Než přijde mráz

Než přijde mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166896/bmid_kurt-wallander-a-linda-wallanderova-hAT-166896.jpg 4 190 41

Linda Wallanderová série

1. díl

Jednoho srpnového večera roku 2001 zavolá na stanici v Ystadu člověk, který prý viděl na jezeře Marebo hejno hořících labutí. Kurt Wallander se k jezeru vydá, aby zjistil, co se stalo. Bere s sebou i dceru Lindu, která právě dokončila policejní akademii ve Stockholmu a má nastoupit k ystadskému policejnímu sboru. U jezera žádné stopy nenajdou, ale za pár dní udeří zvířecí sadista znovu a brzy začnou mizet i lidé. Za záhadných okolností se ztratí také Lindina kamarádka z dětství Anna. Otec a dcera Wallanderovi se pouštějí společně, a přece každý po svém, po stopách vedoucích až do guayanské džungle a ke křesťanskému soudnému dni. Lindina policejní kariéra může být ohrožena dřív, než vůbec začala.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Innan frosten , 2002

orinka3
09.01.2017 4 z 5

Tradičně dobrá detektivka od Mankella. Ale trochu mi vadily ty rozmíšky mezi otcem a dcerou a taky často opakované narážky na tělnatost postav, méně znamená více. Jinak nemám žádné výhrady, dobře napsané i vygradované.

MagdaS
06.11.2016

Dobře napsaná detektivka, naštěstí dost jiná v porovnání s ostatními švédskými :). Poklona panu Mankellovi, pokračuju četbou dalších jeho knih.

sagasir
30.10.2016 5 z 5

Dobře se potatila

Wallander stále skvěle válí. I když Wallander. Tady to není úplná pravda. Kniha je označována jako případ komisaře Wallandera a Lindy Wallanderové. Mělo by to být však spíše naopak. Hlavní slovo tu totiž má komisařova dcera a její otec zde hraje až druhé housle. Ne však nějaké bezvýznamné. Doufám, že se Linda objeví alespoň v posledních dvou zbývajících dílech této skvělé série s komisařem. Když už nedostane samostatný knižní prostor (myslím si to, ale nevím, zda třeba náhodou není postavou v nějakých dalších autorových knihách). Její postava je totiž úžasná. Opravdu výborně se potatila a je skvostně vypsaná, naprosto uvěřitelná, charakterní, hodná obdivu a skvěle fungující sama, v tandemu s otcem či v celém policejním týmu. Celkově mě velice bavila ta rodinná dynamika. Klidně by z ní mohl vzniknout takový rodinný policejní klan. Otec komisař, dcera posléze komisařka a dítě jejich vnouče a zároveň jejich nástupce. To by byla paráda. Nicméně vraťme se opět k rozsahově (456 stran) nijak nevybočující kriminálce. Autor si zde pro nás znovu připravil skvělé všechny postavy, napínavý děj, kvalitní závěr, propracovanou zápletku, pár překvapení. Celkově vzato prostě zase typicky dobrý Mankell.Rozhodně nechybí ani typický motiv ciziny. V tomto díle se s knou podíváme i do USA, Dánska či do Guany. Do knihy se ponoříte hned ze začátku a nutno dodat, že začíná vcelku děsivě. Konkrétně mnohonásobnou smrtí několika lidí v guyanské džungli. Myslím, že takový případ se i skutečně stal. Nejsem si však jist zda přímo na stejném místě. Každopádně je to hrozné. Pak se objeví zapálené zvířecí oběti a základ pro dobrý začátek je položen. Naštěstí ani zbytek knihy není ničím zkažen. Líbilo se mi i vykreslení postavy Lindiny kamarádky Anny, u níž čtenář vlastně do poslední chvíle neví na čem je. Zajímavé je i nazývaní její druhé kamarádky Zebrou. Samozřejmě to není její skutečné jméno, ale celkově to působí tak úsměvně a člověk si při tom opravdu vzpomene na zebru.

Chtě nechtě většina čtenářů s komisařem sympatizuje a tak si oblíbí i jeho dceru a hned jejich první případ dokazuje, že tvoří a nadále by tvořili dobrý tandem. Touto knihou Mankell opět dokázal, že dokáže zaujmout, sepsat skvělý případ a výborně vypsat postavy i prostředí. Jediné mínus na této knize je pak to, že by neuškodilo trochu více rozepsat pravý důvod těch nekalostí, které ti nábožní lidé konali. To už je však maličký detail. Knihu hodnotím 95 %. Jedna z nejlepších knih ze série s komisařem Wallanderem. I když já ji trochu hodnotím bokem. Přece jenom komisař v něm hraje tzv. druhé housle. Přečtěte si i tento díl. Mohu ho jen doporučit. Stejně jako celého Mankella.

DominikV
01.07.2016 4 z 5

Kniha si drží kvalitu předešlých příběhů pana Mankella a v žádném případě jim nezůstává nic dlužná. Téma knihy je mi celkem blízké, takže s ním jsem problém neměl, ba naopak, přišlo mi možná nejzajímavější z celé série. Nechci a nebudu nic vytýkat, jen řeknu, že Linda není Kurt a to, myslím, hovoří za všechno.

MAXA71
18.02.2016 4 z 5

Tohto autora môžem. Napínavé, dobré.

Prateri
09.02.2016 4 z 5

Vůbec nemám ráda čtení o náboženských fanaticích. Vyloženě trpím, ale bylo to napsané čtivě, a tak jsem četla a četla a najednou byl konec - takže čtyři hvězdičky (ale znova číst nebudu).

konicekbily
14.06.2015 4 z 5

Dobře napsáno, dobře přečteno, jdu na dalšího Kurta.

kocour_mikeš
17.04.2015 3 z 5

Po Číňanovi je to druhá kniha autora a viděl jsem pár dílů seriálu o tomto komisaři (seriál se mi velmi líbí). Příběh byl čtivý, motivy mi několikrát přišly zvláštní, těšil jsem se na rozuzlení a práci policie, však uvidíte.... Příběh byl zajímavý, splil očekávané. V severské krimi mi příjdou o krapet lepší díla autorů Hypnotizéra. Dávám za tuto 60%.

buschka
16.10.2014 4 z 5

Další podařená severská dekektivka. Čtivá, napínavá.

dalia1769
04.10.2014 4 z 5

V tomto díle ustupuje postava Wallandera tak trochu do pozadí, hlavní vyšetřovatelkou je jeho dcera Linda. Je pravda, že Wallanderovi opravdu dost chybí dynamika, kterou mu dodával vztah s otcem, a kniha by asi měla být čtena až po přečtení celého cyklu, ale když vyšla v češtině už nyní... Přesto je to detektivka velmi čtivá a napínavá, řekla bych, že celý cyklus má vzestupnou tendenci a Mankell se postupně zdokonaloval i pokud jde o čtivost a propracovanost jeho knih.

lubosh
18.08.2014 3 z 5

Jako by to napsal Lars Kepler, ne Henning Mankell. A to nemyslím jako lichotku. Proti ostatním Mankellovým knihám je to sešup minimálně o jeden stupeň.

Baiba
11.08.2014 4 z 5

Tak to vypadá, že by Ystad a jeho okolí měl být obehnán ostnatým drátem, vzhledem k tomu, jaká je tam koncentrace volně pobíhajících psychopatů a jiných individuí :) Ale to je asi problém všech krimi sérií, koneckonců detektivka o krádežích v obchoďácích by nás asi nebavila... Kurt Wallander stojí opět před sérií brutálních zločinů, tentokrát spojených s náboženským fanatismem. Zápletka je dostatečně napínavá a zajímavá. do jaké míry je věrohodná, neposoudím... Hlavně ti, co mají načteno více "wallenderovek" ocení, že je příběh vyprávěn z perspektivy Lindy. Ukazuje nám to Kurta (i další postavy) z trochu jiného úhlu (vzteklý koupelnový tygr:)). Komplikovaný, velice citlivě a důvěryhodně zachycený vztah mezi otcem a dcerou se ani tentokrát nenechal zatlačit do pozadí detektivní linií.

Paja Ch.
15.04.2014 3 z 5

Moje první knížka od Mankella, která je čtivě napsaná ale asi jsem čekala trošku víc. Není to knížka, kterou bych četla až do 4 nebo 5 do rána. Ale myslím, že dám ještě Mankellovi šanci.

vysypanel
24.03.2014 5 z 5

Mankel je prostě skvělý.

eliska18
03.03.2014 4 z 5

Čtivá kniha, velice pěkně napsaná, poutavá. Přečetla jsem ji během víkendu a to doslova jedním dechem.
Ačkoli je zde popisováno sadistické chování, které však má jistou zvrácenou logiku, najde se čas i pro 'milostné románky' a trochu odlehčení.

Moňa69
26.02.2014 3 z 5

Tak Mankellovi ještě určitě dám šanci, Než přijde mráz tedy hodnotím jen třemi hvězdičkami ale vcelku mě příběh vtáhl, i když závěr se mi zdál zbytečně dlouhý. Málokdy narazím na thriler, jehož hlavní osou je vztah otce a dcery, vlastně otců a dcer.

efka.saf
04.02.2014 5 z 5

Henning Mankell je opravdu výborný spisovatel a Než přijde mráz to jenom potvrzuje. Přijde mi až obdivuhodné, jak barvité dokážou být jednotlivé „příběhy“ točící se kolem Kurta Wallendera. V tomto díle navíc Kurtovi dýchá na krk jeho dcera Linda, která má na konci léta nastoupit k policii jako pochůzkářka, a kterou si já pamatuji ještě jako značně problematické dítě z prvních dílů. Ale to, že Linda ještě u policii oficiálně nazačala, ji ovšem nebrání v tom, aby se zapojovala do současného vyšetřování nejnovějšího případu člověka, který svoji vražednou dráhu začíná upalováním nevinných zvířat.
Příběh je vyprávěn pěkně pozvolna, přesto člověk neprožívá pocity nudy. Vše se rozmotává postupně, takže čtenáři brzy dojde, kdo je oním hledaným padouchem, ale přesto i nadále nadšeně sleduje kroky Lindy a Kurta až do samotného závěru. Mě osobně hodně zaujalo i samotné pozadí příběhu, onen náboženský fanatismus, který vyústil do takových monstrózních událostí. Kniha je opravdu skvělá a plné hodnocení si zaslouží, přesto je ale v mých očích stále o malý krůček napřed kniha Mrtví ve člunu.

Neri
25.01.2014 5 z 5

Moje první setkání s H. Mankellem a určitě ne poslední. Líbila se mi každá stránka, čtení jsem si užívala a bylo mi skoro líto, že kniha končí. Je to výborný příběh, kde napětí graduje jen hodně zvolna, přesto vás stále udrží ve střehu, bez logických nesmyslů a násilných dějových zvratů. Je sice snadné brzy vytušit, kde a kdo je skryté zlo, ale na napětí to rozhodně neubírá, spíš naopak.

evasamankova
18.01.2014 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, absolutně nemám co bych ji vytkla. Výborný příběh na pomezí detektivního a psychologického žánru. Přestože pachatel i pohnutky jsou zhruba v polovině téměř jasné, nijak to neubírá na čtivosti ani napětí. Mankellův jedinečný vypravěčský styl je největším plusem.

Hella
04.11.2013 4 z 5

Doporučuji, je to poutavý příběh. Dokonce mě bavil mnohem víc než předchozí autorovy dva tituly - Vrazi bez tváře a Mrtví ve člunu.