Léto mezi řádky

Léto mezi řádky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511999/bmid_leto-mezi-radky-cbV-511999.jpg 4 213 76

Denis přistoupil na plán své přítelkyně Vendy a odjel s ní na celé léto do Španělska pracovat jako animátor. Není to jeho styl – kdyby bylo na něm, zůstal by doma a proležel celé prázdniny v knížkách. Pak ale potká Vincenta a začne prožívat vlastní strhující příběh, jehož děj překvapí i jej samého. Vincent je chytrý, vtipný, sebevědomý a přitažlivý, což drtivá většina jeho okolí oceňuje. Denise ale vytáčí už od první chvíle, kdy mu z talíře ukradne hranolek. Vincentova nespoutanost a přímočarost ho rozčiluje a fascinuje zároveň. Být v blízkosti bohéma, který hltá život, rozdává úsměvy a zároveň vyslovuje těžké životní pravdy, pro něj znamená vystoupení z komfortní zóny. Boj s vlastními pocity užírá Denise zevnitř, poprvé ale vnímá, že je opravdu naživu. Vidí všechny barvy, slyší každý nádech a cítí. Doopravdy cítí.... celý text

Etule
19.08.2023 5 z 5

Musím říct, že čeští autoři mě neustále překvapují. V tom dobrém slova smyslu. Tohle bylo prostě skvělé. Naprosto mi to sedlo do nálady. Nemám ráda milostné trojúhelníky, takže jsem si podle anotace říkala, že mi bude vadit, že Denis má přítelkyni. Ale bylo to napsané tak poutavě, že mi to nijak nepřekáželo. Vždycky jsem zvědavá, jak to autor zaonačí, když má jeden z páru před tím přítelkyni a zatím se to vždy povedlo na jedničku. Stejně jako tady. Skvělé. Těším se na další díla.
Krásné, odpočinkové a probudí to ve Vás touhu jet do Španělska. Nebo kamkoliv jinam, kde je moře. ;)

adela.hol
19.08.2023 5 z 5

Osmnáctiletý Denis odjíždí se svou přítelkyní Vendy na léto do Španělska, kde budou oba působit jako animátoři. Byl to spíš nápad Vendy, protože Denisova ideální představa léta je být doma a číst knihy. Nakonec ho ale k tomu i s jeho nejlepším kamarádem Filipem přemluví, a tak je Denis nucen vystoupit ze své komfortní zóny. Jenže ještě během cesty zjistí, že to nebude mít snadné. O rok starší Vincent, který s nimi jede na stejné místo, si na benzínce dovolí ukrást Denisovi z talíře hranolku/hranolek. A v tu chvíli v Denisovi vybublá vůči tomu sebevědomému frajírkovi hluboká nenávist. Vincent ho vytáčí vším, co řekne nebo udělá, ale postupem času se s ním Denis překvapivě sblíží a najednou se dostane do situace, kterou zažíval jen ve svých oblíbených románech. Navíc s tím posledním člověkem, který by ho vůbec kdy napadl. Vždyť má přece holku.

"Nemusím nic, jen žít svůj život přesně tak, jak chci. Dokud tím nikomu neubližuju, nikdo nemá nejmenší právo mi do toho zasahovat."

Kniha nemá moc stránek, ale přesto autorka dokázala vystavět plynulý, pozvolně se vyvíjející příběh, který měl vše, co potřeboval. Měl humor, nadhled a především skvělé postavy. S Denisem jsem plně soucítila. Když mu byla narušována jeho komfortní zóna. Když byl připraven o hranolku/hranolek. Když byl rozhořčen zjištěním, že Vincent nikdy nečetl a neviděl Harryho Pottera. Když ho zabíjel dvoukilometrový výstup do kopce. Vincent byl k němu ten pravý kousek skládačky, tím jak ho doplňoval svým popichováním, utahováním si z něj, ale i potřebnou motivací.

Zápletka před koncem knihy byla bohužel velmi reálná. Někteří lidé budou v tomto směru celoživotně zabednění. I prvotní reakce Denise byla logická, protože on nemohl za dva týdny dohnat to, v čem měl Vincent už tříletý náskok. Stejně tak Vendy reagovala přirozeně. Vždy to chce čas. A Filip? Ten by bezpochyby vyhrál každý konkurz na novýho nejlepšího kámoše.

Izumis
19.08.2023 4 z 5

Jedná se o autorčinu první knihu (pokud vím) a teda rozhodně nezklamala! Příběh je poměrně jednoduchý, člověka nic vyloženě nepřekvapí, ale i přesto jsem si čtení neskutečně užila. V podstatě jsem knihu přečetla jedním dechem. Několikrát jsem se ale zastavila u situací, kdy se hlavní hrdina snažil tvářit jako hrozně vnímavý a psychologii znalý kluk, ačkoliv to vyznělo poněkud uměle - převážně z toho důvodu dávám jen 4*
Znovu už se ke knize vracet nebudu, jednou to stačilo. Předávám ji dále své kamarádce; na její poličce s knihami s gay tématikou se bude mít lépe než u mě :D

TomTomis
16.08.2023 5 z 5

Tento rok se roztrhl pytel s gay romancemi. Tahle má jistě svoje kouzlo. Vůně Španělska a hledání sebe sama. Denis se snaží zjistit, co vlastně chce a myslím, že všem musí bejt jasné, že se mu to podaří. ( Obálka je dost výmluvná.) Užil jsem si knihu. Přečteno na jeden zátah...

knidopel
16.08.2023 5 z 5

Musím se přiznat, že na tuto knihu mě nalákala hlavně obálka, která je naprosto skvělá! Pokud hledáte letní odpočinkové čtení, od kterého se však nebudete moci odtrhnout, rozhodně doporučuji. Knížku jsem přečetla za 2 dny a zanechala ve mě pocit, jako bych se i já právě vrátila z dovolené ve Španělsku. Kniha měla spoustu pěkných myšlenek, postavy, které si zamilujete a závěr, který pohladí na duši.

Citlivě zpracované LGBT téma, knihu určitě doporučím na setkání čtenářského klubu, kde se tímto tématem v knihách budeme věnovat.

Ahmose
04.08.2023 5 z 5

Táto kniha bola jedno veľké milé prekvapenie. Na to aká je kniha krátka, tak autorka bravúrne zvládla rozvinúť príbeh do hĺbky. Využila celkom jednoduchú zápletku s veľmi sympatickými hrdinami, ktorú obohatila o vtipné hlášky, hlbšie myšlienky, trochu romantiky a samozrejme tému spoznávania seba samého. Vytvorila tak úžasný letný príbeh, ktorý sa veľmi dobre číta a pohladí na duši. Od začiatku je vidieť, že autorka to má premyslené a presne vie, kam smeruje. Nečakajte od tejto knihy žiadny prekvapivý plot twist, z ktorého padnete na zadok. Nebude sa konať ani žiadna prehnaná dráma. Celá kniha má príjemné tempo a zvraty sú rozložené rovnomerne, bez zbytočného vyhrotenia. Strašne ma mrzí, že Léto mezi řádky nevyšlo v čase, keď som mal ja tých 17-18 rokov. Na koniec nesmiem zabudnúť spomenúť nádhernú obálku. Viac takýchto kníh prosím! Odporúčam!

TessieB
01.08.2023 5 z 5

Tento typ knih nijak nevyhledávam, takže jsem si Léto mezi řádky pořídila hlavně z důvodu, že Alču znám z vysoké. Musím uznat, že mě příběh velmi mile překvapil a jsem ráda, že jsem se rozhodla knihu přečíst :) sice jsem se v první třetině nemohla pořádně začíst, zbylé dvě třetiny jsem ale naopak musela vzít na jeden zátah. Příběh byl moc milý, místy smutný, ale hlavně měl v sobě plno krásných myšlenek. Myslím, že jako prvotina je to naprosto skvělé a držím moc palce s další tvorbou!

NikolaSkop
01.08.2023 3 z 5

Osobně jsem trochu zklamaná. Čekala jsem asi trošku víc, příběh byl docela nudný - zápletka spíš žádná než nějaká. Když už se teda něco konečně dělo tak to bylo hop hop a konec. Nene, ke knize se již nevrátim.

Mary81
30.07.2023 5 z 5

Poznáte ten pocit, že čítate knihu, ktorú ste si totálne zamilovali a na jednej strane ju chcete dočítať, no zároveň nechcete, aby ten príbeh niekedy skončil? U mňa do tejto kategórie Léto mezi řádky patrí.
LGBT román v kategórii young adult rozhodne zaujme aj dospelého čitateľa.
Neskutočné milé, nežné, hrejivé a vtipné čítanie, ktoré vyčaruje úsmev a poteší na duši. Nič nie je unáhlené, všetko plynie prirodzeným tempom, postavy sa síce miestami na môj vkus správajú priveľmi dospelo, ale vykreslené sú reálne.
Zasadenie do prostredia Španielska sa mi veľmi páči, milujem dovolenkové príbehy od mora. Aspoň som sa mohla ešte na chvíľu vrátiť o pár dní späť a vychutnávať si dovolenkovú atmosféru plnými dúškami.
Je veľa vecí, čo by som ešte rada napísala, ale nechcem spoilerovať a kaziť prípadným čitateľom ich zážitok z čítania.
Snáď len jedna malá poznámočka ohľadom toho LGBT. V prípade, že takýto druh kníh nečítate, alebo s tým máte problém, tu sa toho absolútne nemusíte báť. Pokiaľ neveríte mne, verte Vincentovi:
Svým strachem z neznámého možná přicháziš o to nejlepší. Jen proto, že je to pro tebe nové.
Nejvíc budeš litovat věcí, které si neudělal, protože jsi byl ochromený strachem.

milovnice_knih_
21.07.2023 5 z 5

Tak tohle bylo úžasné čtení.
Už když jsem viděla online merendu od humbooku, věděla jsem, že si knížku chci přečíst. Měla jsem strašně velké očekávání, které se zvětšilo, když jsem si četla recenze. A moje očekávání se naplnila, protože tohle je dokonalý příběh se skvělými postavami.
Příběh je po většinu čteni strašně krásný a ňuňatý , ale neskrývá v sobě jen lásku a pohodové čtení, ale také nám ukazuje, jak se postavy vypořádávají s nelehkými situacemi, které do jejich příběhu zasahují. Vztah, který vzniká mezi hlavními hrdiny je dokonalý, líbí se mi jak se ze začátku pošťuchují a sbližují.
Co se týče postav tak jsou skoro všechny dokonalé, teda až na dvě, ale když tak nad tím přemýšlím vlastně nebyly špatné - v tom smyslu, že kdyby neudělaly to co udělaly, tak by ten konec nebyl tak cute. Denis je úžasný hlavní hrdina, který má rád svůj klid a miluje čtení a Harryho Pottra (prostě dokonalý). Vincent taky úžasný hlavní hrdina, který rovněž miluje čtení a chce studovat psychologii. Prostě skvělí hlavní hrdinové. Vendy úžasná holka, líbilo se mi jak vzala tu situaci, i když pro ni nebyla jednoduchá a to co na konci udělala bylo skvělé. Filip je úžasný nejlepší kamarád, který je Denisovi velkou oporou. No a Laura milá vedlejší postava která lidi nesoudila.
No a co se týče autorčina stylu psaní, tak se knížka velmi dobře čte - má skvělý styl a kapitoly mají ideální délku.
Za mě je toto naprosto dokonalá knížka, kterou můžu všem moc moc doporučit jako dokonalé letní čtení. Věřím, pokud jste fanoušky Srdcerváčů, tak se vám kniha bude líbit a neměli byste ji minout.
Doporučuji!!!!

Sigurd_Lesandi
17.07.2023 4 z 5

Po tom, jak strašně to dopadlo s knihou Šťastně až navěky jsem měl ze všech podobných knih dost velký respekt. O to víc mě pak potěšilo, jak dobré Léto mezi řádky bylo.
Po delší době jsem četl o postavách, která se chovala jako normální dospívající mládež! To se mi dlouho nestalo. Popravdě mě až překvapilo, jakou hloubku postavy měly. Nebyly to ale dokonalé postavy, protože se dopouštěly chyb, což bylo tak osvěžující. Nebudu lhát, několikrát jsem se během čtení musel podívat na svou knihovnu, kde leží několik knih se stejnou tématikou a zeptat se: ,,Bylo to tak těžký?
Krásný a milý příběh, který se nebál jít i několikrát do hloubky. Původně jsem si nebyl jistý, jak chce autorka nacpat takový příběh, který si žádá poměrně dost vývoje mezi postavami do 230 stran. Zvládla to ale perfektně a délka byla naprosto dostačující. Možná bych klidně trochu více natáhl závěr, ale jak říkám, výborně.
Jediná věc, kterou bych si na knize dovolil vytknout, že občas se v příběhu našly věci, které tam na mě působily zbytečně prvoplánově. Např. že obě postavy milují knihy a s tím i spojené zmiňování známých titulů. Přišlo mi, že jediný důvod, proč to tam bylo, je, aby se to čtenářům prostě líbilo, což za mě nebylo potřeba. Klidně bych to příště vyškrtal. Jedná se ovšem o velmi malou výtku.
Pokud hledáte perfektní letní čtení, toto je přesně pro vás.

Gabby7
17.07.2023 1 z 5

Vydržela jsem 5 kapitol. Tohle fakt ne a šíleně mě to mrzí. Otravné postavy a naprosto nereálné dialogy. Za me tedy bohužel určitě ne

Wajny
11.07.2023 5 z 5

Léto mezi řádky je krásný citlivý příběh, který je napsaný neskutečně krásně! Autorka dokázala vytvořit příběh plný originálních myšlenek, které jsou vyjádřeny rozumným a poutavým způsobem a je už jen na vás, co si za každou frází představíte.

Nenudila jsem se ani na chvilku, protože se pořád něco děje, ačkoliv nikdy to není žádné obří drama, takže příběh působí pořád optimisticky. Příběh je sice předvídatelný, ale to vůbec nevadí, protože přestože víte, jak to skončí, chcete to číst až do konce. Už jen pro tu jistotu, jak to dopadne.

Hlavní postavy pracují přes léto jako animátoři hotelu ve Španělsku. I když tu jsou zmíněny jen drobnosti z jejich práce, tak hezky doplňují celý příběh a přidávají příjemnou atmosféru.

Postavy v knize jsou krásně a perfektně zpracované. Hlavní postava Denis je sympatický, ačkoliv občas působí jako morous, který má rád pouze knihy. Jeho příběh
zahrnuje objevování sebe sama a zápas s vlastní sexualitou. V situacích, kdy je vyděšený a zmatený, jsem měla silnou chuť ho obejmout.
Vincent mě okamžitě zaujal svým sebevědomým a rozhodností. Líbí se mi, že má skoro všechno v sobě srovnané. Oba hlavní hrdinové jsou vášniví čtenáři, avšak knihy jsou do příběhu vkusně začleněny a nepůsobí násilně.

Vztah mezi Denisem a Vincentem, který postupně přerůstá z nenávisti v lásku, je uvěřitelný a postupný, přesně jako když postupně poznáváte někoho nového. Jejich dialogy jsou plné vtipů, ironie, ale nechybí ani vážnější rozhovory. Chemie mezi nimi je cítit na každé stránce a jejich polibek byl kouzelný.

Ještě musím vyzdvihnout Filipa, protože takového kamaráda by měl mít každý! Jeho postava je skvělá!

Jsem nadšená, že vychází knihy s touto tématikou a to o víc, ještě když jsou tak krásné jako Léto mezi řádky. Nádherná atmosféra příběhu vám přináší krásný pocit ze čtení. Navíc v knize najdete ještě mnohem více, než byste čekali.

A já už netrpělivě vyhlížím další autorčiny knihy, protože od ní asi budu číst cokoliv!

"Nebraň se věcem jen proto, že je neznáš." - a já si z knihy beru tohle!

Instagram - Nikmakbooks

Bětuu
08.07.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, zápletky byly jednoduché, ale i tak hezky propracované a tak nádherně napsané pocity hlavního hrdiny jsem dlouho neviděla! Postavy byly fajn, občas mi Vincentovy myšlenky prišly klišé, ale některé citáty stály za to. Celkově moc fajn kniha na čtení!

Bettybook
07.07.2023 3 z 5

Autorka píše velmi hezky, to jako bez debat, ale u mě se naskytl problém, že jsem se kolikrát do čtení musela nutit. Vlastně mi tahle kniha zabrala víc času, než jsem u příběhu, který má plus minus 250 stran, zvyklá. Ale to by nebyl ten největší problém. Problém pro mě byl způsob vyjadřování a chování některých postav. Největším trnem v oku byl za mě Denis. Měl s Vincentem problém, aniž by se ho snažil jakkoliv poznat. Ta scéna s hranolkama mi přišla celkem přehnaná. Další věc: to vyjadřování. Občas jsem se sama sebe musela ptát, jestli bych se někdy vyjádřila tak, jako oni. Pravdou je, že ne. A to jsem ve stejném věku jako kluci! XD Pokud chcete nějakou cute fluffy romantiku na léto, účel to rozhodně splní. Ale za mě je toto čistý průměr a mezi LGBTQ+ knížkami jsou rozhodně lepší příběhy. Ovšem abych jen nehanila, myslím si, že autorka má dobře našlápnuto, a může z ní být v budoucnu dokonalá autorka. O tom mě už přesvědčila její povídka v knize Z pera knihomolů, které jsem dala pět z pěti.

Adele02
07.07.2023 5 z 5

Chtěla jsem si to šetřit, ale prostě to nešlo. Léto mezi řádky je na léto naprosto ideální - neuvěřitelný letní vibe, který mě hned přenesl k vodě, skvělý smysl pro humor, postavy ze života s mluvou tak autentickou, jak jen to jde, a především postavy, které spolu MLUVÍ, když dojde na problém (udělají chybu a pak ji řeší, ne že by se typicky youngadultovsky mlčelo pro další zbytečná dramata). Tohle jsem si zkrátka užívala od začátku do konce a těším se, až si někdy příběh přečtu znovu.

Mišule_11
05.07.2023 5 z 5

Páni, já se uculuji ještě teď po dočtení knížky.. :) Upřímně jsem dlouho žádný příběh s LGTB tématem nečetla, ale jsem ráda, že to byl zrovna právě tento příběh!
Děkuji mockrát za spolupráci poskytnutou samotnou autorkou a také nakladatelstvím Fragment (Albatros media)! :)

Poutavý příběh Denise postupoval pomale, roztomilým způsobem a nejen jeho první seznámení s Vincentem bylo úsměvavné. Líbily se mi ty jejich slovní přestřelky, hašteření a přehánění, kdo co umí lépe. Vendy mi bylo celkem líto. Bála jsem se, že vyvede něco pomstychtivého, ale nakonec mile překvapila :)
Také se mi líbil už od začátku kamarád Denise Filip, se kterým se člověk rozhodně nenudil jako s těmi dvěma dohromady :D
Nejde si nikoho neoblíbit až tedy na určité výjimky..

Z příběhu po celou dobu čtení sálá letní atmosféra, nejen díky tomu, že se odehrává u moře. Je čtivý a uplynul mi doslova pod rukami. Za zmínku stojí také hlášky a knihy zmíněné v příběhu, kdy nejen Denis byl vášnivým knihomolem :) Rozhodně jsem tento příběh nečetla poprvé a ani naposledy! :)

knizninadsenec
05.07.2023 4 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém se pořádně začíst. Příběh začíná pozvolna.

Ale po pár stranách už mě chytnul. Líbilo se mi, jak se Denis s Vincentem pošťuchují, sblížují se. Vše je tak hezky popisováno, že mezi nimi vidíte či cítíte to pomalu se tvořící pouto.

Také bylo hezké, že se příběh odehrával ve Španělsku. Denis je knihomol a má rád Harryho Pottera, za což ho miluji o něco více. Vincent je prostě krasavec, za kterým se otáčí holky, všechno mu jde... Snadno jsem si zamilovala oba. Byl to hezký, zajímavý příběh, plný emocí a i vtipný.

Celkově se mi příběh líbil, po pár stranách mě i chytil a zamilovala jsem si ho. Minimálně jeden z problémů byl vyřešen zajímavým způsobem, který byl dokonalý. Velmi zajímavá letní brigáda. Děj nepředvídatelný. Krásné romantické čtení.

mag097
28.06.2023 3 z 5

Hodně dlouho už jsem nesáhla po žádné LGBT romantice a o to víc jsem si Léto mezi řádky užila. Alena Štraubová knížku napsala tak, že jsem chvílemi měla pocit že jsem s hlavními hrdiny ve Španělsku. V průběhu čtení navíc zjistíte, že ji ani nechcete dát z ruky.

V příběhu to navíc úplně není o tom, jestli se někomu líbí kluci nebo holky, ale o tom, jak důležitá je osobnost člověka

I když to místo bylo opravdu lehce naivní young adult čtení, vím že to k tomu patří a kdyby by mi bylo 16, tak bych tu knížku milovala. Jo bylo to předvídatelný, ale to k tomu patří a všichni vlastně chceme, aby to tak bylo.

Luciee113
26.06.2023 5 z 5

Váhala jsem nad koupí knížky, která je vlastně jediná, kterou autorka napsala... Ale musím teda říct, že toho v žádným případě nelituju. Kniha je skvěle napsaná a pocity v ní tak výborně vylíčené, že vám ty motýlci v břiše lítají společně s hlavním hrdinou. Moc jsem si to čteníčko užila! Moc!