Léto mezi řádky

Léto mezi řádky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511999/bmid_leto-mezi-radky-cbV-511999.jpg 4 213 76

Denis přistoupil na plán své přítelkyně Vendy a odjel s ní na celé léto do Španělska pracovat jako animátor. Není to jeho styl – kdyby bylo na něm, zůstal by doma a proležel celé prázdniny v knížkách. Pak ale potká Vincenta a začne prožívat vlastní strhující příběh, jehož děj překvapí i jej samého. Vincent je chytrý, vtipný, sebevědomý a přitažlivý, což drtivá většina jeho okolí oceňuje. Denise ale vytáčí už od první chvíle, kdy mu z talíře ukradne hranolek. Vincentova nespoutanost a přímočarost ho rozčiluje a fascinuje zároveň. Být v blízkosti bohéma, který hltá život, rozdává úsměvy a zároveň vyslovuje těžké životní pravdy, pro něj znamená vystoupení z komfortní zóny. Boj s vlastními pocity užírá Denise zevnitř, poprvé ale vnímá, že je opravdu naživu. Vidí všechny barvy, slyší každý nádech a cítí. Doopravdy cítí.... celý text

Luskal
22.06.2023 4 z 5

Ze začátku mě kniha neoslovila - hlavní hrdina mě spíš štval a vůbec mi nesedly jména hlavních postav (což zní jako zvláštní nedostatek, ale bohužel, z nějakého důvodu se mi vůbec nelíbí a nehodi k hlavním hrdinům)
Ale od zhruba první třetiny se mi příběh začínal více líbit, Denisovy myšlenky byly moc pěkně zachycené a celkově jsem si čtení užila a knihu přečetla za jedno letní odpoledne :)

Áňa 998
21.06.2023 5 z 5

Léto mezi řádky jsem vyhlížela už dlouho, protože už jen podle obálky? Absolutní dokonalost! Nejsem si jistá, jestli dokáže fotka dostatečně ukázat, jak moc se povedla. Hraje krásně barvami a přímo z ní dýchá letní atmosféra.
Co se týká anotace, ta mi přišla jako dělaná pro současné počasí. Takže ideálka! Další motivací ke čtení je to, že se letos konečně chystám k moři a protože se těším, zkracuji si čekání prosluněnými knihami, a to tahle už jen podle anotace a obálky je.
Hlavní postavou je Denis, který se svojí přítelkyní Vendy míří jako animátor do zahraničí. Vlastně od začátku jsem z něj cítila nejistotu. Oproti tomu je tu Vincent, sebevědomý, divoký, vtipný a přímočarý. Už když se ti dva poprvé dostanou do konfliktu, je to vtipné, protože ta hranolka, nebo ten hranolek?
Vtipu je tu dost, trapných situací taky, ale důležité je sebepoznání jednoho kluka. Vystoupí ze zajetého standardu a pustí se do neznámých vod. To znamená změny na několika frontách... A ty jsem mu fakt nezáviděla. Musím ale ocenit, jak odvážně se ke všemu postavil. Naštěstí, jsou lidé, kteří ho podrží. A i když dojde k velké změně, jsou při něm!
Kniha je napsána lehce, čtivě a vy máte pocit, jako že jste v prosluněném resortu u moře. Léto mezi řádky nemá mnoho stran a tak to nebylo ani čtení na dlouho. S přestávkami mi kniha dělala společnost cca dva dny.
Jsem moc ráda, že jsem se do knihy pustila a objevila další domácí autorku @zpet_ke_knize ! Pevně věřím, že to není její poslední kniha a těším se už teď na další!

Denisa153
20.06.2023 5 z 5

Super čtivá letní oddechovka někam k vodě. Co si budem... Všichni víme jak to skončí, ale je to čtivé, prostření taky super, romantika mezi hrdiny taky funguje.... Dostala jsem přesně to co jsem čekala, možná i něco navíc takže spokojenost

essidaven
19.06.2023 4 z 5

Pokud mám z knihy dobrý pocit, většinou hvězdami nešetřím a i když to není literární skvost dávám vysoké hodnocení. Důležitým měřítkem u mě bývá čtivost, prostě pokud knihu nečtu s chutí, tak odkládám. No a toto je přesně ta kniha, kdy si řeknete- no tak asi žádná moudra neobjevím, ale bylo to hodně milé a takové hezounké. Doslova zalité sluncem. Jasně, že konec víte dopředu, ale stejně to bylo fajn a navíc uvěřitelné. Přesto konec byl už moc na vlně růžových jednorožců. Po knize jsem sáhla v rámci pride month, který mi byl připomenut na knihkupectví Martinus. Myslím, že literatura o předsudcích a odlišnostech rozšiřuje obzory. No a dostala jsem milé čtení, které bylo navíc sem tam okořeněno hlubokými pravdami. Takže spokojenost.

SusieMusie
15.06.2023 5 z 5

Aww. Tak roztomilé a příjemné čtení. Člověk u toho vypne a musí se jen usmívat jak hezké to je. I když samozřejmě drama tam taky najdeme, ale spíš převládá feel-good romantika a spousta vtipu. Víc takových knih prosím.

Domkar9116
13.06.2023 4 z 5

Krásný letní příběh. Do Vincenta jsem se úplně zamilovala. Je to čtivý a milý příběh. Určitě doporučuji!

pogmanka
10.06.2023 5 z 5

Za mě hrozně milé překvapení. Takhle milou knížku, u které jsem se celou dobu usmívala už jsem dlouho nečetla. Všechny postavy jsem si oblíbila, jak oba protagonisty i Vendy a nejlepšího kamaráda Denise. Úplně jsem se naladila na léto a dovolené. Moc pěkné a ten konec jen ach. Určitě si od autorky přečtu i něco dalšího.

Jaehyun
09.06.2023 4 z 5

Tohle byla taková fajn letní jednohubka, kterou přečtěte za jeden den. Osobně bych brala, kdyby to bylo trosku víc propracované do hloubky a zaměřilo se to třeba jen na jedno téma místo tolika najednou, ale i tak mě to bavilo a našli se i situace, kdy jsem se u knihy musela usmívat. Pokud chcete něco milého a nenáročného, tak můžu doporučit. Na prvotinu to bylo pěkné a pokud autorka vydá i další knížky, moc ráda se do nich pustím.

HockeyGirl
08.06.2023 5 z 5

Jedním slovem - DOKONALÉ! Nebyla to moc dlouhá knížka, prostě taková oddechovka. Četla se sama, vůbec jsem se ani u jedné pasáže nenudila, pořád jsem musela číst dál a těšila jsem se na další a další kapitoly. Ze začátku se nemuseli, spíš jeden druhému lezli na nervy, ale pak se z toho stala láska. Krásné čtení, opravdu komu nevadí téma lgbt nebo gayové, tak doporučuji. Přesně čtení na letní období, nemůžu vůbec nic vytknout. Krása

sabi_z_knihy
08.06.2023 5 z 5

Knížku jsem měla možnost číst v rámci #spoluprace s #humbookblogeri, @humbook a moc za to děkuju

Nad tím, zda si knížku přečíst, jsem přemýšlela dost dlouho, neskutečně mě lákala. Takže ve chvíli, kdy jsem na @humbookblogeri objevila, že dělají konkurz, měla jsem jasno. Takže mám neuvěřitelnou radost, že to klaplo a já si knížku mohla takto přečíst.
Už po přečtení první kapitoly mi bylo jasné, že jsem se zamilovala. Tento pocit přetrval až do konce.
Denis mi neskutečně sedl. Tak neuvěřitelně sympatická osoba! Hned bych ho brala za kamaráda! A Vincent... už v okamžiku, kdy se objevil, jsem se neskutečně uculovala. Bože, jo, taky si mě hned získal. A jejich vtah... damn, tak skvělá hate love! Žrala jsem to každou stránkou víc a víc. Když se řekne hate love, většina si to nedokáže představit v reálném životě, ale toto... To bylo napsané tak uvěřitelné, že vám budu věřit, když mi řekněte, že se to celé skutečně stalo.
Děj byl taky čtivý. Nenašla jsem v knize jediný okamžik, kdy by mě nebavila.
Většina si asi pod touto knížkou představí nějakou letní oddechovku, což taky je. Ale má i neuvěřitelnou hloubku se spoustou krásných myšlenek! Nepřeháním, když řeknu, že v ní mám nejmíň 15 lepíku s myšlenkami.
Přestože jsem se do knihy pustila s tím, že to bude jen další romantická contemporary, tak si z ní toho odnáším tolik, jako už dlouho ne. Už se nemůžu dočkat, až si dám někdy rereading.

Doporučuju! A to jakože úplně všem, je to naprosto top strop knížka! Víc takových příběhů, prosím!

5/5

instagram: sabi_z_knihy

Books_by_Dee
08.06.2023 4 z 5

IG: @books_by_dee

Tahle autorčina prvotina je moc povedená a děsně roztomilá. Má to úžasnej letní vibe, takže doporučuji jako čtení na letní měsíce.

V knížce sledujeme Denise, který se svojí přítelkyní Vendy odlítají do hotelu do Španělska, kde budou pracovat jako animátoři. Seznamují se s celou další partou z Česka a mezi nimi je i Vincent, který Denise vytáčí od první chvilky, kdy mu ukradne z talíře hranolku (nebo hranolek). Potom stačí jeden večer a jedno posezení na pláži a Denisovi se obrátí život na ruby, začne tápat ve své orientaci, ale hlavně si začne uvědomovat, že až s Vincentem začal opravdu žít.

Trošku mě jen mrzel rychlý konec, chyběl mě epilog a možná, ale jen opravdu možná to bylo celé takové moc jednoduché a až moc zalité sluncem. Ale to co jsem od knížky chtěla, jsem rozhodně dostala.

head.in.a.book
07.06.2023 4 z 5

~Knížku jsem měla možnost přečíst v rámci #spoluprace s @humbookblogeri a moc za to děkuji!
~Když se venku oteplilo, hledala jsem knížky, které mi navodí letní atmosféru a tak jsem byla opravdu šťastná, že jsem měla možnost přečíst si Léto mezi řádky!
Tato knížka totiž, ať už obálkou nebo obsahem, přímo křičí ,, letní feel good contemporary" a já po ní nejspíš sáhla v tu nejvhodnější chvíli, protože mi neskutečně sedla!
~Příběh se chvilku odehrává v Česku, ale většinově ve Španělsku. Při čtení jsem měla chuť odjet k moři a jen ležet na pláži na sluníčku. Bohužel si budu prozatím muset vystačit se školním bazénem:D
~ Všechny postavy jsem si zamilovala,ale pořád se nemůžu rozhodnout jestli jsem tým Vincent nebo Denis, každý byl totiž úplně jiný a některými vlastnostmi mi byli oba podobní. Nejsympatičtější mi byl ale Denisův nejlepší kamarád Filip!
~ Ikdyž se na první pohled může zdát, že knížka nepředá nějakou hlubší myšlenku, najdete ji tam. Ikdyž se může zdát, že jde pouze o romantický příběh, jde i příběh, kde Denis hledá sebe sama a to se mi na něm moc líbilo!
Knížka ve mně vyvolala hrozně moc emocí. Chvilkami jsem se smála nahlas, občas jsem zase měla chuť řvát. A ikdyž mi přišly některé části moc urychlené, knížku vám moc doporučuji!

Love_books_369
06.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Nejdříve, než přejdu k samotné recenzi, chtěla bych moc poděkovat @humbook_blogeri a @humbook za možnost #spolupráce. Díky.
Léto mezi řádky je poměrně milá knížka s božím letním vibem a překrásnou obálkou. Bohužel, se mi nedostalo žádného přesahu nebo něčeho, co by mě vážně zasáhlo. Celkově mě knížka moc neohromila. A hrozně mě to mrzí, protože vypadá a anotace zní naprosto famózně.
Co se týče postav také jsem úplně odvařená nebyla. Vincent mě od první stránky neskutečně vytáčel, pozor spoiler, jako pardon ale šahat někomu po prvním seznámení do talíře?! To jsem úplně rozuměla Denisovi, druhé hlavní postavě, která mi taky úplně nesedla, ale sedla mi maličko více než Vincent, že ho Vincent rozčiluje bohužel jsem se s ním neopila (ups, pardon další spoiler ) a tím pádem jsem si ho nezamilovala
Ale sympatické mi na nich bylo, že hrají oba na klavír, nee vůbec to s nimi nemám společné.
Ostatní postavy ale nebyly vůbec k zahození. Třeba Filip, kdyby autorka o něm autorka napsala knížku, vůbec bych se nezlobila. Filip byl za mě moc zábavný a hrozně fajn člověk. Druhá moje oblíbená postava, první je samozřejmě Filip, je Vendy. Obdivovala jsem s jakým pochopením přijala celou situaci.
Za mě fajn letní oddechovka, která nenadchne ani neurazí.

*2,5/5

Grohlinka
06.06.2023 3 z 5

Dobrá odpočinková kniha. Velké plus má u mě za Tuláka po hvězdách. Na druhou stranu bych nepotřebovala tolik zápletek rozchod, uvědomění si vlastní sexuality, homofobie, rodinné drama, Na cca 200 stránek, které kniha má se snažila obsáhnout příliš mnoho témat a neměla tak šanci jít dostatečně do hloubky. Ale s čistým svědomím můžu knihu prohlásit za jednu z nejlepších českých gay romancí.

kvetinkovedny
04.06.2023

Nebylo to špatné, ale knížka prostě nebyla pro mě.
* Výtisk jsem dostala autorky (#spolupráce), která je zároveň mojí instakamarádkou, z toho důvodu místo hvězdiček uděluji jen slovní hodnocení.

Já jsem kousek Léta mezi řádky už vlastně četla před dvěma lety a zároveň před rokem, když se ještě příběh jmenoval Teorie hrdinství a Al pracovala na rukopisu. Už tehdy jsem chválila skvělou stylistiku a styl psaní, ale příběh mě jednoduše nenadchnul natolik, abych ho dočetla až do konce. Ve finální verzi jsem ho doklepla celý, ale bohužel jsem z něj stále nebyla nadšená tolik, jak bych si přála.

Jako vždy začnu pozitivy, kterých ale zvládnu vyjmenovat spoustu! :D Skvělá atmosféra a zajímavé prostředí příběhu, krásně napsaný text plný hezkých myšlenek, který bych si nejradši v knížce zvýraznila, a několik super vtípků. No a ta krásná obálka! O té bych mohla pět ódy.

Co mi ale vůbec nesedlo, to byla bohužel romantická linka. Hlavní hrdina Denis jede se svojí přítelkyní Vendy pracovat do Španělska, kde potkává Vincenta, kterého naprosto nemůže vystát. Naštěstí stačilo, aby se oba ožrali, a nevraživost byla pryč. To mi přišlo trochu zvláštní, ale hádám, že se to může stát, co jsem ale nemohla pochopit a odpustit, byla postava Vincenta. Respektive jak se v průběhu celé knihy chová.

On ví, že má Denis přítelkyni, netuší, jak na tom jejich vztah je, ale Denise od prvního okamžiku nabaluje a flirtuje s ním. A pak je to taky on, kdo Denise políbí, i když je zadaný, což moc dobře ví. A to mi prostě nepřijde oukej a fér absolutně k nikomu. Naopak cením, že Denis Vendy nepodváděl, ale jeho vysvětlení k rozchodu bylo takové polovičaté, což na konci knihy způsobilo úplně zbytečné drama a zbytečně kýčovité usmíření. A taky se Denis z rozpadu ročního vztahu oklepal neskutečně rychle?*

Kvůli tomu všemu jsem bohužel klukům vůbec nefandila. Což mě opravdu mrzelo, protože některé scény byly super, a já si moc přála, abych se z nich mohla rozplývat.

Celkově to za mě byl tedy spíš průměr, zejména kvůli věcem, které mně osobně vadily. I tak je to ale na prvotinu super počin a věřím, že autorka mě v budoucnosti ještě překvapí.

*Popis děje se spoilery, abych lépe vysvětlila, co mi vadilo: Vincent Denise políbil. Denis to přijal dost rychle, stejně tak svoji orientaci, ale Vendy, své přítelkyni, řekl, že už k ní prostě necítí to, co dřív nebo tak něco. Přitom úplně stačilo, aby řekl, že je možná na kluky, že je hrozně zmatený a že se moc omlouvá. Protože takhle je jasný, že je brzy přistihne (btw kluci, co takhle se zamknout?) a bude z toho poprask. A zbytečný drama a fuuf. Což samozřejmě bylo. A jak se Vincent nakonec na Denise naštval, že to nemá v hlavě srovnaný? Tím u mě skončil navždy.

kalinkacz
04.06.2023 4 z 5

Pokud hledáte ultimátní letní oddechovku, která je young adult, contemporary a LGBT, tak jste ji právě našli!
Léto mezi řádky je neskutečně milý letní příběh, který vám předá španělskou atmosféru a do toho se seznámíte s pár skvělými postavami!
Do takové knihy nejdete s tím, že byste netušili na straně 15, jak to dopadne, ale jdete ji číst, protože chcete vypnout a naladit se na léto (jako už ta nádherná obálka volá léto léto).
Příběh je krátký, roztomilý a osobně mě nejvíc bavily momenty v počátku, kdy se hlavní hrdinové nemohli vystát.
Léto mezi řádky není nic náročného, ale já dostala přesně to, co jsem čekala a jako krátkou a svižnou oddechovku/jednohubku mohu doporučit.

JitulHa
03.06.2023 4 z 5

Tady skutečně platí takovéto známé přísloví aneb co se škádlívá, rádo se mívá. Neboť zdejší hrdiny vystihuje naprosto dokonale! Je znát, že autorka dala do příběhu také kus sebe sama, především pak skrze Denisovu lásku pro literaturu, vzhledem k její profesi, i skrze Vincentovo nadšení zkoušet nové věci, protože napsat vlastní knihu je určitě velikou výzvou, kterou se autorce jak vidno podařilo úspěšně zdolat. Navíc atmosféra příběhu hraje opravdu na úžasnou letní notu, a to tak skvěle, že bezpochyby dokážet navnadit na ty pravé prázdninové radovánky u moře. Zkrátka povedená feel-good prosluněná jednohubka, i když co si budem, ten závěr mohl být klidně o něco delší...

M.anon
01.06.2023 5 z 5

Boží! Kluci spolu byli prostě úžasní.
Super jednohubka :).

lucy_slezakova
31.05.2023 5 z 5

Na příběh Vincenta a Denise jsem se těšila už od momentu, kdy Al oznámila, že jí bude vycházet kniha. Od té doby jsem netrpělivě čekala, kdy se ke mně konečně dostane můj výtisk. Byla jsem připravená na příjemný příběh, který si moc užiju a během čtení si odpočinu. A přesně to se mi vyplnilo! Skvělý příběh plný léta a pohody u moře byl navíc doplněný o momenty ztráty a znovu nalezení sebe sama. Moc se mi líbilo pojetí homosexuality, kdy člověk zpočátku (pokud si nepřečetl a nedomyslel anotaci) neměl nejmenší tušení, že v příběhu bude výraznou roli hrát toto téma. Nejvíce jsem byla nadšená ze sympatických a milých postav a vztahů mezi nimi. Především vývoj hate to love vztahu mezi Denisem a Vincentem. Aby to ale nevyznělo, že kniha byla jen příjemná a krásná, tak také musím zmínit zvraty a pády, které byly opravdu nečekané a příběh posunuly dál. I když je kniha poměrně krátká, tak byla plná nádherných a hlubokých myšlenek, nad kterými se pozastaví každý čtenář. Celkově jsem s příběhem moc spokojená a pevně věřím, že Al se psaním neskončí, protože její styl psaní je naprosto fenomenální
Za zaslání knihy moc děkuji @humbook_blogeri #spoluprace

maria3444
29.05.2023 4 z 5

Za knihu ďakujem @zpet_ke_knihe @humbook_blogeri #spolupraca

Čítali ste niekedy knihu a už po prvej vete ste vedeli, že si vás jednoducho získa? Že to bude presne to čo ste chceli a ešte trošku viac? Ak nie, tak moji milí knihomoli máte čo doháňať.
Léto mezi řádky je kniha od jednej úžasnej a hlavne milej českej autorky, ktorá napísala milý a oddychový príbeh stvorený presne na leto, ktorý by ste si zobrali so sebou na dovolenku.
Vincenta som zo začiatku nemala rada rovnako ako ho nemal rád Denis. Ale ako som čítala ďalej a ďalej a nevedela sa od príbehu odtrhnúť zistila som, že možno nie je až takí zlý ako som si myslela.
Páčili sa mi aj zakomponované odkazy na knihy ale myslím si, že mám čo doháňať .
Hľadanie samého seba, pochopenie svojích myšlienok, prijatie sa a hlavne zmeny v živote.
Jednoducho a hlavne s citom podané veci aj keď v skutočnosti sú dosť podstatné a potrebné.
Oceňujem autorkin cit a aj keď som dostala happy end a milučký pocit po dočítaní nejaká malá časť mi predsa len chýbala aby to bolo dokonalé.