Lev, čarodějnice a skříň ekniha

Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte s námi do země zázraků a kouzel - do Narnie! Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí. Dokážou s pomocí moudrého a zároveň strašlivého lva Aslana zlomit její temnou nadvládu? Čtyři sourozenci projdou tajemnou skříní a ocitnou se v Narnii – v zemi, kde žijí mluvící zvířata a kterou ovládá zlá Bílá čarodějnice. Děti se snaží obyvatelům Narnie pomoci, ale když jsou všechny naděje téměř zmařeny, návrat bájného lva Aslana zvrátí běh událostí a do země konečně přijde jaro. Nenechte si ujít fantasy bestseller, který nadchl miliony čtenářů po celém světě. Stejně jako jeho kamarád Tolkien, C. S. Lewis přetvořil svěž fantazie, obohatil jej krásou a dal mu zcela nový a jedinečný rozměr. V současné době musí každé nové království fantazie podstoupit srovnání s Narnií. - Lloyd Alexander (oblíbený autor fantasy literatury)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282914/narnie-lev-carodejnice-a-skrin-etl-282914.jpg 4.32566

Letopisy Narnie 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno (ekniha), Fragment (ČR)

Kniha Lev, čarodějnice a skříň

jejda.majda

Díky instagramové knižní výzvě od @bookscalling jsem se vrátila zpátky do dětství. Jedním z úkolů, které se mají splnit, je totiž i přečíst si oblíbenou knihu z dětství.

Narnii jsem milovala! Trošku jsem se bála, že se mi teď třeba už tolik líbit nebude nebo mi přijde až moc dětská, ale vůbec to tak nebylo.

Zase jsem si připomněla, jak fantastický byl první díl a nemohla jsem uvěřit tomu, že ty nádherné příběhy z Narnie jsou tak krátké, přitom se tam toho vždycky stane tolik! Tak krátké mi to jako dítěti nikdy nepřišlo... A navíc ty zápasy mezi dobrem a zlem nejsou nijak extrémně násilné a přitom si z toho člověk vždycky něco odnese. Aslana nelze nemilovat.

Vypadá to, že jen u prvního dílu nezůstanu, ale postupně bych si chtěla tenhle rok znovu přečíst všech 7 dílů celé série! :-) Tak uvidíme!

Veveruška320

Hezké a úsměvné čtení i film se mi líbil.:o))

Nora759

Četla jsem všechny díly tenhle je můj oblíbený????

Barabora

Přečteno jedním dechem. Super. Stejně super, jako film. Na každém je něco.

Miliarda

Po Čarodějově synovci jsem pokračoval touto knihou a uchvátila mě snad ještě víc. Narnie a její mytologie mě pohltila, postavy mě okouzlily a vůbec mi nepřikáží "dětský" styl psaní, kdy autor evidentně cílí na mladší čtenářské publikum. Už se těším na prince Kaspiana a pevně doufám, že si série Letopisů Narnie udrží kvalitu jakou prozatím má.

Selain

Každý z nás bol raz dieťaťom a túžil zažiť neuveriteľné dobrodružstvá. Magické predmety, bytosti a svety...to všetko sme si pri tom predstavovali a vždy keď sme sa hrali, túžili sme byť ich súčasťou. Pomáhali nám k tomu hračky, záhadné miesta (ako ihrisko, záhrada či nevyužívaná podkrovná miestnosť) AVŠAK niekedy to nestačilo a bolo treba použiť rovno portál - bránu cez ktorú sme do takejto krajiny vstúpili.

To isté vedeli i naši hrdinovia v knihe o Narnií s podtitulom "Lev, šatník a čarodejnica" ktorí použili ako spomínaný "portál" starú šatníkovú skriňu a ocitli sa v zamrznutej magickej krajine. Skôr než si dokážu uvedomiť, čo sa vlastne deje, dostanú sa do víru udalostí, stretu zo zlou čarodejnicou a je len na nich, či naplnia dávne proroctvo a vyslobodia krajinu spod jej nadvlády alebo či ich život a životy všetkých jej obyvateľov budú navždy stratené.

Autor pri písaní zvolil spôsob rozprávania podobný ľudovým povestiam. Kniha je písaná ako rozprávka pre najmenších a preto treba k nej i tak pristupovať. Dej knihy je jednoduchý, autor sa zbytočne sa nerozpisuje a ide vždy priamo k veci, vďaka čomu má príbeh spád a čitateľ sa nenudí. Pre niekoho to môže byť výhoda, pretože to umožňuje zapojiť fantáziu, pre iného nedostatok, kvôli ktorému sa nebude môcť do čítania dostatočne ponoriť. Tak ako všetky rozprávky i táto ovplýva potrebnou naivitou (hlavne čo sa týka myslenia a konania postáv) a ak ste dospelý čitateľ, treba jej odpustiť isté nelogickosti aby ste sa bavili (napr. siahodlhý opis cestovania na miesto, kam sa neskôr dokážu dostať za "pár minút" a pod.). Pri čítaní budete odmenený nielen neopakovateľným svetom, ale i rôznymi skrytými odkazmi na kresťanstvo a myšlienkami, ktoré dej obohacujú a dodávajú mu i hlbší rozmer (ktorý môžete ale nemusíte pochopiť).

Pri čítaní treba mať i na pamäti, že dielo nevzniklo "včera" ale ešte v prvej tretine 20. storočia a aj preto sa tu objavujú isté "klišé". Ak ju chcete dať čítať deťom, uistite sa, že vaše dieťa zvláda krvavé opisy scén a smrť ktorá sa tu kde tu vyskytne (tak ako staré ľudové rozprávky, neraz je i táto rozprávka krutá a drsná).

Pre koho kniha nie je? Pre tých, ktorí očakávajú dejové zvraty a hlbokú psychológiu postáv. Pre tých, ktorí od knihy očakávajú ďalšieho "Pána prsteňov" len pre priateľstvo autora s Tolkienom. Pre tých, ktorí neznesú priamočiari príbeh a odkazy na kresťanstvo. A pre tých, ktorí neradi zapájajú predstavivosť pri čítaní.

A pre koho je teda určená? Pre deti a všetkých ostatných, ktorí neprestávate snívať, máte v sebe stále kúsok dieťaťa aj napriek vyššiemu veku a túžite stále zažívať tieto detské dobrodružstvá. Práve vy budete pri čítaní nadšení!

martina9959

Tohle bude už navždy srdcovou záležitostí! Ze všech knih Letopisů Narnie mne tato chytá za srdce nejvíc. A je tam spousta krásných myšlenek, hlubokých poselství,... dětské radosti, veselého poskočení. Příběh plný fantazie a kouzelného světa nechá úsměv na tváři.

kuruteku

Kdysi jsem viděl film a uhranut našel předlohu. A ostatní knihy. Nějak jsem z radosti, že tu je jiný svět časem zapomněl. A připomenutí je najednou zklamáním - kouzlo přestalo fungovat. Je tam všechno tak, jak bylo, ale zešedlo, vyvanulo, upadlo. Kniha je krátká, slzy nad Aslanovým osudem, možná proto, že vím, jak to bude dál, ani nepřijdou, stejně radost z jeho návratu. Až si říkám, že ten film byl lepší než kniha.