Letní sázka

Letní sázka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471067/bmid_letni-sazka-JaE-471067.jpg 4 294 82

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina vždycky oporou, Gusovo dětství nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Jsou jako noc a den (nebo jako leden a srpen). Jenže jsou skutečně všechny věci v životě tak, jak se jeví na první pohled? January přijíždí do nově zděděného domu na břehu Michiganského jezera v ne úplně dobrém rozpoložení: tíží ji otcova smrt a tajemství, které se po jeho smrti dozvěděla. Navíc se jejím novým sousedem stane právě Gus, bývalý spolužák z vysoké školy, s nímž celé roky studia soupeřila. Rychle ale zjistí, že toho mají společného mnohem víc než jen zážitek z dávného kolejního večírku. Například to, že oba shodně trpí neschopností dopsat svou knihu. A tak spolu tihle dva jednoho pošmourného večera trochu nečekaně uzavřou sázku, která je má vyvést z autorské krize: Augustus stráví celé léto psaním o něčem se šťastným koncem a January se pokusí napsat velký americký román. Ona ho pro inspiraci bere na výlety do míst, k nimž patří pořádná dávka romantiky, zatímco on s ní objíždí přeživší pamětníky sebevražedného kultu (co jiného by se od něj taky dalo čekat?). Plán je, že oba svou knihu dokončí a nikdo se do nikoho nezamiluje. Vážně.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Beach Read , 2020

LenRan
16.07.2021 4 z 5

Líbilo se mi to, i když pro mě trošku nepochopitelný byl vztah k rodičům u 30ti leté ženy, ale každý jsme jiný, já bych to tak moc neřešila. Příběh byl vcelku pohodový, všechny postavy sympatické, je to taková pohodovka stvořená tvůrčí krizí o tvůrčí krizi :)

Ketfl
16.07.2021 4 z 5

Přiznám se, že díky názvu a obálce knihy jsem čekala, že na mě z příběhu víc "dýchne" léto. Což se tak úplně nestalo, ale rozhodně to příběhu neubralo na čtivosti. Hlavní postavy, January a Augustus, jsou naprosto rozdílní - jak už naznačují i jejich jména. Přesto mi byli oba sympatičtí, líbil se mi ten nápad s tvůrčím blokem a sázkou, kterou mezi sebou uzavřeli. Taky vývoj vztahu mi přišel opravdu reálný a jiskra mezi nimi byla fakt hmatatelná. Ke konci mi to drama přišlo už trochu protahované. January, která se v průběhu příběhu jevila jako normální člověk, se ke konci spíš chovala nepochopitelně, hlavně z některých událostí dělala něco, co tak vůbec nebylo (hlavně ty situace s Naomi). No, ale rozhodně musím říct, že kniha byla velice krásná, dostala jsem od ní vše, co mám na knihách ráda a opravdu jsem si jí užila. Na pláž jako odpočinkové počtení bych si ji tedy určitě vzala.

Danago
15.07.2021 5 z 5

Augustus a January (leden a srpen) stejně jako jména jsou i obě postavy naprosto odlišné svým pohledem na svět.
Sázka mezi autory, které trápí nejen tvůrčí blok ale i život sám, je velice originální a hlavně zajímavá. Vsadí se , že napíší knihu ve stylu toho druhého. On má napsat knihu se šťastným koncem a ona knihu, která končí tragicky.
Bylo zajímavé sledovat, jak je možné knižní hrdiny tvarovat podle životních zkušeností autora a podle jeho aktuálního náhledu na svět.
Knížka nám , ale odhalí dalekovíc než jen jak se píše román.
Oba hrdinové jsou sympaťáci, kterým budete fandit, kteří se navzájem podpoří, i když by si mohli být konkurencí. Velice mě bavilo, jak si navzájem zkazují svůj pohled na svět, jak se dokáží podržet v těžkých chvílích a pochopit jeden druhého.
Atmosféra léta u Michiganského jezera je úžasně vyktreslená, Pete a její kavárna i knihkupectví a kniřní klub, je příjemným okořeněním celého příběhu.

Ano je to odpočinkové čtení na léto, ale není to typická romance se spoustou klišé.
I když samozřejmě tomu hlavnímu vztahovému klišé se kniha neubránila, ale to je jenom dobře.

luculi
06.07.2021 3 z 5

Hodně se mi líbil ten nápad, že je to kniha o psaní knih, tak trochu odkrývání spisovatelského světa. Sázka, která vznikla mezi hrdiny, byla zvláštní a určitě i vtipná. Bylo zajímavé sledovat jak se příběhy odvíjí od toho, jaké mají lidé zkušenosti ze života, jaké měli dětství. Všechno se vším souvisí a i podle toho je možné tvarovat nejen knižní hrdiny, ale samozřejmě vlastní život.
Většinu doby jsem byla spokojená, četla jsem to bez problémů. Ale samotná tvorba knih nakonec hodně ustoupila a řešil se především vztah ústřední dvojice. Což se dalo čekat. Nakonec to sjelo do linky, která se neustále věnovala jim. Brečelo se, hádalo se, zoufalo se. Jako na horské dráze okamžiky štěstí a neštěstí. Takže z toho stejně vzniklo vztahové klišé aneb 'nesmíme se zamilovat' a hádejte, co se stane. Hlavní hrdinka mi chvílemi přišla jako hysterka a z komára dělala velblouda.
Jako lehké čtivo ideální, přečtete to raz dva, ale druhá půlka se prostě stočila úplně někde jinde než jsem chtěla...

Medvědářka
30.06.2021 3 z 5

Já měla s knihou tak do půlky problém a uvažovala jsem, zda dočíst nebo ne.
Čekala jsem více pohledů na krizi kolem psaní a jak se s tím vypořádat. Sázka těch dvou tomu hodně napovýdala, ale nakonec to nebylo ono.
Četlo se to dobře, o tom žádná, ale....
3 hvězdy dávám za to, že jsem dočetla a bylo to fajn. Má očekávání byla ale jiná.

TheMelorry
26.06.2021 4 z 5

Milé čtení ideální na léto, u kterého si člověk odpočine, a zároveň se pobaví. Je zajímavé sledovat kontrast skvěle popsaných hlavních hrdinů, kteří by si nemohli být více nepodobní - ať už jsou to jména, pohled na svět, žánry, které píšou... Téma spisovatelského bloku a vzájemné výměny žánrů je skvělé a originální. Ještě jsem nic podobného nečetla.
Jak už jsem zmínila není to žádné náročné čtení, přesto se člověk nenudí a narazí na nejednu zajímavou situaci.

lili11
15.06.2021 4 z 5

hledala jsem knížku, co bude taková ta letní vtipná oddechovka, žádná přehnaná červená knihovna a trefa :)

Gabetka
15.06.2021 3 z 5

Postavy byly sympatické a propracované, ale ve výsledku kniha bohužel nepřekročila rámec vysloveně červené lovestory. Těšila jsem se na rozpracování motivu tvůrčího bloku, jak s ním postavy naloží a společně si pomohou, ale šlo pouze o okrajovou záležitost. Na oddech v létě na dovolené je kniha určitě dostatečná, ale nepočítejte s tím, že se v ní dozvíte něco zásadního a nového.

Ivuska.09
13.06.2021

Já nevím, ale mě trvalo extrémně dlouho, než jsem tuto knihu přečetla. Rozhodně to nebyl špatný příběh, ale zároveň mě v něm chybělo něco, co by mě popohánělo číst rychle dál a dál. Byl to takový poklidný román, u kterého vám nic neuteče. Na léto k vodě dobrá volba.

oblakaknih
11.06.2021 4 z 5

Letní sázka se mi dostala do ruky přesně v tu chvíli, kdy jsem potřebovala skvělou oddechovku. A přesně toho se mi dostalo!

Kniha mě zaujala především tím, že oba hlavní hrdinové jsou spisovatelé. Když chci sáhnout po nějaké romantické knize, dávám přednost YA, takže jsem se tohoto čtení trochu obávala, ale nakonec mi postavy sedly snad víc, než v kterékoli YA knize.

Pár stránek mi sice trvalo se začíst, ale když jsem pořádně objevila atmosféru městečka a domu u jezera, naprosto jsem se zamilovala. Docela si dokážu představit, že bych tam pár měsíců strávila.

Velkým plusem této knihy jsou ale samotné postavy. Hlavní hrdinka mi byla velmi sympatická, líbil se mi její humor, ale taky třeba víno v kabelce.

Hlavní hrdina měl své určité kouzlo, ale po určitém počtu odhalených věcí z minulosti už mi to připadalo trochu moc.

Moc jsem si oblíbila Pete! Do jejího knihkupectví bych zašla hned a její kávu s nadšením ochutnala (ať je jaká chce).

Knížka se četla skvěle. Jakmile jsem se do ní pořádně začetla, bylo dost těžké se odtrhnout.

Ocenila jsem, že v knize není přehršel erotických scén, protože to je něco, co opravdu nevyhledávám.

Kniha ve mně vyvolala docela dost emocí, ale to, že jsem se smála nahlas, vše zastiňuje.

Pokud hledáte odpočinkovou knihu na léto, nebo máte třeba náročnější období, tohle je ta pravá.

Ellinek
06.06.2021 5 z 5

Myslela jsem, že po Evvie Drakeové se jen tak nezamiluju, ale opak je pravdou. Letní sázka se stala snad mou nejmilejší knížkou na světě. Nádherné, citlivé, něžné, svěží čtení o dvou spisovatelích, kteří si prochází tvůrčí krizí. S January nemůžete nesympatizovat (a to mám s hlavními ženskými hrdinkami většinou spíš problém) a do Guse jsem se zamilovala hned jak se objevil. Jejich rozhovory byly citlivé a hluboké, nad jejich pošťuchováním a vtipkováním jsem se smála jako už dlouho ne (inteligentní humor aby v literatuře člověk pohledal) a zejména Gusovo vidění světa mi hodně připomínalo mě samotnou. Četla jsem v práci bez svého notýsku, takže jsem byla po chvíli už zoufalá z toho, jak se pořád musím vrhat po mobilu, abych si vyfotila další citát a mohla si ho zapsat. Tolik hlubokých, trefných a nádherných myšlenek jsem v jedné knize už dlouho neviděla! Zamilovala jsem se do toho příběhu, do jeho postav, do jeho hloubky a kam budu chodit, budu tuhle knihu doporučovat, protože to není jen obyčejné plytké romantické čtení pro ženy. Naopak, je to hluboká sonda do nitra lidské duše a ukázka toho, že i když každý vidíme svět jinak, neznamená to, že ho vidíme špatně. Především pak z Gusových úst pro mě plynulo opravdu hodně moudrosti a vždycky jsem musela knihu na chvíli odložit a přemýšlet nad tím, co právě řekl. Letní sázka je zkrátka úžasný balíček radosti, krásy, smutku, zoufalství a bolesti a s tím vším budete chtít oběma hrdinům pomoct, vyslechnout je a prostě jen být s nimi. Za poslední dobu mě Grada překvapuje samými úžasnými tituly, které mě chytnou za srdce. Takových knížek chci víc! A chci víc Guse!

terryaknihy
04.06.2021 4 z 5

Z pohledu na obálku je jasné, že se přeneseme do klidu a tepla. Když se seznámíme s hlavní postavou January, z jejíž pohledu je kniha psaná, zamilujete se. A pokud né hned, tak při seznámení s Augustem už začne srdíčko plesat. Obě postavy mají své neduhy a hlavně svou minulost, která jim zasahuje do přítomnosti a výrazně ji ovlivňuje. Charakteristika obou hlavních postav byla skvělá, vedlejší postavy byly sympatické, a to hlavně Pete.
Kniha byla čtivá a ráda jí budu doporučovat dále :).

Kaduri
31.05.2021 5 z 5

Nedajte sa zmýliť obálkou, toto nie je povrchné čítanie na pláž. Je to nádherný príbeh o láske partnerskej a rodičovskej, o tvorivých krízach a o šťastných koncoch.
Príbeh plný vtipných dialógov, ktoré neurážajú inteligenciu čitateľa, a s dojímavým záverom.
Takto má vyzerať romantická kniha pre ženy.
Za mňa 6 hviezdičiek z 5-tich:)

ciniminisek
29.05.2021 5 z 5

Naprosto milé, uvěřitelné, romantické a především zábavné čtení, tak bych mohla v souhrnu popsat titul Letní sázka. Je to druh oddechové knihy, který si šetříte, co to jen jde, jelikož nechcete, aby skončil. Pokud tedy sháníte knihu u které nechcete příliš přemýšlet a naopak chcete vtrhnout do krásného a dojemného děje, je Letní sázka přesně ta pravá.

Jenny46
25.05.2021 4 z 5

Četla jsem si anotaci a líbila se mi představa spisovatele, který trpí tvůrčí krizí a nečekaná sázka, kdy autoři si prohodí žánry ...
Docela vtipná romantická komedie, rodinná tajemství, soupeření, láska a emoce takové nenáročné čtení ...
Opravdu letní román na dovolenou, doporučuji

kamca4151
23.05.2021 4 z 5

Vlastně jsem mile překvapená jak hezky byla knížka napsaná a že to není jen klasická oddychovka.

Kudík
21.05.2021 4 z 5

"V tu chvíli mi došlo, že když vám svět připadá strašlivý a temný, je to láska, co vás roztančí, je to smích, který vám trochu odlehčí od bolesti, a krása, která dokáže porazit strach. A rozhodla jsem se, že v mém životě tyhle tři věci prostě budou."

Opět mě upoutala anotace, která se točí ohledně knih a prozrazuje i větší část děje. Janie jako autorka romantických příběhů zjistila, že svět není až tak růžový a Gus jako autor vážných románů, že není ani černobílý. Jedná se o celkem nenáročné čtení, kde je i pár klišé, ale ničemu to nevadí.
SPOILER: Jejich nové tituly vzniklé na základě sázky se mi líbily. Moje reakce na šťastný konec dle Guse byla stejná jako u Janie. :)

janyska13
20.05.2021 5 z 5

Tohle bylo tak hezky a lidsky napsané.
Ideální letní oddechová kniha, i když okrajově s těžkým tématem. Spisovatelské prostředí, tvůrčí krize, úmrtí v rodině, tajemství, dávná láska.
Moc doporučuji.

stesti.s.knihou
20.05.2021 3 z 5

Pokud budete shánět knížku na dovolenou, nebo čistě jen odpočinkovou příjemnou romanťárnu, Letní sázka je přesně to, po čem byste se měli podívat.
Hlavními hrdiny jsou dva spisovatelé, January a Augustus, kteří si prochází tvůrčí krizí. January je nenapravitelnou romantičkou, které se však poslední dobou hroutí život jako domeček z karet. Augustus je zase sarkastickým a zapšklým mužem, který věří, že život se s nikým nemazlí.
Oba tráví léto u michiganského jezera, oba se znají ze školních dob a oba mají krátký čas na to, aby dokončili svou další knihu. January je autorkou romantických knih pro ženy, Augustus zase románů ze života se špatným koncem. Vsadí se spolu, že si oba zkusí napsat knihu v žánru toho druhého. Aby si to trochu usnadnili, January bude pro Guse chystat jednou týdně den plný romantických zážitků, aby Gus mohl čerpat inspiraci. Stejně tak Augustus bude jednou týdně January ukazovat realitu lidského života a to, že ne všechno má dobrý konec.
Asi tušíte, že zde dojde k jistému milostnému vzplanutí - January a Gus spolu začnou trávit dost volného času, ne všechno ale bude tak jednoduché, jak by se zdálo. Do jejich počínajícího vztahu začne zasahovat minulost, situaci nepřidá ani Gusova nelehká povaha.
Příběh je sice předvídatelný, ale příjemný; přesně taková ta oddechová knížka, kterou chcete číst, když jste unavení a potřebujete vypnout.

nada3314
20.05.2021 5 z 5

Já jsem nadšená!

Co by se taky dalo čekat od knihomolky, která dostane do rukou knihu o dvou spisovatelích, kteří si vymění své role. Ona spisovatelka romantiky se "šťastnými konci" - On spisovatel klasických románů se "špatnými konci". Moc se mi líbilo sledovat zrození dvou odlišných románů, jak je lehké nebo těžké napsat knihu, která jde mimo jejich žánr. Miluji knihy, kde se objevují spisovatelé a knihy, knihovny atd..

Našim dvěma hrdinům January a Gusovi, prostě musíte fandit, oba jsou to neskuteční sympaťáci, kteří neměli v životě na růžích ustláno, a aby se stali známými spisovateli hodně se na to nadřeli. Jejich vztah x nevztah Vás bude bavit, to jejich škádlení a vtipné popichování nemá chybu! Takové vše na úrovni a ze života, žádné trapné klišé v knize nenajdete.

Knihu jsem četla 3 dny, a velmi ráda jsem se k ní vracela a moc jsem se na Guse a January vždy těšila. Děj plyne, stránky ubíhají neskutečnou rychlostí, žádné hluché místa jsem neobjevila. Tohle je jeden z těch příběhů, kdy nechcete, aby skončil. Možná by mu slušelo i pokračování, strašně ráda bych si přečetla, jak to bylo s Gusem a January dál... po Letní sázce ... ale mě, neberte vážně...já bych si přála i pokračování Pretty Women...nerada se loučím s postavami, které mě nějak zasáhnou...

Klidně bych si dovedla představit i zfilmovanou verzi.

Pá Gusy a January ...budu doufat, že se třeba ještě někdy potkáme...

Určitě doporučuji si tento poklad přečíst, a ještě lepší by bylo mít ho ve své knihovně.

spisovatelé romantika pláže o knihách

Emily Henry
americká