Zlá léta

Román je součástí historického cyklu o Přemyslovcích (Král železný, král zlatý, Zlá léta, Dědici zlatého krále) v němž autorka zobrazila slavnou epochu českých dějin. Zlá léta poručenské vlády Oty Braniborského po nešťastné bitvě na Moravském poli, kde padl zrazený král Přemysl Otakar II., přivedla České země do neslýchané bídy, která vyháněla lidi z jejich příbytků a pod hrozbou hladomoru je měnila v divokou zvěř, kanibalismus nebyl ojedinělý. Na tomto pozadí se rozvíjí příběh lásky královské vdovy Kunhuty k Závišovi z Falkenštejna, jenž byl jedním ze strůjců pádu jejího manžela. Tento vášnivý milostný vztah krutě působí na Závišovu dceru Ulriku, jejíž horoucí láska k otci se postupně mění v nenávist, a také mladičký král Václav II. v braniborském zajetí trpce nese, že se nikdo nezajímá o jeho neradostný osud. Konflikt mezi Kunhutou a jejím synem a mezi Falkenštejnem a jeho dcerou je záhy alespoň načas otupen nástupem Václava II. na osiřelý trůn, kdy se opět otevírá jasnější budoucnost pro celé České království...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33200/kral-a-ruze-zla-leta.jpg 4.6143

Kniha Zlá léta

Rony70
12.12.2021

Rozhodl jsem se pro tuto knihu poté, co jsem odložil po cca 20 stranách jinou knihu z tohoto období - Milenec královny vdovy. A nelituji, tahle kniha je o pořádný kus lepší a navíc patří k těm srozumitelnějším od paní Vaňkové. Je ale pravda, že v některých částech jsem se nudil, což mi vynahradila poslední asi čtvrtina, která popisuje hladomor a kanibalství v té době a která si nijak nezadá s hororem. Nedovedu si představit, že bych v takových hrůzách měl žít, to teda je ještě zlatá tahle doba covidová :-) No a protože Záviše nám v tomhle díle ještě nepopravili, a já jsem tuhle knihu četl především kvůli němu, tak si musím přečíst i pokračování jeho příběhu i když jsem měl původně v úmyslu si od historických románů odpočinout a přečíst si něco lehčího.

DuncanIdaho
05.09.2021

Při čtení této knihy, se mi zamlouvalo to, že to není až taková červená knihovna. Té romantiky tam je dost, ale v mnoha knihách pí. Vaňkové je romantiky a zamilovanosti docela dost.

Babo
01.08.2021

Tak jak jsem byla víceméně nadšená z prvního dílu,tak tuto knihu odkládám jako nedočtenou. Mám dojem,že historie se tak nějak vytratila a byla nahrazena patosem , láskou a pomalu zčervenala,ale ne prolitou krví ,ale láskou na každém kroku.
Začala jsem mít pocit,že čtu nějaký dívčí román a na to jsem už přece jen stará.
Škoda ,ale možná to byl autorčin záměr,nalákat milovnice romantiky na něco historie.

Věrulička
11.10.2020

Mám ráda historii. Knížka byla poutavá a rychle se četla, ale spoustu věcí jsem tak nějak... nepochopila. Jednak jsem se začala zamotávat do jmen a do toho, kdo je vlastně s kým spolčený, jednak mi později mnohdy nedocházely ani jednotlivé scény, obsahy rozhovorů postav a důvody jejich chování, což mě trošinku štvalo. Snad to bylo tím, že dost věcí bylo napsáno jen tak "mezi řádky" a já to z toho prostě nedokázala vyzobat.

veronika1998
16.06.2020

Příběh o Kunhutě a Závišovi, kterým jsem to moc přála. Kniha se mi četla lépe a lehčeji než první díl a měla jsem ji velmi rychle přečtenou. Už se těším na další díl.

Datr1
02.05.2020

Další díl o Přemyslovcích, zase skvěle napsané

Mirka2778
06.07.2018

Skvělá knížka, tak jako většina od paní Vaňkové.
Přemysl II padl a v Čechách panuje bezvládí a hlad a mor a braniboři.

alabra
01.11.2017

Zajímavá historie dobře zpracovaná. Autorka je dobrá spisovatelka, jen mi v jejích knihách chybí trochu lehkosti, radosti ze života. Příliš smutku a stísněnosti. Každý den nebyl jen černý, naši předkové se uměli jistě těšit víc, než dnes my v naší uspěchané době. I když, jak nese sám titul, doba byla zlá.