Letní sázka

Letní sázka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471067/bmid_letni-sazka-JaE-471067.jpg 4 293 82

Augustus Everett je uznávaný autor klasických románů. January Andrewsová píše romantické příběhy. Zatímco její příběhy končí happy endem, jeho knihy vrcholí tragickou smrtí nebo deziluzí všech hrdinů. Pro January byla rodina vždycky oporou, Gusovo dětství nebylo zrovna procházkou růžovým sadem. Jsou jako noc a den (nebo jako leden a srpen). Jenže jsou skutečně všechny věci v životě tak, jak se jeví na první pohled? January přijíždí do nově zděděného domu na břehu Michiganského jezera v ne úplně dobrém rozpoložení: tíží ji otcova smrt a tajemství, které se po jeho smrti dozvěděla. Navíc se jejím novým sousedem stane právě Gus, bývalý spolužák z vysoké školy, s nímž celé roky studia soupeřila. Rychle ale zjistí, že toho mají společného mnohem víc než jen zážitek z dávného kolejního večírku. Například to, že oba shodně trpí neschopností dopsat svou knihu. A tak spolu tihle dva jednoho pošmourného večera trochu nečekaně uzavřou sázku, která je má vyvést z autorské krize: Augustus stráví celé léto psaním o něčem se šťastným koncem a January se pokusí napsat velký americký román. Ona ho pro inspiraci bere na výlety do míst, k nimž patří pořádná dávka romantiky, zatímco on s ní objíždí přeživší pamětníky sebevražedného kultu (co jiného by se od něj taky dalo čekat?). Plán je, že oba svou knihu dokončí a nikdo se do nikoho nezamiluje. Vážně.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Beach Read , 2020

katasokolov
26.08.2021 5 z 5

Romantická letní komedie, která ale nezůstává pouze u čistě zábavných pasáží, nalezneme zde také určitý přesah v podobě rodinných dramat.

Dva lidé, kteří mají naprosto odlišný přístup a náhled na život se rozhodnou, že uzavřou jistou spisovatelskou sázku a v průběhu četby se čtenář dočká mnohých velmi vtipných pasáží z toho plynoucích. Já jsem se rozhodně při čtení bavila skvěle. Humorné pasáže byly střídány vážnějšími tématy a musím uznat, že se autorce velmi zdařile podařilo tyto dvě roviny vyvážit a vznikl příjemný mix emocí.

Knihu velmi doporučuji a to jak lidem, kteří hledají odpočinkové čtivo, ale taktéž těm, kteří u svého čtení hledají nějaký hlubší význam. Spisovatelská sázka a mezilidské vztahy, toť v úplné zkratce tato kniha. Plus ty výtečně vykreslené postavy!!! No a když jsem se dozvěděla, že hlavní hrdinka taky miluje Veronicu Mars, tak bylo o mé náklonnosti rozhodnuto jednoznačně :D.
Chemie mezi protagonisty je btw jedna z nejlepších, které jsem kdy četla a jako velké plus vidím také to, že autorka umí psát erotické scény, což je opravdu záhodno ocenit, jelikož někteří spisovatelé na to “spisovatelské střevo” nemají :D.

mikika
26.08.2021 3 z 5

člověk čeká něco trošku jiného, ale když se smíří s tím, že to nebude až taková sranda, užije si o fous melancholičtější romanci o dvou ztracených duších, co se našly...

alzbeta4340
26.08.2021 4 z 5

Na knihu jsem se těšila díky zajímavé anotaci slibující originální zápletku. Brzy jsem zjistila, že výměna žánru knih mezi spisovateli v ději hraje dost podružnou roli. Vlastně to nevadilo, začátek románu byl príma - působil jako přiměřeně romantická a vtipná oddechovka. Bohužel ke konci přidala autorka na můj vkus příliš sentimentu a dojímavosti, a to už mi tak nesedlo. Věřím, že některým čtenářkám se bude Letní sázka líbit bez výhrad i tak, já byla ale naladěná na odlehčenější notu. 3,5 hvězdičky

EliškaHavlová
23.08.2021 4 z 5

Tato knížka nebyla dějem něco průkopnického ,ale byla plná vtipu a to se mi líbilo. Tento styl humoru mi sedl. Takže knížka splnila má očekávání, co by oddychovka, a proto dávám 4*.

Zomy
18.08.2021 4 z 5

Knížkou jsem se prokousávala velice dlouho, což u mě není vůbec obvyklé. Četla se mi dobře, ale neustále mě něco nutilo ji odložit, přečíst si něco jiného, pak se k ní zase vrátit a tak pořád dokola. Takže jsem ji četla po troškách a zdlouhavě a teď mě to mrzí - protože Letní sázka si zaslouží plnou koncentraci.

Je to milý příběh se sympatickými hrdiny a zajímavým pozadím. Čekala jsem, že tam bude víc o autorském bloku a míň o lásce mezi těmi dvěma, ale opak je pravdou. Vlastně je to pořádná romantika :-)

wendulka321
14.08.2021 4 z 5

Žádná velká hitparáda to nebyla. Nic překvapivého,ale jako letní čtení k vodě je to ideální.

Evka3814
11.08.2021 2 z 5

Kniha kterou jsem odložila a opět se k ní vrátila,ale bohužel pořád jsem se nemohla začíst. Anotace mě navnadilla ,ale jaksi to nesplnilo mě očekávání. Prostě mě tam chyběl nějakej odvaz a trochu nějakého humoru. Za mě jedna velká nuda

narisa
11.08.2021 5 z 5

Příjemné letní čtení. Gus mi byl velice sympatický. Jsem zapálená čtenářka, takže jsem oběma velice fandila. Vřele doporučuji :).

petulkapeta
08.08.2021 5 z 5

„Na tom
nezáleží, jestli v to věřím, nebo ne,“ odpověděl mi. „I když v něco
nevěříš, neznamená to, že po tom přestaneš toužit. Zvlášť když nejsi
opatrná.“
„Že nepoznáš rozdíl mezi lítostí a soucitem,“ vysvětlila jsem mu.
„Já tě nelituju. Jenom je mi smutno z toho, že se k tobě někdo takhle
choval. Že jsi nemohl mít to, co si všechny děti zaslouží. A jo, přivádí
mě k šílenství a zároveň mi je smutno z toho, že to, čím sis musel
projít, zažívá i spousta jiných lidí, ale pro mě je to o to smutnější, žes
to byl ty. Protože tě znám a mám tě ráda a chtěla bych, abys měl
hezkej život. To není lítost. To jenom znamená, že nám na někom
záleží.“
Kniha me pohltila nadchla uplne jsem se do ni ponorila,fakt stoji za to si ji přečist neni jen o tom o čem si myslite :)

petusska01
05.08.2021 4 z 5

Asi by som mohla považovať túto knižku za kvalitnú. Coz môže vypovedať o mojich posledne čítaných knihách, ktoré až také dobré neboli alebo o tom, že tento príbeh spĺňa očakávania a okrem humoru, zápletky a rozuzlenia, chémie medzi postavami a napätia kým sa niečo naozaj udialo... Tak hlavne sa tie postavy rozvíjali a posúvali a "prekonávali" samých seba. To mi často chýba ale tu to bolo jasné viditeľné. Napriek tomu že všetko bolo naozaj fajn, plný počet som nedala, lebo, to bola takpovediac trošku nuda. Ale príjemná nuda.

raty
02.08.2021 4 z 5

Jak již psali ostatní - skvělé letní čtení. Nepřeslazená romantika s vtipem, zajímavý námět, sympatičtí hlavní hrdinové - spisovatelé. Já jsem spokojená.

okeey
02.08.2021 5 z 5

Tohle byla příjemná letní oddychovka s motivem knih a dvou spisovatelů. Je tedy pravda, že v knize bylo spoustu klišé, ale na druhou stranu jsem si u krásně vyčistila hlavu a četla s úsměvem. Jsou to tyhle letní lásky, které ve vás stále udržují naději, že i vás to jednou potká, v ten čas, kdy to budete nejmíň čekat. V této knize vás čeká dobře vymyšlený námět a několik překvapivých zvratů. Příběh se mi moc líbil. Ideální čtení na léto.

Kenan
27.07.2021 5 z 5

Je to letní oddychovka, žádná převratná literatura za pět hvězdiček, ale já je musela dát.
Přišlo mi to milé, zábavné, svěží a vtipné.
Jedna nenapravitelná romantička a jeden neskutečný realista, kteří jsou oba navíc spisovatelé trpící tvůrčí krizí. Dohodnou se, že si vymění žánry, a jeden druhého zasvětí do motivu a způsobu vytváření svých knižních světů. A ono to funguje.

ZapisnikTerky
27.07.2021 3 z 5

Letní sázka je povedená kniha na dovolenou nebo jen tak do křesla. Příjemná romantika, humor, ale i hlubší témata. Doporučuji - více v mojí recenzi.

badliar_id
24.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Tohle je skvělá volba na letní čtení! Příběh byl krásný a měl skvělou letní atmosféru. Docela mě mrzí, že nemám poblíž nějakou pláž, protože to by byla naprosto úžasná atmosféra..!
January byla pohodová postava. Ze začátku jsem s ní měla tedy problém, ale pak už mi nějak extra nevadila. A tedy ty věci skrz jejího taťku... uff, popravdě musel každý hned poznat o co jde. Dopisy na konci knihy byly krásný :) ..
Gus byl naprosto úchvatný. Milovala jsem na něm, jak byl vtipný, milý, trpělivý, no prostě všechno :D. A ke všemu měl tetování a to je moje zatracená slabina! I kdyby měl jen jedno mini (což dejme tomu měl), tak ho hned miluju :dd. No joo, kluci a tetování.. Popravdě jsem nečekala, že by byl Gus ženatý, takže mě to malinko zaskočilo a zároveň mi bylo hned jasný kam bude příběh směřovat (a nemýlila jsem se).
Jejich mini výlety jsem zbožňovala a užívala jsem si každou stránku. A ta chemie mezi nimi! Panenko skákavá já z nich nemohla. Pomalu mě zabíjeli, jak si od sebe snažili držet odstup (což samozřejmě nepomohlo :D)..
Konec byl hezký.. čekala jsem, že to takhle dopadne, ale krásně se to četlo a já prostě tyhle klasický/klišé konce miluju..
Jediná výtka: až moc podrobný popis. Některé části by se bez toho obešly, ale jinak jsem byla vážně spokojená a knihu jsem si užila. Na léto skvělá volba! A taky doufám, že se dočkáme dalších překladů autorčiných knih, protože Emily píše vážně skvěle.. 4.5/5

Mišutamyš
24.07.2021 4 z 5

Hezké, milé, příjemné. Chvílemi by mi nevadilo o pár stránek míň, ale jinak vcelku fajn příběh, který (alespoň ve mně) nevyvolal žádné větší emoce.
Chybělo mi nějaké překvapení, zvrat, něco, co s vámi pohne, zacloumá, vžene vám slzy do očí a udělá knedlík v krku z dojetí.
Obě hlavní postavy byly sympatické, ale na husí kůži to nebylo. Ode mne 75%

pip11
19.07.2021 4 z 5

Dva spisovatelé stižení tvůrčí krizí coby sousedé u Michiganského jezera, kteří spolu uzavřou sázku. Každý je úplně jiný a přece jsou si tak podobní. Příběh se spoustou emocí, vážný i veselý, plný nepochopení i důvěry, smutku i smíchu. Knihu jsem si příjemně užila, byl to čtivý a poutavý román.

ivetdos
18.07.2021 5 z 5

To byl úžasný odpočinkový román! Z obálky srší léto, uvnitř najdete milý, realistický, a ne přeslazený příběh ze spisovatelského prostředí, což mě nalákalo asi nejvíc. Ocenila jsem místy suchý humor, originální námět a žádné zbytečné, zdlouhavé popisy. Je pravda, že na mě kniha byla zbytečně dlouhá a určitě by se o takových 50 stran dala strouhnout, ale zase jsem hrdiny mohla dobře poznat a celé to seznamování a gradace děje bylo uvěřitelné, žádné nesmyslné skoky. Knihu rozhodně můžu doporučit, řadí se mezi ty nadprůměrné.

Knižní střípky
18.07.2021 4 z 5

Kniha je romantického rázu, ale nic přeslazeného nečekejte, je to pěkný román o vztazích mezi lidmi, kde se řeší i závažnější témata. Oba dva hlavní hrdinové jsou sympaťáci a já jim fandila od samotného začátku, přála jsem si, aby se jim podařilo překročit vlastní stíny a vyrovnat se s minulostí.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

knihomolkaL
16.07.2021 5 z 5

Kdybych to měla popsat jediným slovem, tak bych řekla: KOUZELNÉ.
Na léto jak stvořené, romantické, vtipné, prostě báječné. Moc jsem si román užila, špičkování mezi hlavními hrdiny, přímo hmatatelné sexuální napětí a jako bonus téma nám všem knihomolům blízké, a to práce Guse i January, psaní knih.

spisovatelé romantika pláže o knihách

Emily Henry
americká