Lichtenburkové

Vzestupy a pády jednoho panského rodu. Lichtenburci patřili k panskému rozrodu Ronovců s erbem zkřížených černých ostrví na zlatém štítu. V polovině 13. století odešli na Českomoravskou vrchovinu, kde dolováním stříbra v okolí dnešního Havlíčkova Brodu zbohatli a vytvořili rozsáhlé dominium. Za posledních Přemyslovců patřili k nejmocnějším panským rodům a nejednou ze svých hradů významně ovlivnili průběh českých dějin. Další staletí již byla svědkem jejich poklesu, příslušníci rodu se rozešli do různých koutů království, ale i potom se mezi nimi vyskytli vynikající politici či vojáci, čnící vysoko nad řadové příslušníky české aristokracie. Jako například Hynek Krušina, orebský hejtman a vítěz u Vyšehradu. Rod pánů z Lichtenburka vymřel koncem 16. století na Moravě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35322/big_lichtenburkove-d95-35322.jpg 4.46

Kniha Lichtenburkové

Jave

Jelikož jsem se narodil a žiji v regionu, který nejen že po hradu v něm se nacházejícím dal rodu jméno, ale byl i na čas "dominiem" zkřížených ostrví Lichtenburků, tudíž zakoupení a přečtení této knihy byla pro mě doslova povinnost. Skvělá kniha.

Khamul1
05.06.2020

Úžasná kniha

Ramiel
30.09.2017

Kniha nabitá historickými informacemi. Jen je škoda, že zrovna větvi bítovských Lichtenburků, která mě zajímala nejvíce, je zde věnována jen krátká zmínka s tím, že se jim bude věnovat samostatná kniha. Ta bohužel dosud nebyla vydána.