Líbali jsme se

Líbali jsme se https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260214/bmid_libali-jsme-se-jCH-260214.jpg 4 359 94

David Levithan napsal příběh založený na skutečné události – Harry a Craig, dva sedmnáctiletí kluci, se zúčastnili líbacího maratonu, aby překonali Guinnessův rekord a zároveň upozornili na předsudky panující ve společnosti. Dehydratovaní a nevyspalí se snaží překonat rekord a jejich úsilí se stává ohniskem, kolem kterého se točí příběh dalších dospívajících kluků, již hledají svoji vlastní identitu, lásku, řeší rodinné problémy – a hlavně touží objevit své místo v tomto světě. Levithan umně splétá nitky jejich příběhu do jednoho velkého o dospívání a hledání vlastní identity, zkrátka tom, jaké to dnes je být mladý kluk na kluky. David Levithan je autorem mnoha oceňovaných románů. Českým čtenářům je známý především svým románem Den co den. Dále pak knihami Nick a Norah: až do ochraptění a Dash & Lily – Kniha přání, které napsal společně s Rachel Cohnovou.... celý text

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Two Boys Kissing , 2013

Lenka.Vílka
28.01.2016 3 z 5

Věděla jsem, že po obsahové a příběhové stránce se mi kniha Líbali jsme bude líbit. Zaujala mě a já věděla, že si ji musím jednoznačně přečíst. Ale potom jsem začala číst a bylo to stejné jako u Den co den (zatím jsem od autora četla pouze tyhle dvě). Forma to zabila (to střídání mi nejdřív vadilo, potom jsem ho pochopila, ale stejně mi nesedlo). Na mě moc myšlenek na malém prostoru (tím nemyslím ubrat myšlenky, ale víc rozepsat jednotlivé příběhy). Z toho důvodu mě mrzí, že musím dát tak nízké hodnocení...

CatherinManson
23.01.2016 5 z 5

Je to moje teprve druhá kniha od Davida Levithana a jsem si jistá, že není poslední. Po jeho mistrovském díle Den co den jsem se na Líbali jsme se velmi těšila a nebyla jsem zklamaná. Miluju různorodost jeho témat a jejich zpracování. Levithan se toho nebojí. Knih s homosexuální tématikou moc není, což si myslím, že je škoda. Líbali jsme se je tak příjemným překvapením. Knihu bych doporučila každému, koho už nebaví stále stejná, opakující se a všední témata. Nudit se rozhodně nebudete a litovat už vůbec ne.

"Byla to znamenitá ironie: Zrovna když jsme se chtěli přestat zabít, začali jsme umírat. Zrovna když jsme začali cítit sílu, přišli jme o ni."

Víc překladů jeho děl, prosím!

Peace
08.01.2016 4 z 5

"Svoboda není jen o volení a sňatcích a líbání se na ulici, i když to všechno je důležité. Svoboda je taky o tom, co si sami sobě dovolíte."

Úvod knihy působil rozpačitě, chvíli trvalo, než jsem se zorientovala ve všech postavách, ale po pár stranách jsem se do děje naštěstí vpravila. Příběhy mě bavily - všechny v podstatě stejnou měrou, každý byl zajímavý svým způsobem. Co mě však na příběhu naopak rušilo, a bez čeho bych se obešla, byly "hlasy z minulosti". Na můj vkus dávaly ději zbytečnou patetičnost.
Jinak je však kniha skvělá a náhled do života jednotlivých kluků opravdu zapůsobí.

adela3429
01.01.2016 5 z 5

Moje první setkání s Davidem Levithanem a rozhodně ne poslední! Tato knížka mě naprosto dostala. Sice do komunity LGBT osobně nepatřím, ale vždycky se mě příběhy s touto tématikou silně dotýkaly. "Líbali jsme se" se rozhodně řadí mezi moje nejoblíbenější knížky vůbec. Slupla jsem ji během dvou dnů a jsem si jistá, že se k ní zase někdy vrátím. A ne jen jednou...

Adele02
30.12.2015 4 z 5

Vůbec nevím, jak to ohodnotit. Čtyři, pět? Stejně to ještě třikrát změním...
Ten konec je nejkrásnější. Ten proslov. S klukama - aspoň s Harrym a Craigem - to mohl ještě trochu rozvinout, ale i tak jsem spokojená.
Až na ty chyby. To tak trhá oči...

Tanja00
05.12.2015 5 z 5

Tato kniha má něco do sebe a něčím se vymika ostatně jako všechny knihy co napíše :)

Allka
01.12.2015 5 z 5

Už při čtení Den co den jsem měla tušení a kniha Líbali jsme se mi tušení potvrdila - David Levithan je můj nový oblíbený autor :)
Líbali jsme se není žádný mainstreamový zamilovaný románek a rozhodně není formou ani obsahem pro každého. Někomu můžou vadit úvahové pasáže převažující nad těmi dějovými, někomu zase nesedí gay tématika či příběhy bez detailů, v nichž ´co bylo dál´ náleží už jen čtenářově fantazii... Ale pro mě osobně je tahle kniha všechno, co si můžu přát. Určitě se k ní v budoucnu několikrát vrátím a už teď se na to těším :) A ostatním radím: zkuste to a uvidíte :)
P.S.: Pěkně prosím český překlad vícera Levithanových knih, prosím, prosím.
P.P.S.: Poslední dobou se kolem mě objevuje čím dál víc knih, v nichž hlavní zamilovanou dvojicí není holka a kluk a které jsou atraktivní pro mladé publikum, a já říkám: jen houšť a větší kapky :)

Vladísek
27.11.2015 1 z 5

Ačkoliv je zde kniha hodnocena vesměs kladně, za sebe musím napsat, že mně se nelíbila. Téma samo o sobě nebylo špatné, ale nevyhovuje mi styl, jakým je kniha psána. Nemám ve zvyku knihy nedočítat, ale tohle bylo opravdu utrpení a musela jsem se opravdu přemáhat, abych knihu neodložila již v půlce.

muchomurka
09.11.2015 3 z 5

Tak nějak nevím, jak mám knihu hodnotit. Nápad to nebyl špatný, ale nelíbilo se mi, jak to autor pojal a zpracoval, a také to, jak byly příběhy těch kluků prokládané úvahami jakéhosi "my" , což na mě působilo děsně, jako by byla odhalována pravda, podstata všeho, ale v podstatě to byly nabubřelé prázdné řeči. Snad jsem pochopila dobře, kdo to "my" je, ale i přesto mě to tam nesedělo, zavazelo a strašně to brzdilo příběh.
Naopak bych ocenila, kdyby tam byl ještě nějaký dovětek, pár stran, jak to s jednotlivými dvojicemi dopadlo (co Craigova rodina, co Cooperův život, co Avery a Ryan a další), ne jen velmi hrubý náčrt.

Adris
30.10.2015 5 z 5

Knihu bych doporučila všem věkovým kategoriím. Nikdy není pozdě udělat první krok ke změně. Toto neotřelé, provokativní téma je osvěžující změnou v mnoha neustále se opakujících tématech. Tato kniha je perlou mezi ostatními. Skvost mezi černobílými tématy. Nebojte se jí. Každý si v ní najde něco a síla autorových myšlenek za to opravdu stojí.
Více u mě na blogu v recenzi

Lorrainee
15.10.2015 5 z 5

Miluju ji.

Janičta
12.10.2015 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než mi docvaklo, kdo jsou vlastně ti vypravěči, ale pak to zapadlo a musím říct, že to nebyl špatný nápad. Nejvíc se mi asi líbil příběh Averyho a Ryana. Poté následoval Cooper a pak Harry s Craigem, Neil s Peterem byli tak nějak o ničem. Byl to zajímavý náhled na život mladých chlapců, kteří se potýkají s tím čím jsou. A široká společnost jim s tím rozhodně nepomáhá. Zazní tu pravdy, kterých si nikdo nevšímá, byť jsou přímo na očích.

ladyfromskye
12.10.2015 5 z 5

David Levithan mě nezklamal. Miluji, jak si za svá bere ta nejrůznější témata, která navíc pokaždé zpracuje trošku jinak. Ta různorodost nemusí každému vyhovovat, ale já jsem naprosto spokojená, obzvlášť tehdy, když vím, že dílo bude kvalitně zpracováno.
Líbali jsme se je opravdu dobrá kniha, která možná má pár nedostatků, ty ovšem lze snadno přehlédnout. Ačkoliv je to primárně kniha pro mládež, myslím, že mnohé by mohla dát také dospělým, ať už jsou to zástupci moderních či starých názorů. Obzvláště té druhé skupině by citlivost a přesnost, se kterými bylo téma pojato, mohly pomoci pochopit. I kdyby jen částečně.
Víc knih od Davida Levithana!

freddy
03.10.2015 4 z 5

Tuto knihu jsem si koupil především proto, že příběhů s gay tématikou z mého pohledu není nikdy dost. A musím říci, že zpočátku jsem měl problém se zorientovat nejen v postavách, ale i v tom, kdo ty jednotlivé příběhy vlastně vypravuje a vkládá do těch příběhů své vlastní zkušenosti. Po prvních 10 stranách už jsem ale stylu knihy přivykl a ve výsledku to bylo velmi zajímavé čtení, kdy ke konci už jsem to přelouskal jedním dechem. Ale z mého pohledu je problém v tom, že jednotlivé příběhy byly nevyrovnané. Od samého začátku mě nejvíce zaujal příběh Coopera, který i v závěru gradoval nejzajímavěji, a který by si dle mého názoru zasloužil svou vlastní knihu, rozhodně bych si rád o něm a o tom, jak jeho život pokračoval, přečetl více. Dějovou linii Harryho s Craigem vnímám taktéž jako zajímavou, ale možná příliš rozvleklou, Ryan s Averym mě bavili ještě o něco méně a Neil s Peterem mě zajímali nejméně. Stejně tak myšlenky vypravěčů mě občas nudily. Ale ve výsledku je tahle kniha zajímavě namíchaným koktejlem, kde každý příběh má své opodstatnění a každý nahlíží na gay problematiku a popisuje jí trochu jinak. Ve výsledku nelituji ani peněz investovaných do koupě knihy, ani času s touto knihou stráveným.