářům), kývne na zakázku naftaře Richarda Burbanka, jehož adoptivní dcera Emily se nevrátila ze safari v Namibii. V doprovodu rodinného přítele Milese Bradforda se Vanessa s falešným pasem vydává do Afriky, tam ji však dostihne jak pravda o Emilyině osudu, tak její vlastní minulost… a Vanesse nakonec nezbude nic než pomsta. Senzační debut, jehož hrdinka si podle kritiků i čtenářů v ničem nezadá s Lisbeth Salanderovou, hlavní postavou kultovních bestsellerů Stiega Larssona.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Informationist , 2011

Eevina
02.02.2014 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala s odstupem, zase velká reklama a u názvu Thriller roku a to pro mě znamená po několika zkušenost odrazující dvoujsloví, ovšem klobouk dolů, kniha mě překvapila, chytla a jsem nadšená z prostředí Afriky, úplný konec ale je už pro mě trochu rozpačitý, ale přesto dávám knize 5 hvězdiček a těším se na pokračování.

efka.saf
28.01.2014 4 z 5

Kniha je bezesporu kvalitní spisovatelské dílo, ale trochu jsem se nechala unést superlativním hodnocením na bookfanu, takže jsem očekávala asi přespříliš a možná si tím znemožnila si knihu vychutnat v plné síle :).

Lovkyně informací se liší od ostatní krimi především prostředím, ve kterém se příběh odehrává. Přece jenom Afrika není tak obvyklým dějištěm, ale o to zajímavěji a exotičtěji příběh působil. Netuším, jestli nastíněné dobové reálie v afrických státech (jako např. Rovníková Guinea) byly pravdivé a zcela autentické (pravděpodobnost je ale veliká, když v tomto prostředí autorka sama jako malá vyrůstala), ale je mi to vesměs i jedno. Tato exotika má v sobě něco tajemného a podobně jako v Číňanovi od Henninga Mankella jsem nabyla pocitu, že jsem se něco nového dozvěděla o zemi (zemích), o níž jinak vím naprosté houby :).

Největší problém knihy vidím ale v tom, že hlavní hrdinka Vanessa Michael Munroeová byla od začátku spojována s Larssonovou Lisbeth a to je pro mě vždy kámen úrazu. Ano, jisté styčné body tady zřejmě budou, ale na rozdíl od Lisbeth mi Vanessa nedokázala přirůst k srdci, ba dokonce mi byla stále lehce nesympatická. Možná na mě tato hrdinka působila už trochu předimenzovaným dojem a všech těch znalostí a vlastností bylo už tak nějak přespříliš na to, aby se to vešlo do jedné „křehké“ dívky.

Co se ovšem samotného příběhu týče, ten šlapal opravdu slušně. Hluchých míst se zde nedočkáme, děj odsýpá velmi plynule a někdy i akčně. Postava Vanessy byla rovněž umě doplněna o dvě mužské postavy Milese a Francisca (a bez jiskření mezi všemi „třemi“ se to samozřejmě neobejde), z nichž co do sympatičnosti u mě jasně vyhrával Miles. Zápletka byla výborná a rozuzlení také patřilo k těm „lépe propracovaným“, i když já jsem ke konci měla jistou tendenci se v ději ztrácet, ale to bude možná můj subjektivní problém.

tuldas
17.12.2013 4 z 5

velmi čtivé,překvapující závěr

Jančislava
04.11.2013 2 z 5

Pro mě bohužel zklamání, nebavilo mě to. Nějak mě super ženy už nebaví. Kniha je zasazena do zajímavého prostředí, ale to je asi tak všechno. Za mě nezajímavé

derminator
27.10.2013 5 z 5

Překvapivé zvraty, skvělá znalost Afriky. A také skvělá hrdinka. Nemám co bych knize dodal. Jen to všem doporučuji přečíst! 90%.

Jaru
26.09.2013 4 z 5

když jsem si ji kupovala, čekala jsem trochu něco jiného, ale výsledek mě mile překvapil. kniha měla tempo, zvraty, napětí, atd. doporučuji všem kdo mají rádi střední Afriku.

HanaNov
12.08.2013 5 z 5

Jednoduše výborná kniha! Odehrává se v (pro omě osobně) neobvyklých končinách (s Afrikou se v amerických thrillerech a detektivkách opravdu moc nesetkáme) a ohromuje množstvím detailních informací o místních reáliích, kultuře, zvycích a nevyřčených pravdách, které tak oživují příběh, až skoro vystupuje ze stránek. (Samozřejmě nejsem odborník na africký kontinent, tudíž nemohu posoudit, nakolik jsou obsažené informace pravdivé, ale vězte, že působí až děsivě reálně). Kniha ihned vtáhne do děje, je poutavá, čtivá, překvapivá, strhující a plná nečekaných zvratů. V poslední době pro mě osobně nejzajímavější překvapení.
Člověk je tím více potěšen, když nečeká žádné zázraky a ono to najednou přijde:)

asterixka
07.08.2013 2 z 5

Tak mně Lisbeth nepřipomínala Munroeová v ničem (snad pouze vzhledem?) Dokonalá supermanka, která všechno ví, všechno zná, všude byla a každého přemůže levou zadní, kterou nikdy nezradí instinkt a dokáže se vždy správně zorientovat - trochu sci-fi .... Kniha se mi celkově nelíbila, jak stylově, tak obsahově, pro mě osobně je velkým zklamáním (a to jsem si ji koupila).

ttoper
07.08.2013 4 z 5

Myslím, že nebudu jediný, komu hlavní hrdinka připomínala Lisbeth z Milénia. Neříkám to ale jako výtku. Kniha je výborně vystavěná, nemá moc hluchých pasáží a rovnou beru do ruky druhý díl :)

MartinaF
05.07.2013 5 z 5

Naprosto vynikající kniha, má rychlý spád a děj. Michael je sice tvrdá žena, která neváhá pro informace vraždit, ale vevnitř je to citlivý člověk. Už se teším na další pokračování.

bbara155
26.06.2013 4 z 5

Velmi dobrý thriller. Hrdinka mi silně připomínala Lisbeth Salanderovou z Milénia.

MichaelaMalinka
22.06.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, čím dál víc se přikláním k thrillerům a tenhle je jedním, ke kterým se budu ráda vracet. Neohrožená Michael, ve které dřímou démoni z minulosti je opravdu velmi nadaná žena, kterou jen tak něco nezastraší. Skvěle propletené příběhy a konečné rozuzlení impozantní. Jenom škoda Francisca, velmi dobrý stratég s geniálním myšlením. Moc dobrá knížka :) Těším se na pokračování :)

LG73
06.06.2013 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak tuto knihu ohodnotím. Asi jsem se nechala příliš strhnout všemi recenzemi a po přečtení knihy jsem zjistila, že jsem od knihy očekávala příliš. Rozhodně nechci tvrdit, že by Lovkyně informací byla špatná kniha. Naopak se jedná určitě o kvalitně napsaný thriller, nechybí mu napětí, odvážná a inteligentní hrdinka i zajímavá zápletka. Přesto jsem měla během čtení pocit, že mě kniha nedokáže dokonale pohltit. Možná to bylo prostředím Afriky, které na mě působili příliš vzdáleně a trošku nepředstavitelně. Přesto musím ocenit, jak autorka popsala samotné prostředí, které je velmi drsné a pro obyčejného Evropana zcela smrtelné i samotné rozuzlení příběhu a nechat se překvapit, jakým směrem se bude ubírat další autorčina kniha.

kackaj
15.04.2013 3 z 5

nevím, někde jsem se do toho nemohla začíst, ani jsem se netěšila, že se zase můžu ponořit do knížky, nechodila jsem s ní ani na záchod a nakonec jsem skončila pár kapitol před koncem - proto ty tři hvězdičky

Charlie Esprit
17.03.2013 5 z 5

Kniha velice libila a tesim se na druhy dil!!!

evasamankova
28.02.2013 3 z 5

Trochu akční thriller, který se velmi příjemně čte a má dosti svéráznou a zajímavou hrdinku. Ale srovnávání s Lisbeth Salanderovou podle mě přeci jen není na místě. K tomu Vanesse chybí větší prapracovanost. Samotná pointa příběhu není špatná, ale ani zcela originální. Celkově se mi kniha líbila (jelikož jsem před touto knihou četla Box 21, která k ženám zrovna lichotivá nebyla, tak ženská hrdinka konající pomstu mi zlepšila náladu), ale "dech mi nevyrazila".

Katuska001
23.12.2012 5 z 5

Výborná kniha, strhující nepředvídatelný děj. Hlavní hrdinka velmi drsná, ingeligentní a impozantní žena. Přivítala jsem i změnu kontinentu, děj se odehrává převážně v Africe.

Lucik.823
23.12.2012 5 z 5

Rozhodně výborná knížka, líbily se mi hlavně zajímavé destinace, které autorka dokázala skvěle popsat. O Africe se takhle mnoho nepíše, takže už kvůli tomuhle mě zaujala. Munroeová je neuvěřitelná postava. Co dokáže udělat jenom proto, aby splnila úkol, její inteligence, představivost, odhodlanost a schopnost dedukce jsou super. Její schopnost naučit se jazyky se mi hodně líbí, taky bych chtěla :D. Příběhu nechybí napětí, neustálá změna směru vyšetřování, přejíždění z lokality do lokality, Munroeová se nebojí zajít daleko, čímž se dost odlišuje. Úplný závěr se mi teda až tolik nelíbil, výsledek vyšetřování mě zklamal, ale uvidíme v dalších dílech :))

iqtiqe
24.11.2012 4 z 5

Vanessa byla někde na netu uváděna postava podobná Lisbeth Salander, proto jsem si knihu přečetl. Musím uznat, podoba postav je ze začátku celkem velká, děj parádní, jen má lehce sestupnou tendenci. 2. díl je o něco slabší. Uvidíme, jak třetí...

Ereniss
10.11.2012 4 z 5

Takový Rambo v ženském těle. Super odreagovačka, myslím, že by to fungovalo i jako celovečerní film, rozhodně by to nahnalo do kin chlapy, kteří by si nad touto "superženou" poslintali :) Samozřejmě podle toho, kdo by ji hrál :)
Taky jako zde mnozí jsem ráda za změnu prostředí, sever miluji, ale i džnugle má své kouzlo.

Afrika špionáž dobrodružství

Taylor Stevens